By 16 Aralık 2011 Devamı →

YORGUNLUĞA DİKKATSağlık sorunları nedeniyle görüştüğüm insanların çoğunun “yorgunluk” yani “bitkinlik, isteksizlik, heves kaybı” gibi ortak bir sorunu var.

Yorgunluğun sık görülen bir problem olduğunu daha önce de sık sık yazdım, ama şimdi, içinden çıkılmaz bir süreç haline dönüşme eğiliminde olduğuna da eminim.

Yorgunluğa Dikkatİsterseniz sizi önce yorgunluk konusunda bilgilendireyim, sonra da sorunun neden ciddi bir salgına dönüştüğü konusundaki düşüncelerimi anlatayım.

YORGUNLUK SEBEPLERİ

Stresin, bunaltının, gerginliğin bol olduğu bir yaşam tarzı ile gereğinden fazla yoğun, çok fazla inişli çıkışlı ve plansız bir iş hayatı yorgunluğun başlıca hazırlayıcılarıdır. Uyku kaybı, uyku kaçmaları, yetersiz ve kalitesiz bir uyku da yorgunluğun sık görülen sebebidir. Ayrıca, yaşlandıkça uykunuzun azaldığını, bölünmeye ve erken uyanmaya daha hazır hale geldiğini dikkate alırsanız, sağlıklı bir yaşam ve daha az yorgunluk hissi için uykuyu koruyucu tedbirleri uygulamanızın önemini daha iyi kavrarsınız. Yorgunluk nedeni olabilen çok sayıda hastalık var ayrıca.

DEPRESYONA DİKKAT!

Yorgunluğa yol açabilecek bedensel sorunlar sayıca çok ama, son yıllardaki yorgunluk patlamasının nedeni bedensel değil ruhsal ya da motivasyonel nedenlerdir. Bu konunun ciddi bir şekilde incelenmesi lazım. Çünkü millet olarak motivasyonel ya da psikolojik yorgunluğa sebep olabilecek zorlu bir süreçten geçtiğimizi düşünüyorum.

Ekonomik problemler, farkına vardığımız ya da varmadığımız toplumsal çatışmalar ve bunların yarattığı kronik stres-gerilim, gittikçe büyüyen iç göç sorunu, toplumsal kutuplaşmanın derinleşmesi ve daha pek çok şey bizi inanılmaz ölçülerde yalnızlaştırıyor. Manevi bağlarından, ailevi değerlerinden, çevresel ve sosyal köklerinden koptukça yalnızlığı derinleşen insanımızın korkuları, gerilim ve endişeleri artıyor.

“Yalnızlaşmak” duygusu ve “kaygı-endişe hali” zamanla o insanı bir tür “heves kaybı-depresyon” yolculuğuna çıkarıyor. Ve işte bu durum daha sabah uyanmadan başlayan hatta uykumuzun bile canına okuyan bizi bir yorgunluk fırtınasının içine çekiyor.

Kısacası son günlerde yaşadığımız yorgunluk salgınının kökenlerinde bedensel değil, sosyal, ruhsal daha doğrusu manevi yalnızlaşma ve bu yalnızlaşmanın getirdiği korku ve endişeler var.

Bu üçlüye dikkat

ENFEKSİYONLAR

Malta hummasında (Brucella), tüberkülozda (verem); dişlerde, boğazda, idrar yollarında yerleşik süreğen enfeksiyonların çoğunda; AIDS’de İnflüenzada, Ebstein Barr virüsü ve Herpes virüs enfeksiyonlarında ve daha birçok virüs kaynaklı enfeksiyonda bitkinliğin ve güçsüzlüğün eşlik ettiği sürekli yorgunluk hastaların değişmez yakınmasıdır.

UYKU SORUNLARI
Yetersiz ve kalitesiz uyku ve uyku apnesi sorunu da yorgunluğun önemli nedenleridir. Uykuya engel olan şartları ortadan kaldırmak ise kişinin kendi elindedir. Uykunun sırlarını çözmek, yorgunluk hastalığını yenmek için ilk önemli adımdır. Uyku öncesi ağır bir yemek, yoğun egzersiz, fazla çay veya kahve tüketimi, kafein ihtiva eden ilaçların alınması, istenmeyen bazı ruhsal sorunların oluşması uykunuzu kaçırmış ve ertesi günkü yorgunluğunuzu hazırlamış olabilir

KANSER
Çeşitli doku ve organ kanserlerinde değişen derecelerde yorgunluk yakınması mevcuttur. Belirli bir sebebe bağlanamayan inatçı yorgunluk şikayeti olanlarda, geri planda gözden kaçmış bir kanser ısrarla sorgulanmalıdır. Özellikle kilo kaybı ve dikkati çekecek düzeyde iştah kaybı söz konusu ise daha çok dikkatli olunmalıdır.

İki önemli yorgunluk nedeni

HAREKETSİZLİK

Hareketsizlik, daha doğrusu “tembellik” yorgunluk sebebi olabilir.
Yoğun bedensel aktivite nasıl yorgunluk hissine yol açıyorsa, gereğinden fazla hareketsizlik yorgunluk, bitkinlik, güçsüzlük ve enerjisizlik duygusu uyandırır.Gereğinden uzun istirahatler, amacını aşmış; uzamış tatiller, televizyon karşısında geçirilen amaçsız ve boş saatler çok ağır bir bitkinlik duygusu oluşturabilir.YANLIŞ BESLENME
Bedeninize enerji sağlayacak yakıt olan besinleri yeterli miktarda almıyor, dengeli beslenmiyor, uygun vitamin ve mineral desteklerini kullanmıyor, yeterince su içmiyorsanız, kendinizi bitkin hissetmeniz doğaldır. Bu durumlarda bedeninize kendi enerji ihtiyacını sağlayacak yakıtı temin etmiyorsunuz demektir.

Besinlerle yeterli demir, folik asit ve B-12 vitamini almazsanız, kansızlık sonucu yorgunluk gelişir.

HİPOTİROİDİ
Guatr sorunu ülkemizde özellikle kadınlarda çok yaygındır. Boynumuzun ön kısmında yer alan tiroid bezinin, üretmekle görevli olduğu T-3, T-4 hormonlarını gereği kadar imal edememesi hali; “Hipotiroidi” olarak adlandırılır.

Herhangi bir sebeple oluşan tiroid bezi yetmezliği, vücudumuzun tüm sistemlerinde sayılamayacak kadar soruna neden olur. Bu sorunların en önde geleni de yorgunluktur.

Hipotiroidiye bağlı yorgunluk söz konusu olduğunda kilo alma, güçsüzlük, bellek zayıflaması, depresyon ve uyku eğilimi, soğuk ortama dirençsizlik, kas ağrıları, ses kalınlaşması, kabızlık gibi belirtiler yorgunluğa eşlik eder.

KANSIZLIK
Özellikle kadınlarda demir eksikliğine ve diğer sebeplere bağlı kansızlık, yorgunluğun önemli bir sebebidir. Uzun süreli ve ağır periyod kanamaları, yetersiz beslenme, demir eksikliğinin başlıca sebepleridir. Sindirim sistemi yolu ile kan kayıplarının da dikkate alınması gerekir. Sadece demir eksikliğinde değil folik asit ve B-12 vitamini noksanlığına bağlı anemilerde de yorgunluk önemli bir belirgindir.

Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?
Çocuklarda Demir Eksikliği ve Tedavisi
Yorgunluk Prof.Dr. Ahmet Maranki
Kronik Yorgunluğu Gideren Bitkiler
Kronik Yorgunluk Sendromu Fibromiyalaji
Yorgunluğu Gideren Doğal Formüller Dr.Ender Saraç
Yorgunluğu Pancar Suyu ile Yenin Prof.Dr. Erdem Yeşilada
Kadınlarda Kansızlık
Kendimi Yorgun Hissediyorum
Kronik Yorgunluk Peşimizi Bırakmıyor
Yorgunluk ve Hipoglisemi İlişkisi Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Yorgunluğa Dikkat Prof.Dr. Osman Müftüoğlu

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Bedeninizle Barışın
* Göbek Nasıl Erir?
* Şeker ve Kanser İlişkisi
* Yorgunluğa Dikkat
* Tiroit Nodülleri
* Kanserle Mücadele USTALIK mı? UZMANLIK mı?
* Karatay Diyeti’ne Kardiyoglardan İtiraz
* Çocuklarda Demir ve Vitamin Eksikliğine Dikkat
* Su Hakkında Bilmediklerimiz
* Vücudumuz Kist mi Üretiyor?
* Hipertansiyon
* Tatlandırıcılar Şişmanlatır mı?
* Şişmanlık ve Kolestrol İlişkisi
* Alkole Dikkat Edin
* Güçlü Kemikler İçin
* Omega 3 Neden Önemli?


Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, ,


Comments are closed.