By 13 Aralık 2010 Devamı →

YORGUNLUĞU PANCAR SUYU İLE YENİN

Pancar suyu ile yorgunluğu engelleyebilirsiniz


Yüksek oranda sebze ve meyve tüketiminin kalp ve damar hastalıkları bakımından yararlı olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Genel olarak bu yararın taşıdıkları polifenolik bileşiklerden (prosiyanidin, antosiyanin, flavonol, vd) kaynaklandığı kabul ediliyor. Şüphesiz sebze ve meyvelerin yararlarını sadece belirli bileşenlerine sınırlamak yanlış bir yaklaşım.

Günlük beslenmemizde yer alan sebze ve meyvelerin proteik, oligo-ve poli-sakarit yapısındaki bileşenlerinin yanı sıra vitaminler, mineraller ile diğer bileşenlerinin sağlığımızın korunmasında temel rol oynadığı biliniyor.


NİTRAT İÇERİĞİ ÖNEMLİ


Günlük beslenmemizde belki de pek fazla dikkat etmediğimiz bir sebze içeriği grubu ise nitrat bileşenleri. Yeşil sebzeler ve özellikle pancar kökünün nitratlar (NO3-) bakımından zengin olduğu bildiriliyor. Besinlerle alınan nitrat bileşikleri vücutta önce nitrit (NO2-) ve ardından nitrik oksite (NO) indirgenmektedir. Nitrik oksit vücutta birçok fizyolojik olayda rol oynayan önemli bir mediyatördür; kan akımını ve kasların kasılmasını düzenler, miyosit başkalaşımı, glukoz ve kalsiyum dengesi, mitokondriyal solunum ve biyojenezde görev alır. Peki bu fizyolojik değişimin bize ne gibi yararları olabilir?


Geçen yıl yayımlanan bir çalışmada, günde yarım litre pancar kökü usaresinin dört-altı gün süreyle uygulanmasıyla hafif yoğunlukta egzersiz programı uygulanan kişilerde oksijen tüketimini azalttığı, ağır egzersiz uygulanan kişilerde ise yorgunluğu belirgin bir şekilde geciktirdiği bildirilmektedir. Aynı araştırma grubunun 2010 kasım ayı içerisinde yayınlanan çok yeni bir çalışmasında ise yine yarım litre pancar suyunun kısa (iki buçuk saat) ve uzun (onbeş gün) süreli uygulanması ile gözlenen etki farklılıkları incelenmiş. Uygulama sonuçlarının değerlendirilmesinde şu parametreler göz önüne alınmış; istirahat durumunda kan basıncı değişimleri, orta yoğunlukta egzersizde ve koşu bandında rampa çıkışı modunda fizyolojik cevaplarda gözlenen değişim.


KAN BASINCI AZALMIŞ


Çalışma, belirli sınırlar içerisinde vücut ölçülerine sahip sekiz genç (23-35 yaş arası) üzerinde yürütülmüş. 10 günlük ön hazırlık programı içerisinde gönüllülerden dördüne günde yarım litre pancar kökü usaresi ve diğer dördüne ise yaban mersini meyvesi suyu (plasebo; boş deney) verilmiş. Bu süre sonunda gönüllülerin kan basıncı ve performansları kaydedilmiş. Ardından 15 gün süreyle daha önce yaban mersini suyu verilenlere pancar usaresi ve daha önce pancar usaresi verilenlere ise yaban mersini suyu uygulanmış (her iki içecek de sabah ve akşam 250 mililitre -büyük bardak- olacak şekilde iki eşit parçada verilmiş). Bu suretle her iki grubun da pancar usaresi ve yaban mersini suyu içmesi sağlanmış. İki buçuk saat (kısa süreli etki), beş ve 15 gün sonra kan plazmasında nitrit derişimi ve kan basıncında (sistolik ve diastolik) değişimler ölçülmüş.


Kan plazmasının nitrit derişiminde iki buçuk saat sonra yüzde 39, 15 gün sonra ise yüzde 46 artış tespit edilmiş. Kan basıncında ise ancak 12’nci günden sonra yüzde dörtlük bir azalma sağlanmış. Bu değer belki ufak gibi görülüyor ama klinik olarak kalp krizi riskinde yüzde 22 ve koroner kalp hastalığı riskinde ise yüzde 16’lık bir azalma sağlayabileceği bildiriliyor. Pancar kökü suyu verilen kişilerde koşu bandı performanslarında da belirgin bir artış tespit edilmiş. Diğer taraftan yaban mersini meyvesi suyu verilen gruptaki kişilerde nitrit ve kan basıncı değişimlerinin dikkate değer olmadığı, koşu bandı performanslarında ise herhangi bir artış bulunmadığı gözlenmiş.


Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?
Çocuklarda Demir Eksikliği ve Tedavisi
Yorgunluk Prof.Dr. Ahmet Maranki
Kronik Yorgunluğu Gideren Bitkiler
Kronik Yorgunluk Sendromu Fibromiyalaji
Yorgunluğu Gideren Doğal Formüller Dr.Ender Saraç
Yorgunluğu Pancar Suyu ile Yenin Prof.Dr. Erdem Yeşilada
Kadınlarda Kansızlık
Kendimi Yorgun Hissediyorum
Kronik Yorgunluk Peşimizi Bırakmıyor
Yorgunluk ve Hipoglisemi İlişkisi Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Yorgunluğa Dikkat
Prof.Dr. Osman Müftüoğlu

Prof.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin : eyesilada@yeditepe.edu.tr

* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
*
Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada


Comments are closed.