By 24 Ekim 2010 Devamı →

ZAYIFLAMAK İÇİN GİTTİĞİ MERKEZDE ÖLDÜZayıflamak için gittiği merkezde öldü.

İstanbul’da yaşayan ve zayıflamak amacıyla Antalya Duacı’daki klinik otele (Ayka Vital Park) yerleşen 143 kilo ağırlığındaki Kamil Can Koşar, başladığı diyet programının 5’inci gününde rahatsızlanarak yaşamını yitirdi.
Merkeze bağlı Duacı köyünde bulunan bir klinik otele yerleşen 35 yaşındaki Kamil Can Koşar, otelin lobisinde rahatsızlandı. Koşar, klinik oteldeki uzman doktorların ve olay yerine gelen 112 ambulans ekiplerinin müdahalesine rağmen yaşamını yitirdi.
Koşar’ın ölüm nedeni ile ilgili jandarma tarafından soruşturma başlatılırken, Koşar’ın ailesinin klinik otelde zayıflama programında ilaç kullanıldığını iddia ettikleri ve klinik otel yöneticileri hakkında şikayette bulundukları öğrenildi.
Koşar’ın cenazesi, otopsi yapılması için Antalya Adli Tıp Kurumu Morguna kaldırıldı.
Sözkonusu klinik hastanenin Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Doğan, “Kamil Can Koşar’ın ailesinin, diyet programında ilaç kullandıklarına yönelik iddialarının doğru olmadığını” savundu.
17 Ekim’de otele giriş yaptı
17 Ekim’de otele giriş yapan Koşar’ın normal diyet programı uygulanmasını istediğini, ilgili uzmanlarla gerekli tüm testleri uyguladıktan sonra diyet uzmanının bir program hazırladığını kaydeden Doğan, “5 gündür program uygulanıyordu. Kamil Can Koşar, dün midesinin ve göğsünün ağrıdığını söyledi. Tam teşekküllü sağlık ünitemizde tüm testler yapıldı. Hiçbir olumsuz bulguya da rastlanmadı” dedi.
Koşar’ın yalnızca mide hapı kullandığını ve daha sonra kendini iyi hissettiğini söylediğini anlatan Doğan, şöyle konuştu:“Bu sabah kahvaltıdan sonra iyi olduğunu söylemiş. Restorandan çıkıp lobiye geçtiğinde diğer misafirlerin yanındayken yığılıp kalmış. Eşim bir dakika içerisinde müdahalede bulundu. Tansiyon ve nabız alamamış. 112 ambulans ekipleri de geldi ve 50 dakikalık müdahale yapıldı, ama ne yazık ki yaşatamadık. Bu ani bir ölümdür. Ani ölümlerde vakanın çok kilolu olması handikaptır. Biz de çok üzgünüz. İlaçlı bir diyet programı kesinlikle yapmıyoruz. Program uygulanan misafirlerimiz tansiyon, kalp ya da şeker ilacı kullanıyorlarsa, ilaçlar programla birlikte yeniden düzenleniyor. Bu olayda muhtemelen kalp krizi ön planda. Biz de otopsi yapılmasını istedik.”

Kamil Can Koşar’ın ailesinin acılı olması nedeniyle ilaç kullandıkları yönünde iddiaları dile getirdiklerini savunan Doğan, soruşturma kapsamında jandarmaya ifade verdiklerini de söyledi. Kazım Doğan, “Karı koca hekimiz. Yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik insanlara rehabilite yürütüyoruz. İnsanları zorlamıyoruz. Ölen misafirimizi tıbbi açıdan da çok ciddi takibe almıştık” dedi.


Ölüm nedeni belli oldu

Ölüm sebebini belirlemek üzere Antalya Adli Tıp Kurumu Morgunda otopsi yapıldı. Otopsi sonucunda Koşar’ın kalp krizi sonucu öldüğü belirlendi.

Morga gelen Koşar’ın ağabeyi Kerim Koşar, olaydan büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Kardeşinin zayıflamak amacıyla geldiği klinik otelde hayatını kaybettiğini belirten Kerim Koşar, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Ailenin avukatı Aşkın Çetin de olayla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını, Kamil Can Koşar’ın şüpheli şekilde öldüğünü öne sürdü.

Çetin, şöyle dedi: “İşletmenin ruhsatı olmadığını öğrendik. Burası sağlık merkezi gibi, ama ruhsatı yok. Kamil Can Koşar’ın aldığı tedavi sonrası ani bir ölüm meydana geliyor. İlk intibamızda sağlık merkezinin çalışma düzeniyle ilgili kuşkular var.

İlaç verildi mi, verilmedi mi? Aşırı bir diyet mi yapıldı bilemiyoruz. İhmal var mı, yok mu yakından takip edeceğiz. Ortada bir ölüm olayı olmasına karşın şu ana kadar ne bir gözaltı var, ne de otelin bu olayın ardından işletmesinin durdurulması. Olayla ilgili şu ana kadar adli tahkikatın başlamaması bile üzüntü verici.”

-“AMBULANS GELİNCEYE KADAR MÜDAHALE ETTİK, KURTARAMADIK”-

Kamil Can Koşar’ın hayatını kaybettiği klinik otelin sahibi ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aynur Doğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanın 143 kilo ağırlığında olduğunu ve zayıflama amacıyla otel geldiğinde hastayla kendisinin ilgilendiğini anlattı.

Koşar’ın dün sağlık kontrolünden geçirildiğini dile getiren Doğan, şöyle konuştu: “Bize geldiğinde tansiyonu yüksekti. Tansiyon ilacı kullanıyordu. İlacın iyi gelmediğini söyleyerek değiştirdim. Şekeri de yüksekti. Açlık şekeri 125’ti.

Şeker ilacı yazıldı ve 101’e düştü. Perşembe günü yürüyüş esnasında rahatsızlandı. Midesinde yanma şikayeti olduğunu söyledi. Araçla otele getirdik.

Kalp grafisi çekilerek efor testi yapıldı. Bir şey çıkmadı. Anjiyo önerildi, ama bir yıl önce benzer şikayet olduğunu, bütün testleri yaptırdığını ifade ederek gerekli görmedi. Biz de kilosuna göre bir program belirleyerek 6 öğünden oluşan 1800 kalorilik bir diyet programına başladık.” Sağlıklı spor ve diyete dayalı zayıflama yöntemi uyguladıklarını da ifade eden Aynur Doğan, bu yöntem sırasında kesinlikle ilaç kullanmadıklarını söyledi.

Hastalara uygulanan spor aktivitelerinin kişiden kişiye değiştiğine işaret eden Doğan, şunları kaydetti: “Herkese aynı uygulamayı yapmıyoruz. Sağlık şartları ve fiziki durumuna bakıyoruz. Kamil Can Koşar da dün kahvaltından sonra lobide arkadaşlarıyla sohbet ederken rahatsızlanarak düşüyor. İlk müdahaleyi ben yaptım. Solunumu durmuştu çenesi kilitlenmişti. Otel içinde bulunan acil müdahale ünitesine götürerek ilk müdahaleyi yaptık. Acil ünitemizde her türlü tıbbı donanım mevcut. Ambulanstan daha donanımlı. Ambulans gelinceye kadar müdahale ettik, ama kurtaramadık.”

-“BİZİM BİR İHMALİMİZ YOK”-

İşletmenin Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Kazım Doğan, otel konseptinde çalışan bir rehabilite merkezi olduklarını söyledi.

Türkiye’nin dört bir tarafından gelen felçli, kilolu veya yaşlı hastalara hizmet verdiklerini ifade eden Doğan, “Egzersiz yaptırıp fizik tedavi uygulayarak yaşam standartlarını yükseltiyoruz. Biz Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Kesinlikle doğru bir iş yaptığımızı düşünüyoruz” dedi.

Kamil Can Koşar’ın ölümünden büyük üzüntü duyduklarını dile getiren Doğan, “Muhtemelen ölüm nedeni kalp krizi. Bizim uygulamalarımızdan kaynaklanan bir durum söz konusu değil. Burada bizim bir ihmalimiz yok” diye konuştu.

Kamil Can Koşar’ın ailesinin, diyet programında ilaç kullandıklarına yönelik iddialarının gerçeği yansıtmadığını savunan Doğan, 17 Ekimde otele giriş yapan ve 143 kilo olan Kamil Can Koşar’ın normal diyet programı uygulanmasını istediğini, kardiyolog olan eşi ile diğer uzmanların gerekli tüm testleri uyguladıktan sonra diyet uzmanının program hazırladığını vurguladı.

Doğan, “5 gündür program uygulanıyordu. Kamil Can Koşar, dün midesinin ve göğsünün ağrıdığını söyledi. Tam teşekküllü sağlık ünitemizde tüm testler yapıldı. Hiçbir olumuz bulguya da rastlanmadı” dedi.

Antalya’da merkeze bağlı Duacı köyündeki bir klinik otele yerleşen 35 yaşındaki Kamil Can Koşar, dün otel lobisinde rahatsızlanmış, klinik oteldeki uzman doktorlar ve olay yerine gelen 112 ambulans ekiplerinin müdahalesine rağmen yaşamını yitirmişti.

Kamil Can Koşar, 2007’de yaşamını yitiren Deri İhracatçıları Birliği Genel Başkan Yardımcısı Turgut Koşar’ın oğluydu.


Sağlık Bakanlığı yazılı açıklama yaptı

Kamil Can Koşar’ın şüpheli ölümüyle ilgili yazılı açıklama Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakanlığın “zayıflama merkezi” adı altında ruhsatlandırdığı herhangi bir sağlık merkezi bulunmadığı belirtilerek, bugün bazı basın yayın organlarına yansıyan konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığınca, medyada “Ölümüne Diyet”, “Ruhsatsız Klinik Can Aldı” başlıklarıyla yer alan haberler üzerine yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, şöyle denildi.

“Haberlere konu olan merkeze Bakanlığımızca verilmiş herhangi bir ruhsat yoktur. Ayrıca Bakanlığımızın ‘zayıflama merkezi’ adı altında ruhsatlandırdığı herhangi bir sağlık merkezi yoktur. Vatandaşlarımıza sağlıkla ilgili her türlü müracaatlarında ilgili tesisin Sağlık Bakanlığınca ruhsatı olup olmadığını araştırmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz. Konu ile ilgili olarak Bakanlığımız tarafından soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma sonucu kamuoyuyla paylaşılacaktır.”


Savcılığının talimatıyla otopside Koşar’dan alınan doku parçaları, incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilecek. Kalp krizinden öldüğü kesinleşen Koşar’ın ne tür ilaçlar kullandığı, kalp krizini neyin tetiklediği Adli Tıp’ın incelemesi ardından belirlenecek.

Olayın ardından Antalya Valiliği de harekete geçti. Oteldeki ölüm olayının soruşturulması için İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde komisyon oluşturuldu. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı da soruşturma başlattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ise tesisin “5 Yıldızlı Otel Sağlıklı Yaşam Tesisi Turizm Yatırımı Belgesi”nin 6 Nisan 2010 tarihinde iptal edildiğini açıkladı.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.