By 24 Temmuz 2008 Devamı →

YEŞİL ÇAY DAMARLARI GENİŞLETİYORBir Fincan YEŞİL ÇAY Yeter

YEŞİL ÇAY MucizesiGünde bir bardak yeşil çayın damarları hızla açarak kalp sağlığına önemli katkıda bulunduğu bildirildi.Daily Mail ‘in internet sitesinde yayımlanan bir araştırmaya göre, bir bardak yeşil çay 30 dakika içinde omuzlardan bileklere giden damarları yüzde 4 oranında genişleterek, kanın pıhtılaşma riskini azalttığı belirtildi.

Dr. Nikolaos Alexopoulos ‘la ekibi, omuzdan bileğe uzanan ve vücuttaki kan akışının iyi bir göstergesi olan brakiyal (koldaki) damarların, bazı sıvılar alındığındaki durumunu ultrasonla inceledi.

Bir grup sağlıklı deneğe yeşil çay, kafein ve sıcak su verildi. Her bir sıvıyı aldıktan sonra deneklerin brakiyal damarlarının durumuna bakıldı.

PIHTILAŞMAYI ÖNLÜYOR

Araştırmacılar, deneklerin yeşil çay içmelerinden 30 dakika sonra damarların yüzde 4 oranında genişlediğini, kafein ve sıcak suyun bu etkiyi göstemediğini tespit etti. Araştırma, European Journal of Cardiovascular Rehabilitation and Prevention‘ da yayınlandı. Damarların genişlemesi, kan damarlarını saran hücrelerden oluşan ve pıhtılaşmayı önleyen endotelyumun daha iyi işlemesini sağlıyor.

TANSİYONA İYİ GELİYOR

Daha önceki araştırmalar, siyah çayın endotelyumun kısa ve uzun dönemli performansını artırdığını göstermişti. Ancak ilk kez yeşil çayın geniş damarlar üzerinde kısa dönemde yararlı etkisi olduğu belirlendi. Bir başka araştırma da yeşil çayın sigara tiryakilerinde endotelyal fonksiyon bozukluğunu ortadan kaldırdığı saptanmıştı. Bunun yanı sıra yeşil çayın kötü kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmede etkisi olduğu da belirlenmişti. Siyah çay tüketime sunulmadan önce işlemden geçirildiği için, yararlı antioksidanlar olan flavonoidlerin etkisi yüzde 90’a varan oranda azalıyor.
www.xprodoksit.com

Yeşil Çay ve Diyet yazısı için

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , ,


4 Yorum Var "YEŞİL ÇAY DAMARLARI GENİŞLETİYOR"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Kenan Alpogan dedi ki:

  Damarları kolesterol tıkamaz…Kolesterolü, insan vücudu hasar gören damar tabakasını tamir etmek için kullanır..Damarın endotel tabakasını bozan esas faktör unlu,şekerli ve glimsemik indeksi yüksek gıdaların tüketilmesi ile artan İnsülin ve IGF-1 hormonlarının, damarlara olan negatif etkisidir..Bu nedenle damar hasarı oluşur..Kolesterol ise bu hasarı tamir için sentezlenir..Bu durum şuna benzer..Yangın yerine giden itfaiyecileri gören biri, itfayecilerin mi yangın çıkardığını sanır ?

 2. vehbi okur dedi ki:

  beyine gideb damarımda stent bulunmaktadır yeşil çay kullandığımda bana bir zararı varmıdır

 3. hulya dedi ki:

  1 haftadan fazla gunde 2 defa yesil cay iciyorum ama sanki biraz sinirlerimi bozdu gibi.ayrica bu cay ne zaman icilmelidir,sicak mi yada ilik mi? icilmeli.

 4. Kaan ile Zayıflama dedi ki:

  Aslında, damarları genişletmekten çok önemli olan damar duvarlarına yapışan kolestrolün (yağ) damarların elastikiyetini kaybetirmesine izin vermemek, sanıyorum. Arjinin diye bir amino asit, bu konuda birçok faydalara sahip!