By 30 Temmuz 2009 Devamı →

YUMUŞAK DOKU ROMATİZMASIAkdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tiraje Tuncer, yumuşak doku romatizmasının (fibromiyalji) kas-iskelet ağrısı, sabah tutukluğu, yorgunluk gibi belirtileri bulunduğunu ve daha çok kadınlarda görüldüğünü bildirdi.

YUMUŞAK DOKU ROMATİZMASI
Prof. Dr. Tuncer yaptığı açıklamada, toplumda az bilinen yumuşak doku romatizmasının hava durumu, stres, fiziksel aktivite gibi çeşitli durumlardan etkinlendiğini ve değişkenlik gösterdiğini belirterek, “Daha çok kadınlarda görülüyor. Kas-iskelet ağrısı, sabah tutukluğu, yorgunluk gibi belirtiler veriyor” dedi.
Yaygın ağrının yanı sıra çok sıklıkla uyku bozukluğu, bağırsak sorunları, baş ağrısı, ağrılı adet dönemi gibi belirtiler de veren hastalığın nedeninin henüz bilinmediğini kaydeden Tuncer, genetik ve çevresel faktörler ile fiziksel ve ruhsal travmalarla ortaya çıkabildiğine işaret etti.
Bu faktörlerin vücutta nöro-hormonal mekanizmaları etkileyerek yumuşak doku romatizmasının başlamasına neden olduğunu söyleyen Tuncer, hastalığın tek başına olabildiği gibi diğer bazı romatizmal hastalıklarla birlikte de görülebildiğini kaydetti.
Yumuşak doku romatizmasının daha çok orta yaşlardaki kadınlarda ortaya çıktığını ifade eden Tuncer, “Toplumda görülme sıklığı yüzde 2 civarındadır. Tanı için detaylı sorgulama gerekir. Muayenede özellikle belirli anatomik bölgelerde ağrılı hassas noktaların tespit edilmesi önemlidir. Bu hastalıkla ilgili önemli bir diğer nokta da laboratuvar testlerinin ve görüntüleme tetkiklerin normal olmasıdır” diye konuştu.Fibromiyalji fiziksel bir sakatlığa neden olmazYumuşak doku romatizmasının fiziksel bir sakatlığa neden olmayacağını hatırlatan Tuncer ancak kronik ağrı ve özellikle tanı konulmamış hastalar nedeniyle yaşanan belirsizlik korkusunun anksiyete (iç sıkıntısı) ve depresyona neden olarak bireyin iş gücünü ve yaşam kalitesini olumsuz etkilediği belirtti.

Yine tanı konulmamış bu kişilerin tetkiklerinin normal olması nedeniyle çevreleri tarafından “hastalık hastası” olarak yorumlandığını söyleyen Tuncer, bu durumun hastaların ruh sağlını olumsuz etkileyen bir diğer faktör olduğunu kaydetti.

Yumuşak doku romatizması tanısının genellikle geç konulduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Tiraje Tuncer, tanı aşamasında yaygın ağrı ve halsizliğe yol açan diğer durumların araştırılması ve ekarte edilmesi gerektiğini ancak bir kez tanı konulduktan sonra hastalıklarıyla ilgili bilgilendirilmelerin hastalarda büyük rahatlama sağlayacağını ifade etti.

Tuncer, hastalığın tedavisinde ağrı kesiciler, anti depresanlar gibi çeşitli ilaçların yanı sıra fizik tedavi yöntemlerinin kullanıldığını, özellikle egzersiz tedavisinin önemli yer tuttuğunu ve genellikle iyi sonuç alındığını sözlerine ekledi.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , ,


Yorumlar "YUMUŞAK DOKU ROMATİZMASI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. EMİNE DUMAN dedi ki:

  otuz yaşında aktif bir bayanım dört yıl önce antakya araştırma hastanesinde yumuşak doku romatizması için ankilozan spondolit ayrıca romatoid artrit gibi yanlış tanıdan bunalım içine girdim.çok doktor eskitmedim.antakya araştırma hastanesi romatima doktorları üzerinize afiyet ramatolojiye de bakıyormuş….çok yazık ….mutluyum taki ADANA'YA GİDİP prf.Süleyman özbek'i tanıyana kadar…….ARKADAŞLAR önemli uyarı!gıda takviyeli ilç satın alırken mutlaka piyasayı takip edin.Çünkü yumumuşak dokuya iyi gelebilecek triflex gibi gıda takviyeli ürünleri satanlar hastaları oldukça fiyat konusunda yanıltabiliyor örneğini yaşadım ağır ödedim teşekkürler hepinize RABBİMİZ sabırlar ihsan eylesin inşallah.AMİİİN!

 2. döne ateş dedi ki:

  ben de 38 yaşında bayanım tam 9 aydan bu yana gitmediğim dr. kalmadı ne filmler ne röntgenler ne kan tahlilleri yaptırdım ama hiç bir şey çıkmıyor.benimde belimde ve sırtımda daha çok sabahları kaskatı kesiliyorrum.çok ağrılarım ve dayanamıyorum tam 6 tane hastanede kan tahlili yaptırdım romatizma çıkmıyor.hocam pisilolojim bozuldu bu ağrılar yüzünden şu an pisikolojik tedavi görüyorum.bana yardımcı olursanız çok sevinirim.ben

 3. aylin demircan dedi ki:

  meraba ben 32 yasindayim bu hastalikla 25 yasinda ikinci cocuguma hamileyken basladi 5 sene sonra teshis konuldu 5 senedir bu ne niye boyleyim kotu birsey var olecem sakat kalacam diye tam 5 sene gecirdim cok fazla agrilarim var kendimi cok yaslanmis gibi hissediyorum simdi buyasda boyle ilerideki yasda napacaz bilmiyorum pisikolejim bozuldu panik atak oldum yanlis soluk alip veriyorum kisacasi hastalik hastasi oldum bazen yeter artik bu ne boylemi yasiyacagim dedigim anlar oluyor allah hepimizin yardimcisi olsun nolursunuz biraz daha bilgilendirin bizler aylin demircan amesterdam Tesekkurler

 4. aysun bilgiçli dedi ki:

  merhabalar ben 25 yasındayım ve evliyim eşimle dr dr gezmediğimiz hiç bir yer kalmadı diye bilirim ne özel hastanesı kaldı ne devlet hastanesi.vucut ağrılarım hallizlik ve yorgunluklarım vb hep benimle birlikte ve butun testleri yaptırmama rağmen bir tanı koyulamadı yumuşak doku romatızmayı bire bir yasıyorum ve kendimi keşfettim sabahları egzersiz yaptığımda ağrılarımın azaldığını farkettim ve devam ediyorum suan daha iyiyim eskiye göre 🙂

 5. nur karaçayır dedi ki:

  slm durup dururken adalelerim ağrıyo belim ağrıyo sürekli bi yerlerimde ağrılar oluyo çok doktora gittim tahliller yapıldı bişey çıkmadı.Buhalim beni çileden çıkarıyo44 yaşındayım kendimi 70 hissediyorum.Stresli bir yaşamtım var yapı olarak gerginim en son gittiğim doktor voltren verdi o biraz rahatlatıyo ama genel anlamda bazen kendimi sakat hissediyorum.O kuduğum bu yazıda kendimi buldum neler yapabilirim.