By 23 Mayıs 2011 Devamı →

ZAYIFLAMA İLAÇLARI İLE GELEN ÖLÜMLERYine zayıflama ilacı ve yine ölüm!
Sahte Ürünlere Dikkatİnsanların en önemli tutkularından biri ideal vücut ölçülerine sahip olabilmek.
Bu, sadece kişinin sağlığının korunması bakımından değil, daha çekici görünüşe sahip olabilmek bakımından da önem verilen bir husus. Tabii öyle bir beklenti içerisinde olan insanlar kısa sürede ideal ölçülere ulaşabilmek için kendi ekonomik koşullarını zorlayarak tüm harcamaları yapabilecek duruma geliyor. Sonuç olarak zayıflama ürünleri piyasada en yoğun talep gören ürünler arasında en üst sırada yer alıyor. Ancak piyasada ilaç olarak pazarlanan sentetik kaynaklı ürünler taşıdığı bazı riskler nedeniyle sadece uzman hekim kontrolünde uygulanabiliyor. Dolayısıyla temin edilmesi reçete, hekim kontrolü gibi belirli koşullara bağlı. Halbuki internet üzerinden pazarlanan ürünler kolaylıkla satın alınabiliyor üstelik doğal olmaları nedeniyle hiçbir risk taşımadığı ifade ediliyor. Ancak doğal zayıflama ürünleri üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar, bitki özütleri ya da doğal kaynaklı bileşenlerin zayıflatıcı etkilerinin kimyasal maddelere oranla çok daha zayıf olduğunu ortaya koyuyor. Yani doğal kaynaklı bir zayıflama ürünüyle diyet ve egzersiz uygulamaları çerçevesinde bir ay içerisinde verilebilecek kilo kaybı 2-3 kiloyla sınırlı kalıyor. İşte bu aşamada, doğal etiketli ürünlerin rekabet gücünü artırabilmek için ticari hırs devreye giriyor.

İçinde kimyasal madde olabilir
Yine zayıflama ilacı ve yine ölüm! Aynı senaryo tekrar tekrar gündeme geliyor. Ardından konu üzerinde tartışmalar, haber programları ama sonuçta gelinen nokta aynı! Bir arpa boyu bile yol katedilememiş. Bu kez kurban Bartın’dan yüksek tansiyon hastası elli yaşında bir kadın. Suçlanan ürün ise farklı; telefonla sipariş verilen altın çilekli bir zayıflama ürünü. Kısa bir süre önce bu köşedeki bir yazımda açıklamaya çalıştığım gibi altın çilek olarak adlandırılan ve gıda olarak tüketilen bir meyvenin zayıflatıcı etkisi bulunduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmadığı halde bu şekilde ölüme yol açması pek olası görünmüyor. O halde şüphenilmesi gereken katil yine aynı gibi görünüyor; sibutramin veya diğer sentetik ilaç etken maddeleri. Yüksek tansiyon hastası olduğu bilgisi göz önüne alındığında sibutramin olması ihtimali kuvvetleniyor. Ancak daha önce bir eczaneden temin ettiğimiz altın çilek ürününde yaptığımız analizde herhangi bir kimyasal madde izine rastlamamıştık. Dolayısıyla bu tip tüm ürünlerin suçlanmasını doğru bulmuyorum. Haberlerde yer alan bilgiler bu ürünün bir merdivenaltı üretim olduğu, yani içine kimyasal maddelerin konulması ihtimalini artırıyor.
O halde sorun denetim yetersizliği. Sürekli tekrarlanan bu tip olaylara rağmen hala etkili bir piyasa denetimi yapılamıyor. Telefon siparişi ya da internet üzerinden pazarlanan merdiven altında yapılan kaçak ürünler veya başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ülkelerinden getirilen doğal etiketli ürünler tehlike ve ölüm saçmaya devam ediyor. Kanımca artık ilgili bakanlıkların yetki tartışmalarını bir kenara bırakıp etkin bir piyasa denetimi için hareket etmesinin zamanı gelmiştir. Bunu başarmak hiç de zor değil, sadece niyet etmek yeterli. Vatandaşlarımızın devletinden bunu beklemek hakkıdır, sanırım.Prof.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin : eyesilada@yeditepe.edu.tr* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
*
Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada

Etiketler:, , ,


1 Yorum Var "ZAYIFLAMA İLAÇLARI İLE GELEN ÖLÜMLER"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. a.eren dedi ki:

    african mangoda da benzer bir durum var mısır acaba?