By 18 Temmuz 2009 Devamı →

ZAYIF KADIN GÜZEL KADIN MIDIR?Zayıf kadın güzel kadın mıdır; tombul kadın zayıf kadını kıskanır mı; kimler zayıflayınca bakımsız eşeğe benziyor?
Zayıflık, güzellik ve bronzlukla kafayı sıyırmış insanlardan o kadar sıkıldım ki, başka memleketlere göç etmek, tatlı ısmarlarken beni kınayan ve ‘Aaa yeme sakın’ diyen nevrotik arkadaşlarımı hayatımdan çıkartmak istiyorum… Geçenlerde bir arkadaşımla (ama tatlı yiyen aklı başında bir arkadaşımla) dergilere, gazetelere bakıyorduk, enfes bir laf ediverdi: Bizdeki zayıf kızlar bakımsız eşekler gibi; oysa Brezilyalılar, Amerikalılar sporcu gibi, zayıf olmalarına karşın son derece sağlıklı görünüyorlar…’ Çok güldük… Hatta fotoğraflara bakarak kim ne kadar bakımsız, belirledik.Ben de ‘Özellikle çirkin kadın zayıf olmak zorunda çünkü başka şansı yok’ dedim… Yine güldük…

Bir itiraf: Bu dedikoduları yapanlar olarak zayıf değiliz, zayıf olmak istiyor ama olamıyor ve zayıfları kıskanıyoruz! Bilinçaltım öyle söyledi ama ‘bilinç üstüm’ duymazdan geldi ve İzmir lokmamı bol dondurmayla yemeye devam ettim… Bakımsız eşek mi, hahahhahaa…

ZAYIFLARKEN BEDENE ZARAR VERMEMELİ
İşi uzmanına sormak gerekir dedim ve Flavius Estetik ve Güzellik Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Medikal Turizm Derneği Başkanı olan Uzman Dr. Sinan İbiş’le sohbet ettim.

Yemekten vazgeçemeyen ama zayıf olmak isteyen kadınlar ne yapsınlar?

– İlla yazın mı forma girmek gerekiyor; tombulluk hastalık mıdır?
Tombulluk demeyelim çünkü asıl sorun şişmanlıkta. Ülkemizde şişmanlık her ne kadar bedensel, estetik bir sorun gibi algılanıyor olsa da gelişmiş ülkelerde ve özellikle Amerika’da hastalık olarak kabul ediliyor. Şişmanlıkta bedenimizde biriken yağlar sadece cilt altında birikerek estetik görüntümüzü bozmuyor. Aynı zamanda bu yağlar damarların içerisinde birikerek dokuların kanlanmasını azaltıyor, karaciğerde birikerek dokularda oluşan atıkların yok edilmesini önlüyor, kalp ve akciğer boşluklarında birikerek rahat nefes almamızı ya da kalbimizin verimli çalışmasını engelliyor. Bir de bedenimizde biriken yağları yaşamımızın her anında taşıyarak çoğu kez farkında olmadığımız müthiş bir bedensel yorgunluk yaşıyoruz. Yaz aylarında kilo kaybetmek arzusu daha çok artıyor ama önemli olan sağlıklı bir kiloyu her zaman muhafaza etmek. Yaz aylarında vermek, sonra da almak son derece sağlıksızdır.

– Neden kilo vermek takıntımız var?

Her bireyin kilo almasının bir ya da birçok nedeni var. Kişilerin dikkatlice gözden geçirilip kilo alma nedenleri ortadan kaldırılmadığı sürece kilolara dur demek mümkün değil. Herkes öncelikle yaşamındaki sağlık kalitesini artırmak, daha konforlu yaşamak ve daha estetik bir görünüme kavuşmak için mutlaka fazla kiloları vermeli.

ÖNCE ZAYIFLAMAYI İSTEYİN

– Şok diyetler desem, zayıflatıcı ilaçlar desem?

Her beden mutlaka ihtiyacı olan gıdaları almalı, kalori kısarak, beslenme içeriğinden yağı çıkararak, tek bir ürünle beslenmeye çalışarak ya da aç kalarak zayıflamak gibi sağlıksız beslenme anlayışlarıyla zayıflamaya çalışmak son derece yanlış. Ayrıca bazı ilaçlar ve çeşitli lifleri tek başına tüketerek zayıflamaya çalışmak da son derece yanlış. Bu durumda vücut alması gereken vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidrat gibi temel elemanları alamayacağı için şişmanlığın yanı sıra çeşitli hastalıklara da zemin hazırlanmış olur.

-Hareket önemli mi, hareketsizlik nelere yol açabilir?
Birçok insan özellikle bazı vücut kesimlerinde yağı stoklamaya başlar. Örneğin oturarak çalışan insanların popo, basen, karın veya kollarının alt kesimlerinde yağlar özellikle birikmeye meyillidir. Bu yağ birikimi, özellikle az hareket eden ya da yeterince kullanılmayan vücut kesimlerinde oluşur. O halde az hareket ettirdiğimiz ya da az kullandığımız vücut kısımlarımızı daha fazla hareket ettirerek şekil bozukluğuna yol açan yağ birikmelerini ortadan kaldırabiliriz.

– Hangi yöntem, kimi ne kadar zayıflatır?
Hiçbir yöntem tek başına hiç kimseyi zayıflatamaz. Zayıflama çok faktörlü bir disiplindir ve bu disiplini yaşamımıza ne kadar çok katarsak o derece sağlıklı, normal kiloda ve formda kalabiliriz. Birçok yöntemden zayıflamak için faydalanılabilir; akupunktur, mezoterapi, zayıflama cihazları, diyet, spor, eğitim ve daha niceleri. Unutmamak gerekir ki ne yaparsak yapalım, hangi yöntemi tercih edersek edelim öncelikle bedenimize zarar vermemeliyiz. Günümüzde gelişmiş ülkelerde sağlıklı zayıflamada üç önemli unsur var; bireysel destek eğitimi, sağlıklı ve dengeli beslenme, aktivite ve egzersiz. Bu üç unsuru yeterince yaşamımıza katabilmişsek daha başka bir metoda ihtiyaç yok. Ancak çeşitli metotlar zayıflamada veya formda kalmada yardımcı olarak kullanılabilir.

– Siz hangi teknolojileri kullanıyorsunuz?
İtalyanların geliştirdiği Slim Up adı verilen teknoloji, kızıl ötesi ışınlar ve çeşitli elektriksel uyarılarla metabolizmayı, kas kütlesini, yavaşlamış kan ve lenf dolaşımını, azalmış deri elastikiyetini artırıyor. Fransızların geliştirdiği Duolift teknolojisi ise cildin 3-5 cm derinliklerine ulaşabilen akustik sayesinde bölgesel ya da yaygın olarak sıkışmış yağları, hapsolmuş lenf sıvılarını hızla harekete geçirerek güvenli küçülme sağlayabiliyor.

– Hangi programı yaptıracağımızı nasıl belirleyelim?
Şişmanlık, bölgesel yağ fazlalıkları, selülit ve sarkma problemlerinizde mutlaka sizi hekiminizin ve diyetisyeninizin değerlendirmesini sağlayın. Probleminizin ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlı olarak, 8-16 haftalık veya daha fazla sürede destek tedavilerine ihtiyacınız olacağını unutmayın. Hızlı ve aceleci olmak, yaşadığınız etkilerin bedeninize zarar vereceğini ve kazandığınız sonuçların hızla kaybedileceğini dikkate almalısınız. Kabızlık, guatr, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, hormonal problemler, ilaç kullanımları, iskelet sistemi ile ilgili hastalıkların kilo almanızı teşvik ettiği, bu problemleri yaşayan kişilerin öncelikle problemleriyle ilgili hekimlerinden tedavi almaları gerektiği unutulmamalı.

Doktor Sinan İbiş uyarıyor!
Zayıflamada aldatmaca olmamalı…

Pİyasada şişmanlık problemi olan kişilere yönelik, maalesef aldatıcı nitelikte çok sayıda reklam görüyoruz. 10 seansta 10 kg zayıflama, bir seansta 3 beden incelme gibi ifadelere inanmamalısınız. Sağlıklı zayıflama bilimsel bir düzlemde, kişiye özgü bir yaklaşımla gerçekleştirildiğinde faydalıdır, aksi takdirde uygulanan tedaviler zararlı sonuçlar doğurabilir. Zayıflamada en büyük başarı payı; kişilerin kararlılığıdır. Zayıflayan kişilerin ise gelecekleri için mutlaka elde ettikleri başarıları koruma konusunda dikkatli olmaları gerekir.

Formda olmak için tüyolar
Yeme içmenin bol olacağı aktiviteleri yaşamınızdan azaltın.
Sabah-akşam en az 20 dakika tempolu yürüyüşler yapın.
Yüzme, tenis, aerobik, dans gibi sporları yaşamınıza katın.
Vücut analizi ile bedeninizin ideal yapısının ne olması gerektiğini öğrenin.
Hangi gıdaların metabolizmanızı olumsuz etkilediğini test ettirin.
Klinik yardım talep ediyorsanız size özel zayıflama programı hazırlatın.
Çevrenizdekilerin kullandıkları zayıflama yöntemlerini kullanmaya kalkmayın.
Bu konuda profesyonel destek alabileceğiniz hekiminize danışın.
Kendi isteklerinize göre tedavi metotlarınızı belirlemeye çalışmayın.
Yemek dışında sizi mutlu eden etkinlikleri artırın.
Mümkünse haftada bir vücut masajları yaptırın.
Hobilerinizi geliştirin.

Elif AKTUĞ (Akşam) Elif AKTUĞ

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Diyet

Etiketler:,


Yorumlar "ZAYIF KADIN GÜZEL KADIN MIDIR?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. brenda bernardi dedi ki:

    benim boyum 1-72 külom 45. evet zayıf metobolizmam hızlı çünkü. ha 15 yaşındayım :)) ben kendimi şanslı hissediyorum ne giysem yakışıyor. ama herkes şişman ben zayıf kalınca yanlarında kendimi bazen iyi hissetmiyorum ama şunu anlayın ki başkalarının düşünceleri aslında hiç önemli değil.önemli olan sizin ne düşündüğünüz. ve zayıflamaya çalışanlar ama zayıflayamam diyenlere demek istediğim de şu :"ASLA ASLA DEMEYİN" 😉 :))

  2. TuBa AyaR dedi ki:

    yha ne zor yha zayiflamak kilo almak okadar kolay ki ama zayiflamak okadar zor kii oof oof ben 14 yasindayiim ve kilom 60 fln ve ben 50 olmak istiom ama olamiom cok zor yhaa 🙁 🙁 🙁

  3. ayten kula dedi ki:

    burdaki doktara gittim bana internette yayınlanan kılasik bir liste verdi onu ben zaten biliyorum ne vucudumun yağ oranını ölçtü bana 53 kiloya düşeceksin dedi nasıl yapacam çaresizim lütfen yardım edin nasıl zayıflayabilirim ha bu arada sadece bir diyetisyen var bulunduğum yerde başkada yok değiştiriyim diyecem yazarsanız sevinirim