By 16 Ağustos 2012 Devamı →

YORGUNLUĞA KARŞI DEMİR DESTEĞİOruç tutarken kendimi yorgun hissediyorum. Eskiden kansızlığım vardı ama son testlerde bunun kalmadığını gördüm. Acaba yine de demir takviyesi almalı mıyım?

Demir eksikliği anemisi (kansızlığı) özellikle kadınlarda çok sık görülen ve aşırı yorgunluk yaratan bir şikayettir. Regl dönemleri veya başka nedenlerle oluşan kanamalar, demirden fakir beslenmek, bağırsaklarda demir emiliminde bir sorun olması bu duruma yol açabilir. Problemin neden kaynaklandığının bulunması ve eksik olan demirin yerine konması gerekir. Son dönemde yapılan bir çalışma; kansızlığı olmayan ancak demir eksikliği bulunan kadınlara da kısa sürelerle demir desteği verilebileceğini gösterdi. Bu durumda da yorgunluk şikayeti neredeyse yarı yarıya azalıyor. Lütfen doktorunuza danışın ve onun önereceği takviyeleri kullanın.

Sigarayı bırakınca kaç kilo alınır?

Bu Ramazan’da oruç tutarken sigarayı bırakmaya karar verdim. Ancak kilo alacağım diye çok korkuyorum. Acaba sigarayı
bırakınca kaç kilo alırım?

Ramazan ayı sigara alışkanlığını terk etmek için önemli bir fırsat. Ancak çoğu kişi, sigarayı bıraktıktan sonra
kilo almaktan çekiniyor.

BOL SU VE EGZERSİZ
Hatta İngiltere’de yapılan bir çalışma; sigara içen kadınların yarısının, kilo kontrolü için sigarayı bırakmadığını gösterdi. Maalesef bu kadınların yüzde 30’u sigaraya bağlı sağlık sorunları nedeniyle hayatlarını kaybediyor. Son dönemde bu konuyu inceleyen 62 çalışma bir araya getirildi. Buna göre; sigarayı bıraktıktan sonra 1 yıl içinde, 10’dan fazla kilo alma riskiniz yüzde 13. Buna karşılık, kilo verme ihtimaliniz yüzde 16! Sigarayı bırakanların yüzde 40’ı ortalama 3-4 kilo alıyor. Geri kalanlar ise 6-8 kilo alıyor. Bu artış en yoğun olarak sigarayı bıraktığınız ilk üç ayda gerçekleşiyor. Bol su, egzersiz ve dikkatli beslenmeyle bu süreci kolayca atlatabilirsiniz.

Aşırı terlemeye karşı adaçayı

İftar-sahur arasında ne kadar su içsem de, gündüz aşırı terlediğim için sürekli susuyorum. Terlemeye karşı ve susuzluğa karşı ne yapmamı önerirsiniz?

Oruç tutarken susuz kalan vücudunuzu aşırı terleme daha da halsiz bırakır. Hiperhidroz denilen bu durum; kol altı, ayak, ellerde veya tüm vücutta oluşabilir. Bazı nörolojik, metabolik veya sistemik hastalıklar aşırı terlemeye yol açabilir. Ancak çoğu zaman altta yatan bir problem bulunmaz. Terleme önleyici antiperspirant ürünler, kol altı botoksu veya hekiminizin önereceği ilaç tedavilerini deneyebilirsiniz. Bu arada adaçayının da (çay veya besin desteği olarak) terleme azaltıcı etkisi var.

Ece Hattat
Dr. Ece Hattat

Antibiyotik İshaline Karşı Probiyotik
Belinizi Soğuktan Koruyun
Eklem Ağrısına Depresyon İlacı
Kuvvetli Bağışıklık Sistemi İçin
Yüksek Protein Diyetleri Diyabet Yapıyor
50 Yaş Üstü Altın Destekler
Kanser Hayat Tarzınıza Bağlı
Günlük Hayatta Spora Yer Açın
Kadınların Yaptığı Hatalar
Uykusuzluk ve Melatonin
Uzun Yaşamanın Sırrı
Mayo Hastalığı
Çikolata Tansiyonu Düşürür
Sigara Sonrası Öksürükler
Cinsel Gücünüzü Arttırma Yöntemleri
Tansiyon, Hafıza Kaybı Yapıyor

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Ece Hattat

Etiketler:, , , , , , , , , ,


Comments are closed.