By 02 Temmuz 2012 Devamı →

YEDİKLERİNİZİ AZALTIP AKTİVİTELERİ ARTTIRINYediklerinizi yarıya indirip yaptıklarınızı iki katına çıkarırsanız mutlaka kilo verirsiniz, az yiyip çok hareket ederseniz verdiğiniz kiloları asla geri almazsınız.
Genç bir nüfusa sahibiz. Nüfusumuzun yüzde 60’ından fazlasının yaş ortalaması 30’un altında. Bu genç topluluğun geleceğini ciddi biçimde planlamamız gerekiyor. Okumaları, eğitilmeleri, çalışabilecekleri iş alanlarının yaratılması lazım. Genç nüfusun geleceği planlanırken sağlık yönünden de bazı önlemler almamız şart. Bu önlemlerin başında da obezite ile mücadele geliyor. Çünkü obezite elimizdeki rakamlara bakılırsa genç nüfusun sağlık geleceğini tehdit eden en önemli sorunlardan biri.
Obezite ile mücadelede iki temel nokta var: Beslenme alışkanlıklarının iyileştirilmesi ve bedensel aktivitenin arttırılması…Sağlık Bakanlığımız da obezite ile mücadele kampanyasını bu iki temel nokta üzerine kurgulamış durumda. Yeme içme yanlışlarının şimdilik “porsiyon büyüklüğü” sorunu öne çıkarılıyor ve “porsiyonları küçültmenin önemi” vurgulanıyor. Bu tabiî ki önemli bir nokta. Porsiyonların büyümesi özellikle Amerika ve Avrupa’da obezitenin önemli nedenlerinden biri. Bu ülkelerde yalnız yiyeceklerin değil, içeceklerin de volümlerinde müthiş bir artış var.

1960’lı yıllara göre kolalı içeceklerin ve meşrubatların kutu ya da şişe büyüklükleri neredeyse iki kat artmış durumda. Obezite ile porsiyonların büyümesi arasında ciddi bir ilişki var ama kanaatimize göre özellikle bizim ülkemizde bu sorunu sadece yiyeceklerin miktarını azaltarak çözmek mümkün değil.

Yiyeceklerin yapıları, içerdikleri aşırı kalori oranları, zararlı yağlar, kötü karbonhidratlar da en az porsiyon büyüklüğü kadar önem taşıyor. Sağlık Bakanlığı önümüzdeki dönemde bu konuları da gündeme getirecek sanıyorum. Özellikle okullarda, büfe ve kantinlerde satılan ya da öğle yemeği verilen yiyecek içeceklerin denetlenmesi gerekiyor.

Aktivite şart

“Her gün en az on bin adım” sloganı ise mükemmel bir yaklaşım. Her gün biraz daha belirginleşen hareketsiz yaşam tarzımız yalnız obezite sorunu için değil, pek çok nedenle toplumumuzu tehdit eden en önemli risklerden biri haline gelmiş durumda. Okullarda beden eğitimi derslerinin eski ciddiyetinden uzaklaşması, okul yapılanmasında çocuk ve gençlere aktivite alanlarının hazırlanmaması, parkların ortadan kaldırılıp yerine konutların, işyerlerinin yapılması nedeniyle köy ve kasabada aktif bir yaşam süren insanlarımızın şehrin tembel yaşam sistemine kaydırılması sadece obeziteyi değil, kalp hastalıklarını, kanserleri, şeker hastalıklarını, hipertansiyonu ve daha pek çok sağlık sorununu tetikleyen önemli bir risk haline gelmiş durumda. Obezite ile mücadele kampanyasını destekliyoruz. Kampanyanın sonbahardan itibaren ilkokullardan üniversitelere eğitim kurumlarında yoğunlaştırılmasını bekliyoruz.

Unutmayın! Bizim 20 yıllık sihirli formül bugün de geçerli, yarın da geçerli olacak: Yediklerinizi yarıya indirip yaptıklarınızı iki katına çıkarırsanız mutlaka kilo verirsiniz, az yiyip çok hareket ederseniz verdiğiniz kiloları asla geri almazsınız.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için :
Yaşasın Hayat!
Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No: 63 Kat: 5 Nişantaşı
0212 230 74 00 – 0212 236 73 00
osmanmuftuoglu.net


Son Yazılar :
* Güneş Kremi Seçimi
* Yorgunluk ve İştahsızlık Varsa Dikkat
* Göz Çevresi Boyun ve El Güzelliği
*
Su İçsem Yarıyor Diyenlerdenseniz
* Kalsiyum Hapları Zararlı mı?
* Kilo Vermek İçin Yürüyün
* İlaçların Yan Etkileri Korkutuyor
* Damar Yaşınızı Biliyor musunuz?
* İnsülin ve Glukagon
* Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?
* Başınız Dönüyorsa
* Renkli Gıdaların Gücü
* Ağrı Kesici Kullanırken Dikkat
* Kasık Ağrılarının Nedeni?
* Glisemik İndeks Diyetinin Önemi
* Diyet Borcunuz mu Var?
* Diyet Günahları
* Kardiyometabolik Egzersizler
* Bitkisel Sahtekarlıklara Dikkat
* Diyet Yapmak mı Kalori Yakmak mı?
* Hasta mı Hastalık mı?
* Bu İlaçlara Aman Dikkat
* Haplar Kilo Verdirir mi?
* Fibrokist Deyip Geçmeyin
* Vücudun Hassas Dengelerine Dikkat
* İyi Bir Hayat İçin 13 Reçete
* Tiroit Neden Önemlidir?
* Cinsel Güç Problemlerine Karşı
* Fotokopi Diyetler İşe Yarar mı?
* Kadınlar İçin 10 Tehtit
* Kilo Yönetimi Anayasası
* Vitaminler Kilo Aldırmaz
* Anti Selülit Reçete
* Süt Sizede Dokunuyor mu?
* Çuha Çiçeği Yağı Her Derde Deva mı?
* Yanlış Beslenme Depresyonu Tetikleyebilir
* Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin
* Baş Dönmesi Ne Zaman Tehlikelidir?
* Kabızlığa Doğal Çözümler
* Kanserden Korunma Planı
* Kolestrolü Dengelemek için Nasıl Beslenmeli?
* Anti-Kanser İçeceği
* Safinaz Olmak İyi mi Kötü mü?
* Saç Önerileri ve Formüller (Video)
* Glikasyon Tehlikesine Dikkat

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, ,


Comments are closed.