By 30 Mart 2011 Devamı →

YEMEK SONRASI ŞİKAYETLER VE KAN ŞEKERİYemek sonrası tüm şikayetler kan şekerine işaret

Bitkinlik hali, huzursuzluk, sinirlilik, ani öfkelenmeler, baş ağrıları, unutkanlıklar, odaklanma bozuklukları, çarpıntı, terleme ya da uyku hali… Yemekten sonra hayatınız kabusa dönüyorsa mutlaka kanda insülin-şeker seviyelerini birlikte araştıran bir şeker yüklemesi yaptırmalısınız. Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
Kan şekerinin birdenbire düşmesine (hipoglisemi) son yıllarda eskisinden daha sık rastlıyoruz. Bunun temel nedeni beslenme yanlışlarımız. Yiyeceklerdeki karbonhidrat miktarı arttıkça özellikle de şeker, un ve nişasta miktarı çoğaldıkça kan şekerinin yükselme miktarı da artıyor. Ve biz, ne yazık ki bu gıdaları eskiye oranla çok fazla tüketiyoruz.Eğer insülin fazlalığı (hiperinsülinemi) sorununuz varsa bu tür hataların sonuçları daha da vahim olabiliyor. Hiperinsülinemik kişilerde kan şekeri yemeklerden kısa bir süre sonra aniden düşebiliyor. Yemeğe tepki şeklinde oluşan bu düşmelere, reaktif hipoglisemi deniyor.NE YAPIYOR

Bu insanlar aslında çoğu hipoglisemik işaretleri sık sık yaşıyor ama ya önemsemiyor ya da başka sorunlara bağlıyor. Mesela, yemeklerden sonra oluşan bitkinlik, huzursuzluk, sinirlilik, ani öfkelenme, baş ağrısı, unutkanlık, odaklanma bozuklukları gibi belirtiler, hipoglisemi sorununun varlığına işaret ediyor. Sorun, bazen akla bile gelmeyen reaksiyonlara da yol açabiliyor. Mesela bazı hastalarda tek belirti yemeklerden sonraki ani terleme nöbetleri ve/veya çarpıntı atakları olabiliyor.

Reaktif hipoglisemililerin yemek yemelerinin üzerinden daha neredeyse bir saat geçmeden çabucak ve adeta hiçbir şey yememiş gibi acıkmaları da çok tipik bir işaret. Çoğu hasta bu nedenle bir açlık krizi veya şeker krizi yaşayarak soluğu mutfakta alıyor. Ne yazık ki birçoğu metabolik problemin farkında olmadığından “Vücudumun galiba şekere ihtiyacı var” veya “Vücudum şeker istiyor” diye düşünüp zaman kaybediyor.

NASIL ANLAŞILIYOR

Bu insanların çoğu zamanla gazlı ya da gazsız meşrubat ve kolalı içecek ya da meyve suyu tutkunu haline geliyor. Ve yine birçoğu farkına varmadan gofret, çikolata, şekerleme, dondurma, tatlı bağımlısı oluveriyor. Çok daha önemlisi bunların önemli bir kısmı kolay kilo almaktan ve/veya kilo vermede zorlanmaktan yakınıyorlar. Çoğu ödemli ve şiş. Vücutları çok fazla su tutuyor. Yine çoğunun uyku sorunları var. Hatta bir kısmı geceleri birkaç kez terlemelerle uyanabiliyor.

Eğer yukarıdaki sorunlar özellikle de yemek sonrası bitkinlik ve uyuklamalardan yakınıyorsanız kanda insülin-şeker seviyelerini birlikte araştıran bir şeker yüklemesi yaptırmalısınız.

BİR BİLGİ

Kan basıncım neden değişiyor
Kan basıncı, içinde bulunduğunuz iç ve dış şartlarla da ilişkili olarak ciddi değişmeler gösterebilir. Bu değişmeler, sistolik (büyük tansiyon) basınç için de diyastolik tansiyon (küçük tansiyon) için de söz konusu olabiliyor. Özellikle uykusuzluk, stres, egzersiz, korku, telaş, heyecan, endişe, soğuk ortamlar kan basıncında ciddi (bazen 50-60 mmHg’ye ulaşabilen) değişimlere yol açabiliyor. Burada bilinmesi gereken önemli nokta şu: Eğer sağlıklı biriyseniz, damarlarınız bu tür değişimlere rahatlıkla ayak uydurabiliyor. Yani telaşa gerek yok!

BİR HATIRLATMA

İyotlu tuzdan kaçınalım mı
İyot noksanlığı ülkemizin en önemli sorunlarından biri. Topraklarımız, suyumuz iyottan fakir, bu nedenle de yiyecek ve içeceklerimizde yeteri kadar iyot yok. Guatrın en yaygın görüldüğü ülkelerden biri olmamızın nedeni de bu. 90’lı yılların sonunda tuzlar iyotlanmaya başladı ve bu son derece doğru bir iş oldu. İyotlu tuzun kullanılmaması gereken özel durumlar olabiliyor (mesela Haşimato hastalığı bunlardan biri) ama prensip olarak iyotlu tuz kullanmakta fayda var.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Testesteron Düşüklüğü Belirtileri
* Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalı?
* Kan Analizleri ve Önemi
* D Vitamini Doktor Gibidir
* Kolestrol Hakında Merak Edilenler (Video)
* Kadınlar Bazı Hastalıkları Neden Gizler?
* Gribin İlacı Var mı?
* Türkiye Gripten Kırılıyor
* Bitkisel İlaçlara Dikkat
* Beyaz Un Yararlı mı? Zararlı mı?
* Bağırsak Detoksuna Dikkat
* Kilosuyla Sorunu Olana 7 Altın Tavsiye
* Şişmanlık Bir Hastalık mı?
*
Hipotiroidi Bellek Düşmanı
* Göğüs Ağrısı Kalbin Feryadı
* Atıştırmak İyi mi Kötü mü?
* Neleri Yiyelim Hangisi Daha Sağlıklı?
* Ömür Uzatan Beslenme Nasıl Olmalı?
* Kilon mu var Derdin Var
* İştah Kontrolü Neden Zordur?
* Ayaklar Neden Şişer?
* Pankreas Kanserinde Erken Teşhis
* Diyetsiz Zayıflama
* Kan Yalan Söylemez
* Lahana Gerçekten Zayıflatır mı?
* Bitkisel İlaçlara Dikkat
* Menopozda Hormon Kullanımı
* Wellness Yaşam Tarzıdır.
* Erkek Ömrünü Tüketen Yanlışlar
* Probiyotik Mucizesi
* HDL Kolestrolünüz Düşük mü?
* Tokluk Şekeri Neden Önemli
* Kilo Sorununu Ciddiye Alın
* 7 Büyük Diyet Yanlışı
* Dizlerinizin Kıymetini Bilin
* GUT Atakları Önlenebilir mi?
* Yalancı Hipertansiyona Dikkat
* PSA Testi ile Erken Teşhis
* Kilo Yönetiminde 5 Önemli Tavsiye
* TROİD Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, ,


Comments are closed.