By 09 Mart 2010 Devamı →

YORUGUNLUK VE HALSİZLİK MEHMET ÖZYorgunluk ve bitkinlik arasında ne fark var?

Prof.Dr. Mehmet ÖZ, bitkinlikten şikayet edenlere çeşitli önerilerde bulunuyor”¦ Bitkinlik kontrolden çıkmaya başlayan küresel bir enerji sorunu.
yorgunluk ve halsizlik
Dünya çapında 200 milyon kişi bu sorunu yaşıyor ve kadınlar daha çok etkileniyor. Uzmanlar sadece ABD’de 20 milyondan fazla kadının bitkinlikten muzdarip olduğunu düşünüyor. Ülkemizde de bu sayı milyonlarla ifade ediliyor.
Teşhis konulmamış bir hastalığın da bitkinliğe neden olabileceği ifade ediliyor. Aşırı derecede yorgun olmakla bitkinlik arasındaki farklar: Yorgun olduğunuzda yeniden enerjik hissetmeniz için güzel bir uyku yeterlidir.
Bitkinseniz kaç fincan kahve içerseniz için gözlerinizi açmakta güçlük çekersiziniz. İşte uyukladığınızı fark edersiniz ve uyusanız bile yine de kendinizi bitkin hissedersiniz. Bitkinlik vücudunuzun size yetişemediğinin bir göstergesidir.
En çok da çalışan, ev ve aile işleriyle uğraşan kadınları etkiler. Bitkinliği görmezden gelemezsiniz, bu kimi zaman hayatınızı tehdit eden bir hastalığın belirtisi bile olabilir. Bu hastalıklar aşırı kilo, depresyon, diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları da olabilir.

Kronik olarak bitkinseniz, vücudunuz daha ciddi sorunlara karşı sizi uyarmaya çalışıyor olabilir. Bitkinlik her gün çok sayıda kadını etkiliyor ve çok azına teşhis konulabiliyor. Kilo aldırıyor, üretkenlik azalıyor ve depresif yapıyor.

Bunun adı Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir?

Bu sendromda ürettiğiniz fazla enerjiyi yakarak hipotalamusun etkilenmesine neden oluyorsunuz. Yorgunluk, ağrı, kilo alımı, soğuğa tahammül edememe, uykusuzluk yaşıyorsanız ve bu bir döngüyse kronik yorgunluk sendromu yaşıyorsunuz demektir.
Doğru şekilde beslenmek önemlidir.
Nasıl mı?

Dr. Öz, brokoli yemenizi öneriyor.
Kırmızı etten de alyuvar yapımında faydalı demir ve mineralleri almanız mümkündür. Pek çok kişi kansızlık çekiyor ve demir takviyesi alıyor ama demir hapları da kabızlığa neden oluyor. Bu konuda Dr. Öz’ün önerisi; eskiden kullanılan demir tavaları tekrar mutfağınızda kullanmanızdır. Çok eski bir tedavidir bu, demir tavalar çok işe yarar.

Demir sızıntısı yaptığı için artık kullanılmasalar da sizin diyetinizde demir olması gerekiyorsa, ne istiyorsanız pişirin ama büyük annenizin tavasını ödünç alın ve geri vermeyin. Aşırı derecede bitkinlik ve uyuşukluğa neden olan en önemli ikinci unsur ise bezlerinizdir. Özellikle de tiroid bezleri
ABD’de yaşayan kadınların % 17’sinde tiroid sorunu olduğu belirtiliyor. Bu oldukça büyük bir rakam ve çoğu kişi bunun farkında değil. Bu konuda Dr. Öz kendinizi muayene etmenizi öneriyor.

Kendi kendinize tiroid muayenesi nasıl yapılır?

Kendinizi doğru bir şekilde muayene etmek için önce elinizi boğazınıza koyun. Göğüs kemiğinizin hemen üzerindeki boşluğu bulun. Boyuna doğru 2 parmak yukarı çıkın ve yan taraftaki kasın altına bastırarak yutkunun. Kimilerinde bu beze daha belirgindir.
Dokunduğunuzda elinize büyük bir beze geliyorsa veya üzerinde nodüller varsa tiroid bezini buldunuz ve sorunu teşhis ettiniz demektir.
Bezi doğru şeylerle beslerseniz yeterli miktarda hormon salgılar ve hormonu öldürecek antikorlar üretemezseniz –ki bu durum kadınlarda sık görülür– kimi zaman bağışıklık sistemimiz tiroid bezlerimize savaş açar, bitkinlikte de sorunun bu olduğunu düşünmekteyiz.

Magnezyum almak için kabak çekirdeği ve ıspanak yiyin.

Yiyecekleri enerjiye dönüştürebilmek için magnezyuma ihtiyaç vardır. Magnezyum eksikliği çeken kadınlar, vücudun oksijen taşıyan alyuvarlarına daha fazla ihtiyaç duyar. Bu sorunu aşabilmek için günde 120 mg magnezyum almak gereklidir.

Peki bu miktarı nasıl ve nereden alacağız?
Kabak çekirdeği ve ıspanak alarak bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
Mehmet ÖZProf.Dr. Mehmet ÖZ

* Sağlıklı Bir Hayat için
* Elma Suyunda Yüksek Arsenik Uyarısı
* Afrika MAngosu Hapı ABD’yi Karıştırdı.
* Siz Çocuğunuzu Büyütürken
* Mehmet ÖZ’ün Yeni Yaşam Reçetesi
* Mehmet ÖZ’den Beslenme Önerileri
* Enerji Depolama Zamanı
* Koruyucu ve Önleyici Güç Paketi
* Stresle Mücadelede Beş Adım
* Nelerden Uzak Durmalıyız?
* Kalbi Korumak için Vitamin Kullanmalı mı?
* Yaşlanmayı Doğal Yollarla Geciktirin
* Soya Zararlı mı Yararlı mı?
* Makyaj Malzemelerindeki Tehlike
* Yiyeceklerimizdeki Tehlikeler
* Trigliserit Tehlikesine Dikkat
* 40 Yaşından Sonra Metabolizma Hızlandırma
* Diyette 5 Altın kural
* Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?
* Neler Baş Ağrısına Yol Açar?
* Gıda Zehirlenmesi Belirtileri
* Kafein Detoksu
* Mehmet ÖZ’den Yeni Reçete
* Hamilelik Efsaneleri
* Diyet Yapma Sırları
* Gıda Takviyeleri Tehlikeli mi?
*
Toksik Şişkinlik ve Nedenleri
* Çölyak Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
* Kanser Risk Faktörleri
* İki Hafta Diyeti
* Kalp Krizi ve Mide Yanması
* Yargunluk ve Halsizlik
*
ACAİ Bitkisinin Sırrı Ne?
*
Yoğurt İle Gülümseyin
*
Doğru Beslenme Önerileri
*
Genç Görünmek ve Genç Kalmak
*
Ev Yapımı Ketçap Kullanın
* Mehmet ÖZ BESLENME Önerileri
* Doğal Tatlandırıcılar ve Şeker
*
Kalp Sağlığı için 5 Öneri
*
Tiroid Hakkında Merak Edilenler
*
İnsan Ömrü Uzayacak
* Kanser Uyarıları
*
Manganın Zararları
*
Kanser Filmleri Zararlı mı?
*
Kriz ve Kilolar
*
Doymuş Yağlar Doymaya Engel Değil
*
Sağlıklı Beyin İçin
*
Şişe Mantarıyla ve Stress
*
Neti Pot ve Kullanımı
*
Gençlik Formülü
*
Genç Kalın
*
BEL Ölçüsü
*
Gençlik İksiri
*
Belinizi İnceltme SırlarıTüm Yazılar İçin
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Mehmet OZ

Etiketler:, , ,


4 Yorum Var "YORUGUNLUK VE HALSİZLİK MEHMET ÖZ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Hayriye Bişkin dedi ki:

  ben Skleroderma hastasıyım çok halsiz ve yorgun hissediyorum kendimi,nefes almakta güçlük çekiyorum ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz : HASTANEYE gidiyorm ama Bir sonuç alamıyorum Fazla bilgi vermiyorlar sogukta dışarııya çıkamıyorum el ve ayaklarımın başparmaklarında yaralar çıkıyor çok zor iyi oluyor Lütfen Yardımcı Olun artık hastaneye gitmek bile isttemiyorm…

 2. emine dedi ki:

  merhaba,
  27 yaşındayım.10 yıldır reyno hastasıyım ve boynumda düzleşme var.Çok ciddi halsizlik çekiyorum ve tansiyonum düşüyor (70/30 – 80/40) damarlarım şişiyor gözlerimi açmakta ayakta durmakta zorlanıyorum,dikkat gerektiren bir işim var ve bu durum işimi engelliyor,yüzümde şakaklarımda ve çenemde özellikle ağrılar oluyor,çok derin uyuyorum bazen ne tarafa yatsam orada uyuşmalar oluyor ve sızı içinde uykumdan uyanıyorum (kemik yada kas ağrısı bilemiyorum) tiroidde olmak üzere bir çok tahlil yapıldı ve tüm değerlerim normal çıkıyor.Kabızlık sorunumda var,tüm bunlar stresten olabilir dediler ama antidepresan içtiğim zamanlarda da pek bişey değişmedi.Hala bir teşhis konulmadı ne yapmalıyım beni yönlendirirseniz sevinirim.Teşekkürler

 3. Habibe Acar dedi ki:

  40 yaşındayım. 5.5 mm ve 2.5 mm boyutlarında 2 tane nodülüm var.
  Doktora gittim. Sana hiçbir zararı yok diyor. Fakat bazen ellerim aşırı derecede
  titriyor toplum içinde rahatsız oluyorum. Sebebi nodüller olabilir mi?
  Cevaplarsanız sevinirim.

 4. Kübra Güney dedi ki:

  mrb mehmet bey ben troit ameliyatı oldum . ameliyat olmadan 6 içinde aşırı kilo vermeye ve halsizlik çekiyordum nodüllü guatr çıktı 4 tane bir soğuk nödüldü ameliyat oldum .iyi geçti ama birinde kanser oluşumu varmış atom tedavisi için tahliller yapıldı .sonuç atom ilacına gerek yok dediler şükür iyiyim ama halsizlik yorgunluk devam ediyor kilo da alamadım . yaşım 41 boyum 165 kilom 59 boyuma göre kilom iyi ama ben çok halsizim önerilerinizi bekliyorum ilginize şimdiden teşekkür ederim