By 28 Ekim 2011 Devamı →

YUMURTALIK KANSERİNİN TEŞHİŞ VE TEDAVİSİYumurtalık kanseri ameliyatında, hastanın rahim ve yumurtalıklarının alınması gerekir. Hastalığın türü ve evresine göre cerrahi müdahale sonrasında da kemoterapi uygulanır. Kemoterapide kullanılacak ilaçlar tümörün yapısına göre değişir.
Yumurtalık kanseri ameliyatlarında; genellikle rahim, yumurtalıklar ve karın zarının alınması söz konusu olur. Cerrahide amaç, bütün batını temizlemektir. Başlangıçta ameliyata uygun olmayan hastalara önce kemoterapi uygulanır. Kemoterapinin amacı; tümörü küçültmek, uzak metastaza mani olmak ve hastayı cerrahiye hazır hale getirmektir.
DÖRT KÜRLE BAŞLANIR
Bir santimlikler de dahil olmak üzere tüm yumurtalık tümörleri için kemoterapi yapılır. Onkolog; Dosetaksel’in farklı dozlarının Cisplatin’le birlikte 4-6 kür arası ilaç tedavisine karar verir. İkinci evre ve daha ileri evre tümörlerde, kemoterapi en önemli tedavi yaklaşımıdır. İlaçlarda birinci seçenek; paklitaksel, dosataksel, carboplatin ve bu kombinasyonlara eklenen antiyojenik ajandır.
İŞİN UZMANI YAPMALIKanseri bir sene sonra nükseden vakalarda da aynı tedavi kullanılır. İntraperitonel kemoterapi ise ilk başta uygulanabilecek en iyi tedavi şeklidir. Ancak bu işi iyi bilen merkezlerde yapılması gerekir. Yumurtalık kanseri dört farklı türde karşımıza çıkar. Borderline dediğimiz düşük malinite taşıyan tümörler için cerrahi girişim, öncelikli tedavi şeklidir. Hastalık, yüzde 75 oranında birinci evrede teşhis edilir. Bu hastaların beş yıllık sağ kalma oranı yüzde 95’ti.

EKSTRA C VİTAMİNİ İHTİYACI DOĞUYOR

Yumurtalık kanseri tedavisi sırasında ekstra C vitamini alın. Günde bir veya iki bardak domates, havuç ya da elma suyu toparlanmanızı sağlar. Bir avuç taze yer fıstığı veya ceviz tüketimi de kemoterapinin olumsuz etkilerini azaltır. Evde yapılmış yoğurt da tedavi süresince gereklidir. Semizotu, yoğurtla birlikte tüketilmelidir.

BULANTI VE KUSMAYA KARŞI ZENCEFİL ÇAYI

Kemoterapi esnasında destek tedavi önem kazanır. Hastanın beslenme şekli, enfeksiyonlarla savaşma ve hastalıklarından şifa bulma olanaklarını yükseltir.

Bulantı ve kusmaya karşı; taze zencefil, rezene, taze nane ve 4-5 dilim elmanın suyunu içirmek, hastanın bulantısını büyük oranda azaltır. Limon suyuna zencefil ve bal katarak içilebilir.

Bulantı ve kusma, kanserin en güçlü komplikasyonlarıdır. Sorun bazen kanserin kendisinden kaynaklanır. Sıklıkla kemoterapi ve radyoterapinin yan etkisidir. Hastalar bundan dolayı kilo verir. Bu erimeye ‘kaşeksi’ denir ve ciddi bir sorundur.

Kemoterapi gören hastalar, bol miktarda sıvı almalıdır. Sıvı eksikliği, sistit; aşırı kalsiyum eksikliği, bitkinlik; kalp spazmı, kalp ritminde bozukluk gibi ise komplikasyonlara neden olur.

Hastanıza cam şişelerde süzülmüş, saflaştırılmış su içirin. Buzlu bitki çayları hazırlayın ve yanlarında bulundurun. Meyve suyu veya sodayı dondurarak; ağız yarası oluştuğu zamanlarda emerek serinlemesini sağlayın.

SULU SİYAH ÜZÜM YEDİRİN

Kemoterapi tedavisi sürecinde, hastanızın sıvıları öğün aralarında almasını sağlayın. Onlara siyah üzüm, karpuz, kavun gibi sulu meyveler yedirin.

Günde iki-üç litre olmak üzere tatlı olarak dondurulmuş meyve şerbetleri de kemoterapinin yan etkilerini azaltabilir.

ÇOK İYİ TEMİZLEYİN

Meyve suyu pek çok hastanın hoşuna gider. Havuç, ananas, portakal gibi klasik meyve sularının yanı sıra; domates, kuşkonmaz ya da böğürtlen suyu da hazırlayabilirsiniz.

Mineral takviyesi için brokoli, lahana, marul, ıspanak ve diğer yeşil sebzeleri sıkarak ananas suyuyla karıştırabilirsiniz. Peynir suyu proteini, soya sütü ve bal karışımı da kullanılabilir.

Hastalarınızı enfeksiyondan korumak için sebze ve meyveleri çok iyi yıkayarak sirkeli sudan geçirmeyi ve meyve fırçasıyla temizlemeyi ihmal etmeyin.

Prof.Dr. Erkan TOPUZErkan TopuzSorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr

Önceki Yazılar :
* Doğum Kontrol Hapları
* Erkan Topuz Saba Tümer ile Bugün
* Pet Şişe Sular Kanserojen mi?
* Sigara Hakkında Uyarılar
* Doğum Kontrol Hapları Ne Kadar Kullanılmalı?
* Erkan Topuz’dan ŞOK Açıklamalar Video
* Kaktüs Radyasyonu Emer mi? Video
* Kanserden Korunma Önerileri
* Pankreas Kanseri Uyarıları Video
* Meme Kanserine Karşı Altın Gıdalar
*
Bebeğinize İkinci El Yatak Alın
* Pankreas Kanserine Alternetif Tedavi
* Karaciğer Metastazında Tedavi Önerileri
* Karaciğer Yağlanmasına Karşı
* Kanser Hastaları Kobay mı?
* Prostatdan Nasıl Korunurum?
* Fibrokist Nedir? Fibrokistlerden Nasıl Korunulur?
* Kemoterapi Sırasında Ağızda Çıkan Yaralar
* Testis Tümörü Tevasi ve Beslenme
* Kanser Hakkında Yanlış Bilinenler
* Meme Kanserine Karşı Havuç Suyu
* Erkan Topuz ARENA Programı – Video
* Çocuklara Sebze Yedirmek
* Kan Kanseri ve Kansızlık İçin Öneriler
* Buğday Çimi ile Gelen Sağlık
*
Beyin Tümöründe Tedavi Yöntemleri
* Ödemi Doğal Yollarla Azaltabilirsiniz
* Bilekte Kitle Oluşumu
* Küçük hücreli Akciğer Kanser Evreleri
* Cilt kanserinden Korunmak
*
Sarımsağı pişirmeden önce en az 15 dakika bekleyin
*
Ağız içindeki yara kanser belirtisi mi?
*
Erkan TOPUZ’dan Mide Kanseri önerileri
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erkan Topuz

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.