By 26 Şubat 2008 Devamı →

ZONA HASTALIĞI TEDAVİSİZONA HASTALIĞININ NEDENİ NEDİR ?

Zona HastalığıTıp dilinde herpes zoster olarak isimlendirilmiş olan bu cilt hastalığı halk arasında zona, kuşak hastalığı veya gece yanığı olarak bilinmektedir. Bu hastalıkla ilgili olarak hastaların en çok sorduğu sorularla birlikte hastalığı tanımanıza yardımcı olacak temel bilgileri içeren bir yazı hazırladık. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli konu doktorunuza danışmadan kendi hastalığınız ait teşhis ve tedavi yaklaşımlarından kesinlikle sakınmanız gerektiğidir.

Su çiçeği geçiren herkes zona hastalığına yakalanabilir.

Çünkü bu iki hastalığa sebep olan virüs aynıdır. Bu virüs insan vücuduna ilk girişinde su çiçeği hastalığına sebep olur. Su çiçeği geçiren kişilerdeki virüs sinir hücrelerinin köklerinde yerleşir. Uzun yıllar hiçbir belirti ve rahatsızlık yapmadan sinir köklerinde kalabilir. Uygun ortam bulduğunda virüs aktive olarak zona hastalığını yapar.

ZONA HASTALIĞININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

 

Zona hastalığı bir kaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Verilen tedavinin amacı hastanın bu süreyi rahat geçirmesi ve başka istenmeyen hastalıkların gelişmemesidir. Ağrı kesiciler, sulu pansumanlar hastayı rahatlatmak için kullanılmaktadır. Sulu pansumanlar kabarcıkların hızla kurumasına yardımcı olur. Bazı hastalarda ağızdan alınan asiklovir veya valasiklovir içeren kapsüllerin kullanılması doktor tarafından önerilebilir. Bu ilaçların kullanımında tedaviye ne kadar erken başlanırsa başarı o kadar iyi olur. Yaygın hastalığı olanlarda, göz tutulumu olanlarda ve ağrısı fazla olanlarda kortizol içeren ilaçlar kullanılabilir.

Zona sonrası ağrısı gelişen hastalarda antidepresan ilaçlar ve ağrı kesiciler kullnılabilinir.

ZONA HASTALIĞI BULAŞICI MIDIR?

Zona geçiren bir hastanın kabarcıkların içindeki sıvı ile temas eden kişiler eğer su çiçeği geçirmemişler ise su çiçeği hastalığına yakalanırlar. Su çiçeği ve ya zona geçirmiş kişiler başka hastalardan bulaşma yolu ile virüs alınmasına karşı dirençlidirler.

ZONA HASTALIĞI ESNASINDA BANYO YAPABİLİR MİYİM?

Hastalık döneminde banyo yapmanın bir sakıncası yoktur. Ancak sıcak banyolar ağrıyı artırabilir, banyo sonrası kabarcıkların mikrop kapma riski artabilir. Bu nedenle banyo sonrası antiseptik solüsyonlarla pansuman yapılması önerilir.

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi

ZONA HASTALIĞININ TEDAVİSİ NASILDIR?

Zona genellikle birkaç haftada iyileşir, nadiren tekrar eder. Ağrı kesici ve soğuk pansumanlar faydalı olur. Eğer erken tanı konulup, ilaçlar erken dönemde başlanırsa, virüsün yayılımı azalır, bulgular daha çabuk iyileşir. Bu ilaçlar baş ağrısı, mide rahatsızlığı yapabilirler. Tedavinin erken başlanması önemlidir. Bu ilaçların kullanımı zona sonrasında ağrı gelişimini engellemez, fakat ağrılı dönemin kısalmasını sağlarlar.

Şiddetli enfeksiyonlarda, göz tutulumunda ve şiddetli ağrı olan hastalarda antiviral ilaçlarla birlikte kortizon verilebilir.
Zona sonrasında görülen ağrı kesici tabletlerin gündüz ve gece alımı ile azaltılabilir. Bazen tedavide depresyon ilaçları ağrıyı azaltmak amaçlı kullanılabilir. Günde 3-4 kez kurutucu pansumanların uygulanılması ağrıyı azaltır.

Dr. Şafak Metekoğlu

Zona nın tanısının erken dönemde konması çok önemlidir. Bu konuda, doktorlar kadar halkın da bilinçlenmesi gerekmektedir. Erken dönemde virüsün sinirde yapacağı tahribat ne kadar az olursa ağrının kalıcı olması ihtimali de o kadar az olur. Bu yüzden;
1- Hastalığın ilk 3-4 gününde, başlanabilirse antiviral ilaçlar kullanılmalıdır. İlk 3 gün içinde tedavi başlanırsa ağrının kalıcı olmasını engellemede önemli bir adım atılır.
2- Sinir blokları ile erken dönemde müdahale edilirse hem hasta rahatlar hem de ağrının kalıcı olması ihtimali çok azalır.
3- Bu tür ağrılarda kullanılan özel anti-depresan ve anti-epileptik ilaçlar kullanılabilir.
4- Bölgesel uygulamalar yapılabilir (TENS, soğuk uygulama, yüzeyel kremler, bantlar) ama bunların etkileri sınırlı ve geçicidir.Post Herpetik Nevralji geliştikten sonra tedavi çok daha zordur. Çeşitli ilaçlar ve sinir blokları tedavide uygulanır ama hangi hastada hangi yöntemin daha faydalı olacağı hastadan hastaya büyük farklar gösterir. Çoğu zaman da tedaviye yanıt alınamayabilir.TÜM BU SEBEPLERDEN DOLAYI ZONA, ERKEN DÖNEMDE HER TÜRLÜ İMKANIN DEĞERLENDİRİLİP, KALICI HALE GELMEDEN TEDAVİ EDİLMESİ GEREKEN BİR HASTALIKTIR.

Hospitalium.com

 

width=”450″ height=”404″ name=”player” type=”application/x-shockwave-flash”allowScriptAccess=”always” allowNetworking=”all”/>

www.xprodoksit.com

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , , , , ,


293 Yorum Var "ZONA HASTALIĞI TEDAVİSİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Nuri Pinar dedi ki:

  Herkese gecmis olsun.
  Yapabileceginiz en onemli sey, vucudumuzun herhangi bir yerinde deri altindan batma/yanma/igneleme (sac ya da sakalli bolgede alttan kil cekilmesi) gibi bir hassasiyet oldugunda, hic vakit kaybetmeden yani kizariklar ya da dokuntuler olusmadan bir cildiyeciye basvurup ilac tedavisine hemen baslamaniz. Rabbim cumle hastalara acil sifalar ihsan eylesin.

 2. Aysen celikkol dedi ki:

  Gecen hafta gogsumun ust tarafinda gerdan diyecegimiz bolgede kirmizi sinek isirigi gibi kucuk sislikler cikti. Cok kasintili ve o bolgede yanma hissi yaratiyordu. Sonraki gun kolumda tam dirsegimin hizasinda ama ic tarafta kucuk baloncuklar cikti. Bu baloncuklar dudakta cikan ucuga benziyordu ve cok kasiniyordu.Sanirim sirtimda da birseyler cikmisti goremedim ama cok kasintiliydi. Internetten arastirdim ve bunun zona olduguna karar verdim. Imkanlarim olmadigindan doktora gidemedim onun yerine dudak ucugunda kullanilan zovirax kremden alip kullandim. Kizarikliklar azaldi ve kolumdaki baloncuklar kuruyup yara oldu. Sanirim ise yaradi. Yine de doktora gitmeden ilac alip kullanmayin. Imkaniniz varsa hekime gorunun.

 3. Songül Demirbaş dedi ki:

  ben 17 yaşımdayım bu hastalığa 15 yaşımda yakalandım allah herkese bol şifa versin birde kesinlikle banyo yapmayın ben olduktan 1 hafta sonra fark ettim ve yazın tam ortasında oldu felçli kaldım 3 ay boyunca şu an çok ağrım var doktor bana zona değilsin diyor ne yapacağımı bilmiyorum lütfen bana yardımcı olun Allah herkese bol şifa versin çok zor bi hastalık

  • Nurullah ali sarı dedi ki:

   Neşeli olursan ağrılar azalır, ağrıları düşünmemeye dikkat et umursama ağrılarını beyninden çıkar.tamamen stresten çıkan bi hastalık.
   Ben komedi filmi seyrettiğimde ağrım yok, dram seyredince ağrım artıyor.
   Kendine iş bak ağrıdaş :)))

 4. Kerim Yıldırım dedi ki:

  Bende bir hafta önce kızarıklıklar ağrılar kaşınmalar ve uyuşmalar başladığından dolayı cildiyeye gittim. İki gün geç gittiğim için doktorum tedaviyi iki ay ertelediğimi söyledi. Erken teşhisin çok önemli olduğu bir hastalık. Eski insanlar üç harflilerden meydana geldiğini düsünüyorlar.Kapıma gelip şerbet döken komşularım bile var. Ağrıları dayanılmaz ve çok değişik tarif etmesi güç. Allah herkese sabır versin gerçekten gece uykusunu özlüyor insan. Üç hap ve bir de krem kullanıyorum. Arveles adındaki ağrı kesici baya hafifletiyor ağrıları haberiniz olsun. Ve yaralar geçsede ağrılar dönem dönem hayatı boyunca brakmıyormuş insanın yakasını bu da kötü . Kalın sağlıcakla.

 5. ayla gültekin dedi ki:

  Arkadaşlar allah cümlemize sağlık bahşetsin. Ben de bu zona denilen illeti hafif bikaç sivilceyle atlatmıştım yıllar önce. şimdi de sol gögsümün altında ve sırtımda tam aynı yere gelen bölgede şiddetli ağrı hissediyorum bugün iki gün oldu sürekli ağrı var doktora gitmedim korse giymiştim çok sıkmıştı ondan olduğunu sandım ama acaba zona başlangıcı olabilir mi bu ağrılar diye de telaşlanmaya başladım. Daha sivilceler ya da kızarıklık çıkmadı ama şiddetli ağrı var. sizde de böyle mi olmuştu ya da ağrı başladıktan ne kadar sonra döktü vücudunuza sivilceler? Cevap veren olursa sevinirim çok ağrım var 🙁 Cümleten geçmiş olsun.

  • Sema dedi ki:

   O ağrılar geçmez bende doktora gittim ağrı için ama hayatım boyunca benimle olacağını söyledi soğuğa çok gelme ve sinir stres yapma ozaman olmaz

 6. murat özdemir dedi ki:

  slm,öncelikle herkese gecmis olsun,bende sag bel tarafimdan bundan üc (3) yil önce zona oldum.kulanmadigim agri kesici kalmadi birtürlü agrilarimi geciremedim ve halan sürüyor.bana bir yardimci olursaniz sevinirim.agrimi tarif edeyim sizlere, arka sag,altan ikinci kavurga kemigimde agri basliyor ver öntarafta göbegimin sag üst tarafinda hisediyorum agrilari.allah kimsenin basina vermesin,gece uykusuna hasret kaldim
  sagilar Murat

 7. zona magduru dedi ki:

  3 yıl önce tanıştım zonayla. Önemsemediğim kaşıntılardan oluştuğunu sandığım kızarıklık ve kabarıklıklar yüzünden zorla doktora gittim. Kolumda ve koltuk altımda bölge bölge vardı. Erken gittiğim ve ilaçlarımı düzenli kullandığım için kaşıntı dışında sorunsuz geçti.

  3 gün önce durduk yerde dizim ve kalça kemiğim ağrımaya batmaya yanmaya acımaya başladı. haftasonu geçsin diye bekledim 2. gün dizimde kabarcıklar vardı. zona olduğu aklıma gelmedi. ortopediye gittim. bakınca cildiyeye gitmemi söyledi. sonuç: ZONA. çektiğim sıkıntıların sebebi anlaşıldı. Erken teşhis önemli. hiçbir sorunu ihmal etmeyin.

  dinlenmeye ve beslenmeye önem verin. temiz tutun. baticonla temizleyip doktorun verdiği merhemi sürüyorum. üstünü temiz örtüyle sarıyorum. ilaçları düzenli kullanıyorum. mümkün olduğunca su kullanmayın o bölgede.

 8. meral kibaroğlu dedi ki:

  merhaba arkadaşlar,okulların açılmasına bir hafta kala belim ağrımaya başladı.daha önceden bel fıtığı teşhisi konulduğu için ağrılarım olduğunda vurdurabileceğim iğnelerim vardı.tekrar dr.gitmeden üç gün vuruldum.fakat ağrılarım hiç geçmedi.bunun üzerine herhelde bel fıtığım daha da ilerledi düşündüm ve özel bir hastanedeki beyin cerrahına gittim.bu arada ağrıyan belimin üstünde küçük bir alanda kaşıntıya bağlı olarak düşündüğüm yarada oluşmuştu.beyin cerrahı rutin muayenesini yaptı.bu arada yarayıda gördü.beni emar çekilemediğim için tomografiye gönderdi.sonuçları değerlendirdi.beyin fıtığınız küçük olduğu için geçmiş.yorgunluğa vs.bağlı olarak bölgesel bir ağrı deyip,üç gün aralıklarla vurulacak iğne ve haplar verdi.iğnenin birini hemen o gün kullandım.aradan bir gün geçti ağrılarım azalacağı yerde arttı.geçmeyince bel bölgemdeki küçük diye önemsemediğim yara için cildiye dr.gittim.zona teşhisi kondu.ilaçlara hemen başlamamı ağrıların dahada artabileceğiğni söyledi.tedaviler işe yaradı.ilaçları kullanmayı kestim.fakat son üç gündür tekrar bel bölgemde sol küreğimin altında ağrılar başladı.tekrar ilaçlarımı almaya başladım.dr.gideceğim inşallah tekrar başlamamıştır.zona ilgili araştırma yaparken bu sayfayı gördüm.bende paylaşmak istedim.herkese acil şifalar diliyorum.

 9. Ayşe Tülay Bayar dedi ki:

  Selamlar, Herkese Allah sabır versin. Bir hafta önce sağ koltuğumun altında ve kürek kemiğinde iğne batması gibi bir sızlamalar ile başlayan rahatsızlığım, kürek kemiğinin üst kısmında kabarcıklar çıkmasıyla dayanılmaz hale geldi. Ağrılarımın artması üzerine acil doktora gittim, zona teşhisi koydu. Yarın dermotologa gideceğim. Umarım ağrılarım kısa sürede geçer.

 10. Güngör Çitil Şan dedi ki:

  slm arkadaşlar bende 3-4 yıl önce gece yanığı diye de adlandırılan zona hstalığına yakalandım. Tam boyun kısmında çok dağınık olmasada çıkmış kaşıntıdan duramıyordum.
  Daha önce komşularımda yakalanmışlar bana dediler ki deodorant siprey sık kaşıntısınıda alır kuruturda dediler.Önce inanmadım doktora gitttim fakat geçmedi günlük kaşıntı hissettiğimde sıktım deodorantı ve 1-2 gün içinde çok şükür geçti.
  ( Not: Adana Ceyhan da hemen hemen herkes bu hastalığı geçiriyor herkesin tedavi şekli bu mutlaka deneyin.)

 11. merve kartal dedi ki:

  bu arda sakın teramicin kremini kullanmayın mesajı da unutmayın merve kartal

 12. merve kartal dedi ki:

  selam 2 aydır zonayı çekiyorum ama bir türlü geçmiyor 15 yaşında genç kızım . yanağımda çıktı. ve yüzümü çirkin gösteriyor . ama bende hiçbir ağrı olmadı bu kötü mü ? kabaran seffaf sular bitti kabuk toplayıp attı ama hala iz var ne olur bana yardım edin cevap yazın yada faceden msj gönderin

 13. Mehmet Ali AKCAN dedi ki:

  19.07.2012 tarihinde yazdığım Zona hastalığı bende 2-3 haftada tamamen geçti. Üstelik anlatılanlar gibi çok fazla ağrı acı çekmedim. Hastalığın kalıcı hiçbir izi de kalmadı.Demekki zonanın kötü etkisi ve tedavi süresi kişiden kişiye değişebiliyormuş. Moralinizi yüksek tutun en önemlisi o galiba. Hepinize acil şifalar dilerim.

 14. davut furtuna dedi ki:

  bende zona oldumcok kotu bır durum agrısı fene edıyor ınsanı.inşallah enkısa zamanda ıyılesırım.

 15. dilek semih yılmaz dedi ki:

  herkez yazmış ama deva yok biz 2 aydır çekiyoruz bunun ne çaresi var nede ağrıları dindirecek bir ilaç yok tıp ilerlemiş vs boş işler tıbbın çarersizliğini gördük tam 8 doktor 2.si prof bir türlü geçmiyor ve bu hastalık 3 .haftasında peder bey felç oldu nedeni zona her ne kadar çok bilen doktorlarımız alakası yok desede türkiyede doktor kasılmak en iyi ben bilirim havaları hava cıva tam 4.500 tl para harcadık.doktor demek bu ülkede para tuzağı felç bile hiç rahatsız etmiyor adamı zona agrısı yanında modern tıp çare olamadı bitkiselcilerde bizim acilen ithal hekim getirmeliyiz yurtdışından hemde bu kadar havalı olmaz doktor olan ama insan olamyanlar sayın bakan sularla uğraştığı kadar hastanelerle uğraşsa zatten halk şifa bulur

 16. ayşen habiboğlu dedi ki:

  bende bugün öğrendim zona oduğunu.4 gün önce ufak kızarıklarla başladı başka ilaçlar kullandığımdan dolayı alerji olduğunu düşündüm ağrı ve kaşıntı başlayınca cildiyeciye gittim buğun baktığı gibi zona dedi ki ben bu kelimeyi sdc bulmacalarda kulanıyordum))üzüntü stres derken böyle olmuş işte inanılmaz ağrı çekiyorum sırtıma vuuyo ağrı bende yel zannettim ama öyle değil ilaç verdiler kullanıyorum umarım en kısa zamanda geçer arkadaşlar…sizlerede geçmiş olsun acil şifalar dilerimm

 17. remzi şanlı dedi ki:

  allah kimseye vermesin arkadaşlar verenlerede şifa versin allah yardımcınız olsun amin

 18. gozde uruz dedi ki:

  merhaba ben yaklaşık bir ay önce sag kolumda bır sızı ile karşılastım.. basta onemsemedım ardından sag baş parmagıma dogru sızı arttı bıldıgınız su yanıgı gıbı el degdıremedım.. hemen akşam acile gittim cok bilgili pretisyen doktorumuz bana sinir sıkışması diyip tonla ilaç verdi kullandım faydası olmadı tabıkı. ardından tatile gittim bir haftalıgına orada parmagımda 10 a yakın sivilce cıktı ve aşırı agrı hemen köy saglık ocagına gıttık onlarda mısafır oldugumuz ıcın bakamadılar tatıl dönüşünde muğla arastırma devlet hastanesıne gıttık cildiyeye doktor yok.. tam bır facia. oradan acile Allah razı olsun acildekı doktor dırek zona dedi korku stres sinire baglı oldugunu anlattı cok guzel ılgılendı 3 tane ılac verdı bırı cok uyku yapar dığeri içerideki iltihabı kurutur otekı de rahatlatır dedi.düzenli olarak ilaçlarımı kullandım 20 gun boyunca hiç sektirmedim M.ALİ AKCAN beyın de dediği gibi ilacımın biri zostex cok faydası var.. cok agrılı gecen bır hastalık sadece sinir stres ve korkudan uzak durmanız gerekir..ve su çiçegi gecirenlerde cok gösterirmiş kendisini bende geçirdim Allah yardımcınız olsun.. ve yaşım 21 herkese geçmiş olsun

 19. M.Ali AKCAN dedi ki:

  03 Temmuz 2012 günü çok fazla miktarda karpuz yemiştim. Midemde bir şişlik hissi oluştu.Kendi kendime dedimki karpuzu fazla kaçırınca derimde gerilmeler oldu. Karın bölgemin ön ve arka sol kısmındaki derimde hassaslık oluştu.Elime süremiyordum. Nedenine önceleri bilemedim. Değişik şeylere yoruyordum. Hatta halk arasında yel almış denilen durumdan şüphelenip yakı yapıştırdım. Ertesi gün baktığımda yakı yapıştırılan yerin kızardığını ve yakının allerji yaptığını düşünüp sistral adındaki alerji merhemini sürdüm. Bu arada yakı yapıştırmadığım halde karnımın sol bölümünde kızarıklık olduğunu farkettim. Günlerden cumartesi olduğu için rahatsızlığımı bir uzman doktora göstermek için Pazartesi gününe kadar boşu boşuna bekledim. Bu arada derimdeki hassaslık artmaya ve yavaş yavaşta ağrı duymaya başladım. Pazartesi göründüğüm dahiliye uzmanı daha görür görmez Zonaya yakalandığımı söyledi. Yinede emin olmak için tüm kan tahlillerim ile idrar tahlillerinide yaptırmamı söyledi. Tahliller sonucunda kan şekerim 303 , total kolesterolumda 232 çıktı. Doktorum kan şekeri düzeyinin zonayı tetiklemiş olabileceğini söyledi. Zonanın diğer nedenlerini zaten hepimiz az çok biliyoruz. Doktorum bana Zostex (125 mg), Asivirak krem (10 gr) ve Parol (500 mg) ağrı kesici verdi. Kendimde ayrıca Bemiks B Vitamini tabletini aldım. 3 gündür kullanıyorum baya bir faydasını gördüm. Vücudumda çıkan lekeler zaten iltihaplı değildi. Lekelerde körelmeye başladı. Ağrı ara sıra oluyor ama dayanılmayacak kadar şiddetli değil. O zamanda ağrı kesici alıyorum. Bu arada Doktorumun bana verdiği şeker haplarınıda kullanmaya başladım. İyi olacağıma inanıyorum. Çünkü moral herşeyden daha üstün bir ilaç. İlk başta moralinizi çok yüksek tutun. Bu arada yaşım 56. Hepinize geçmiş olsun.

 20. Erden dedi ki:

  Bundan 8 sene önce zone hastalığına yakalandım hiç ağrı çekmedim ve ilaç kullanarak geçti ve şimdi tekrar çıktı 8 sene sonra. Bu hastalıktan kurtulmanın yolu yok.

 21. duygu kaya dedi ki:

  5 gun once yanma kızarıklık ve kaşıntı ile basladı önce önemsemedim şiddeti artan agrı ve zonklamalrın olması nedenyle doktra gttım ve zona dedı.ilaclarımı kullanıyrum ama agrıdan zonklamadan ve kaşıntıdan duramıyorum ne yapmam gerekıyor. Teşekürler

 22. tülay anılır dedi ki:

  merhaba benim annemde malasef zonaya yakalandı şuanda hastanede yatıyor sağ kolunun altında şişlikle başlayıp sonrası omuz küreğinin ortası ve koluna sulu kabarcık olarak yayıldı ağrısı çokkk fazla rabbim cümlemize şifa versin gerçekten çok zor bir hastalık ve bu ağrıların ne zaman biteceği belli olmuyor hastalığın şiddetine göre değişiyormuş 🙁

 23. x dedi ki:

  Erken teşhis çok önemli. 2 hafta önce hafif ağrılar başlamıştı sonrasında ise sırtımda kaşıntı ve döküntüler ortaya çıktı. Başta önemsemedim ama göğsümde de döküntüler ortaya çıkıp ağrılar artınca hemen doktora gittim. Valtrex 1000 mg, bol bol ağrı kesici, Nerox B12 vitamini ve 2 adet krem kullandım. 3 gün sonra döküntülerde gözle görülür gerileme başladı. Ağrılar ise dayanabileceğim hale geldi. En ufak şüphede doktora gidin ve ilaçlarınızı kullanıp güzelce dinlenin. Hepinize geçmiş olsun.

 24. erdal belek dedi ki:

  arkadaşlar bende iki sen e oldu halen bu ağrılar gidmedi gidmediğim doktor kalmadı allah rızası için bu hastalığın tedavisini bilen bir yardımcı olsun sanki dikenler batıyor vucuduma yokmu bunun caresi

 25. Sevgı guvenc dedi ki:

  Oncelikle butun hastalara acıl şıfalar dılıyorum.Ben bundan yedı ay once bu hastalıga muzdarıp kalmıştım.Acının ne oldugunu bu hastalıkta ogrendım.Kendıme aşırı yuklendım stres,sıkıntı vucudumdan zona şeklınde bana dondu. Sol cene altımdan boynuma kadar olan saclı bolgeye kadar ucugun dahada buyuk halde kabarcıklar oluştu.Ne yapaçgmı şaşırdım.Hıcbır şey fayda yapmıyordu. bır hafta sonra doktora gıttım çunku artık dayanacak gucum kalmadı.Dıkın batmalar obolgeye dokunamıyordum.Geceler uyku denen bır şey yoktu.Tedavı başladıktan bır hafta sonra yavas yavas ıyılesmeye başladım.Yara ızı kalmadı.Ama dort ay sonra sol kolumda şıddetlı agrılar gelıstı masaj yapıyorum .Gecelerı sol kolumun ustune yatıyorum.47 yasında bır kadınım.Bundan sonra bu sızıyla mı yasayacagm.Teşekkurler.

 26. sertac idil dedi ki:

  1 hafta önce su toplamış kabarcıklar nedeniyle doktora gittim ve zona teşhisi koyuldu. kabarcıklar çıktıktan 3 gün sonra doktora gittim. verilen ilaçları kullandım. ilaçları daha ilk kullandığım gün, ağrılar bıçak gibi kesildi. Allah kimsenin başına vermesin. 33 yaşımdayım ve çocukluğumdan beri ilk kez ağrı nedeniyle bebekler gibi ağlama noktasına gelmiştim. şu an çok iyiyim. herkese acil şifalar…

 27. coskun karakus dedi ki:

  tedavide kullandigim hap in ismi acloviir 800 mg . kullandigim süspansiyonun ismi anaesthesulf. ben kanser tedavisi gecirdigim icin doktorum hastaligin nedenini bu duruma bagladi. ikinci gününde doktora gittim ve ilaclar iki günde hemen etkisini gösterdi.

 28. coskun karakus dedi ki:

  elli yasindayim. doktora gittigimde agrilarim vardi . hareket edemez haldeydim nerdeyse. bir hap ve bir beyaz renkli merhem verdi iki günde agrilarim cok azaldi.bugece deliksiz bir uyku cekmisim sükür. mutlaka doktora gidilmesi lazim.

 29. Büşra Soysat dedi ki:

  ben 17 yaşındayım ve 6 aylık bebeklik dönemimden beri yılde 1 ve ya 2 kez bu hastalığı geciriyorum benim suratımda sag yanak bölgemde çok fazla ateşlenmem sonucu çıkıyo çocukken pek sorun deyildi ama büyüdükçe zorlaşıyor her yıl hastanede 1-1 buçuk hafta kalıyorum bi de evde dinlenme süresi var sürekli derslerim aksıyor o kadar acı veriyoki sürekli bi kaşıntı var ankarada neredeyse yatmadığım hastane kalmadı ama bi çözüm bulunamıyo dün gece tekrar çıktı ve ben bu yıl artık hastaneye bile gitmek istemiyorum evden çıkmak insanların bakışı beni psikolojikmen de etkiliyo bana yardımcı olur musunuz napabilirim :((

 30. mehmet erbaş dedi ki:

  zona hastalığına yeni yakalandım hafiften kabarcıklar var ağrı çok az ama yanma çok fazla ilaçlar kullanıyorum ilaçlarla birlikte ne yapmam gerekiyo lütfen yardımcı olun

 31. oserp dedi ki:

  öncelikle herkese geçmiş olsun ve acil şifalar..ben 3 yıl önce zona oldum…hemen teşhisle sorunsuz geçirdim…ağrılar tabiki oldu ama leke kalmaması sevindirici oldu…ama bu hastalıktan sonra sırt ağrılarım başladı kısa bir dönem geçiyor sonra şiddetli ağrı oluyor…annem geçen tv de izlemiş zona geçirenlerde kalıcı sırt ağrıları olabiliyormuş…bu konu hakında bilgisi olan var mı?

 32. şahin Çelik dedi ki:

  zona hastalığına yakalananlar ,eğer yara aşamasında iseniz SARI KANTARON YAĞI sürün aktarlar bu konuda sizi bilgilendirirler. hastalığın başlangıcından itibaren mutlaka sabah, öğle, akşam birer adet TATLI,SULU A R M U T mutlaka yiyin ,AĞRILARINIZI GİDERECEKTİR…Babamda denedik.. birde iyi beslenmeyi ihmal etmeyin….

 33. tamer özüsoy dedi ki:

  5 mart 2012 tarihinden 3*4 gün önce bu olay başıma geldi gerçi eski iş yerimle mahkemelik olmuştum mahkemeye 3 gün kala oldu…..kazanmasına kazandım ama beni zona yaptı…yaş 36….apranaks…zostex…….apikobal..birde toz verdi üzrine dökmem için çok agrı sızı yok yani beni öyle rahatsız edici bir durum yok….yalınız toz hemen dökülüyor….mecburen 3o dakika falan yatmak gerekiyor….inşşalh çabuk düzelir…..

 34. sinan erdem dedi ki:

  bahar, pendik şifada hangi doktorlar acaba, isim verebilirmisiniz, benim babamdada var da aynı durum, pendik e yakın oturuyoruz.

 35. bahar dedi ki:

  Annem bu hastalığa yakalandı Pendik şifa hastanesinde 3 doktor muayenesi ve ilaçlarıyla iyileşti gitmenizi tavsiye ederim.

 36. selçuk özcan dedi ki:

  selam arakadaşlar benim babamda zona hastalığına yakalandı. 3 aydır gitmediğimiz doktor kullanmadığımız ilaç kalmadı. ne gecesi var ne gündüzü sabaha kadar gözünü kırpmıyor. ben 3 aydır bu hastalığa bir çare bulamdım 17 doktor 12 hastane dolaştım malesef sonuç hüsran. burdaki yorumları okurken tan beyin ufuk üniversitesi hastanesinde sinir uçlarını yaktırıp ameliyat olmasıyla ağrıları dinmiş artık son çare olarak ankaraya dötürüceğim. bu hastalık çekene zor bakanada. allah yardımcınız olsun acil şifalar versin.

 37. ihsan ANDAÇ dedi ki:

  slm ben şu an sol burun üzerindan alına doğru yayılan zona hastasıyım tedaviye başladım .ama bir sorun göz çevresinde şişlik var bu normalmidir.bilgi verilirse memnun kalırım.slm ve saygılar

 38. lütfiye dedi ki:

  allahım kurtar

 39. nurcan alişan dedi ki:

  benim en sevdiğim renk kırmızı vücüdüm kıııpkırmızı

 40. tuğçe dedi ki:

  benim memelerimin olduğu yerde bile çıkıyor.

 41. NUR BULUT dedi ki:

  Çok kötü ya herkeze geçmiş olsun. Çok ama çok kaşındırıyor yaa öff öff

 42. nurcan alişan dedi ki:

  bende bu hastalığı geçiriyorum vücudum iğrenc

 43. Nur Bulut dedi ki:

  Bende bu hastalığı geçiriyorum.

 44. tuğçe tatar dedi ki:

  bence çooook iğrenc bir hastalık dala gecmek gii olmasın coook kötüü

 45. Başak dedi ki:

  Arkadaşlar 1 hafta önce teşhis kondu. İlaç olarak valtrex 1000mg verildi. Günde 3 defa 7 gün boyunca bu içiliyor. Kaşıntı için Aerius, ağrısı için ağrı kesici olarak Etol fort, vitamin olarak da Benexol B12 verildi. Pomat olarak da Baktroba veildi fakat Asiviral daha etkili bir merhemmiş. Başka doktora da gittim o söyledi. Artık geçmesini istiyorum sinirlerim bozuldu artık

 46. harun coşkun dedi ki:

  ya benimde yaklaşık bir haftaydı çok kötü ağrım vardı şu anda ağrım var ama çok kaşıntı oluyo bu gün doktora gittim ve zona hastalığı olduğunu söyledi ve geçici olduğunu söyledi allah herkese yardımcı olsun o ağrıları kimeye göstermesin

 47. samsun yıldırım dedi ki:

  herkese geçmiş olsun ve acil sifalar dilerim.arkadaşlar bu zona denen illete ömründe doktora hiç gitmemiş babam yakalandı bu gün 22.gün sol kafa ve göze vurdu kafadaki kabarcıklar döküldü fakat dayanılmaz ağrıları vardı en nihayet bir ağrı bölümü olduğunu keşfettik,tam 8 doktor gezdik hiç biri söylemedi ağrı bölümüne gidin diye,gittiğimiz hoca hemen anladı zaten durumu ve iki kaşın ortasından kortizonla karışık bir sıvı enjekte etti 3 gün önce bu gün bir kez daha yaptı bayağı rahatladı.bu arada iğne 250 tl ama parayla çekilecek bir şey değil tüm ev halkı uyumuyoruz 20 gündür, ilk bir ay kronikleşmemesi için önemli imiş iki hafta kadar daha sürer dedi.ağrısı şiddetli olon mutlaka ağrı polikililerine gitmesini tavsiye ederim algoloji bölümü.

 48. DOĞAN YELMEN dedi ki:

  ALLAH ım bu nasıl bir baş ağrısıdır kafamın içi o yaralardan dolu alnımda ve gözümde çok feci bir şekilde çıktı.dayanılcak gibi değil baş ağrısı ve kaşıntı eğer her kesin dediği gibi 1 ay dan önce geçmezse kendimi vurucam o derece oldum geceleri uyku yok gündüzleri uyku yok 5 güündür hortlak gibi geziyorum evin içinde inşallah geçtikten sonra birdaha tekrarlamaz anladım ki hiç bişeyi kafaya takmaya sıkıntı yapmaya değmiyormuş. bütün bu hastalığı geçirenlere ALLAH acil şifalar versin doktor ZOSTEX diye bir hap antibiyotik ve ağrı kesici verdi umarım işe yarar artık banyo yapmak istiyorum :((((

 49. zafer çelik dedi ki:

  İki gün önce vücudumda sivilce benzeri lızarıklıklar gördüm fakat dikkate almadım ne olduğunu internetten araştırınca bu siteden zona olduğunu öğrendim gün geçtikçe dağılıyor ve bu gün bileklerime kadar indi ben stresten döküntü oldu diye düşündüm ama sanki yanık gibi uçları su toplamış haldeler yorum yazar yazmaz ilk işim bir hastaneye uğramak fakat bahsedildiği gibi ağrım şimdilik yok umarım olmaz.
  herkese acil şifalar,sağlıklı kalın

 50. nuray şentürk dedi ki:

  benimde sağ kalçamın üstünde sivilce seklinde kızarıklıklar çıktı önce bel ağrısıyla uyuyamıyordum sonrada bunlar çıktı dr gitmedim kasıntım var ama şiddetli ağrım yok …gecmezse dr gidicem herkeze acil şifalar dilerim…

 51. Levent UYSAL dedi ki:

  Hepinize geçmiş olsun, çoğunuzun da bildiği gibi kesin bir tedavisi henüz tıbben mümkün değil yapılan çoğu tedavi metodu hastanın yaşam kalitesini arttırmak amaçlı, yaraların iltihap ve mikrop kapma riskini azaltmak, ağrılarını azaltmak veya bitirmek içindir.
  Ağrı tedavisi için hekiminize zaldiar ya da contramal isimli ilaçları hatırlatın bu grubun bu tür hastalıklarda iyi tedavi performansına sahip olduğu bilinmektedir.

 52. MUSTAFA BİLGİÇ dedi ki:

  selam MORALINIZI BOZMK ISTEMEM AMA BU HASTALIĞIN KESİN TEDAVİSİ YOK.BEN ILK KEZ 2007 DE TANISTIM ZONAYLA.YUZ BOLGEMDE CIKAN ZONA TEDAVI SONUCU GECTI.FAKAT BELIRLI ARALIKLARALA HALA CIKIYOR YIL 2011 YANI BUNUN KESIN TEDAVISI YOK.3 AY BILEMEDIN 5 AY SONRA YENILIYOR ALLAH HERKEZE SIFA VERSIN.

 53. tornado dedi ki:

  ya millet yazmışta yazmış saygı deyer site takipcileri bu hastalıga kullanılan ilaç ve tedavi yöntepleri sıcagı sıcagına anlatan konuları yazsanız iyi olur çok şiddetli bi hastalık

 54. levent çelik dedi ki:

  5 gün önce alnımda çıkmaya başladı önce sivilce gibi başladı sonra çoğaldı aynı zamanda dudağımda uçuk çıktı ilk gittiğim doktor uçuğun alnına bulalmış dedi uçuk ilaçı yazıp gonderdi daha sonra alnım şişmeye başlayınca başka bi doktora gittim direk zona teşhisi koydu valtrex ve fucidin verdi 2 gündür kullanıyorum ama durumumda bi değişme olmadı ağrılarım artmaya başladı uykusuz 2 gece geçirdim ve suan uyku ilaçı arar duruma geldim … büyük dertmiş Alllah herkese yardımcı olsun

 55. F.Engin Sırman dedi ki:

  Merhaba,tam üç dört aydır dayanılmaz ağrılar çekiyorum,Ekim ayının başında hastaneye de yattım ama hala sonuç alamadım.şü anda bayram sonrası çıkacak tahlilleri bekliyorum,sırtım ve sağ bacağımın famamı ve karnımın içinde yara varmış gibi acıyor,bitkinlik var,sürekli yatıyorum,geceleri dayanılmaz ağrılar devam adiyor,bayramdan önce ozon terapi almaya başladım,onunla birlikte cilde sürülebilen Ozonaktif kullanmaya başladım en azından ağrılarım yavaşladı zonaya benziyor,kesin teşhis konulmadı bekliyorum allah kimseye gğstermesin bu ağrıları çokzor…..

 56. alev aydin dedi ki:

  selam arkadaslar
  ben iki kez zona hastaligina yakalandim
  siddetli agrilarim oldu
  kabarciklarin kurumasi ve dokulmesi 3 haftayi buldu
  yalniz siddetli agrilar bir sure daha devam etti
  hastaligin tamamen gecmesi 1 ayi buluyo
  iz kalmadi fakat izin kalmamasi sizede bagli yaralarla oynamayin
  moralinizi yuksek tutun agrilara odaklanmayin sizi oyalayacak ugraslar bulun
  ben banyo yaptim ama sicak su agrinizi arttirir dikkat edin
  ne kadar dogru bilmiyorum ama bepanten kullandim
  kabuk baglamis yaralarim cabuk ve agrisiz dokuldu
  doktora mutlaka gidin
  agrinin siddeti simsek carpmasi gibi ama dusunmemeye gayret ederseniz moraliniz daha yuksek olur ve iyilesme sureciniz kisalir
  acil sifalar

 57. şükran dedi ki:

  bitmek bilmeyen ağrım hala devam ediyor çıldırmak üzereyim herkes uyuyor ben kararlıyım bu ağrıyı alt etmeye. interneti didik didik ettim evde olan ilaçları tek tek okudum sonunda daha önce kullanmış olduğum mantar ilacı varmış evde asiviral onun tamamını kafamın heryerine sürdüm birde nerox- içtim ve bekliyorum sanki biraz ağrım hafiledi dünya varmış sabah ilk işim doktora yazdırıp devametmek olucak iyileşene kadar gelişmeleri yazacağım şu anda bir saat oldu ben galibim hafta sonu torunumu sevebileceğim inşallah

 58. aybüke selam dedi ki:

  Kafamın üstünde belli belirsiz yaralar çıktı nedeni ne ? Ve 2 yılda bir geçip geçip çıkıyor.

 59. şükran dedi ki:

  bundan on yıl önce yakalanmıştım sinir ucu iltihaplanmasıydı ağrıkesicilerle gecti. şimdi yeniden bu illete yakalandım. çok dayanılmaz ağrılar çekiyorum kafamın yarısı saç diplerim kazınmış gibi bir ay oldu üçüncü dr anladı verdiği ilaçların faydasını görmedim kendimi çocuklarımdan eşimden herkesten soyutladım kimselere geçmesin diye dün santral hospıtıla kozyatağına gittim yokbişey dedi antibiyotik yazayım dedi ben yeni kullandığım için yazdırmadım başkada bişey yapmadı yani fiyaskoy du doktorum çaresiz acılar içinde evime döndüm. allahım kimseleri çaresiz bırakmasın herkese acil şifalar diliyorum

 60. rhapsody dedi ki:

  Selam arkadaşlar öncelikle tüm doktorlar kendilerine göre ilaç yazıyorlar.Aman sakın doktora gitmemezlik yapmayın kalıcı hasar bırakabilir.50 yaş üstü insanlarda malesefki etkileri daha ağır ve uzun süreli oluyor.1 Hafta kadar önce sırtımda çıban gibi kabarcıklar çıktı,sonrasında o kabarcıklar inanılmaz bir ağrıya neden olmaya başladı.Ağrı sol kürek kemiğimin altından koltukaltımdan geçerek göğüsüme vuruyordu.Kalp krizi gibi bir ağrı..Sırt üstü yatamıyor hareket dahi edemiyordum.24 saat kesintisiz bir ağrı düşünün..Allahtan ilaçların da tesiriyle en azından ağrıdan kurtuldum bugün 7.gün..Zona malesefki genel anlamda stresle ilgili ben stresli bir dönem geçiriyor,çoğu şeyi içime atıyordum..Size tavsiyem ilaçları kullanın ve stresten uzak durun en azından içinize atmak yerine vurun dışarıya

 61. yasemin igde dedi ki:

  benim annanem de zona cikti ve o zorn coooooooooooooooooooooooooooooook kötü her kez dikkat etsin

 62. arjem karataş dedi ki:

  ben 14 yasındayım banada 3 gün öncesinde kolumda ağrı ve kaşıntı hissettm. SOnraa bu yaraya dönüşmeye basladı ve yanmalar basladı . doktora gittim dktor bunun ZONA oldugunu söyLedi 🙁 ve ASİVİRAL adında meLhem verdi . bu melhemi kullan gecmez isee tekrar bize basvur dedi ..bugün 3.gün hala gecmedi … :((.
  sizcee gçermi geçersede iz kalırmı ? ayrıca ilerde bir hastalıkk çıkarırmı ?? :((((
  ZONA hastalıgı geçirenlere sesleniyorum lütfen cvpp atınn…. bilginizzz varsaa) :(((((((((((((((((((((((((((((
  cooookkkk ağrımm oluyooorr … kolumu kaldıramıyorumm bile

 63. mehmet ali demir dedi ki:

  selam arkadaslar
  bende afrikadayim
  bir hafta once sag koltuk altimdan cikan ve bir gunde yayilan kizarikliklar icin buradaki fransiz dr a gittim. muayene etti ve zona teshisi koydu.bir antiviral ilac ile alerji ilaci recete etti. bir hafta oldu dokuntu hala devam ediyor.ayrica sol sirtimdada az da olsa dokuntu olustu. agrim yok ama kasinti var.ikinci kontrole gidince normal seyrinde dedikrem recete etti . kirmiziliklar asabimi bozmuyor degil ama sabirsizlikla bekliyorum iyilsemeyi. allah herkesin yardimcisi olsun…

 64. Anıl Güleç dedi ki:

  9ay önce zona hastalığı çıkarmış ve dış yarası 1ay içinde geçmiş ama 9ay sonra tekrar ağrımaya başlamış neden olabilir bana yardımcı olur musunuz?

 65. olcay demirören dedi ki:

  ayak bilegım ve dıs kapagı arasında agrıyla bırlıkte kızarıklıklar ve batma seklınde acılarla basladı sıkayetım sonra kızarıklık hızla yayıldı bır hekıme gozuktum ve zona dedı agrıların 1 kac hafta surecegını soyledı … bu hastalıgın hızlı bır tedavısı varmıdır acaba yardımcı olursanız cok memnun kalırım sımdıden tesekkurler..

 66. serpil secgin dedi ki:

  önce herkese geçmiş olsun bendede zona çıktı iki ay önce doktora gittim ilaç kullandım geçti dedim çok şükür ama doktor stres yapma tekrarlar dedi ve iki gündür ağrı bir şekilde tekrarladı şimdi doktora gidip ilaç alıcam inşallah birdaha olmaz dahaönceki daha kötüydü lekesi duruyor hala birkaç tane kızalıklık gördüğünüzde hemen gidin doktora beklemek daha kötü sonra zor geçiyor
  serpil secgin

 67. Adem ASLAN dedi ki:

  Herkese tum hastaliklar icin allahtan acil sifalar dilerim. Bende zona teshisi ile bir kac gun once vucudumun sag yaninda omuz ense ve yuzume yakin ve pazu bolgesinde sulu yaralarla karsilastim
  su an icin agri cekmiyorum ama kasintim cok fazla doktorun bana yazdigi ilaclari bilgilendirmek amacli yaziyorum. Valtrex 500 Mg Gunde ikiser adet 3 kez, Benexol B12 gunde 1 tane, Rif Ampul 5 adet gunde 1 adet kırılarak yaralı bolgelere surulecek, Majezik agri olursa alinacak, Zovirax krem gunde 5 kez yarali bolgelere ince bir tabaka daha cok yeni basladim daha sonra gelismeleri yazarim her kese saglikli gunler.

 68. AHMET dedi ki:

  arkadaşlar BEN ZONA HASTALIĞINA YAKALANI 1 HFTA OLDU İLK GÜN DOKTORA GİTTİM İLAÇ VERDİ VİTAMİN İLACI VE ZOSTEX ADINDA BİR İLAÇ ERKEN TEŞHİŞ GERÇEKTEN ÇOK İYİMİŞ AMA ŞUANDA GERÇEKTEN ÇOK RAHATIM AMA ARA SIRA YİNE AĞRIYOR

 69. mehmet diker dedi ki:

  aynen bende yakalandim ikinci gun doktora gittim zona dedi ve yanmalar isirmalar var boylemi devam edicek acaba 3gun oldu ilaclari hep iciyorum ama bazi arkadaslarin ilaclari farkli benimkiler zostex-benexol b12

 70. FURKAN ÇELİK dedi ki:

  ARKADAŞLAR BENDE BULANET ZONA HASTALIĞINA YENİ YAKALANDIM DOKTORUM SAĞOLSUN VERDİPİİLAÇLAR İYİ GELDİ AMA ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ DERHAL BELİRTİSİ VARSA DOKTORA GİDİN İLAÇLARIM —-BERKOFEN —-ASİVİRAL VE APİKOBAL İYİ GELDİ KULLANIYORUM HALA ALLAH HERKESE ACİL ŞİFALAR VERSİN

 71. özgür dedi ki:

  Ya bir de burada insanların çoğu aynı basit tedavileri söylerken bazıları, farklı ve pahalı ilaçlardan, sinir uçlarının yakılmasından falan bahsetmiş.

  Acaba biz mi eksik bi şeyler yapıyoruz?

 72. özgür dedi ki:

  Hayırlı olsun ben de zona oldum ama burada bu kadar çok kişinin de olduğunu görünce biraz rahatladım 🙂
  Ben farkettiğim gün doktara gittim krem ve ağrı kesici verdi. Allahtan kızarıkların hepsi kurudu ama ağrısı devam ediyor. Ben 1 haftada iyileşir sandım ama sanırım daha çekeceğimiz var bu hastalıktan. Bir de allahtan hepsi görünmeyen yerlerde yoksa moralim iyice bozulurdu.

  Benimkisi stresten oldu. Bundan sonra dünya yansa kafaya takmıcam.

 73. ADEM KADAN dedi ki:

  ANAM ÖLÜYOMMMM BUNE ACI BÖYLE NEZAMAN GEÇEÇEK GEBERDİM VASİ YETİMİ YAZACAM ÇARESİ YOKMU BEN HİÇ HASTAYIM DEMEZDİM AMA ŞİMDİ ÇARE ORAYI KESMEKDE KESE4RİM YANDIM ANAMM AYNDIM

 74. oktay karataş dedi ki:

  meraba.bende yeni farkettim bu hastalıgı kalbim agrıyorzannettim.ama.bisabah uyandıgımdasolgösümün altında birkızarıklık farkettim.doktora gittigimde zona oldugunu söyledi.bu agrılar inanınki.hiç çekilmiyor.bide direksiyon başında olursanız çok kötü.kalbime.çokagrı yapıyor.dayanılmaz birşeybu.umarım almış oldugum ilaçlar biran an önce şifabulurum tüm arkadaşlara geçmişolsun…doktora gitmeyi ihmal etmeyin arkadaşlar..tşkler….

 75. a.hadi uras dedi ki:

  ha u arada doktor aşırı çalışmaktan olduğunu söylemişti ki bende o zamanlar gerçekten çok ağır şartlarda çalışıyordum.

 76. a.hadi uras dedi ki:

  merhaba ben 20 li yaşlarımda geçirdim bu hastalığı. ağrılar ve kaşıntı başladığında farkettim kabarcıkları sırtımda 3 böldege yumruk büyüklüğündeydiler. ilk gece sırtımı elektrikli sobaya dayayıp yaraları yakıp kuruttum(doktora gitmeden bu işlemi yapmayın) sabaha ağrı ve kaşıntı kalmadı ama kabarcıklar yanmış haliyle duruyordu.2. veya 3. dü sanırım doktora gittim bana zona olduğunu, hastalığın son safhasında olduğunu söyledi tabi soba meselesini anlatmadım.bi krem verdi ismini çinkospomat diye hatırlıyorum ama emin değilim 1 hafta sonra da leke meke bişey kalmadı.

 77. Türkan gezer dedi ki:

  Lütfen dikkat edin ben 1 hafta nedenini bilmeden sol tarafımda sanki bıcak saplı bir ağrıyla çok şiddetli hastaneler bilmedi ağrı kesici iğne vurup yolladılar en sonunda İBN_i Sina hastanesinin ağrı merkezinin doktoru ben şikayetlerimi anlatır anlatmaz bildi sağolsun çok ilgilendiler hocası ve dr. Serdar bey sırtımdan iğne yaptılar ağrılarım anında bitti krem ve yeşil reçeteli bir ağrı kesici verdi onları kullanıyorum ama kalıcı olmaması için sinir uçlarının yakılması lazımmış randevu verdiler inş. kurtulacağım tamamen ağrılar gece daha çok oluyor ateş yapıyor kaşınıyor yanıyor kesinlikle sıcak suyla banyo yapmayın ağrılar çoğalıyor çok ılık suyla duş alın benim döküntülerim avuç içi kadar fazla çıkmadı yara ama ağrılar çok şiddetli kendimi öldürmeye kadar varan bir ağrıydı Allah dermansız dert vermesin ağrı merkezinin doktorlarından Allah binlerce razı olsun hepsine çok teşekkür ediyorum tavsiyem mutlaka gidin İBN_ Sina hastanesinin ağrı merkezi mükemmel herkeze geçmiş olsun.

 78. nilgün ülkü dedi ki:

  ANNEM 83 YAŞINDA VE KISA SÜRE İÇİN GİTTİĞİ SAMSUN'DAN AĞZININ BİR KENARI ÇARPILMIŞ VAZİYETTE, ÇENESİNDE KÜÇÜK KÜÇÜK SU TOPLAMALARI, YANAĞININ ORTASINDA KOCA KIRMIZI BİR LEKEYLE GERİ GELDİ. YÜZ FELCİNDEN ŞÜPHELENİLDİ, AMA YANAĞINDA KOCAMAN, İÇLERİ SIVI DOLU ŞİŞKİNLİKLER ÇIKINCA "ZONA" DENİLDİ. O ANA KADAR AĞRISI YOKTU. GÜNDE 3 KEZ 1000 MG.LIK VALTREX VERDİK. SABAH VE AKŞAM OLMAK ÜZERE RİF AMPULÜ KIRARAK İÇİNDEKİ TENTÜRDİYOT RENGİ SIVIYI, YÜZDEKİ KESELERİN ÜZERİNE HAFİF BASTIRARAK SÜRDÜK. AĞRI KESİCİ OLARAK MAJEZİK 100 MG. GÜNDE 2 KEZ VERDİK, AMA SONRADAN MİDESİNE DOKUNDU, KESMEK ZORUNDA KALDIK. BAŞLANGIÇTA AĞRI YOKTU, ZATEN ZONALILARIN ÇOK AZ BİR BÖLÜMÜ BU SÜRECİ AĞRISIZ GEÇİRİRMİŞ. AMA ŞİMDİLERDE, ÖZELLİKLE GECELERİ YATAĞINA SIĞAMIYOR AĞRIDAN..NEDENİNE GELİNCE, BÜYÜKANNELER TORUNLARININ BİR GELDİĞİNE SEVİNİRMİŞ, BİR GİTTİĞİNE..2 YEĞENİM 8-9 AYDIR BİZDEYDİLER. ANNEM GENÇLERİN YATMA, TV SEYRETME SAATLERİNE UYMADA SORUN YAŞADI, AMA AŞIRI SEVGİDEN BELLİ ETMEMEYE ÇALIŞTI. UYKUSUZ KALDI, SİNİRLENDİ, ZONAYA DAVETİYE ÇIKARDI. GENÇLER, LÜTFEN YAŞLILARI KENDİNİZE UYDURMAYA ÇALIŞMAYIN, SİZ ONLARIN HAYAT DÜZENİNE AYAK UYDURUN. HERKESE ACİL ŞİFALAR DİLERİM.

 79. melek gölve dedi ki:

  mrb benim oğlum 9 aylık dudağının etrafında su çiçeği çıkarırgibi sivilce şeklinde kızartılar çıktı daha sonra içleri su toplayıp patlıyo yara haline gelip büyüyo eczaneci gece yanığı dedi bu çok önemli bi rahatsızlıkmı bilgi verirmisiniz

 80. rabia övez dedi ki:

  slm arkadaşlar bende zona hastasıyım.3.günüm yüzümde sol tarafımda dudaklarımda cıktı.ilk gün uçuk diye doktora gitmedim ama ağrısı ve ateşi inanılmaz.antibiyotik krem kullanıyorum günde 5 kez içilen bir ilaç ve ağrı kesici. biraz zaman alırmış iyileşmesi ciltte düzelse bile ağrıları çok fazla sürermiş..iyileşene kadar su değdirilmemesi gerekiyomuş.yoğun stres sıkıntı ve üzüntüden olurmuş…berbat bi durum.rabbim hepimize acil şifalar versin.farkettiğinizde hemen doktora gidin..

 81. habibe güngör dedi ki:

  slm benim ikinci zona çikarmam bundan beş sene öncede çikarmiştım ama doktorlar bir
  türlü anlamadığından dolayı baya ilerledi bır ay öyle çektim ezzacının anlamasıyla cildiyeye gittiğım de çok geç kalmıştım çok ağrılar çektim ama zamanla yaralarım iyileştı ilk çikan yaranın ağrısı hala devam ediyo hiç geçmedi üç gün önce yüzümde aynı yara çıktı önce mıkrop kaptım dedim ama yıne yanmalar kaşıntılar başlayınca doktora gittim zona tehşisı koydu bır torba ilaç verıp gönderdi merak ediyom bınde bır çıkan hastalık bende nasıl bir daha çikar inşanlah diyeri kadar aci çekmem

 82. Enes Sedef dedi ki:

  sertan kahraman çok haklı ,
  benimde boynumda çıktı kaçıncı gündeyim bilmiyorum, koltuk altımada bulaşmış biraz
  2-3 saate doktara gitcem inş.
  ağrı çok az var , iğne batar gibi,
  tavsiyem çok erken gidin doktora.

 83. sertan kahraman dedi ki:

  Slm arkadaslar ne yazikki ben de zona hastasi kurbaniyim bosuba bu hastaligin adina norveclilerle danimarkalilar cehennenem atesi dememisler bu ne bicim aci ne izdirap anlamis degilim tek bir umutla uyasiyorum oda en fazla 3 hafta surecegidir simdilik daha 4. gundeyim hadi hayirlisi benim vucudumda belirtile sirtimda cikti biracikta koltuk altimda var fakat o rasi daha fena aciyor kolumu hareket ettiremiyorum
  Simdiden herkese gecmis olsun

 84. murat kuru dedi ki:

  ben sizlerin yorumlarını okuyunca şükrediyorum ilk 2 gün farketmedim 3.gün sol tarafımda kızarıklık oluştu 5.gündeyim şimdilik ağrı yok yanlızca kaşınma var melhem ve vitamin ilacı içiyorum bakalım ne zaman iyileşecek

 85. lütfiye ay dedi ki:

  2010 un 8.ayında karın bölgemde bu tip yaralar oluştu fındık zamanı olduğu için ben sıcak ve tozdandır deyip dikkate almamıştım. bir zaman sonra aşırı halsizlik ve yaraların olduğu yerler şiddetli şekilde ağrı yapmaya başladı. ORDU/Ünye özel çakırtepe hastanesine gittim zona teşhisi koyuldu (ilaçların isimlerini hatırlamıyorum) tedavisi sorduğumda doktor tam olarak tedavisi yok ilaçlar sadece etkisini azaltacaktır. ve zamanla hastalık kendini yineleyebilir demişti. 17 yaşındayım yaralar gitti sayılır ama kalıcı izler bıraktı. ve şimdi de ara ara morluklar beliriyor boğazımın altında kol kaslarımda …
  yemek zor yiyorum yağlı yiyince karnım ağrıyor aşırı halsizlik baş dönmesi var. o zamandan bu yana 7-8 kilo verdim. acaba hastalık kendini yineliyor mu merak ediyorum. tadevi için nereye baş vurabilirim.

 86. lütfiye ay dedi ki:

  2010 un 8.ayında karın bölgemde bu tip yaralar oluştu fındık zamanı olduğu için ben sıcak ve tozdandır deyip dikkate almamıştım. bir zaman sonra aşırı halsizlik ve yaraların olduğu yerler şiddetli şekilde ağrı yapmaya başladı. ORDU/Ünye özel çakırtepe hastanesine gittim zona teşhisi koyuldu (ilaçların isimlerini hatırlamıyorum) tedavisi sorduğumda doktor tam olarak tedavisi yok ilaçlar sadece etkisini azaltacaktır. ve zamanla hastalık kendini yineleyebilir demişti. 17 yaşındayım yaralar gitti sayılır ama kalıcı izler bıraktı. ve şimdi de ara ara morluklar beliriyor boğazımın altında kol kaslarımda …
  yemek zor yiyorum yağlı yiyince karnım ağrıyor aşırı halsizlik baş dönmesi var. o zamandan bu yana 7-8 kilo verdim. acaba hastalık kendini yineliyor mu merak ediyorum. tadevi için nereye baş vurabilirim.

 87. Muammer Erdem dedi ki:

  lütfen eczanede zostex brivudin tabletini aliniz

 88. ZONA TEDAVİSİ dedi ki:

  ARKADAŞLAR MERHABA ÖNCELİKLE HEPİNİZE GEÇMİŞ OLSUN DİYORUM BU ZONA HASTALIĞI SIRASINDA BELLİ BÖLGEDEDE OLSA ZAMANLA İYİ EDİLEMEZSE BÜYÜYEBİLİR VE TÜM VÜCUDA ULAŞABİLİR, VÜCUDUNUZDA AĞRIYA SEBEP OLUR VE KAS GERİLMESİ YAŞATIR SİZE TAFSİYE ETCEĞİM ŞEY (DOKTORUNUZA DANIŞARAK )AĞRI KESİCİ KREM VE İSTİRATTİR BUNLARI YAPARKEN ŞİŞ YERLERDEKİ SUYU PATLATMAMAYA ÇALIŞIN EĞER PATLARSA YAYILMA RİSKİ FAZLA SİZ DİNLENİN YATIN KREM SÜRÜN FAZLA UZUN SÜRMEDEN AZALDIĞINI GÖRÜRSÜNÜZ İNŞALLAH İYİLEŞİRSİNİZ H-E-P-İ-N-İ-Z-E A-C-İ-L Ş-İ-F-A-L-A-R- D-İ-L-İ-Y-O-R-U-M-

 89. özgür akbulut dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bende 3 günlük zona hastasıyım. Size tavsiyem hiç bir bilgisi olmayan insanlara hastalığınızı gösterip kendi başınıza derman aramayın. şükür erken teşhis edildi fazla bir kaşıntı ve ağrı söz konusu değil bende. umarım bu hastalığa bir daha yakalanmayız. herkese geçmiş olsun

 90. zonazede dedi ki:

  merhaba zonazade arkadaşlarım
  aslına bakarsanız hepinizin söylediği doğru zona ; aşırı strest ,üzüntü ,yoğun çalışma temposu, birikmiş küçük küçük sıkıntılar, yorgunluk, uyku düzensizliği, düzensiz yemek, metebolizma bozukluklarından dolayı sinir sisteminin çökmesinden dolayı hepimizin karşılaşabileceği bir hastalık türü. zonayla ilk karşılaşmam tüm bu bahsettiğim durumların üzerimde etkili hale gelmesiyle başladı gece yatıp sabah kalbimin üzerinde göğsümün tam altında çıkması açıkçası telaşlandırmıştı beni aslına bakarsanız ben su çiçeği.. kızamık.. kabakulak ..bunları 24 yaşında olmama rağmen henüz geçirmedim . dolayısıyle hemen kurum doktoruma oradanda kendi doktoruma gittim teşhis zonaydı doktora zonayla karşılaştıktan 3 gün sonra gittim ağrıların başlayacak dediğinde zannetmiyorum gayet iyiyim dedim demez olaydım ilaçlarımı kullandığım halde ağrıdan geceleri bende sizin gibi uyuyamıyorum başta saydığım durumların hayatımdan çıkartmak olanaksız çünkü hepimiz zaten bu şekilde yaşıyoruz . zona erken teşhisi olmazsa iç organlara yayılan bir virüs dikkate alınması gereken bir rahatsızlık ömür boyu bizimle olacak alışmaya çalışın, kahrını çektiğiniz bu hayatın size hastalıkla dönmesine izin vermeden bu hayatın sadece kahrınızı çekmesini sağlayın geçmiş olsun;))

 91. zona ya yakalanmış dedi ki:

  kulağımın arkasında çıktı yaa

 92. Serdar Akdemir dedi ki:

  Merhaba ben 65 yaşında bir Zona hastasıyım, 16 nisan 2011 tarihinde sol dız kapağı altında parmak uclarına kadar kasılmayla birlikte çok şiddetli ağrılar başladı ve ertesi gün Aile doktoruma gittim, romatizma ilaçları ve ağrı kesiçi ilaçlarla evime döndüm, ikinçi gün ayak parmaklarımda başlayarak diz kapaklarıma kadar muhteleif yerlerde su çiçeğine benzer çok şiddetli ağrılar çıktı. Hastahane Acil servisine gittim ve ZONA tesisiyle ilgili ilaçlarımı alarak evime döndüm, ilaçlarımı bir hafta on gün kullandıktan sonra sivilceler iyileşti fakat kalan izlerin altında Diz kapağımın altında sol ayak parmaklarıma kadar, çok şiddetli karınçalama,uyuşma ve iğne batırılıyormuş ğibi ağrılarım devam edınce cildiye doktoruna gittim ods ZONA teşhisi koyarak yazdığı reçeteyle evime döndüm, ilaçlarım bitti şiddetle ağrılarım devam etmektedi ayağımın üzerinde gezemiyorum. 37 gündür ne gece nede gündüz yatamıyorum. Bitkisel tedavi olarak Lahana havanda döverek lapa şeklinde ağrıyan kısımlara sararak bir kaç saat ağrısını didirerrek uyumaya çalışıyorum, onunda etkisi geçince ağrılar devam ediyor. İnternette ögrendiğim kadarıyla bazı hastalarda ömürboyu ağrılar devam ediyormuş,Ömürboyu bu ağrıları çekmektense ölmek daha kolay olduğunu düşünüyorum.bu konuda yardım ve desteklerinizi beklerim.Hoşca Kalın.

 93. furkan erkmen dedi ki:

  mereba ben furkan erkmen 12 yaşıdayım 2 hafta önce bende bende zona hasatalığı geçıirdim doktora gittiğmde ise doktar sıkıntıdan olduğunu söyledi ve okula gitmememi söyeledi ve evde istirahat etmemi söyledi

 94. Tan Özbay dedi ki:

  Hastadaşlarım Merhaba,
  Ben 58 yaşında emekli bir erkeğim.Bel ve baldırımda ve kaval kemiğimdeki ağrılar nedeniyle FTR'ye başladım.Sıcak tutmam söylendiği için,uzun yün içdonu,onun üstüne de kalın bir eşofman giyerek ve de elk.battaniyeyi açarak geceledim.Sol baldırımdaki ağrı arttıkça her yarım satte bir romonjel sürdüm.Sonra sulu veziküller çıkmaya başladı.FTR doktoruna sordum,hamamtası gümüşten,ben anlamam bu işten diyerek beni Hacettepe Hastanesinin aciline postaladı.6 saat bekledikten sonra dr.gömleği giymiş bir dallama,bir yanık kremi yazarak gönderdi.Zaman geçiyor ve ağrıdan delirecek hallere geliyorum.Doktorların da greve gidecekleri tuttu.Bir de cildiyeci görsün diyerek bir özel hastaneye gittim ve zona teşhisi kondu.Reçete verip gönderdiler,ancak ağrılar giderek artıyordu.Son olarak Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi-Anestezi Bölümüne gittim.Allah ondan razı olsun Dr.Kansu Kazbek hoca ile tanıştım.Doktor olarak doğan bir insan evladı.İki gün sonrası için sinir blokajı randevusu verdi ve Nörolojiye yolladı.Ordan da Lyrica adlı bir epilepsi ilacı yazdılar.İki gün sonra blokaj için gittim.İğne yapıp gönderecekler derken,resmen ameliyata alındım.Ciddi bir ekip bir saate yakın opere etti.Uyuşan sol bölgem çok ağrılı bir şekilde açıldı.Son üç gündür azalan ağrılarım bugün geçti denilebilir.Erciyes Üniversitesi-Dermatoloji bölümünün bir tebliğini buldum araştırırken.(Bkz:Turkderm)Post herpetik nevraljide,amitriptilin maddesinin ağrı azalımındaki etkisinden bahsediliyor.Laroxyl adlı ilaçta da bu madde var.Onu da kullanıyorum.Şu an durumum iyi.İnşallah kalıcı olmaz ve tekrarlamaz.Hepinize en kalbi duygularımla geçmiş olsun diyor,ağrısız,zonasız,PHN'siz,sağlıklı günler diliyorum.
  Tan Özbay

 95. yaren ersöz dedi ki:

  kaç gündür doktorun verdiklerini kullanıyorum ama geçmedi ne yapa bilirim?

 96. izzet şahin dedi ki:

  slm benim sorum sadece bu zona hastalığının bulaşıcı olup olmadığı hakkındadır. ilgi ve alakanızdan dolayı şimdiden tşk ederim.saygılarımla..:(izzet şahin.)

 97. davu fidan dedi ki:

  ben dede zona hastalığı var ama bize virosil diye bir ilaç verdiler ve şu anda kurudu ve geçmeye başladı

 98. emin pekgüzel dedi ki:

  uykusuz ve ayaklarımda agrı ve halsiz oluyor yardımcı olun

 99. gülçin atalay dedi ki:

  iç zona varmıdır? Eğer varsa nedir?Tedavisi varmıdır? bilgilendirirseniz çok sevinirim İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER..

 100. nagehan akca dedi ki:

  ben 2008 de meme ca.tedavsi ve amelyatı gördüm.2010yılında kemiklere sıçrama yatı nüksetti.ışın kemoterpi derken vücüt ağır darbe aldı.şiddetli kemik ağrılarıma morfin ve ağrı bantları kullanmştım.azalmıştı ağrılar.fakat bigün sağ kürek kemiği altında göğüs altıma kadar kaplayan bi ağrı,, acı ,bıçak batması ve nefesi kesecek kadar nefes alamama, yanma(kaynar su dökülmüş gibi) hissi oldu.onkoloji hast.ağrı ünitesindeki dr.zona -su çieği oldğnu söledi.zaten gece yanığı gibi su toplamış ve kırmızı idi.zaten kemik ağrılrm vardı buda 10!a katladı.geceleri sıtma,hem terleme hem üşüme bi arada,yatamama deride yanma sürekli deri üstü kremler ve ağrı içinde morfin.malesef morfinlerle durdurulabldim.şu an 2 hf bitti.döktüm.fakat ağrıları bitmedi.aşırı deri altı yanıyo sanki geriyolar,koparıylar eti.midede aşırı hassasiyet,yemek yiyememe,mide bulantısı,kabızlık çok sık yaaşanyo.şuan aşırı yanma,batma hali ve AŞIRI DERİ SEĞİRMESİ VAR.tik şekline geldim.kimseyi dokunduramyrum.kürek kemği deri altı aşırı seğiriyo,içinde kaarınca-kıl varda yürüyormuş gbi.gece gündüz ytamaz oldum.nöroloji dr.sinir uçlarına ve köklerde ağrı ve hassasyetden iğne verdi 15 tane.antibyotik ağrı kesci-kas gevşetci içerikli.tabi arada şiddetli derim yanıyo.bağırmaktan boğazm yırtıldı.bide gözümde aşırı hassasyet var.bulanık göryorum.ışıklar etkliyo bakamıyorum.bi noktaya sabit dalar gibi akıyorum uzun süre acaba morfinlerinde mi etkisi?devre devre,kademe kademe acı veren bişey bu illlet.ilkduydm.ilkdefa kendmde yaşyorum.çk zor kelmesi bile hafif kalır.aşırı stres üzüntü-vücüt metobolizmasının aşırı zayıf düşmesinden,ışın ve kemoterapi tedavisi gören hastarda da görülen illet bişey.bu kemoterapi ve ışına çare bulunsa daha iyiolacak.hücreleri vüc.verilen zehir.hücreleri öldürüyo.sonra 1 yılda anca vüc.düzelmeye başlyo.bide bu hastalıklar derken canmı dayanır?hergünn 112 ambulanslarda-hastanelerdeyim.morfin,iğne dayaılır gibi değil.allah herkese kısa sürede iyileşmeyi nasip etsn.bu hastalıklara ve ağrılara acil çzümler üretlsin inşşş.yaşamayan anlayamaz.ankaradan selamlar…

 101. ahmet paso dedi ki:

  İKİAY ÖNCE VUCUTA KAŞINTI OLDU DEVAM EDİYOR KAŞIDIĞIM YER TIRNAK YERİ KABARİYOR KIRMIZILAŞİYOR KOLUMDA SİVİLCE GİBİ ÇİKİYOR SONRA HEPSİ BATİYOR YARIN DR GİDECEĞİM CEVABINIZI RICA EDERİM DR GELİRSEM SİZİNDE CEVABINIZA BAKACAĞIM TEŞE KÜR

 102. bekir parlakyıldız dedi ki:

  2009 yılında anlımın sol tarafından zona geçirdim arasıra ağrılarım oluyor 1 nisan 2011 de göğsümün sol tarafında yine yanmalar başladı üşütmüşüm sandım ertesi gün yanan ve ağrıyan göğüs altına baktım kızarıklar gördüm ve zona olduğunu anladım yani yine tekrarladı eşim ve çocuklarım üzülmesin diye belli etmek istemiyorum ama çok kötü ağrı ve yanma var herkese acillllllll şifalar sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Not: çabuk geçiren ilaç ve merhem varsa bildirin.

 103. yüksel bilsel dedi ki:

  …27 yaşında sağ belimde zona ile tanıştım şu anda 52 yaşindayim sol bel sol kalca sol karsıkta döküntülerim var yine zona olmuşum yaralarımın üzerine yatamiyorum her yanim alev alev ve uyuşuk cılk yara gibi ilçlarla mehter marşı pozisyonunda iyileşme var herkese geçmiş olsun.

 104. Bulut Yıldırım dedi ki:

  Herkese gecmis olsun Allah acil şifalar versin.
  Benimde bir arkadasımda rastlandı zona hastalığı
  Çok kasiaktan şimdi kabuklu yara halınde oda şimdi haberi olmuş zona olduğunun bulaşıcı riski vermidir acaba hastalığın Tesekur ederim..

 105. x dedi ki:

  vücudumun belirli yerlerinde daha önceden şiddetli ağrılar oluyordu ama çok önemsemiyordum.geçenlerde sağ kasığımda iki tane beze şişti,gece de sağ tarafımda yanma,batma,kaşıntı ve şiddetli acı hissettim ardından şişmiş bezelerin üst tarafında küçük küçük kırmızı noktalar çıktı kuşak şeklinde.doktor zona teşhisi koydu.zostex ve crebros tabletlerini ile fucidin adında krem verdi.ağrı kesici için de tamol tablet önerdi.doktora gitme nedenim şişmiş olan bezelerdi eğer onları fark etmeseydim döküntüler daha da ilerleyebilirdi çünkü kalçama ve sırtıma çok az sıçramıştıki ben bunları alerji olmuşum diye sandım ama siz siz olun vücudunuzda küçük bi şey bile çıksa ihmal etmeyin.sıkıntı,stres ve üzüntü tetikliyor bu hastalığı.ağrının şiddeti yürümemi engelleyecek dereceye kadar gelebiliyor.halsizlik ve yorgunlukta cabası.moral ve dinlenme hastalığı rahat atlatmaya yardımcıymış.bu hayat şartlarında stresten uzak bi yaşantı ne kadar sürer orasıda tartışılır:DDDD

 106. serhat girgin dedi ki:

  mustafa kardeş o merhemle ilacın adı ne rica etsem söylermisin?

 107. ezgi aydın dedi ki:

  benim kayınvalidem 1 sene önce yakalandı bu hastalığa ama onun hastalığı döküntüsüz oldu. o yüzden hastalığın anlaşılması uzun sürdü. bazı durumlarda döküntüsüz olabiliyomus. bir senedir neurontin ve zaldiar kullanıyo. şimdi ağrılar azaldı yaklaşık 2 haftada bir kez vuruyor. fakat ağrılar tamamen gecmeden ilacı kesmiyolar. bu ağrıların ne kadar sürebileceği konusunda fikri olan benimle paylaşırsa sevinirim.

 108. Gül Serbetci dedi ki:

  benim sözlümün boynunda ve gögüs kisminda kizariklar cikmis bende internetten gördüm su anda kendisi askerde böyle cok degil ama gitgide cogaliyor ne oldugunu bilemiyoruz askerdeki kremi veren komutan alerji oldugunu söylemis ama bilemiyoruz önce nokta noktaydi simdi cizdi seklinde bitisik cizi gibi gözüküyor kasiniyorda cok korkuyoruz 🙁 ne olabilir acaba

 109. tarık yelekin dedi ki:

  ben tarık ben bu astalığı yaklaşık 5 yıldır taşıyorum sadece yüzümde var ne kadar doktora gittiysemde en ufak bir streste geri geliyor asla gecici bir hastalık değil…ama aazaldığı oluyo ..tarıkyelekin@hotmail.com

 110. hatice can dedi ki:

  bende 10 sene önce zonaya yakalanmıştım zona aynı yerde tekrar çıktı

 111. izmir-ozyyy dedi ki:

  herkese geçmiş olsunn..benimde önce kasıklarımda batma ve böbreğimde ağrılar oluyordu geçen perşembe bi uyandım göbeğim ve sırtımda iltihaplı sivilceler
  batıyorr kasınıyor yatırmıyorr doktora gittim zona dedi..böyle bi ağrı olamazz sanki karnımı uyanıkken kesiyorlar dikiyorlar gibi hisler verdiyorr..ilaç kullanıyorum bide yengemden duydum kudretnarı yağı diye bişey onu sürüyorum ii gelmiş psikolojikmi bilmiyorm ama onu sürüncesanki hafifledi gibi eskisi gbi deil ağrılarım ama hala devam ediyor iltihap çıkalı bu çarşamba 1 hafta olacak sitelerde 2 haftada geçer yazıyo sizin yorumlarını neler gözüm korktuu

 112. Zeynep dedi ki:

  Ilginctir benim elimde cikti. Bas parmagimla isaret parmagim arasinda icten disa dogru bir hat halinde kabarikciklar. Basta kasintiliydi ve deri kirmiziydi, sonradan siddetli aciya, yanmaya donustu ve her gecen gun artti. Ben bocek isirdi zannedip ciddiye almadim ama daha sonra gece uykularim da bolunmeye basladi. Agri butun koluma yayildi, sanki biri zehir enjeckte etmis gibi tum koluma. 4 gun sonra doktor Zona teshisi koydu ve malesef tedavi icin cok gecmis, sadece agir agri kesiciler verdi.

  Vucudunuzun herhangi bir yerinde icten ice yanan bir deri lekesi, kizariklik veya kabarcik farkettiginizde hemen doktora gidin. Sebep kesinlikle asiri stres veya uzuntu.

 113. hasan dedi ki:

  mrb, babamında bir hafta önce göğüs kafesi bölgesinde yara gibi bişe çıktı. zona olabileceğini düşünüyoruz. yavaş yavaş iyleşmeye başladı ve hiçde kaşıntısı olsmuyo. sadece yara olan bölgesi komple ağrıyo. içindede yani ciğerlerindede yara çıktığını sanıyoruz böyle bişe mümkünmü???
  LÜTFEN CEVAP YAZIN!!!

 114. suatorhan dedi ki:

  uyuyorum uyuyamıyorum ağrısından ve kaşıntısından ilaçları kullanıyorum ama daha bir etkisini göremedim yatağa girmeye korkuyorum inanın ki ben böyle insanı rahatsız eden ağrı görmedim neymiş bu lanet zona öyle kaşıntı var ki gözümü çıkarasım geliyor yerinden öyle lanet kaşınıyor şu an anlımda kaşımın içinde ve gözümün çevresinde çıkmış bulunmakta bakalım yarın nasıl olacak ALLAH herkese açil şifalar versin arkadaşlar

 115. Mevlüde önalan dedi ki:

  merhaba benim annem 4 aydır zona hastalığıyla mücadele ediyor sağ tarafında ve sırtına doğru yanıklar başladı ilk gittiğimizde acildekiler anlamadılar dahiliyeci anladı zosteks kullandı yanıkları geçti fakat karnı davul gibi şişmiş ve dayanılmaz ağrılar çekiyor ayrıca şeker kalp tansiyon romatizma troit hastasi olduğu için doktor bu sancıların hiç geçmeyeceğini söyledi ayrıca göz tutulmasıda yaşıyor şuanda neouritin kullanıyor dozunu artıkdık ama yinede hiç bir işe yaramıyor başka bir çözümü varmı yardımcı olursanız memnun oluruz herkese allah hayırlı şifalar versin

 116. suat orhan dedi ki:

  Arkadaşlar herkese geçmiş olsun bende malesef bu hastalığa yakalandım.ne lanet bir hastalıkmış benimde sağ gözümde ve anlımda çıktı çok şiddetli bir yanma ve kaşıntı var Dr.gittim zona teşisi kondu ilaç verdi bugün kullanmaya başladın inş. bende biran evel bu lanetten kurtulurum sağ gözüm zaman zaman kaapanıyor ve sonra az birşey acılıyor zaten gözümü açamıyorum bakalım ne zaman geçeçek herkese ALLAH açil şifalar versin

 117. berna tek dedi ki:

  babamın belinde zona çıkmış ve ağrıları oluyormuş bu hastalığı hafif atlatması için ne yapmamızı önerirsiniz yaşı 63 pansuman evde nasıl yapılabilir açıklarsanız sevinirim ayrıca doktora gittik ilaç vermiş

 118. meryem yen dedi ki:

  slm bende zona hastalıgı gecırdım bı hafta önce 4gun surdu ama cok agrılı uykusuz gecdı bıan akıl saglıgımı kaybettıgımı sandım acıdan dogru doktoru bulmak cok önemli agrılar 1ay gecmesıne ragmen devam ederse nörolojiye baslıyorsun yanı ooo lanet agrı kalıcı oluyormus gecıren herkeze gecmıs olsun zor cok agrılı bı hastalık

 119. ENGİN FIRAT dedi ki:

  Merhaba benımde babamın sol omzunda omzunda ve koltuk aaltında cıkmış ilk 2 gun gecer die dr gitmedik ve akşam acille gitik ağrıları oluyordu ve kaşıntı acil bizi cildiyeye gonderdı gitik bakar bakmaz Zona Hastalığı dedı ilaç yazdı kullandık ve şuan karcıklar bitti ama agrıları ve kaşıntı dewam edıyor bu karşı ne tavsiye edersınız tşk ederim.
  SAYGILARIMLA

 120. İSMET ŞAR dedi ki:

  herkese geçmiş olsun, bende 4 gün önce boynumun arka kısmında kaşıntı ile başlayan ve ağrılı devam eden sonrasında kaşımam la da kızaran hafif kabarcık şeklini alan şeyle ilgili doktora gittim.Banada ZONa teşhisi kondu ve DR.ZOVIRAX isimli Antiviral bir krem verdi 4 saat arayla sürmemi söylende devam ediyorum başka ilaç verilmedi Hayırlısı Allahtan bakalım ne zaman kurtulacam.Herkese Allah acil şifalar nasip eder inşallah.

 121. mehmet ali öğ dedi ki:

  merhabalar benim bundan bir ay önce zona teşhisi konuldu doktor bir takım haplar verdi bir aydır 4 kutu bitti ama hala ağrı geçmedi bu normalmidir 57 yaşındayım bana kaşka bir tedavi yöntemi varsa yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 122. tuğba şenoğul dedi ki:

  slm bnmde yüzümde sol yanağımda boynumda ve kulağımda çıktı..hiç ağrı yok sadece kabarıklık ve kasıntı var.doktora gittim zona dedi.ilaçlar verdi günde 10 tane hap kullanıorum birde asiviral die bir melhem..inş iz falan kalmaz. siz acı falan dedikçe bn şaşırıorum hiç acı yok çok enteresan

 123. Uğur ALICI dedi ki:

  slm şu an bende zona illetini geçiriyorum ancak aşırı bir sıkıntım yok (en azından şimdilik) herkese geçmiş olsun.

 124. bekir parlakyıldız dedi ki:

  bende 1 yıl önce zona gecirdim şimdi yine yeni çıkmış gibi ağrılarım var ne yapmam gerekir. 26.12.2010

 125. yaren özgeçmiş dedi ki:

  benim adım yaren bundan6 yıl önce 1.sınıfta olmuştum ve şimdi yine oluyurum sakın birisini kıskanmaın ve kendinizi sitrese sokmayın

 126. duygu dedi ki:

  merhaba arkadaşlar buynumda ceviz büyüklüğünde 2 tane beze çıktı şimdi doktordan geliyorum zona teşhisi kondu. küçükken su çiçeği geçirdim aynı virüs sebepmiş. kaşıntım ve derimde kabarıklıklar var doktorum stres ve üzüntüden dolayı olduğunu söyledi. ağrım ve kaşıntılardan ölüyorum. stres yapan kişileri hayatınızdan çıkarın herkese geçmiş olsun

 127. hatice kunt dedi ki:

  Asiri stres ve uzuntu sonrasi bendede kafamin ve boynumun sol tarafinda, sol kulak agrisi kafa tasi uyusmasi, bas donmesi ile beraber basladi. oyle olduki konsantra bozuklugu geceleri uykuya dalmadan once bunalim yasadim. doktora gittim bana viral enfeksiyon dedi. 8 hafta surer dedi. hastalik baslamadan once 1 ayda 7 kilo verdim. uykusuzluk ve dengesiz beslenme ve ayriyeten once belirtigim gibi stres ve uzuntu sebeblerdendi.
  simdi merak ediyorum buda bir zona rahatsizligi midir yuzeysel bir kasinti veyahut ilthihaplanma olmadi ama burnumun icinde 4 hafta gecmeyen yara vardi. Bir bilen var ise cevabini beklerim. 3 aydir rahatsizlik devam ediyor ama biraz duzelme var. oda uykumu daha iyi aldigimdan ve duzunli yedigimden ve eski stres faktorlerinden uzak oldugum icin. Herkesede acil sifalar.

  Hatice kunt

 128. Semra canbazgil dedi ki:

  Benim canım babaannem 83yasinda bu illete yakalandı bahsi gecen bütün tedavi yöntemlerini uyguladık hiç birisi ise yaramadı ben de 18 yasımda bu hastalığı atlattım ama böylesini hiç ne duymuştum ne gormuştum herkesin Allah yardımcısı olsun umarım babaannemde atlatir .1 aydır Ağrı çekiyor Allah kimseye dermansiz dert vermesin. Herkese acil şifalar

 129. malik yılmaz dedi ki:

  bende 5 gün önce bu hastalığa yakalandım.. bugün ilaç kullanmaya başladım … abi berbat bi ağrısı var şu anda bu mesajı ble yazarken berbat bir ağrı çekiyorum, hatta geceler hiç uyuyamıyor allah kahretsin yaaa…

 130. nermın aydogdu dedi ki:

  slm arkadaslar.3 gun once sagkol kureyımın altında sıttetlı bır agrı olustu.sankı anıden orada bır cıban olusmus gıdı nefes alırken bıle acıyor.nefesımı yarım alabılıyordum.ıkıncı gunu bu agrı bıraz daha yayıldı ve cogaldı. Akcıyerlerıme bırseyler oldu dıye dusundum.sag gogsumu agrı tamamen kapladı.Sonra burnumun ucunda bırdenbıre bır kasıntı ıle sulu sıvılce cıktı2 veya 3 tane.cok agrılı ve kasıntılıydı.bu hastalıgı esım gecırdıgı ıcın bılıyordum Zona olabılır dıye dusundum.bugun doktorumuza gıttım zona dedı ılaclarımı sabah ıctım ve aksama kadar agrılarım dındı.sımdı bıdaha ıctım bakalım yarın nasıl olacak.Sızlerede gecmıs olsun .Cok agrılı bır hastalık bılhassa gecelerı yatıp uyuyamıyordum.Bıdaha gelmemesı dıleyııyle.

 131. ismail yıldız dedi ki:

  Benimde önce sağ böreğim ve sağ göğüsümde geceleri ağrılar başladı sanki kaburgalarım ağrıyordu bayramın üçüncü günü geceleri ağrıdan yatamıyordum. Bir hastanenin acil servisine gittim.Safra kesesi ,böbrek falan ultrasona girdim. Doktor Sağ böbrekte küçük saydam birşey görüyor Fakat bunun bu şiddet bir ağrı yapmıyacağını söylüyordu 3 gün sonra uroloji uzmanına gözüktüm neyse tomgrafi falan çekildi tomografinin sonuçlarını bekliyorum. Bu arada geceleri ağrıyı kesmek için sıcak su torbasına su dolduruyorum sağ böbrek tarafıma sırtıma koyuyorum. Derken göbeğimin sağ taraflarında 4,5 yerde küçük çıban şeklinde kabarcıklar oluştu hanım teşhisi koydu sende zona hastalığı var dedi ertesi gün cildiye uzmanına gittim.Teşhis zona idi Zostex 125mg, Arveles 25mg, Benexol B12, Ovadril losyon isimli ilaçları verdi bugün itibari ile beş gündür ilaç kullanıyorum. Arveles isimli ağrı kesici ağrı konusunda bayağı rahatlatıyor tabi mutlaka bir cildiye uzmanına gözükmek gerekir kişiye göre uyguluyacağı ilçlar farklılık gösterebilir.Herkese acil şifalar diliyorum.

 132. Bilal ŞAHİN dedi ki:

  zona (Gece yanıgı) illet bişey agrısı insanı hareket bile ettirmiyor
  cıban gibi iltihablı bi görüntüsü var erken tedavi önemli diyor doktor gecikirse yapılabilecek bişey yok
  yinede antiviral krem , agrıkesici tablet ve vitamin takviyesi alınması gerektiğini söyledi dr. herkese gecmiş olsun

 133. EYÜP ÖZALTINKIRAN dedi ki:

  BAYRAM ARİFESİNDE TÜM HASTAHANELER KAPALIYKEN BU HASTALIK BENİ BULDU.KÖYDE YAŞADIĞIM İÇİN 22KASIM SABAHI HASTAHANEYE GİDECEM.ZONA OLDUĞUMU NASIL ANLADIM,DAHAÖNCE EŞİM BUNU ATLATMIŞTI ,ONDAN KALAN BAZI İLAÇLARI KULLANDIM.AMA FAYDASINI GÖRMEDİM,HERYERİMDE ÇIKTI BİLHASSA GÖĞÜS,SIRT, BOYUN VE SAÇLARIMDA.GEÇ KALMAK KÖTÜ AMA BAŞKA YAPACAĞIM BİR ŞEY YOK.BU HSTALIĞI ÇEKMEYEN NE OLDUĞUNU ANLAYAMAZ.

 134. hüseyin eskirecepoğlu dedi ki:

  benim sol göğüs ve sol koltuk altında sanki içten yanmalar ve batmalar oluyo gittiğim doktor zona olabilir dedi ama cildimde hiç bi şekilde kızarıklık dahi yok b vitamini verdi ve geçmeye başladı şimdi sağ omuzumda aynı yanmalar var başka nasıl tedaviler uygulaya bilirim teşekkürler.

 135. seda çatalkaya dedi ki:

  babaanneme 1 bucuk ay önce zona teşhisi konuldu..haladaha acısını çekiyoo. geceleri uyuyamıyo. dokunulnuyo vücudunua.sırt bölgesindekiler geçti.ama sol omzunda var.kurumaya başladı artk ama çok ağrıyo dio. 2saatde bir ağrı kesici krem sürüyoz.ona rağmen geceleri duramıyoo.. 3tane doktora gttik hepsi 3ay çeker dedi. başka napmalıyız??ilaçlarından başka neler kullunmalı?? ilaçsız bi tedevisi yoqmu?? feci bi hastalık herkese geçmiş olsunn…

 136. Emrah dedi ki:

  1 ay oldu zona hastaligina yakalanali,yaralarim gecti ama agrilar suruyor,once kalcadaydi su an sadece sol ayagim ve parmalarimda inanilmaz yanma ve sizi var,geceleri uyuyamiyorum,bunu ancak ceken bilir,herkese gecmis olsun

 137. barış yarar dedi ki:

  zonanın çeşitleri var mıdır?

 138. Kemal Özenoğlu dedi ki:

  Slm Yaş 55 Erkek
  Hastalığımın seyri;
  1.Gün Önce ortopedi doktoru-sebeb dayanılmaz bir kemik ve bacak ağrısı ağrının dineceğini bilsem kestirmeye razıyım.Rotgen kemiksel doku ve yapı sağlam Tedavi:15 gün yat geçer.
  2.Gün ağrı daha da şiddetli;bel fıtığından şüpheleniyorum-şüpheliyoruz geceleri bağırıyorum,sol ayağımın uyluk kemiği leğen kemiğine batıyor.Acı çok azap veriyor.Başka bir Ortopedi doktoruna gidiyorum herşey sağlam Beyin ve Sinir Cerhahisi Doktoruna gidiniz diyor Gidiyorum.
  Sonuç EMR çekilecek,yalvar yakar EMR 1 gün sonra alıyorum ağrılarım dahada artıyor.Doktora yalvarıyorum bir ilaç verin ağrıyı dindirin diye.EMR yi görelim biraz daha dayan.
  3.Gün EMR sonuç temiz Allah Allah ne olabilir acaba
  4.Ayak parmak aralarımın kaşındığını hissediyorum.Sol tarafımda yara oluştu,ağrı geçsin diye koyduğum sıcak su torbasındandır diyorum,kas gevşeticiler kullanıyorum Majesik,Apronal ağrı kesiciler banamısın demiyor.
  5.Gün sol kaval kemiğimin üzerinde yara oluştu,hay Allah diyorum içtiğim onca ilaç yan etki yaptı diyorum ama bir de dermotolağa gideyim diyorum,gidiyorum çorabımı çıkarır çıkarmaz A bu ZONA diyor doktorum ve zona ile tanışıyorum,beyin ve sinir cerhahisini doktorumu çağırıyoruz,emarın temiz çıkmasını ve çektiğim ağrıların zonadan kaynaklandığını konuşuyorlar.
  6.7.8.9. gün Hala ilaç içiyorum ağrılarım biraz dindi,Tedavi edici olarak valtrex 1000mg,fucidin krem ve borik asit eriği solüsyonu,benexol b12 kullanıyorum.Ağrı kesici olarakta neruda600mg ve takviye edici olarakta contramal kapsül (inşallah bağışıklık yapmaz) kullanıyorum
  Ağrılarım 10 üzerinden 4 de düştü,özellikle geceleri 6-7 oluyor
  Yaralarım genişlemeyi durdurdu,su toplamalar azaldı
  Kuruyan yerlerde gül kurusu lekeler kalıyor.
  SONUÇ:Her bacak ağrısı bele bağlı değilmiş,
  Her doktorda zonadan ve etkilerinden anlamıyormuş
  Lütfen eğer sonuç alamadığınız bir hastalığınız var ise,sonuç alabilecek birilerini arayınız.
  Yoksa benim gibi bel fıtığı ameliyatından dönersiniz.
  Ağrısız günler dileğimle

 139. Recep dedi ki:

  50 ile 60 yaş Diyosunuz ben 18 yaşındaym ve bende de zona hastlagı varmış ve daha 2 gün önce doktora gittim ilaç verdi ama krem vermedi zona hastalıgı geçiren çogu kişiye krem verilmiş acaba krem işe yararmı ?

 140. bulent guzel dedi ki:

  evvveeet ben de zona olmusum (iyimi)askeri adı ENTERDATEVERBOTZONE..şaka şaka almanca yasak bolge gırılmez.zona ıle iniltılendıreyım dedım de..
  once kırmızı leke olusuyor sonra ılerlıyerek yarım halka seklınde gogus ust on bolgesınde sonra yarım halka seklınde sırt bolgesınde kırmızı lekeler buyuyerek gelısıyorlar.bellı bır alanda yayıldıgı ıcın adıda oradan gelıyor sanırım zone=ALAN..sınır ucları ıltıhabı ımıs hastalıgın adı.lekelı bolgede ıgne batıgı gıbı agrılar olusuyor sankı tatılde ılk gun cok fazla guneste kalırsında cıldın yanar ve agrılar baslar ya ıste oyle bırsey…geçmiş olsun..

 141. meltem sevi dedi ki:

  BENİM DEDEM DE BU KÜÇÜK KÜÇÜK KABARCIKLAR ÇIKMAYA BAŞLADI.DOKTOR ZONA TEŞHİSİNİ KOYDU.KREM VE İĞNE VERDİ.ZATEN KANSER HASTASI.BİRDE BU HASTALIĞI ÇIKTI.ŞU ANDA AĞRISI YOK İNŞALLAH DA OLMAZ.HERKESE ACİL ŞİFALAR DİLERİM..

 142. CUMALİ AŞAN dedi ki:

  08 EKİM 2010 GÜNÜ AKŞAM SAATLERİNDE YÜRÜYÜŞ YAPTIKTAN SONRA DUŞ ALIP OTURMAYA BAŞLADIĞIMDA SOL KÜREK KEMİĞİMİN ALTINDA GÖĞSÜMDE ÇOK ŞİDDETLİ BİR AĞRI BAŞLADI. YÜRÜDÜĞÜM ZAMAN HAVA ÇOK SOĞUKTU BU YÜZDEN SOĞUK ALDIM GALİBA DEYİP UMURSAMADIM. AĞRI ERTESİ GÜN, ERTESİ GÜN, YİNE OLDU . ÖZELLİKLE GECELERİ SANKİ BIÇAK SAPLANIYORMUŞCASINA BİR AĞRI OLUYORDU. DÖRDÜNCÜ GÜN BİR KAŞINTI BAŞLADI SOL GÖĞSÜMDE. KAŞIDIKÇA KAŞIDIM. ARDINDAN BİR BÖCEK FİLAN GİRDİ SANDIM VE TÜM ELBİSELERİMİ ÇIKARIP GÜZELCE BANYO YAPTIM. VÜCUDUMA BAKTIĞIMDA KAŞINAN YERLERDE NOKTALAR HALİNDE BİRKAÇ KIZARIKLIK VARDI. SABAHINDA DOKTORA GİTTİM. DOKTORDA NE OLDUĞUNU ANLAYAMADI VE SOĞUK ALDIĞIMDAN BAHİSLE BANA BİRKAÇ İLAÇ VERDİ. AĞRILAR DİNMEDİ TABİ. ARDINDAN BUGÜN HASTANEYE GÖĞÜS HASTALIKLARI POLİKLİNİĞİNE GİTTİM. SAĞOLSUN DOKTOR CİLDİYECİ OLMASA DAHİ HEMEN ZONA OLDUĞUNU BİLDİ. FİLM ÇEKİLDİM HERŞEY NORMAL. CİLDİYE HEKİMİNE GÖRÜNDÜM BANA BİR TANE İLAÇ VERDİ. UMARIM AĞRILARIMI AZALTIR. BU HASTALIK NEDİR DİYE İNTERNETE BİR BAKAYIM DEDİM. AMAN ALLAHIM NE KADAR BU HASTALIĞA YAKALANAN VARMIŞ. HASTALIK 50-60 YAŞLARINDA DAHA YOĞUN GÖRÜNÜR DENİYOR. NE GÜNAHIM VARSA BEN 38 YAŞINDAYIM BU HASTALIĞA YAKALANDIM. TÜM ZONA HASTALARINA GEÇMİŞ OLSUN.

 143. Cihan Aktaş dedi ki:

  Ben de daha yeni oldum ne lanet bir şey ya sanki her yerime iğne sokuyorlar inşallah çabk geçer delircem ağrıdan

 144. Emre Çetinkaya dedi ki:

  MerhabaLar. 3. qün önce sabah uyandığımda, sağ kaburgamııın altnda izler gördüm we böcek yemiştir diye önemsemedim diğer gün sabah uyandımda orası komple yara olms we inanılmaz bi agrı, doktora qittim zona dedi bugun basladm ilaçlara, Ama inanın ne ilaç ağrıyı geçiriyor, nede bu ağrıların dinecegi war OFfffff hala su anda bile ağrıyor ühüüüüüü :((( KAfama sıkacam 1 tane ben daha böyle bir ağrı görmedim allah herkeze acil şifalar versin. :(((( ŞİMŞEKLER ÇAKIYORRRRR Kaburgamın altındaaaaa offffff :S:S:S

 145. EYÜP TAŞ dedi ki:

  Merhabalar. Zona hastalığına Dedem de kapıldı, ilk başlarda su çiçeği tarzında sulu kabarcıklar ve sonrasında şiddetli ağrı. Doktora götürdük ve Cildiye doktoru zona teşhisi koydu. Cildindeki kabarcıklar doktorun verdiği ilaçlarla 1-2 hafta içerisinde geçti fakat; ağrı hala sürüyor 3-4 aydır sürüyor hemde. Doktora kontrole götürdüğümüzde ise; bu hastalığın ağrısı 1 haftada da geçer 1 ayda da 1 yılda da… yani şu sürede geçer diyemiyorlar. Nedeni ise sinir uçlarının virüsü kapmasından dolayı ağrıların şiddeti uzun süre ve ya kısa sürede geçer deniliyor. Ağrının kesilmesi yada hafifletilebilmesi için farklı bir çözüm bulamadık. Eğer bilen arkadaşlar var ise yardımcı olabilirlermi?

 146. melek diyar dedi ki:

  aylin yücedağ bize yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederiz.

 147. aylin yucedag dedi ki:

  Annem tedavıye basladı cılt profosoru tarafından verıldı ılaclar agrı cok kekın oluyor…ılacları yazıyorum erkenden baslanırsa sınır koklerınden agrının azaltılabılır ve vırusun yayılması engellenmıs olur ıyıleşme ıkı hafatayı bulur sanıyorum..

  Valtrex 500 mg 3×1
  Arveles agrı kesıcı
  Fucıdın Krem veya Asıvıral 10mg krem ek olarak,
  Vıtamın B12 alırsa ıyı olur…

  Gecmıs olsun…

 148. MELEK DİYAR dedi ki:

  bundan 5-6 ay önce anneannemin göğsünün altında sert bir çıban çıktı doktor zona hastalığı demiş. bu hastalın tedavisi nedir ne gibi ilaçlar kullanmalıyız nasıl önlemler alınmalıı yardımcı olursanız çok sevinirim. LÜTFEN KISA SÜREDE CEVABINIZI BEKLİYORUM!

 149. aylin yucedag dedi ki:

  Annemde 5 gun once kızkardesımın dogum sancısı tutmasıyla bırlıkte bacagında korkunc agrılar basladı bız onu dıkkate almadık bebekle ugrastıgımız ıcındun bacagında kızarıklıklar ve ucuk seklınde kabarcıklar cıkmıs bugun cıldıyecı prf bır arkadasıma telefonda anlattım 5 gunluk bebekte bızım eve gelıcek o b ana Zona olabılır bulasıxıdır cocusuga bulastırır ve onu su cıcegı yapar beyne zarar verır dedı..acıle gıttık bayramdayız cunku ve acılden cıldıyecı ıstedım bekledık bır dr kız geldı ona eve bebek gelecgını bulasıcı olabılır hastalık dedım gıttı uzmanını getırdı sanırım gelen dr zona dedı ona olayı anlattım bana 5 gunluk bebek ne dıye seyahate cıkıyor bulasıcı degıl bu hastalık gelsın soyleyen dr tedavı etsın dedı bır agrı kesıcı verıp gonderdı..eve gelıp prf a bulasıcı degılmıs senın zona dedım oda bu hasatalık bır saat ıcınde su cıcegı olmamıs bır bebegı su cıcegı yapar dedı…yanı bakın saglık sıstemımıze bvu arada bana gelen dr cıldıyecı degılmıs benıde azarladı ve ben avukatım sımdı pazartesı gıdıp bashekımlıge sıkayet dılekcesı verıcem soz konusu kucuk bır bebek…Allah bu dr lara once akıl fıkır versın…sımdı pazartesı cıldıyeye gıtmemız gerekıyor…

 150. derya bülbül dedi ki:

  boğaz yolunda,dilin kenarlarında zona hastalığı görülür mü?

 151. sevgi yıldız dedi ki:

  ben zona illetiyle 1 ay önce tanıştım.sol bacağımda tırnak ucundan bacağımın diğer bölgelerine uzayan deri üstü yaralarla başladı.şuan sol bacağımı kullanamıyorum,yürümekte dahi zorluk çekiyorum.şiddetli ağrılarım var. 1aydır aynı ağrıları çekiyorum sanki hiç geçmiycekmiş gibi hissediyorum……..ne olur yardım edin…………………sevgi yıldız

 152. bennu balcı dedi ki:

  bugün zonalı olduğumu öğrendim.ağrı yok şiddetli kaşıntı birazda yanma var.bacaklarımda ve kollarımda 4 grup şeklinde lezyon mevcut.ağrının olmamasına sevinmelimiyim bilmiyorum.çok iz kalacak gibi duruyor.2tanesi kurudu ama görüntü çok kötü.merhem ve b vitamini verdi doktor.bacağımda uyuşma ve hissizlik var korkuyorum lütfen bilgilendirin..

 153. Ercan TAŞKIN dedi ki:

  Arkadaşlar, Temmuzun 2.haftası 1 günlüğüne denize gitmiştik, gölge bir yer bulduk ve denize girdiğimiz zamanların haricini hep gölgede geçirdiğimiz halde, benim sırtlarım fena halde soyuldu. Ancak soyulmadan önce sanki omuz ve sırt kısmında kalan cildimin her yanını jiletle doğramışlar gibi ağrılar çektim. Ancak aradan 3 hafta kadar zaman geçtiği halde sağ kürek kemiğimin altında kızarıklıklar başladı. Bunlar sağ göğüme ve mem uçlarıma kadar geldi, ilk günlerde ön tarafta kızarıklık yoktu ama dokununca ağrı hissediyordum. 3-4 Gün kadar sonra sırtımdaki kızarıklıklar artmaya ve üzerilerine su toplamaya başladı.Bu arada etkilenen bölgeler inanılmaz ağrılar yapmaya başladı. Derken 5.günde doktora gittim, zona teşhisi koydu. Üzüldüğün sıkıldığın bir şeyler mi var diye sordu ve Vitrax isimli bir ilaç ve Majezik ağrı kesici yazdı, ayrıca bir de sürmem için losyon verdi. İlaçları kullanmaya başladım ama ağrıları kesmiyor, bana mısın demedi hala… Bir de gün geçtikçe ürüyor sanırım genişlediğini hissediyorum. Hepimize acil şifalar diliyorum.

 154. bedriye köle dedi ki:

  bende de zona var bir hafta oldu pansuman yapıyorum çok iyi geliyo.neyse ki bende ağrı hiç olmadı ama hastalık sonrasında kalıcı ağrılar olabiliyomuş.şuan tedavim devam ediyor.inşallah geçicek.tavsiyem küçük birşey diyerek baştan savmayın mutlaka doktora görünün.tedavi edilmzse ölümle sonuçlanabiliyormuş.herkese geçmiş olsun..

 155. Adem Dogan ARGUN dedi ki:

  BU SABAH KALKTIGIMDA SAĞ KOLUMDA 2 SOL KOLUMDA 1 TANE OLMAK ÜZERE YANIK İZLERİ FARK ETTİM NE OLDUGUNU BİLMİYORUM ECZACI X-YZAL DİYE Bİ ALERJİ HAPI VERDİ HERKES AGRIDAN BAHSETMİŞ AGRI FALAN YOK SADECE DENİZDE YANMIŞIM GİBİ TATLI Bİ KAŞINTI VAR AMA DOKUNDUGUMDA ACIYOR .. BİRŞEYLER YAZIP BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM..

 156. XprodoksiT dedi ki:

  Hepatit Aşısı ve Zona

  İki ay önce gerçekleştirdiğim Afrika seyahati öncesi hepatit B aşısı yaptırdım. 20 gün önce de zona çıkardım. Bunun aşıyla bir ilgisi var mı? M.K./İstanbul

  PROF. DR. AYKAN CANBERK
  Evet. Hepatit B aşısının istenmeyen yan etkilerinden biri de, zonanın ortaya çıkmasıdır. Ayrıca aşı yapılan kişilerde döküntü, cilt altı kanaması ve hatta alerjiye bağlı ölüm dahi görülebilmektedir. Yine bu aşının yapıldığı kişilerde el damarlarının büzülmesi, hatta kangrene kadar gitmesi olan 'Raynaud Sendromu' bildirilmiştir. Bu kişilerde adale, eklem ve baş ağrıları ya da ağızda aft oluşumları da görülebilmektedir. Bu bakımdan kişinin aşı uygulamalarında mutlaka hekim kontrolüne başvurulması gerekmektedir.

 157. erkan çiftçi dedi ki:

  benim babamda bu hastalığa yakalandı 1 ay önce ilaç v.s tıp tedavisi,amam asıl tedavisi ,diyarbakır pirinçlik köyünde bitkisel ürünler satan bir aktar da kullanıyor neredeys geçti

 158. server serveri dedi ki:

  bendede 1 hafta önce başladı dayanamıyorum gece uyuyamıyorumm artık dayancak halim yok oturamıom kıpırdamak bile istemiom ilaçlarında faydası yokkkk!!!!!!!!!!!!!!!!!111

 159. dilara kar dedi ki:

  arkadaşlar bn bu hastalığı geçirdim 10 gün boyunca ağrısını çektim yine bilgiğimiz üzere çoq bilmişlerden bazıları mevsim değişikliği boyu uzuyor felan dediler annem doktora götürmesini istemedim okuldan geri kalıcağımı düşündüm ve şans eseri yazılım olduğu gün uyuya kaldım doktora rapor için gittim yaralarıda öylesine gösterim çoq ciddi bir hastalık olduğunu ilaçları düzenli almassam vücud direncimi düşürdüğünü ve bütün hastalıkları çektiğimi bu hastalıkların bni diğer tarafa bile götürceğini duyunca daha düzgün bir hastaneye gittim bayılıp duruyordum bir ilaç verdi ve sanırım 75 milyondu onu kullandım içinde 7 tane var 7 gün kullanndım serum felan werdi dilan arakadaşımıs gibi bana melhem hazırladı şu an geçti ama hemen doktora gitmediğim için vücudum alışmış hayatım boyunca çoq stres yaparsam bu hastalığı geçiricekmişim o yüzden hemen doktora gitmenizi tavsiye ederim

 160. dilan eşkin dedi ki:

  bn çoq sbs stresi yaptığım için bu hastalığı geçirdim .önce bnde asviral kullanıodum doktor bir sürü hap verdi günde 15 hap felan içiodum ama vücut direncim düştüğü için yolda bir kaç keç bayıldım 10 gün kadar ilaçları kullandım bir fayda etmeyince büyük bir hastaneye gittim bana serum verdi yarayı temizlemek için vazelin ve birkaç melhemi karıştırarak bir melhem hazırladı ve bir ilaç verdi ismi aklımda değil ama pahalı bir ilaçtı bulunmaası çoq zorr yane bnce siz bakırköy veya şirinewler büyük ama devler hastanesine gidebilirsiniz

 161. Vahip ŞİMŞEK dedi ki:

  bu hastalığa yakalanan herkese öncelikle geçmiş olsun. bende bu hastalığı 2 hafta önce geçirdim. inanılmaz şiddetli bir ağrı vardı o zamana kadar görmediğim bilmediğim bir ağrıydı. eminin sizlerde de aynı şikayet vardır. doktora gittiğimde tişört bile giyemedeğimi söyledim ve zona ya yakalanmışsın dedi. ilk kezorda duydum bu hastalığı. ama kalıcı bir hasar bırakmıyor çok şükür. verdiği ilaçları düzenli şekilde kullanınca geçti. sadce sırt bölgemde kabarcıkların olduğu yer tatlı tatlı kaşınıyor o kadar. yani diyeceğim kimse korkmasın geçici bir hastalık. haa birde ilaçlar hemen etki etmiyor yani ağrıyı ilaçları kullanmaya başladıktan bir süre sonrada çekeceksiniz ne yazıkki. tekrar geçmiş olsun.

 162. Ayse Evren dedi ki:

  Merhabalar, Belırtiler uc gundur sırtımda ve gogsumde cıktılar zona teshisi konuldu .Beklazon ve zovirax krem kullnıyorum ama agrım korkunc derecede. Hangi hapı kullanmamı tavsiye edersiniz ve kac gunde gecer ve iz kalıcakmı ??? Bu arada denize girmemde bi sakınca varmı acaba ? Tesekkur ederim.

 163. sezgin kuruhan dedi ki:

  selam benim annem 83 yaşında göğüs altında ve sırtında yaralar çıktı çok şidetli ağrısı oluyor doktorun verdiği pomatları kulanıyoruz ama 2 hafta oldu yaralar kurudu ama ağrısı geçmedi ne yapabiliriz herkese geçmiş olsun.

 164. HAVVANUR dedi ki:

  BENİM EŞİMDE DE AYNI HASTALIK VARDI ÇOK SIKINTILI DÖNEMDE KASIK KASIK KISMINDA BELİRDE BİZ ONUN ZONA OLDUĞUNU BİLMİYORDUK DOKUNUNCA ÇOK ACIDIĞINI SÖYLÜYORDU İNTİHAPLI SİVİLCE ŞEKLİNDE ÇIKTI EŞİM KENDİSİ BAZILARININ İNTİHABINI BOŞALTMIŞ SONRA KABUK OLUŞTU ŞİMDİ BİŞEYİ KALMADI

 165. elif akay dedi ki:

  kuzenim çok kaşınıyor ve kalca bolgesi tamamen kırmızı yara. bu gün orduya götülüldü . zona olup olmadığını henüz bilmiyoruz

 166. özlem yalçın dedi ki:

  Selam..Ben henüz doktora gitmedim ama anlatılanların hepsini okudum ve kendime zona teşhisi koydum.Yaklaşık 15 gün önce sol üst bacağımda yoğun kaşıntılar başladı..aradan 1 hafta geçince sol üst kalçada alerjiye benzer döküntüler başladı.3-5 günde çoğaldı ve kaşıntılar arttı…Ve kaşınınca acıyor.Resimlerden bakınca çok benziyor..Ama yoğun ağrılar olmadı..Yarın hemen doktora gideceğim…Herkese geçmiş olsun…

 167. M.ÇETİN PELİT dedi ki:

  72 YAŞINDA SAĞLIKLI SAYILABİLECEK MUTLU BİR İNSANKEN 9 AYDIR ZAMAN ZAMAN ÖLÜMÜ ÇĞIRACAK KADAR BIKTIRICI ŞİDETTE AĞERILARLA KIVRANMAKTAYIM.
  KUVVETLİ AĞRI KESİCİ, UYUŞTURUCU HAPLARDAN BAŞKA TEDAVİ İLACININ OLMADIĞI GEREKÇESİ İLE VERMEDİLER SAYIN EBRU BİLGİCİNİN TANESİ 195 TL OLDUĞUNDAN BAHSETTİĞİ İLACI MERAK ETTİM,LÜTFEDİP İLACIN ADINI BANA BİLDİREBİLİRSE MİNNETTAR OLURUM.
  ALLAH HEPİMİZİ BU LANET İLLETTEN KURTARSIN

 168. BURAK dedi ki:

  4 Yıl önce zona gecirdim.. sol üst göğsümde izi kaldı..Gercekten cok kafaya takıyorum..Ve tekrar olma sansı var mı? yüzde cıkınca izi kalıyor mu ve sac dökülüyor mu ?

 169. Mustafa AKYILDIZ dedi ki:

  Arkadaşlar Zona hastalığı için iyi bir doktor arıyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
  Selamlar

 170. murat ari dedi ki:

  selam.arkadasim artik cilt kanseri asi ile tedavi ediliyor sakin olabilirsin.zona ya bagli kasintiya gelince uzerine sirke dokun ve bekleyin ayrica kesinlikle nar-portakal suyu icin.nar suyu cok iyi bir antiviraldir.zeytin ve inciri her sabah uyandiginizda yiyin.ve gun icinde ihlamur icin sizi stresten uzak tutacaktir.bu arada ilac kullacaksaniz bir daha dusunun kuresel sermayenin kurbani olmayin

 171. birgül dedi ki:

  mrb. benim kızımdada zona teşhisi konuldu dün.erken teşhis edildiği için şanslı olduğumuz söyledi dr.umuz.zonanın ciddi bi hastalık olduğnu söyledi.daha çok ilerlerse cilt kanserine dahi yol açacağını söyledi.ALLAH KORUSUN..(cilt kanseri olabileceği hakkında bilgisi olan varsa )lütfen cvp yazsın.ALLAH acil şifalar versin herkese

 172. dilber çorumluoğlu dedi ki:

  benim kızım 4 yaşında 4gün önce yüzünde kızarıklık oluştu çocuk doktoruna gttim ve zona teşhisi koydu kızım daha çok küçük ne olur yardım edin

 173. taner kılıc dedi ki:

  bızım cello da zona hastalıgı var ama celonunkı yaz boyu devam ediyor ılac kullandıgı halde en ufak ıyılesme belırtısı yok ALLAH sıfasını versın

 174. esra pekçetin dedi ki:

  ne stres ne üzüntü nede bir hastalık geçirdim ama dün gittiğim doktor zona teşhisi koydu.
  bu kaşıntının tarifi yok çıldırmak üzereyim
  bu gün ilaç tedavisine başladım umarım bir an önce rahatlarım
  bu hastalığı yaşayan herkese acil şifalar diliyorum.

 175. esra genç dedi ki:

  ya bu hastalk annemde çıkdı çok üzücü hala ağlıorumm nie ne anlamırum yarabbim nolur tüm zona hastalarını iyileşt,r nolurrr

 176. süleyman öksüzoğlu dedi ki:

  slm ben süleyman 26-04-2010 bendede ağrılar başladı doktora gittim zona dedi ilaç verdi ama ağrılarım var allah herkese sağlık versin

 177. fusun boran dedi ki:

  dün şiddetli sağ kaburga ve sağ sırt bölgemdeki şiddetli ağrılarla uyandım hemen özel bir hastahaneye gittim önce boyun fıtıtğı düşüncesi ile araştırmalar yapıldı bugün sabah sağ boyun bölgemde kırmızı ceviz büyüklüğünde şişlik oluştu fizik doktorum beni cildiyeye yöneltti ultrasonda zona teşhisi konuldu zostex ciprofucidin melhem verdi cilt doktoru fizikçim laroxsil ve dolin iğneler verdi şimdiş tedavi görüyorum inşallah iyileşeceğim herkese sağlıklar dilerim

 178. meltem dedi ki:

  Arkadaşım ismini yazsaydında teşekkür etseydik bari :S

 179. abdsa adsad dedi ki:

  ZONA
  Tanımı: (Herpes zoster) Duyusal sinirlerin ağrılı bir hastalığı­dır. Hasta sinirin etkilendiği deri bölgesinde de iltahap görülür.
  Nedeni: Suçiçeği etkeni olan virüstür. İki hastalık arasında­ki ilgi tam olarak saptanamamıştır, çünkü zonalı bir erişkinden, çocuklara suçiçeği bulaşabildiği halde, suçiçekli çocuklardan erişkinlere zona geçememekte ve bir erişkinden diğerine de zo­na bul aşamam aktadır. Çocuklukta geçirilmiş bir enfeksiyon sonrası, vücutta sessiz kalmış bir virüsün, erişkinde zonaya ne­den olduğu düşünülmektedir.
  Başlangıçta, hafif bir ateşle beraber, hasta sinirlerin sinirlen­dirdiği vücut bölümlerinde ağrı vardır. Hastalık, genellikle vücu­dun bir yarısını, yarım kuşak şeklinde sarar ve tek yönlüdür. Bir­kaç gün sonra deri kızarır ve etkili alanda ufak kabarcıklar belirir. Kabarcıklar patlayıp, kuru kabukları bunların yerini alır ve kabuk­ların dökülmesi sonucu, beyaz bir iz kalır. Zona, baş ve yüzün du­yu sinirinin bir dalında da görülebilir. Sinirin ilk (oftalmik) bölü­mü etkilenmişse gözde, körlüğe kadar ilerleyen bir durum belirebilir. Zona geçtikten sonra dahi, hastada devamlı ve engelleyici si­nir ağrısı kalabilir. Ama kalan izlerde ağn yoktur.
  Kabarcıkların mikroplanmamasına dikkat edilmelidir.
  Öneriler: Bir miktar lahana yaprağı mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen Özsuyu kabarcıklann üze­rine sürülür.
  * Bir miktar herdemtaze mikserden geçirilip bir tülbent yar­dımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu kabarcıkların üzerine sürülür.
  * Havanda dövülerek toz haline getınlmış ya da ince kıyıl­mış birer yemek kaşığı aslanpençesi, papatya, gazelboynuzu, ikişerbuçuk yemek kaşığı meşe ağacı kabuğu, ada çayı ve iki yemek kaşığı yulaf iyice karıştırılıp harman edildikten sonra; bir litre suyun içine dört yemek kaşığı bitki harmanı katılıp kayna­tılmasının ardından içine daldınlacak olan bir sargı bezi sıkıl­madan kabarcıkların üzeri sanlır. Posası da iki sargı bezinin ara­sına konularak kabarcıkların üzerine tampon yapılabilir.

 180. abdsa adsad dedi ki:

  Belirtileri nelerdir?
  Zona hastalığının özelliği, vücudun bir bölgesinde yerleşmesidir. Çizgi (kuşak) şeklinde, yerleştiği sinirin derideki dağılımına uyarak kırmızılık ve üzerinde gruplar oluşturan veziküller (su dolu kabarcıklar) oluşturur. Bu belirtiler ortaya çıkmadan önce halsizlik, yorgunluk, ateş olabilir. Sinir bölgesinde önce hafif yanma hissedilirken, ağrı şiddetlenir ve şimşek çakması şeklinde tarif edilir. Bir hafta içinde derideki belirtiler ortaya çıkınca hastalığın teşhisi kesinleşir. Tek taraflı, çizgi şeklindeki ağrı, bulunduğu bölgedeki organların (kalp, mide, safra kesesi, böbrek vb.) ağrıları ile karışabilir. Derideki veziküller önceleri gerginken, zamanla ortalarında hafif çökme oluşur (göbeklenir) ve renkleri şeffafken mat, beyaz – sarımsı olur. Bir hafta sonra derideki kızarıklık kaybolur. Veziküller kabuklanır ve 2. haftanın sonunda kabuklar dökülmeye başlar. İyileşen yerlerde bazen leke veya iz kalabilir. Derideki döküntüler 15 günde kaybolduğu halde sinir kökünün ve sinirin yaptığı ağrı(postherpetik nevralji), bazen 1 – 6 aya kadar uzayabilir. Yaşlılarda ve şeker hastalarında ağrı daha uzun sürmektedir.

  En çok hangi yaşta görülür?
  Zona hastalığı herhangi bir yaşta oluşabilse de en çok 60 yaş ve üzerindeki görülmektedir.

  Oluşum nedenleri nelerdir?
  Hastalık direncin kırılması ile ortaya çıkmaktadır. Direnci kıran nedenler şöyle sıralanabilir: Stres, üzüntü, uykusuzluk, yorgunluk, beslenme bozukluğu (uzun, sağlıksız diyetler), kanser (lenfoma vb.), kanser tedavisinde kullanılan direnç baskılayıcı (immünosupresif) ilaçlar, ışın tedavileri, kaza ve zehirlenmelerden sonra, AIDS hastalığı

  Hastalığın tanı ve tedavisi nasıl yapılır?
  Hastalığın tanısı, deri belirtileri görülünce kolaydır. Deri belirtileri yokken ağrı yapabilecek diğer hastalıklar araştırılmalıdır. Tedavide ilk 72 saat içinde sistemik (ağızdan veya damardan) antiviral ilaçlar (asiklovir, famsiklovir, valasiklovir, brivudin) kullanıldığında döküntülerin süresi ve döküntü sonrası ağrının süresi kısalmaktadır. Ayrıca B1 – B6 vitaminleri, antiinflamatuarlar, kaşıntı için antihistaminler, topikal olarak (dıştan) ise antiseptik, epitelizan, anestezik krem ve solüsyonlar kullanılmaktadır. Gözü tutan zonada, göz ilaçları da tedaviye eklenmelidir.

  Hastalık sırasında istirahat, beslenme önemlidir. Direnci çok düşük kişilerde hastalığın tüm vücuda yayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

  Zona vücutta en çok nerelerde görülür?
  Hastalık vücudun en çok göğüs ve sırt bölgesinde görülür. Sonra sırayla boyun, yüz ve kafa bel ve karın, kalça ve kasıklara yerleşmektedir

 181. ayşenur dedi ki:

  slm anneannem zoma geçirdi yüzünde kabarcıklar var sol gözü şişmiş halsiz çok kötü gözü yakında geçermi çok şiddetli ağrıyo gözüne damla damlatıyo damlatsın mı, gözünde bir arıza kalır mı herkese geçmiş olsun

 182. lala kömür dedi ki:

  evet ne yazıkki tekararlıyor.10 yıl sonra yine aynı ense bölgesinde tekrarladı.ilk zamandaki gibi ateşle başlamadı ama nedeni sanırım yine stres.korkunç ağrı veriyor ama ilaçların ve erken teşhisin sayesinde inanın geçiyor.izde kalmıyor.ama dediğim gibi ne yazıkki tekrarlıyor..geçmiş olsun

 183. emrehan tosun dedi ki:

  annamin 1 hafta önce kaşıntıla başladı bu rahatsızlık doktor zona teşhisi koydu iğneler ilaçlar falan verdi siz ce ne tür ilaçlar kullanmalı bitkisel neleri önerirsiniz şimdiden sağolun.

 184. Hacer dedi ki:

  Merhabalar.Bende bu hastalık 2-3 gün içerisinde kendini gösterdi.Bel kısmımda oluştu hemen doktora gittim ve valtrex,bevitab,thiocilline,dikloron isminde ilaçlar verdi.Ağrılar 1.5-2 aya yakın sürebilir;ama vitaminleri 2 ay kadar kullanmak gerekli.Su çiçeği geçiren çoğu insanda görülebilir.Ben küçükken geçirmiştim.Nerdeyse 11-12 yıl geçti ve zona hastalığı kendini gösterdi.Ben kesinlikle bu hastalık kendini gösterir göstermez doktora gitmenizi öneririm.Ağrılar şiddetli ALLAH herkese dayanma güçlüğü versin.Herkese geçmiş olsun.

 185. ÖZLEM YABANCI dedi ki:

  ÖZLEM YABANCI
  BENDEDE ZONA DENEN MERET ÇIKTI
  1 HAFTADIR BOĞUŞUYORUM ÇOK AĞRILARIM VAR NAPACAĞIMI BİLMİYORUM DOKTORA GİTTİM İLAÇ VERDİ AMA İLAÇLAR BİLE FAYDA ETMİYO AĞRI KESİCİ SADE 1 KAÇ SAAT AĞRIYI KESİYO SONRA YİNE AĞRI KAŞINTI İĞNE BATIRMALAR ŞEKLİNDE AĞRILAR BAŞLIYO
  NE ZAMAN GECECE KDİYE ŞAFA KSAYIYIORUM
  NAPACAĞIMI BİLMİYORUM ÇILDIRACAM BU AĞRIDAN.ALLAH KİMSEYE YAŞATMASIN LÜTFEN SİNİR STRES YAPMAYIN YAPINCA ACISI ÇOK KÖTÜ ÇIKIYO HERKESE ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM

 186. arzu koyuncu dedi ki:

  bende bu hastalığa yakalandım çok kaşıntım ve ağrım var ama belimde çıkan göğüs tarafımda da cıktı cok zorlanıorm bi bilgi verin lütfen…halbuki doktorun verdiği tüm ilaçları da kullanıorm …. offf yine kasındı :(:(:(:(:(:(:(

 187. özcan T. dedi ki:

  öncelikle herkese geçmiş olsun diyorum.Doktordan geldim şimdi ve netten araştırayım derken bu üzücü yorumlarla karşılaştım.karnımın sağ tarafında ve sırtımda aynı bölgede kızarık kabarmaya başladı 4 gündür var, zona teşhisi koydu doktor fakat çok şükür ağrıda kaşıntıda yok sadece çok hafif sızıda değilde gidişme denir ya öyle bir belirti var.Yorumları okuyunca yanlış teşhismi kondu aceba demekten kendimide alamadım doğrusu;doktorun bana dediği ağrı kaşıntı olsaydı ilk dört beşgünde olurmuş.Hani bir söz varya allah fakirin eşeğini kaybettirir sorada buldurup sevindirirmiş fakiri aynen o misal oldu benimki zona oldum diye üzülürken ızdırabın olmayışı tesellim oldu:Herkese acil şifalar dilerim.

 188. ebru Atilgan dedi ki:

  Merhaba…

  Bütün yazıları okudum.Ve üzüldüm bunca insan bunca kardeşimiz malesef bu hastalıklar ile karşı karşıya ve malesef bunun en temel birinci nedeni stres.Şu stresin yaptığına bakın.Buna dur demek elinizde.Her ne kadar sıfır frekansı titreşen bir dünyada yaşamaktaysakta..buna dur demek elimizde.Merkezimizde kalmak ve olaylar karşısında ruhsal potansiyelimizin bize verdiği dinginlikten faydalanırsak herşeye dur deriz.Biz insan olarak bu potasniyele sahibiz.

  sevgi ile..

 189. İPEK KARAMAN dedi ki:

  merhaba, zona ile ilgili yazılar araştırırken 13.8.2008 tarihinde fikret seçkinin eklemiş olduğu hastalık tanısı benimki ile aynı.
  sırtımın sol tarafından kürek kemiğinin üstünde çok yoğun olmak üzere koltuk altından göğsüme ağrı vuruyor ve bu ağrı bir noktada inanılmaz fazla ve zonklayarak bıçak yarıyormuş gibi olan bir ağrı.Amerikan hastanesinde prof. gözetiminde sonuca ulaşmaya çalıştık dün sırt ve ciğere ait MR çekildi kan tahlilleri yapıldı sonuçlar çok temiz.bu ağrıyı dönem dönem 5 aydır çekiyorum gitmediğim dr kalmadı ama dün doktoruma baştan sona anlattım ilk ağrılarım başlığında bel ve boyun fıtığı yapmıştır dediler daha sonra halk arasında kulunç denilen bir hastalık dediler ve kullanmadığım ilaç kalmadı.bu ilaçları kullandıktaın sonra sırtımı sıcak tutmaya çalışoyordum tülbent koyuyordum birgün aniden kaşıntıyla beraber isilik tarzında kabarcıklar oluştu o zaman gittiğim dr hemen ilaçları keselim dedi ve cilt dr gönderdi o da kesin zona olmamakla birlikte buna yakın dedi ve ilaçlar verdi yaklaşık 5 gün önce sırtımın sol tarafında bu ağrı başladı ama herhangi bir kızarıklık falan yok sadece çok şiddetli ağrım var doktorum biraz bekleyelim diyor verilerde sorun bulamadığı için net teşhiste koyamıyor.ağrım sırtımın üzerine yattığımda baskı olduğunu düşünüyorum ağrım kesiliyor ağaya kalktığımda yattığımda sağa ve sola döndüğümde hemen başlıyor.

  fikret beyin annesine ne teşhis konulmuş veya bukonuda bana yardımcı olurmusunuz.

 190. masal tan dedi ki:

  merhabalar ben yıllardan beri zonayla ugrasıyorum:(gecıyoo bıraz strese gırınce gene çıkıyo sağ yanagımın yan tarafını belledı orada çıkıyo genede.geçmiyo dıye bırsey yok arkadaslar gecıyo ama gene tekrardan çıkıyo solıyım..

 191. buse koçak dedi ki:

  ben bir kaç gündür bu hastalıkla mücadle ediyorum.doktor içal ve melhem verdi igne verdi.kullandım.ama hala geçmedi.çok kötü agrı yapıyor ve kaşındırıyor ne yapmalıyım lütfen daha açık seçik bir açıklama yaparmısınız..

 192. By_JeSuS dedi ki:

  arkadaşlar bende geçirdim çok şükür kısa sürede atlattım ama zamanla ağrılarım oluyo sizlere tavsiyem eğer hastalık baş bölgesindeyse bir uzmana mutlaka görünün. en iyi tedavi dinlenmek dengeli beslenmektir. tetikleyen faktörler stres röntgen bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi nedenler olabilir. kendinizi üzmemeye dikkat edin. çokta korkulacak bi hastalık değil ama inanılmaz rahatsız edici. herkese acil şifalar diliyorum. unutmayın beterin beteri var.

 193. ezqi koçkar dedi ki:

  merhaba, ben yaklasık 4 aydır bu hastalıqı cekiyorum önce sırtımda cıktı sonra vücudumun her yerinde ilk başlarda tedavimi oldum ama artıq hiçbir ilaç fayda etmiyor lütfen bna yardımcı olun normal yaşantımı sürdüremiyorum.

 194. sinem aksoy dedi ki:

  2 ay önce zona oldum.ağrı ve şişlik var.ne yapmalıyım?

 195. tuncay şahin dedi ki:

  merhaba, benimde babam lenfoma tedavisi gördü, kemoterapi ilaçlarından sonra bu hastalığa yakalandı, 5 aydır bu ağrılarla yaşıyor, sinir blokajı ve ilaç tedavileri yanıt vermedi, şimdi ozon tedavisi yapılıyor bu da etkilemedi, ağrılar fena yapıyor, kullandığı ağrı kesici ilaçlarda karaciğerine zarar veriyor, bunun tedavisi yokmu ya?…

 196. yunus yucedemir dedi ki:

  slmlar herkese sağlık şifa dilerim herkesin 2010 yılını şimdilikten kutlarım bendede 2-3 gun önce sol bacağımda gördüğüm sivilce gibi kızarıklar gördüm aslında bunu ilk kalçamın sol üst tarafında gördüm büyük büyük su toplanmıştı hastaneye gittim doktorum ilaç ve melhem verdi yürüyememe durumuna geldimm evden çıkamıyorum ve bu kalıcıımıı die çok korkuyorum sizcee Kalıcımıdır…

 197. S.D dedi ki:

  SELAM ARKADAŞLAR BEN ŞU ANDA ZONA HASTALIĞINI GEÇİRİYORUM.İNANIN ÇOK ZOR BİR HASTALIK DOKTORA GİTTİM BELLİ İLAÇLAR VERDİ AMA AĞRISINI GEÇİRMEDİ.SİZE BİR TAVSİYE DE BULUNACAM AĞRIYAN BÖLGENİZE ÖNCE BADEM YAĞINI SÜRÜN SONRA HAŞLANMIŞ LAHANAYI EZİN ONUDA ÜZERİNE SÜRÜN İNANIN AĞRIYI GEÇİRİYOR 30 DK SONRA AĞRISI DİNİYOR BEN ÖYLE RAHATLADIM SİZEDE TAVSİYE EDERİM.KESİNLİKLE DOKTORUNUZUDA BIRAKMAYIN….

 198. hikmet ozornek dedi ki:

  en iyi günler, mutluluklarla ve sağlıklarla dolu dolu 2010 yılınızın kutlu olmasını diliyorum. bende de 1 hafta kadar önce sol arka bel altı kısmında kaşıntılı, sivilceye benzettiğim birkaç tane sivilce-isilik zannettiğim kabarıklar oluştu. ben kendim göremediğimden, yakınlarıma gösterdiğimde, sivilce-isilik olamıyacağı, ekzama-zona olabileceğini söylediler, ben de hemen en yakın sağlık ocağına gidip muayenemi oldum, zonayı andırdığı, fakat zona olmadığı belirtilip, melhem verildi. 5 gün kadar sürdüm, ancak faydalı olmadı gibi tarafımızdan yorumlandı ve bugün uzman dermatoloğa gittim, muayenesinde zona teşhisini koydu ve zostex 7'li tablet, fucudin melhem, apikobal vitamin tableti tedavisi verdi. hap ve melhem 1'er hafta, vitamini 1 ay düzenli olarak kullanmamı belirtti. bende şu ana kadar ağrılı durum oluşmadı ve inşallah olmaz! ellendiğinde kaşınmayı istiyor. inşallah 2010 yılında herkesler sağlıklarına en kısa sürede kavuşurlar dileklerimle her zaman sağlıklı olmak üzere hoşça kalınız.

 199. betul kilic dedi ki:

  selam arkadaslar bende vucudumun sag tarafinda agri oldu yuruyemedim agrilardan ilk 3 doktora gittim anlamadi benimki ic derinden tutmus zona sonra bi doktora gittim onun sonuncunda zona hastaligina yakalanmisim ..ama su toplamadi kabarcik cikmadi sadece agri oldu ani sok gecirmistim o an tutmus cok uzuldu ailem ve bende bence hic bise icin degmezmis ben stres yaptgim seylerden dolayi bu hastaligi gecirdim cok pismanim kendimi uzuldugum iicn sagligimdan oldum …

 200. ferhat kaya dedi ki:

  ya benım yüzumde tirnak izleri var cok sıkıntı yapıyorum acaba bana uygun bır tedavı varmı bana yardımcı oıluırsanız cok memun olurum

 201. xserserix dedi ki:

  Bir miktar lahana yaprağı mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen Özsuyu kabarcıklann üze­rine sürülür.

  Kabarcıklar yok fakat ağrı devam ediyorsa : Ağrıyan yerler bademyağı ile ovulur.Saf zeytinyağı ile de ovulabilir.

 202. Necdet Zafer SEZDİ dedi ki:

  Merhaba 3 haftadır sırtımın sol tarafında siddetli ağrı ve yanma var doktora gittim zona oldgunu söyledi bana AKLOVİR ve majestik verdi 1 hft ilaçları kullandım ama hale geçmedi ne yapmam lazım yardım lütfen.

 203. zeynep dedi ki:

  25 yasındayım zona oldugumu ogrendım cok korktum once. kaşıntım suruyor bacaklarda kasıntı oluyormu bılen varsa yardımcı olabılırmı?

 204. MİKAİL YAŞAR dedi ki:

  BENİM 14 YAŞIMA GİRMEME 9 GÜN VAR. 4 GÜN ÖNCESİNDEN SU ÇİÇEĞİ BELİRTİLERİ BAŞLADI. SU ÇİÇEĞİNDE BANYO YAPILIRMI. SIVI TÜKETİLMELİMİ

 205. ebru dedi ki:

  benim zona yüzünden hamileyken bebeğim öldü belimde çıkmıştı çok acı vericiydi

 206. zeki zonasavar dedi ki:

  Zona hastaları lütfen bir başkasının önerileriyle kendi kendilerini ve ya yakınlarını tedaviye kalkmasınlar.Hasta üzerinde tamiri imkansız olaylara neden olabilirler.Tavsiyelerimi okuduğunuz için tşkkrler.

 207. güzide duymaz dedi ki:

  selam.annem76 yaşında. 3yıldır zona hastalıgı ile yaşıyor. hertürlü ilaç kullandı.doktorları gezdi.faka tiyileşemiyor.geceler çok aglıyor.bagrıyor.sinir uçlarını bile yaktırdık. çaresi nedir?ben çok üzülüyorum.bitgisel bir çözümü varmı?günde 6- 7tane doktor kontorülünde ilaç alıyor.yardım edecek kimse varsa yazın.

 208. ibrahim gören dedi ki:

  selam arkadaşlar
  bende 4 gün önce kaşıntı ve su toplamaları ile doktora gittim zona olmuşsun dedi
  1 Zostex 1 Majezik 1ARVELES 1Bevitap B VİTAMİNİ 1 de OVADRİL losyon verdi
  onları kullanıyorum ilaclar iyi gelirmi bilmiyorum
  banyo yapmıyorum hala sagımda solumda kaşımtılar oluyor ama kaşımıyorum
  kaşınan yerler şişiyor ve kabarıyor agrısına dayanmaya calışıyorum
  1-bu ne zaman gecer
  2-gecerse tekrarlarmı
  3-bu verilen ilaclar nasıl
  aydınlatırsanız sevinirimşimdiden teşşekkürler.

 209. serkan tanoglu dedi ki:

  arkadaşlar ben ilaç firmasında çalışan biriyim hep doktorların yanında oluduğumuz için yarı doktor gibiyiz bende 34 yaşındayım ve geçen hafta zona teşhisi kondu stres tetiklemiş canınızı sıkmayın 2 haftada geçer benexol vitamin alın 2 kere -rif ampul ile yarayı kurutun- zovirax krem ile günde 5 defa ovalayın rahat atlatırsınız
  unutmayın moral çok önemli

 210. MEHMET KOZAN dedi ki:

  slm arkadaşlar benim arkadaşımın göğüs bölgesinde sivilce gibi büyük yaralar çıktı ve zona teşhisi konuldu…arkadaşım yatakta bile yatamıyor bunu kaç günde geçebileceğini bilen varsa lütfen yardımco olsun…arkadaşım 92 doğumlu yni 17 yaşında yaşa bağlı birşey var mı?????

  CVP LÜTFEN

 211. bozkurt alpay dedi ki:

  BABAM 4 YILDIR CEKIYOR BU ILLET HASTALIGI VE ACISI TARIF EDILIR GIBI DEGIL.ALMANYADA TEDAVI YAPTIRIYORUM ILACIN ISMI LYRICA BUNU DOKTORUNUZA DANISINN

 212. ebuabd dedi ki:

  15 gun surdu izi bile kalmadı hamd olsun yukarılardada yazmıstım.moralınız yuksek tutunuz.60 gun falan denmesi bana inandırıcı gelmiyor.ağrı kesici bile kullanmadım.buyutmeyınız..

 213. gözde şimşek dedi ki:

  merhaba
  ben 14 yaşında bir genç kızım bundan 4-5 gün önce belimde yanma kaşınma ve ağrı odu dün dokttora gittim zona teşhisi koydu normalde ya su çiçeği geçirdikten sonra yada 50-60 yaşında insan bu hastalığı olurmuş ama ben 14 yaşımda oldum doktor sıkıntı streten ya da ateşten olmuştur dedi annem her ne kadar ateştendir desede bence stresten siz anne babalardan tek isteğim nolur çocularınızı çok sıkmayın onlara kimseyi dinlemeyin ben sana güveniyorum diyin onları mutlu edin onlarla ciddi anlamda ilgilenin onunla genç olun çocuk olun gerekirse sevgilisi için oturup onunla ağlayın canı bişiye çok sıkılınca onu hiç off ya demeden dinleyin ewe ben 14 yaşındayım belk çocuğunuz aman bu ne kadar bilmiş diosunuz ama yaşıyorum ki biliyorum siz kızınızıı ya da oğlunuzu yatması için odaya yolladığınızda hiç aklınıza gelio mu bu odada napıyo ağlıyo mu telefonla mı konuşuyo napıyo çocuklarınıza gerçekten dikkat edin onların her şeylerini bilin çok sıkmayın ama onlarla gerçekten arkadaş olun bunlara bizin çok ihtiyacımız var bide onlardan hiç bişi saklamayın eğer siz onlardan bişiler saklarsanız onlarda sizden saklarla ve bu hiç hoş olmaz
  teşekkürler

 214. Ahu dedi ki:

  selam arkadaşlar ,

  benimde bel kısmımda bundan 3-4 gün önce hafif bir kaşıntıyla kızarıklıklar meydana geldi ..bugün dktora gittiğimde zona dedi yalnız benim allaha şükürler olsun ki sizlerin yazdığı gibi sadece yukarıda 1 arkadaş hariç kesinlikle şiddetli bir ağrım yok…tek anlayamadığım konu bu ??herkese geçmiş olsunn

 215. DEMET ERSAN dedi ki:

  merhaba arkadaşlar.benim annemin de kanında zona virüsü çıktı ve ıkı gözde de tutulma meydana geldi.tutulmayla ilgili sorun tedavıyle halloldu ama şiddetli ağrıları var,doktoru 4 ay süreyle antıbıyotık tedavısı verdi.kendisi bır de şeker hastası.antıbıyotıkle ağrı kesıcıyı kullanması ne kadar doğru olur?Bılgılendırırsenız çok sevınırım.herkese acil şifalar….

 216. elbruz akcal dedi ki:

  selam arkadaşlar. ben de bu hastalığı yaşamış ve o şiddetli ağrıları çekmiş birisiyim. üniversite nin ilk dönemlerinde yakalanmıştım. beni hemen 10 gün hastanede yatırmak istediler. ama ben 1. günü resmen kaçtım. ama aşırı ağrılar yaşıyordum. sonra yaşlı bir teyzem vardı. o tendürdiyot sürdü. ve 2 gün içinde ağrılarım azaldı ve geçti. biliyorum tendürdiyot bazı ülkelerde yasaklandı veya doktorlar kullanmıyor. ama ben faydasını gördüğüm için paylaşmak istedim.

 217. Ömer Uslu dedi ki:

  Arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım,sağ tarafımda bel ile göbek arası bölgemde şiddetli yanmalar geldi 2 gün sonra kabarcıklar oluştu ağrısı tarif edilemez bende hemen teşhisi koydular kremler ve zostex isimli ilaçları kullandım yaralar 1 hafta içinde kabuk bağladı fakat iz yerleri halen mevcut,kısmen uyuşukluk var ama özelikle geceleri ağrılarıma dayanamıyorum agrı kesicilerle azaltmaya çalışıyorum,ayrıca doktorum umdugumdan daha hızlı iyileşiyor dedi ve anestol krem ve gabateva denilen ilacı önerdi bu ilaç uzun süre kullanılacak 300 mg ile başladım 1 ay sonra mg artırılacak dendi.Benim doktorumda 45 gün ile 6 ay sürebilir dedi.Arkadaşlar yaraların çabuk iyileşmesinde ben süzülmüş ve oda sıcaklığındaki bal sürdüm tabaka halinda kaplayacak kadar sürdüm yatmadan evvelde ılık suyla sildim çok faydasını gördüm aynı zamanda aç karna yemenizide tavsiye ederim,ama doktorunuza mutlaka danışın ve öyle kullanın.Hepinize geçmiş olsun der acil şifalar dilerim.

 218. güler öz dedi ki:

  annem 45 gündür zona hastalığını geçiremedi,çok ağrıları oluyor.ne yapmalıyız?ilgilenirseniz çok sevinirim.

 219. Merve Y. dedi ki:

  Bende de 2 hafta önce kadar bir yanma hissi ve kolumda agrı olustu ve göğüs bölgemde çok küçük boyutta kızarklık gbi sivilceler oldu daha sonra krem srdm ve haffledi ama bugn baktgmda o bölgenn yaknnda da bi küme halnde olştugunu gördm ve çoğalmştılar.Bugn hemen acile gttm ve ZONA teşhisi konuldu.Doktor emin olmak için ultrasn raporuda istedi ama allahtan temiz çktı zonayla atlattgma seviniyorum çnkü baya bi korktm.Bi melhem verdi ve hastalgn 3 hafta en fazla 5 hfta sürebileceini söyledi yani en fazla 3 haftam var.Ama hc bi agrm yok bakalm ilaç iyi geldi sanrm umarm kolayca atlatrım..

  Hepimize acil şifalar geçmş olsun.. Kolay bi hastalık degil stresten uzak durun en büyük nedeni bagşklk sistemnn çökmesyle gelen stres ve üzüntüymş umarm stressz gnler geçrrsnz..

 220. balayeva nermin dedi ki:

  benim merak etdiyim her zaman boylemi olur.gidip gelici bir hastalikmi.ne yaptiysam gecmedi.allah her kesin yardimcisi olsun.AMIN

 221. Mustafa Cömert dedi ki:

  25 ağustos 2009 tarihinde sağ omuzum ile sağ elim kolum ağrımaya başladı doktora gittim kaslarda sorunlarda sorun olabileceğini söyledi ve buna ait ilaçlar verdi bir kaç gün ilaçları kullanmaya başlayınca sağ elim orta parmağımda içi su dolu kabarcıklar meydana geldi cilt doktoruna gittim alerjimi sorduğum da hayır dedi sen zonaya yakalanmışsın bana ilk etapta valtrex ve melox isimli hap ve yarayı kurutucu sulu sıvı verdi kullandım sulu yaralar kurudu fakat ağrılarım her geçen gün kat kat artmakta tekrar doktora gittim bana gabateva 300mg kapsül uyuşturucu hap verildi inanın hiç bir etkisi olmadı halen kullanmaktayım 18 eylül 2009 günü kontrolüm gereği doktoruma gittim şikayetimi belirttim ağrılarım dinmediği için voltaren 75mg ım ampul iğne verdi bugün itibariyle birtanesini yaptırdım hala ağrılarım şidetli bir şekilde devam ediyor depresyona girdim ne yapmam gerekiyor kaç gün sürer…Herkese geçmiş olsun hayırlı bayramlar diliyorum..

 222. Asiye İNAM dedi ki:

  2007 yılı şubat ayında ben zona hastalığına yakalanmıştım .Kafamın yarısında ve yüzünde kulağımda çıkmıştıçBana doktorum çok geç kaldığımı söylemişti.İyileşme sürecinin doktorum 6 ayda 3 yılda sürebilir demişti.ama ben nelere dikkat etmem gerektiğini internetten araştırdım 3 ay gibi bir sürede atlattım.Fakat şimdi tekrar sol sırt bölgemde yeniden zona çıktı ama bu sefer geçirdiğim için kendin zona olduğunu farkederek erken doktora gittim.tedayiye başlayalı 5 gün gibi bir süre oldu yaralar hafiflemeye başladı.zona geçiren arkadaşlar dikkat lütfen zona tekrarlaya biliyor.

 223. melike deveci dedi ki:

  teyzeme zona hastalığı teşhisi konuldu 9 ay veya 10 ayda geçebileceğini söylemiş doktoru siz burda 3 4 hafta çinde diyorsunuz peki şimdi teyzem ne yapmalı dokturunu değiştirmeli mi???

 224. idris açıkbaş dedi ki:

  once içerden yanma ile basladı.3 gun sonra kırmız kabarcıklarla kendini dısarı vurdu.dr a gittim tedavıye basladım.ama anlıyamadığım su..herkes şiddetli ağrıdan soz ediyor.bende ise tatlı tatlı kasıntı var.biraz fazla abartıyormusunuz gibi geliyor.dokununca acıyor ama o kadarda şiddetli değil yahu.daha beter hastalıklar var.halinize şükredin

 225. Engin Taşkın dedi ki:

  ya bende su anda zona hastasıyım sırtımda yaklasık 7-8 cm kolumda 3 cm büyüklüğünde var 3 tane ilaç ve 1 krem ile tedavi goruyorum. sırtımdakinde kabarcıkların üstleri kabuk oldu kurumaya başladı

 226. pelin özütok dedi ki:

  tam üç kez zona hastalığına yakalandım ve şimdi dördüncünün belirtileri var… zona hastalığının kesin bir tedavisi var mı

 227. balayeva nermin dedi ki:

  ben de bu hastaligimi gecirdim.agrisini ben de bilirim.2yil once gecirdim.tam olarak gitmedi.artik yoruldum.hep boylemi olucak?soruma cevap verseniz minnetdr olurum.azeriyim

 228. selin samuray dedi ki:

  bendede yaklaşık 5,6yıl önce yüz bölgemin sol tarafında belirtileri baslamıstı 15 gün boyunca tedavi gördüm sulu yara gibiydi fazla hatırlamıyorum çok şükür geçti ama biraz lekesi kaldı doktora gittim ama yapabileceğimiz birşey yok dedi ne yapmam gerekiyo kalıcı olarak kaldı üzülüyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim

 229. ahmet uslu dedi ki:

  Bendede 6 gün önce ilk belirtiler başladı sonra sağ sırtımda kemer şeklinde su toplandı doktor asiviral krem zostex hap(7 tane 163 tl) ve ağrı kesici ve b vitamini verdi bende çok ağrılı geçmedi şimdi kabuk bağladı ve daha iyiyim

 230. Cihan Güver dedi ki:

  26 yasında ve erkeğim .yaklaşık birbuçuk ay önce sırt ve göbek bölgemde cıktı . hastalıgı telefonda anlattıgım doktor hemen teshisi koydu . ertesi gün farklı bir doktora gittim ve o da görür görmez aynı teşhisi koydu . İkisinede tesekkürler .
  Yaklaşık bir ayda feci agrılardan kurtuldum . kişiye ve saglık durumuna göre aylarca da sürebiliyormus . o acıyla aylarca nasıl gecer bilmiyorum ama 1 ayda bitirmem sanslı bir zamanmış . 20 gün civarında iltihap ve sivilce benzeri noktacıklar döküldü ama izi hala duruyor ve duracakmış . hala acı hissediyorum ama inceden gıdıklanma gibi bişey o da zamanla gecer pek aldırmıyorum artık o kadarına . bu hastalıgı olanlara acil şifalar diliyorum . Banyo yaparken iltihaplı bölgeye sabun degdirmemelerini öneriyorum .

 231. memet saraç dedi ki:

  17 yaşındayımm benim sırt ve göhüs bölgesinde zona çıktı iyne gibi batıyo doktara gitimm bana melllhemle 3 tane ilaç verdi alllahtann üzünüzde çıkmammaışş zona hastalığı olanlara allahh şifa versin diler herkese geçmiş olsun diler inşallahh düzellir bayannlar baylaar

 232. Hülya dedi ki:

  ben 21 yaşındayım ve gögüsle sırt bölgemde zona çıktı başta acile gittim ağrıdan duramıyordum klima da kalmışsın dedi aynı gün içinde dahiliye ye gittim ve ciğerlerimi dinledi aralara baktığında birşey değil onlar dedi ve bana hastalığımla alakası olmayan ilaçlar verdi 1 hafta kullandım ve yaralar dahada şiddetli hale geldi başka bi doktor zona olduğunu kendim öğrendikten sonra söylememle teşhis koydu ve bugün ilaç tedavisine başladım bu durum ne kadar böyle sürer ağrılar çok fazla çünkü bilgisi olan var mı ? :(( :((

 233. halime bozkurt dedi ki:

  26 yaşındayım sitresten dolayı bu hastalağıa yakalandım donktor zona dediğinde bende çok şaşırdım sağ gözümde çıktı erken tanı konduğu için çok şiddetli ağrı çemiyorum fakat felaket bir kaşıntı var allah bende dahil herkese acil şifalar versin……………..

 234. ibrazen dedi ki:

  Kemal Alemdaroğlu'da Zona hastasıymış.

 235. Fazilet Erman dedi ki:

  EVET ARKADAŞLAR BUGÜN BENDE ARANIZA KATILDIM.ZONA HASTALIĞI TEŞHİŞİ KONDU.DUYUNCA NE O HİÇ DUYMADIĞIM BİR HASTALIK DEDİM.MEĞERSE AŞIRI STRESTENMİŞ.HİÇ DUYMADIĞIM HASTALIKLA BUGÜN TANIŞMIŞ OLDUM.YAZIK KEŞKE OLMASA İDİ.ANNEM KISMİ FELÇ OLDU ONA ÇOK ÜZÜLMÜŞTÜM. ÇARESİZCE HASTANELERDE KOŞTURDUM.ÇÖKMÜŞ SAĞLIK SİSTEMİNİN İÇİNDE KAYBOLDUM.SAĞLIK GÜVENCESİ OLMASINA RAĞMEN ,TİCARETE DÖNÜŞMÜŞ PARA PARA DİYEN DR.LARIN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRDÜM VE ÖZEL HASTANELE DAVET EDİŞLERİNE TANIK OLDUM.BU ÇÖKMÜŞ SİSTEMİN ÜZÜNTÜSÜNDEN ZONA OLDUM ARKADAŞLAR. YAZIK BU MİLLETE YA…
  ZONA ÖNCE KAFAMIN BOYUNA YAKIN BÖLGESİNDE BAŞLADI.BAŞAĞRISI YAPTI.KAŞINIYORDU.HASTANELERİ GEZERKEN MİKROP KAPTIM DİYE DÜŞÜNDÜM.3 GÜN HASTANELERİ GEZDİM.KİMİ BÖCEK SOKMUŞ DEDİ.KİMİ MİKROP KAPTIN DEDİ. ANTİBİOTİKLER İÇTİM SIK SIK DUŞ ALDIM.NİHAYET BUGÜN NETİCE ALDIM ZONA HASTALIĞI TEŞHİSİ KONABİLDİ.ŞİMDİ BOYNUMUN ARKASINDA DA OLDU KAŞINTIDAN ÇILDIRIYORUM.BOYNUMDA BEZE OLDU.KULAĞIMA DOĞRU ŞİŞLİK İLERLİYOR.KAFA VE BOYNUMUN ARKASINDA SULU YALALAR OLUŞTU.BELKİDE DUŞ ALMAK HASTALIĞI İLERLETTİ. HEPİMİZE GEÇMİŞ OLSUN DER, ALLAH BİZLERE SABIR VERSİN DERİM ARKADAŞLAR…..

 236. Ajda Yıldırım dedi ki:

  İyigünler 1 ay önce baş ağrısıyla başlayan öksürükle devam eden bi rahatsızlık yaşadım öksürüğüm uzun süre sürdü sonra göğüs kafesimde ağrı başladı dikkate almadım geçer diye düşündüm ama öksürüğüm geçti ağrım gün geçtikçe dahada ağırlaştı.şuan nefes alıp verdiğimde bile çok şiddetli ağrım oluyor.doktora gittim şikayetimi anlattığımda depresyon tanısı koydu röntgenden de birşey çıkmadı rahatsızlığım sitresten uykusuzluktan yada yorgunluktan dolayı oluşan bir ağrıymış.Dolphin,Benexol ilaç ve Dolgit krem verdi aynı zamanda rahat olmamı dinlenmemi ve dikkatli olmamı söyledi dikkatli olmassamda ileri safhası zona dedi.Zona yı ilk kez duyuyorum ve depresyonun da böyle dayanılmayacak kadar ağrı yaptığınıda bilmiyordum.Depresyonda olacak bir durumumda yok sadece 9 aylık bir bebeğim var ve beni çok yoruyor uyutmuyor. nasıl dikkatli olabilirim bilmiyorum çocuğuma bakmakla yükümlüyüm ve çok pipirikli bir anneyim ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.Allah herkese yardımcı olsun benim şimdiden bu kadar ağrım oluyorsa demekki ileri safhası zonaymış öyle olsa düşünemiyorum bile zonayı.Birde zona ve şuanki ağrım hakkında beni bilgilendirirseniz memnun olurum…

 237. Kaan Kaya dedi ki:

  Arkadaslar Anneme de zona teşhisi konuldu . Ama zona hakkında fazla bir bilgi edinemedik . zona kaç günde , kac ayda gecer öğrenemedık . bilen varsa lütfen cevap yazsın ???
  bir de bu verilen ilaçların yan etkılerı nedır onu bılmıyoruz .İçinde yazıyor ama anlayamadık doktor lisanı olduğu için . Bilen varsa Lütfen cevaplasın Lütfen… ???
  Allah şifa versin hepinize …

 238. EBRU GURSANC dedi ki:

  HERKESE KOTU BI HABER UZGUNUM 10YIL SONRA BENDE TEKRARLADI IMMUN YETMEZLIKTEN TEKRARLAMA RISKI VAR UMARIM SONDUR ILKI DEHSET IKISI TANIDIK ILK KADAR DEGIL YINEDE 3GUN TEDAVIDE YATTIM,HERKESE ALLAHAN ACIL SIFALAR DILERIM

 239. hüsnü sarac dedi ki:

  4gün önce başımda sonrada kolumda olmak uzere kabarcıkler cıktı bunlar sadece sağ tarafımda cıktı bu na zona teşhisi konuldu bu hastalığın bulaşıcı yanı varmı ve banyo yapmamızda bi mahsuru varmı ayrıca bu hastalığın seyiri nekadar devam edecek merak ediyorum

 240. mevlüt hançerli dedi ki:

  zona hastalıgını koltuk altlarımda olduktan sonra çok rahat bır sekılde atlatmayı sirke kullanarak 3 gunde iyi oldum fakat şimdi çenemde meydana geldi 5 gun geçmesıne karşın iyi olmadı kaşıntı kabuk baglama vede etrafına dagılma meydana geldı vede bademciklerime baskı sonucunda şişme meydana geldi sizin buna tavsiyeniz tedavinizi almam mumkunmu tesekurler basarılar

 241. zeynep borekci dedi ki:

  30 yaşındayım. bu rahatsızlığa bir hafta önce yani 1 mayısta yakalandım ama teşhisi dün konulabildi ancak. korkunç bi ağrı hissediyorum geceleri uyuyamıyor nefes darlığı çekiyor hatta ağrım olduğunda kalem bile tutamıyorum. korkunççççççç bir ağrı. arkadaşlar hepinize yürekten geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. yalnız çok korktuğum bişey var. bu zona denen hastalık tekrarlıyormu ve ne kadar aralıklarla. yaaa tekrarına dayanabileceğimi sanmıyorum başka tedavisi yok mu:(

 242. Mehmet Tongul dedi ki:

  Sevgili Kardesim Sifuefs…
  Su an benim sol kulagimdan gögsüme dogru kapladi.. baslangicta (ZOSTEX Antibiotik tableti Kullandim) ambalajin icerisinde 7..tane..Yani günde 1.tane….
  Simdi sadece Navolgin agri kesici damla kullaniyorum…
  Asiri derece agri hissetmiyorum…Selamlar

 243. sıfuefs dedi ki:

  bir yıl önce zona olmuştum,şimdi tekrarlıyor ben hayatımda böyle bir acı görmedim resmen vucudumun içi acıyor!!!

 244. Mehmet Tongul dedi ki:

  Slm Arkadaslar…Baslangicta Kulak agrisi olarak belirti gösteren bu hastalik,doktora gittigimde (zona)oldugunu söyledi…ve tedavi icin ZOSTEX tablettini önerdi..Agri kesici olarakta NOVALGIN damlasi önerdi…sol bogaz bölümünde iki el genisliginde kabarik olmasina rahmen dayanilmayacak derecede agri hissetmiyorum…..Allah hepimize sifa versin

 245. afet çakır dedi ki:

  Vücudumda ufak bir zona çıktı.Dış görünüşte birşey yok ama vücudumun içinde fırtınalar kopuyor , yara dolu gibi felaket acıyor .Allah hepimize şifa versin …

 246. ahsennur akkaya dedi ki:

  ben yha zona yhada su çiçeği oldum ama hangisinni olduğunu bilmiyorum bna biraz bilgi verebilirmisiniz?

 247. suat kalkan dedi ki:

  hepinize gecmiş olsun arkadaşlar benimde kaşımda zona cıktı 6 nisandan beri tedavi oluyorum şu an ağrılarım birazda olsa azaldı ,fakak bu günde diğer kaşımda ağrı başladı acaba oradada tekrar zonamı cıkacak diye cok korkuyorum ,allah bu ağrıyı kimseye vermesin gercekten cok şiddetli ağrı bunu ceken bilir ,bu konu hakkında bilgisi olan lütfen benimle paylaşmasını rica ediyorum, hepinize sağlıklı günler diliyorum ,

 248. sensem tepehan dedi ki:

  benim eşimde zona hastalığı çıktı göz pınarı ve alın bölgesinde sitres ve üzüntü başlıca sebepleri eşim 15 gün önce trafik kazası geçirdi çok sitresli günleri geçti ama bu hastalık dahada sitresliymiş allah bu hastalığa yakalanlara yardım etsinse

 249. melike gok dedi ki:

  mrb benım 4 ay once yanagımda cıktı doktor krem verdı onu uyguladım sımdı bılegımde cıktı tekrar doktora gıttım antıbıotık 2 tane hap bıde pudra verdı ancak bu vucudunun her yerıne dagılabılır dedı bunun kokten bı cozumu yokmu

 250. melisela dedi ki:

  merhabalar..benimde 4 gündür sol kürek kemiğimden sol göğsüme doğru yaralar oluştu. ve çok ağrı oluyor.bugün doktora gittim,zona dedi. 4 tane ilaç verdi..inanırmısınız ilacın bir tanesi 195 tl. ve ben sigortalıda değilim.65 tl de muayene için verdim..Hastalığımamı yanayım başka şeyleremi..kesinlikle stres yapmayın..ben okul yüzünden sinir hastası olacaktım sonra bu yaralar çıktı..çok kastım kendimi.Aman siz yapmayın..Sancıdan geceleri uyuyamıyorum.sol tarafıma yatamıyorum inanın..Allah hepimize şifaa versin..Ve bol dua edin..Hastalıkta bile Elhamdülillah demeyi sakın unutmayın arkadaşlar..

 251. ebru bilgici dedi ki:

  mrb ben 25 yaşındayım ve 1 sende 3 defa geçirdim ve canım çok yanıyo ifade edilmeycek kadar katlanılması çok zor bir hastalık benim kulagımda çıkyo beynimde şimşek çakıyo sanki halsiz düşüyorum ateşleniyorum ayakta durmakta zorluk çekiyorum ne zman dinecek bu bilmiyorum ama allah herkeze şifa versin

 252. yağmur dedi ki:

  bende zona hastalığını geçirdim başımda çıktı Allahtan erkendi yüzümde kabarcıklar çıkınca dr. anladı zona olduğunu " zostex " die bi ilaç kullandım. 7 günlük 163 ytl şimdi ama ağrılar için ayrıca bi ağrı kesicide kullanabilirsin dedi. Şükr iyi oldum.

 253. Figen Atila dedi ki:

  benimde oğlum zona hastalığına yakalandı daha 6 yaşında.oğlumun başınıda saçlarının arasında , sağ tarafında çıktı. Çok sıkıntılı günler geçirdik bu üçüncü haftamız yaraları geçti fakat kaşıntı devam ediyor. Ona banyo yaptırmak istiyorum fakat bişey olacak diye korkuyorum.Erken tedavi çok önemli gerçekten herkeze açil şifalar diliyorum SAYGILARIMLA

 254. aslı şimşek dedi ki:

  sağlıkcıyım biliorum zona kötü bı hastalık erken teshıs koyun////

 255. Ayhan ATABAY dedi ki:

  Yaşım 36 .Bugün doktora gittim.Apseli zona teşhisi ile beraber 5 kalem ilaç ve 5 gün yatak istirahati verdi.Şimdilik çok şiddetli ağrım yok ama önemli bir rahatsızlık olduğunu anladım.Fazla Takmayın herkese acil şifalar dilerim.

 256. furkan kan dedi ki:

  kalıcı dei

 257. FURKAN KAN dedi ki:

  EĞER BU YAZIYO OKUYORSAN KORKMA ANNE NE BİR ŞEY OLMAZ

 258. gizem gül dedi ki:

  annemin göğüs bölgesin zona hastalığı çıkmışş..annem kanser ve tedavi alıyordu..biz sıkıntıdan çıktığını zannediyorduk.. 5-6 gün sonra doktora gittik ve zona hastalığı olduğunu söylediler..
  acaba kalıcı olur mu?anneme bişey olur mu? bilgi edinmek istiyorum cevaplarsanız sevinirim..:( TÜM ZONA HASTALIĞI GEÇİREN İNSANLARA GEÇMİŞ OLSUN

 259. murat eren dedi ki:

  çok iyi bir site ben argioödem hastalığını araştırdım ama daha fazla bilgiye ihtiyacım var

 260. MUSTAFA UĞRAŞ dedi ki:

  SON 4-5 GÜNDÜR KARIN BÖLGEMİN SAĞINDA VE BELİMDE KIZARIKLAR OLUŞTU VE KAŞINTI YAPIYOR EN UFAK TEMASIMDA İSE ÇOK ACI VERİYOR.VİDEOYU İZLEDİM PSİKOLOJİK OLARAK ÇOK KÖTÜ DURUMDAYIM DOKTOR AĞRI KESİCİ VR B VİTAMİNİ İÇEREN İLAÇ VERDİ.BU HASTALIĞIN İLERLEME DURUMUNU MERAK EDİYORUM VE YÜZDEKİ SİVİLCE İLE BİR BAĞLANTISI OLABİLİRMİ YANİ YÜZÜMDEDE VARDA BENMİ FARKINDA DEĞİLİM…

 261. gizli dedi ki:

  ben zona oldum çok ağrıyo çoooooooooookk baha yeni geçirmeye başladıım bakalım nekadar sürecek:'(:'(:'(

 262. leyla erbengi, dedi ki:

  10 gündür sag omzum ve kolumda dayanılmaz agrım var çok güçlü agrı kesici alıyorum fayda etmiyor 13 yaşında zona geçirdim ama o deri üzerindeydi rontgende kemik üzeri lezyon görüldü tomografi sonucum hala gelmedi
  benim merak ettigim dışarda döküntü olmadanda zona olurmu. agrım tarif edilemez.

 263. mehmet demir dedi ki:

  mrb arkadaşlar benim babam zona hastalığına yakalandı çok ama çok şidetli bir ağrısı var. doktora gitti doktor zoztex adında bir ilaç ve krem verdi ama bunlarda ağrıyı kesmiyor çok fazla özülüyor ve stres yapıyor.sizlerden rıcam bu hastalığın başka tedavisi var mı? bilen varsa cevap yazarsa çok minetar olurum.şimdiden teşekür ederim.

 264. ESRA ARAFATOĞLU dedi ki:

  ACİL merhaba benim çok sevdiğim dans öğretmenim zona hastalığına yakalandı ve çok ağrısı var.benexol adında bir ilaç vermişler ve eczanenin hazırladığı piyasada bulnmayan bir pudra yapıldı 3 gün boyunca sadece pudrayı kullanacak daha sonra merheme başlayacak. ve doktorunun verdiği antibiyotiği içiyor ama ben onun adına çok korkuorum ve ona nasıl yardımcı olabileceğimi araştırıyorum bilen biri warsa lütfen kaynak belirterek benim yorumuma cewab yazsın

 265. erol yerlikaya dedi ki:

  mrblar ben 3 haftadır bu illete yakalandım,ne ağrıda bi azalma nede bi iyleşme göremiyorum.ağrı kesiciler sanki ağrı arttırıyor.bide uyuşma falan başladı bende acaba bu hastalıktan dolayımı yoksa başka bir sebeptenmi bilemiyorum,eğer beni bilgilendirirseniz sevinirim.felaket bunalımdayım.hertafıma yayılıyor ağrısı ve yatamıyorum bu yüzden.bi tek sağterafım sağlam. bana biçare söyleyin lütfen…

 266. hacer kaya inci dedi ki:

  slm.yaklaşık 11-12sene önce bende zona geçirdim.göğsümün sağ tarafında olmuştu.doktora gittiğimde ağrılı dönemi geçirdiğim için ilaç vermemişti.şimdi küçük oğlumda oldu.sırt bölgesinde.ırsimi diye merak ettim bende.diğer yorumları okuyunca bende de tekrar olabileceği kanısı beni gerdi biraz.

 267. seyfettin oralerkaya dedi ki:

  kafamda saç çok az kaldı
  fazla dökülmesin diye banyoda parmaklarımla sertce ovalıyorum.ancak son banyodan sonra hem kaşınma hemde sızlanma -acımsı bir sıkınbtı ben daha öncede zona geçirmiştim. 20 sene kadar önce.ev halkına şuna bir bakın sivilce gibi falan dedimsede kimse ciddiye almadı. 3-4 gün sonra doktora gittim doktor bu herhalde sona olacak dedim. evet sona olmuşsun dedi ilaçlar vitamin ve birde melhem vertdi 3-4 gündür uyguluyorum. Keşke ilk günü internetten zona hakkında bilgilenseydim. Lütfen en küçük problemde bu internet denen kutsal alete bakıp ön bilgi alın. ben birkaç gün ihmal ettim cezamıda çekiyorum
  seyfettin Oralerkaya 24.12.2008 saat 11.30

 268. yasemin öz dedi ki:

  mrb arkadaşlar

  benimde belimde kırmızı sivilce gibi şeyler çıktı dr gittim zona hastalığı olduğunu söyledi fakat verdiği krem yanık kremi silverdin birde bemiks verdi. aklımda hala soru işaretleri var çünkü nette baktığım resimler benimkinden çok farklı en azından sulu bir yaram yok. sizce ne yapmalıyım???

 269. gülfer balaban dedi ki:

  herkese acil şifalar. kaşımayın temiz tutun o bölgeleri iyi koruyun. babam geçirmekte. halsiz ve bitkin yaşlılarda daha ziyade sık karşılaşılıyormuş.birde su çiçeği geçirmeyenler ile kanser nedeniyle kemoterapi tedavisi görmelerinden sonra zona rahatsızlığı görülüyormuş. tedavisi günlerce aylarca sürebilmekte imiş.babam çok ağır geçirmekte.çünkü prostat kanseri kendisi bundan dolayı zona rahatsızlığınada yakalandı. suç,,içeği geçirmeyenler sıkıntı yaşayanlar vs. den dolayı olurmuş.çok ağrılı acılı dermotolog gördü antibiyotik krem ilacı ve ağrı kesici hapı ve vücuda yapışan 72 saatlik tedavi süreli bant var. zona zor.acil şifalar babam hala geçirmekte.aylarca zor gececek sanırım. çokta canı yanıyor, çünkü sinir uçlarında tabii.bulaşıcı değilmiş. onun dr. banyo yapmasını tavsiye etmemiş.ağrısı acaip. ne gecesi var ne gündüzücanı acıyor işte zor bir hastalık aylar veya yıllar sürermiş.

 270. turgay topaloğlu dedi ki:

  benim amcam yaklaşık 3 hafta önce sağ kaşının üzerinde ufak bir çizik şikayetiyle karşılaştı 3 gün içinde o çizik açıldı ve anında önce sağ gözünü sonra sol gözünü sardı yüzü davul gibi şişti ist haydarpaşa numune hastanesinde devamlı antibiyotik tedavisi gördü ve hala görüyor şişlikleri nispeten indi ama çok şiddetli ağrıları oluyor hakikaten çeken için çok zor bir durum acaba sağ gözü ne zaman tam açılır ve buağrılar tam olarak geçer mi tabi söylemeyi unuttum hastalığın adı zona ve herkese acil şifalar

 271. ahmet çetinkol dedi ki:

  slm ben de cumartesinden itibaren zona hastalıgı geciriyorum agrılarım ve ateşim birtürlü gecmiyor doktora gittim ama fazla faydalanamadım ne yapacagımı bilmmiyorum sitresli bir kişiligim var dayanamıyorum ne zaman gececek bilmiyorum

 272. selda dedi ki:

  şu an bendede zona denen illetten var bugün adını ögrendim çok acıyo ilaçlar fayda etmiyor sitrese girdigim için çıkmış bunun için eşimi boşamayı düşünüyorum sebep o çünkü

 273. selim canikoğlu dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bende şuan zona hastalıgı geçirmekteyim gögsümde ve sırtımda kabarcıklar cıktı doktor gerekli ilaçları verdi şuan kullanyorum bugün 5. gün evet şiddetli bi agrı ve kaşıntı var ama inanın böbrek agrısının yanında hiç aynı zamnda böbrek taşı düşürüyorum yinede normal hayatıma devam etmeye çalışıyorum güçlü olun arkadaşlar kendinizi bırakmayın untmayınki bu hastalığın en büyük sebebi aşırı stres ve üzüntü hepimize geçmiş olsun…

 274. ömer faruk çolak dedi ki:

  slm babamda zona hastalığına yakalandı yüzünde sağ tarafında ilk hetapta kızarıklar oldu doktor teşhis koyamadı belirtileri dedi bunlar kaşıntı sulanma v.s ondan sonra tekrar getirdiğimde zona hastalığı teşhisi konuldu ve şuan tedavsini yaptırıyoruz kaç günde normale döner merak ediyorum …

 275. necmi şenol dedi ki:

  7 ay önce bacağımda zona çıktı yaralar geçti ancak bacağımdaki ağrılar geçmiyor pantolon bile giyemiyorum 53 yaşındayım neyapmam gerekiyor

 276. hasanaydar dedi ki:

  merhabalar ben 28 yaşındayım 18 eylül 2008 tarihinde vucudumun sağ gögüs kafesinin altında kırmızı
  noktalar oluştu ankara numune hastenesine cildiye bölümüne gittim doktor biraz daha gelişince gel dedi
  23 eylül 2008 tarinde tekrar aynı doktora gittim geç geldiğimi söyledi çünkü o bölgede şimşekler çakıyodu yoookkkkkkk böyle bir acı vucudumda su kabarcıkları oluştu doktor bir gazlı bez o bölgeye sürebileceğim tüp şişeler içerinde bir ilaç verdi bu ilacı vücuda sürünce kırmızı olan ilaç turunculaşıyo
  daha sonra krem sürüyosun buda bu hastalıgı fazla vücuda yayılmadan ve az ağrıyla geçirmem içindi
  ama bi faydası olmadı su çiçeği geçiren hekes bu hastalığı geçirebilirmiş.birde vitamin ilacı verdi. bu hastalığın başlıca sebebleri aşırı sitres sıkındı ramazan ayından dolayı vitaminsiz kalma teşhis***zona=== dediler not : kesinlikle sitresden uzak durun eş ve ortaklar

 277. mustafa toposmanoğlu dedi ki:

  merhaba bende şuan zona hastalığı geçiriyorum 1 gecede suratıımın sol tarafı kabarcık oldu 2 .gün soyulmaya 3 . gün nerdeyse deriyi delip ete indi doktora gittim bi merhem we ilaç werdi sanki yeniden dünyaya geldim aşırı derecede kaşıntı we sızı wardı şu an ikiside kalmadı ama yüzüm çok kötü bide tarif ettiğiniz ağrı bende yok allahtan allah herkese acil şifalar wersin

 278. arzu yıldırım dedi ki:

  ben dayanamıycagım bir agrı çekiyorum diz kapagımın üzerineelimi dahi süremiyorum çok acıyor avuç içi kadar yer yanıkdan daha beter sızlıyor belki ferahlarım diye kolonya döktüm ve acım on katına çıktı saatlerce agladım 3gündür bu agrı ve acı içinde sürekli kaşınıyorum hemen bir doktora gidicem yıllara önce annem zona geçirdi üzüntüden

 279. tuğçe balcı dedi ki:

  merhaba benim annam 35 yaşında .zona geciriyor. çok dogru aynı belirtiler on da da var

 280. hilal sarıgül dedi ki:

  merhaba ben 14 yaşındayım ve su çiçeği oldum yüzümde ve vücudumda izler kaldıben kaşıdım ve kabuklarınıkaldırdım acaba izler geçecek mi ? yada estetik cerreha gitmem gerecek mi ?

 281. ÖZLEM ŞAHİN dedi ki:

  merhaba
  babamda 1 hafta önce alnının ham ortasında zona çıktı göz pınarından sürekli olarak akıntı geliyordu şuanda daha iyi ama sürekli olarak başı ağrıyor ne yapabiliriz?ne kadar bu ağrıyı çekecek?bilgi verirseniz sevinirim.

 282. ayhan yılmaz dedi ki:

  arkadaşlar, tavsiyem uzman bir cilt doktoruna gidin, ben öyle yaptım, dün farkettim lekeleri ve ilaçlarımı alıyorum, gelişmiş yeni ilaçlar mevcut, tehlikeli bir hastalık olduğunu belirtmek isterim, lakin ağrılar için geç teşhis ve tedavi deniliyor, ayrıca ilaçları nasıl kullanacağınızı iyi öğrenin, günümüzde eski hekimler yok, bu sebeple bitkisel ilaçlar sadece yardımcıdır, çözüm değildir, doktora gitmeyi ihmal etmeyelim lütfen….

 283. fikret seçkin dedi ki:

  merhaba. benim annemde sırtının sol tarafından yani kürek kemiğinin ordan başlayıp koltuk altına göğüsüne ve vücudunun çeşitli bölgelerine dağılan çok şidettli ağrılar oluyo. dr,a gittiğimizde bi kaç iğne veriyo ve kısa bi süre diniyo ağrısı am tekrar aynı şiddette devam ediyo. zonadan şüphelendik ama vücudunun hiç bir yerinde leke gii şeyler yok.. bu konuda bizi aydınlatırsanız çok sevinirim. teşk ederim..

 284. recep AKBULUT dedi ki:

  benim babam dada zona hastalığı çıktı şittetli ağrıları oluyor hangi ilacı tavsiye edersiniz???

 285. ayfer arslan dedi ki:

  slm.benımde şiddetli ağrılarım oldu bel bolgemde dahasonrada sulu kabarcıklar çıktı geçer diye doktora gıtmedım fakat şimdide omuzumda sulu kabarcıklar çıktı bu neden çıkıyor bi nedenı varmı? biraz stresli günler geçirdim bu dönemde bunun etkısı olabılırmı.teşekkürler

 286. haluk cengiz çimen dedi ki:

  zonzadan ölenler varmı,tıp bukadar gelişmemişken zona tedevisi nasıl yapılırdı?ilaç kullanmadan rahatlama metotları nelerdir?

 287. selami gedikli dedi ki:

  benimde babam 15 ay önce zona hastalıgı geçirdi .hala kolunda çok şiddetli agrıları oldugunu söylüyo.tahlilini yaptırdı kolunda sinir sıkışması olmadıgını söyledi.tahlilleri iyi çıktı.ama hala kolunda agrıları oluyor sizden yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.saygılarımla.

 288. aslı turan dedi ki:

  lanet olsun ben hayatımda böyle agrı görmedim kaşıntım çok oluyor ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun teşekkürler

 289. Neslihan avan dedi ki:

  benimde Annem bundan beş yıl önce zona hastalığına yakalandı .Şimdi ise hala Şiddetli ağrılarından Şikayetçi Ağrısının geçmesi için Ne yapmamız lazım

 290. cemile eder dedi ki:

  benimde 10 gün önce alın bölgesinde kaşıntıyla beraber yara oluştu doktora gittiğimde zona teşhisi kondu valtrex,avil,neuvitan ilacıyla birlikte thiocilline adında melhem verdi şu anda yara kabuk bağladı daha sonrasında bu rahatsızlık yine oluşur mu? veya daha ileri bir hastalığa sebep olur mu?

 291. zeynep ayşe erdem dedi ki:

  benim 10 gün önce göğüs bölgesinde kaşıntıylan beraber yara gibi bişeyler cıktı doktara gitim zona teşhisi koydu.3 gündür asiviral diye bi merhem kullanıyorum ama hala geçmedi yanmalar ağrı ve kaşıntılarım devam ediyor ne yapmam gerekir.?