By 23 Ocak 2011 Devamı →

YAŞLANMAYI DOĞAL YOLLARLA GECİKTİRİNSon yıllarda herkes daha genç görünmenin yollarını arıyor Prof.Dr. Mehmet ÖZ, yaşlanmayla mücadele etmenin sırlarını verirken, bir takım önerilerde de bulunuyor…

Başta kadınlar olmak üzere herkesin kabusudur yaşlanmak. Ancak, ilerleyen tıp, gelişen teknoloji ile yaşlanmayı geciktirmek mümkün. Ünlü Dr. Mehmet Öz’e göre de, kucak dolusu para harcamak yerine doğal yollarla da genç kalınabilir. Prof.Dr. Mehmet ÖZ, A, C ve E vitaminlerinin en yararlı antioksidanlar olduğunu belirtiyor.
İşte Prof.Dr. Mehmet ÖZ‘ün doğal gençlik tavsiyeleri:

Güneş koruyucu kremler: İçimizi sağlıklı kılmak için yaptığımız her şeyin olumlu sonucunu dışarıda da görürüz. Çünkü dış güzellik, iç sağlığınızın bir yansımasıdır. Belli bir yaştan sonra hemen yaşlanmaya başlarız. Güneşe karşı dikkatli olmalıyız. Güneşlenmek yararlıdır ama derimizi ve başımızı korumamız gerekiyor. Vücudumuzdaki damarların oksidasyon nedeniyle zarar gördüğünü de biliyoruz. Bu damarlar yüzümüzü ve cildimizi yaşlandırır.

Yüz egzersizleri: Esneklik kaybı için yüz egzersizleri yapabilirsiniz. Birkaç kolay egzersiz anlatmak gerekirse… Yanaklarınızı balon gibi şişirin. Sonra önce birini sonra diğerini şişirin. Bu egzersizi yaptığınız zaman kaslarınızı önce gerip sonra da rahatlatıyorsunuz. Normalde kasların üzerinde bulunan deriler kıvrıldığı için buruşmaya başlar. O nedenle de yaşlandıkça yüzümüzde çizgiler oluşur. O kasları rahatlatır ve sonra da sıkarsanız izler azalacaktır.

Yemeği tatlı tabağında yiyin: Yemekleri tatlı tabağında yiyerek gerçek yaşınızı 3 yıl azaltabilirsiniz.

Yumurta cildi güzelleştirir: Yumurta akı maskesi, gözenekleri sıkıştırır. Ayrıca yumurta yemek de çok faydalıdır. İçindeki maddeler sayesinde daha sağlıklı bir cilde sahip olabilir ve daha güzel görünürsünüz. Diş ipi kullanın: Diş ipi kullanmak gerçek yaşınızı 6 yıl küçültür. Diş ipi kullandığınız zaman dişlerinizi yüzde 40 daha fazla temizlersiniz. Ve diş etleriniz de sağlıklı olur. Diş etleriniz sağlıklı olmazsa diş eti iltihabı ortaya çıkar ve bu durumda da vücudunuz için bir savaş başlar ve olay kalp hastalıklarına kadar gidebilir.

(Yumurta Akı Maskesi)

Genç görünmenize yardım edecek süper besinler:

Renkli sebzeler tüketin. Bu sebzelerin renklerinin canlı olmasının bir nedeni vardır. İçlerindeki pigmentler, sebzeleri dış dünyadan korumak için gelişiyor. Onları yediğimiz zaman biz de bundan fayda sağlıyoruz.

Dr. Öz’ün 5 Süper Besini
1. Kabak Çekirdeği:
Magnezyum açısından zengin olan bu besin kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur, kalp krizi ve inme riskini azaltır.

2. Yumurta: Demir, biyotin ve B12 içeren yumurta saçların güçlenmesine yardımcı olup dökülmesini engeller. İçerdiği demir anemiye karşı savaş verir.

3. Nar: Tanelerindeki suda bulunan ellagic asit ve punikalagin, serbest ciltteki kolajenin korunmasını sağlar.

Nar meme kanseri riskini azaltıyor
Mucize besin narın faydaları saymakla bitmiyor. Bilimadamları, narın içindeki ‘ellagitannins’ adlı kimyasalların, kanser hücrelerinin çoğalmasına yol açan östrojen hormonunun üretimini engellediğini belirledi. Yapılan araştırmanın, meme kanserine karşı yeni ilaçların geliştirilmesinin yolunu açacağını söyleyen bilimadamları, bu mevyenin daha çok tüketilmesini önerdi. Daily Telegraph’ta yayınlanan habere göre; ‘ellagitannins’ kimyasallarının ne kadar kullanılması gerektiği konusunda henüz uzmanlar bir karara varmış değil. Ohio Devlet Üniversitesi Dahiliye Bölümü uzmanlarından Profesör Dr. Gary Stoner de, hastalarda etki göstermesi için yüksek seviyede ellagitannin bileşimine ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Öte yandan nar mucizesini belgeleyen bu araştırma, Amerikan Kanser Araştırma Kurumu’nun yayın organı Cancer Prevention Research’de de yayınlandı.

4. Yulaf: Bu süper besin kötü kolesterolü azaltan lifler içerir.

5. Kara Üzüm: Göz sağlığı açısından faydalı bu besin takviyesi, gece görme kabiliyetini arttırmaya yardımcı olur, C vitamini açısından bağışıklık sistemini destekler.


Kanserle savaşan 5 yiyecek

Yapılan araştırmalar doğru yiyecekleri yiyerek kanserli hücre gelişiminin önlenebileceğini gösteriyor. Besin bilgilerinizi geliştirin. Kanserle savaşan bu yiyecekleri açıklıyorum…

Yeni araştırmalar yalnızca mikroskop altında görülebilen küçük kanser hücrelerinin olduğu mikroskobik kanserin çok yaygın olduğunu söylüyor. 40 yaşlarındaki kadınlar üzerinde yapılan son bir araştırmada yüzde 40’ında mikroskobik meme kanseri olduğu ortaya çıktı. Daha şaşırtıcı olan ise insanların neredeyse tamamında 70’li yaşlarında tiroid bezlerinde mikroskobik kanser bulunacak olması… Mikroskobik bir tümör iki haftada orijinal boyutunun 16.000 katı kadar büyüyebilir. Ancak, ABD’de bulunan Damar Gelişimi Vakfı’nın yaptığı yeni bir araştırmaya göre kanseri, büyümeye başlamadan durdurabilirsiniz. Bu yeni önleyici yaklaşıma antianjiyogenez deniyor. Anti-anjiyogenez, yeme alışkanlığınızı değiştirerek içsel faktörlerinizi de değiştirebilir ve böylece kanser hücrelerinin büyüyüp çoğalmasını engelleyebilirsiniz. Doğru porsiyon ve sıklıklarda yenildiğinde bazı yiyecekler kanserle savaşıcı özellik sağlayabilir. İşte kanser gelişimini engelleyebilecek 5 yiyecek…

1. Çin Lahanası: Çin lahanası; brokoli, karnabahar ve brüksel lahanasının da içerdiği güçlü bir kanser savaşçısı olan brassinin içerir. Çin lahanasının bütün yararlarını görebilmek için haftada 3 kere yenmelidir.

2. Pişmiş Domates: Pişmiş domatesin, çiğ domatese oranla daha çok kanserle savaşıcı özelliği vardır. İkisinde de likopen bulunur ancak, domatesi ısıtmak likopenin kimyasal yapısını değiştirir ve yararları vücudunuza daha hazır bir şekilde sunulmuş olur. Haftada 2-3 (yarım bardak) porsiyon pişmiş domates yenmelidir.

3. Dilbalığı: Bu balık bol miktarda omega-3 yağ asitleri ve az miktarda civa içerir. Haftada 3 kere, 170 gram dilbalığı tüketmek yeterlidir.

4. Çilek: Çileğin içindeki antioksidanlar kanserle savaşmaya yardımcı olur. Suyunu da sayarsak, günde bir bardak tüketilmelidir.

5. Enginar: Enginarda 3 farklı kanser savaşçısı molekül vardır. Günde 1/4 bardak enginar kalbi tüketebilirsiniz.

Yediğiniz yiyeceklerin kanser riskinizde çok büyük etkileri olabilir. Doğrusu, doğa ana bize anti-kanser ilaçlarla bağlantılı olarak araştırılan molekülleri içeren birçok meyve sebze ve baharat sunmuştur. İşte, bolca tüketmeniz gereken yiyecekler…

Papaya : Papayada, domatesin de içerdiği kanser düşmanı fitokimyasal olan likopen bulunur. Ancak, papaya başka bir kanser savaşçısı daha içerir; karotenoid grubundan beta-kriptoksantin (bitkisel bir tür kimyasal). Karotenoidler serbest radikallerle savaşarak hücreleri ve zarları hasar ve hastalıklara karşı korumaya yardımcı olurlar. Araştırmalar haftada bir veya daha çok papaya yemenin rahim kanseri riskini azalttığını gösteriyor.

Karides : Karides, tümörlü hücrelerin büyümesini engelleyen ve kanserle savaşmaya yardımcı olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Araştırmalara göre, günde 8 veya 9 karides yemek meme kanseri riskinizi azaltabilir. Karides yerine, somon, mezgit, dilbalığı ve sardalya gibi omega-3 bakımından zengin herhangi bir deniz ürününü tercih edebilirsiniz.

Kaju : Bu fıstıkta, tümörlerin büyümesini engelleyen ve kanser hücrelerinin bölünmesini önleyen flavanoller sınıfından proantosiyanidin bulunur. Bazı incelemelerde günde 12 tane kaju yemenin kolon kanseri riskinizi azaltabileceği ortaya çıktı.

Pancar : Pancarın zengin kırmızı rengi içinde barındırdığı kanser savaşçısı antioksidan betalainden gelir. Betalainler tümörlerin büyümesini engeller ve kanserli hücre bölünmesini önler. Araştırmacılara göre günlük beslenme programınıza çeyrek bardak pancar eklemek (yaklaşık 3 veya 4 pancar dilimi) böbrek kanseri riskini azaltabilir.

Yumurta : (yumurta sarısı), baklagiller, avokado, soya fasulyesi ve kuruyemişler; bunların hepsi, yağ ve karbonhidrat metabolizması için gerekli olan kimyasalı; biyotini içerir. Biyotin eksikliği, (çok fazla antibiyotik alınması veya yetersiz beslenme sonucu oluşur) yüz veya kafa derisinin kurumasına veya deri iltihabına neden olur. (Biyotin eksikliği ayrıca saç ve tırnaklarınızın zayıf ve kırılgan hale gelmesine neden olabilir.)

Somon : Somon balığı, kendisine pembe rengini veren ve cilt esnekliğine iyi gelen bir karotenoid olan astaksantin ile cildinizin ve saçlarınızın daha genç ve sağlıklı görünmelerini sağlayan DHA-omega-3 içerir.

Yeşil Çay: Polifenoller, foto yaşlanmaya (çevresel faktörlerin özellikle de ultraviyole ışınlarının etkisi ile deri yaşlanması) karşı koruyan ve epidermisi (üst deri) kalınlaştıran serbest oksijen radikal temizleyicileri içerir. Hem ağız yoluyla alınabilir hem de cilde uygulanabilir. Güneş yanıklarına da iyi gelebilir.

Nar: Epidermisi kalınlaştırmasının ve daha faza kollajen ve elastin üretmek için fibroblast (bağ dokusunun ana hücreleri) yaşamını uzatmasının yanı sıra nar, yaraların iyileşmesini hızlandıran antioksidanları içerir.

Domates: Domatesin içindeki besleyici maddeler güneş yanığı oluşması riskini azaltır. Bu yüzden yazın tatile çıkmadan önce bol bol domates tüketin. Domatesten önce, örneğin ceviz gibi biraz lipitle [yağ] birlikte domatesin içindeki aktif içerikler emilir. Bunun sebebi içerdiği likopenden olabilir ancak, içindeki aktif içeriği bilmiyoruz bu yüzden domatesi yalnızca likopen kaynağı olarak görmeyin.

Öncelikle ereksiyon hakkında varılan yanlış kanıyı düzelteceğim. Rolü olsa da, ereksiyona asıl neden olan testosteron değildir. Gerçek şu ki, ereksiyon vücutta aynı anda devam eden birçok şeyden dolayı olur.
Penisin sertleşmesinin başlıca nedeni cinsel içerikli internet siteleri değil, zincirleme bir reaksiyon başlatan ve en sonunda penise giden damarları rahatlatan, damarları çevreleyen hücreler üzerindeki reseptörlerdir. Bu reaksiyon, vücudumuzdaki kısa ömürlü gaz olan nitrik oksit aracılığıyla olur. Nitrik oksit genellikle bütün atardamarlarımızı kaplayan endotel tabakası tarafından oluşturulur.

Az miktarda bile olsa duvarların birazcık zorlanmasıyla ince bir tabaka oluşur ve nitrik oksit seviyesi düşer böylece otobüse koşmak gibi birazcık fazladan kana ihtiyacınız olduğunda damarlar genişleyemez.

Prof.Dr. Mehmet ÖZMEhmet ÖZ

* Soya Zararlı mı Yararlı mı?
* Makyaj Malzemelerindeki Tehlike
* Yiyeceklerimizdeki Tehlikeler
* Trigliserit Tehlikesine Dikkat
* 40 Yaşından Sonra Metabolizma Hızlandırma
* Diyette 5 Altın kural
* Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?
* Neler Baş Ağrısına Yol Açar?
* Gıda Zehirlenmesi Belirtileri
* Kafein Detoksu
* Mehmet ÖZ’den Yeni Reçete
* Hamilelik Efsaneleri
* Diyet Yapma Sırları
* Gıda Takviyeleri Tehlikeli mi?
*
Toksik Şişkinlik ve Nedenleri
* Çölyak Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
* Kanser Risk Faktörleri
* İki Hafta Diyeti
Kalp Krizi ve Mide Yanması

Tüm yazılar için…….

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Mehmet OZ

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.