By 05 Mayıs 2009 Devamı →

YARIM SAATTE VARİSLERİNİZDEN KURTULUNÖğlen arası 1200 derecede yaktırın, varisten kurtulun!

Prof. Dr. Cüneyt Köksoy, varislerden yarım saatlik bir operasyonla kurtulmanın mümkün olduğunu söylüyor: Operasyondan hemen sonra işinizin başına dönebilirsiniz!

YARIM SAATTE VARİSLERDEN KURTULUNAnkara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Damar Cerrahı Prof. Dr. Cüneyt Köksoy, varis tedavisiyle ilgili soruları yanıtladı:

Varis neden oluşur?

Varis, birçok nedenin bir araya gelmesi ile oluşur. Toplardamar duvarında zayıflık, basınç artışı gibi yapısal değişiklikler varise neden olabilir. Genetik yatkınlık ve damarın yapısını bozan dış etkenler de varise yol açar. Damar duvarlarında, tek yönlü kan akımına izin veren bir kapakçık sistemi vardır. Bu sistem; kanın, yer çekimi etkisiyle, bacaklarda geriye doğru akmasına engel olur. Bu kapakçık sisteminde bozukluk ve tembellik gelişmesi, varis oluşumuna neden olur. Varis, en fazla baldır bölgesinde gelişir.

Varis tedavisi için en uygun zamanlama nedir?

Varis her zaman mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık değildir. Eğer görüntü hastayı rahatsız ediyorsa ya da varisler ağrı, şişlik ve gece krampları gibi şikayetler oluşturmaya başlamışsa, tedavi edilmelidir. Varisli damarlar kanama yaptığında ve derinin renginde koyulaşma olup, toplardamar ülseri (yara) oluştuğunda varisin tedavisi zorunludur.

Varis tedavisi sırasında bir hastanın öncelikle neye dikkat etmesi gerekir?

Varisin tedavisinde en iyi yöntem ‘Renkli Doppler Ultrasonografi’dir. Doppler ultrasonografi; hasta ayakta iken yapılmalı, bütün damarlar detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir. Bunun yanı sıra; ultrasonu yapan doktor ile ameliyatı yapan cerrah iki ayrı kişi ise, aynı çocukların ‘kulaktan kulağa’ oyununda olduğu gibi hata yada başarısızlık ihtimali artıyor. Hastalar buna çok dikkat etsin. Doppler ultrasonografi ile ameliyatı yapan aynı kişi olmalıdır. Bu hem tedavinin planlanması, hem de tedavi sonrası takipler için geçerlidir.

HANGİ YÖNTEM İYİ?
* Varis için tedavi yöntemleri nelerdir?

Varisler, ameliyatla ya da içine köpüklü bir ilaç enjekte edilerek (Köpük Skleroterapisi) tedavi edilebilir. Ayrıca lazer, radyofrekans ile de tedavi mümkündür. Ameliyat en klasik tedavidir ve genelde anestezi ile yapılır. Ancak iyileşmek, diğerlerine göre daha uzun ve zahmetli olabilir.
* Damarı içerden ilaç vererek tıkamayı sağlayan köpük skleroterapisi en kolay ve en az ağrısız yöntemdir. Ancak tek başına yapıldığında varisin tekrarlama olasılığının en yüksek olduğu tedavi şeklidir.
* Lazer ve radyofrekansta ise diz hizasından damar içine bir kateter yerleştirilir. Lazerde; bu kateterden, 800 ve 1200 dereceye varan yüksek enerjili radyo dalgaları verilerek oluşturulan ısı ile damarın içerden yakılması sağlanır. Bu işlemde kesi, dikiş ve anestezi gerekmez, sadece damar çevresine uyuşturucu ilaç enjeksiyonu yapılır. Günümüzde bütün tedaviler ‘günü birlik’, yani aynı gün yatma, ameliyat ve taburcu olma şeklinde yapılabilmektedir.
En iyi sonuç veren yöntem hangisidir?
En iyiden kasıt; en az rahatsızlık ve en iyi kozmetik sonuç ile varislerden olabildiğince uzun süre için kurtulmak ise, en iyi sonuç lazer ya da radyofrekans ile elde edilir.

İŞE DEVAM EDEBİLİRSİNİZ

* Bir hastanın varislerinden kurtulup hemen işinin başına dönebilmesini sağlayabilecek kadar etkili bir tedavi yöntemi var mı?
Bu amaç için en iyi yöntem radyofrekanstır. Aynı amaç için köpük skleroterapisi de kullanılabilir. Ancak köpük skleroterapisinde varis, bir süre sonra yüksek olasılıkla tekrar oluşacaktır.

 

Varis tedavisinden sonra tekrar varis oluşur mu?
Engellemek için neler yapılmalıdır?

Evet, varis tedavisinden sonra tekrar varis oluşabilir ve bunun olasılığı yüzde 25-30 dur. Bunu önlemek için yapılması gereken en önemli şey; hastanın ameliyatını doğru planlamak, doğru ve tam ameliyatı ya da işlemi gerçekleştirmek ve tedaviden sonra aralıklarla Doppler ultrasonografi yaparak takipte tutmaktır. Tedavi sonrası varisin tekrar oluşumunu engellemek için ayrıca, hastaların verilen varis çoraplarını olabildiğince uzun süre kullanmaları ve varis oluşumunu engellemek konusundaki tavsiyelere uymaları gerekir.

Bacak bacak üstüne atmayın!

Bacaklarınızda varis oluşumunu engellemek için aşağıdakilere dikkat edin:
* Yürüyüş, koşu, bisiklete binme ve yüzme gibi egzersizleri düzenli yapın.
* Uzun süre ayakta sabit durmaktan ya da oturmaktan kaçının.
* Ayakta uzun süre durduğunuzda, ağırlığınızı bacaktan bacağa aktarın ve ara sıra parmak uçlarınızda kalkıp inin.
* Kısa kısa yürüyüşler yapın.

BİR TABURENİZ OLSUN

* Uzun süre ayakta durduktan sonra, dizleriniz hafif bükük şekilde bacaklarınızı yukarı kaldırarak yatın.
* Yatağın ayak ucunu, örneğin ayaklarınızın altına tahta bir blok koyarak yükseltin.
* Otururken, bacaklarınızı küçük bir tabure gibi bir şeyin üzerine koyarak kaldırın.
* Uzun süre oturmanız gereken durumlarda ara sıra kısa yürüyüşler yapmak, örneğin evde kanepeye uzanarak dinlenmek gibi alışkanlıklar kazanın.
* Otururken bacak bacak üstüne atmayın.
* Kaplıca ve sauna gibi sıcak ortamlarda bulunmayın.
* Sıkı kıyafetler giymeyin, yüksek topuklu ayakkabılar yerine ortopedik ayakkabılar kullanın.
* Varisli damarların üzerine yapılmamak şartıyla, ayaktan bacağın üst bölümüne doğru masaj ve hidroterapi yaptırın. Bacakları üç dakika sıcak suya batırıp, sonra 30 saniye soğuk suya koymak da damar sağlığı açısından yararlıdır.

Cipsten ve sigaradan kaçın

* Varisle beslenme arasında doğrudan bir bağlantı yok. Ancak bazı beslenme alışkanlıkları varis gelişimine ya da varsa kötüleşmesine katkıda bulunur. Örneğin; yeterince sıvı alınmaması, tuzlu veya düşük lifli gıda tüketilmesi, kızartmalar, hazır cips ve benzeri ürünler, şekerli veya rafine gıdalar, aşırı kırmızı et ve doymuş yağ asitli gıdaların (yağlı et, katı yağ, yağlı peynir v.b.) yenmesi, alkol ve sigara kullanılması varis gelişimini artırır.

* Kilo verin, kabız olmayın. Yüksek lifli ve az tuzlu gıdalar tüketmeye çalışın.
* Taze sebze, özellikle de mavi ve kırmızı renkli taneli meyve ve meyve suyu tüketin. Gıdalarla günde en az 30 gram lif alın.

Varise neler sebep olur?

* Ayakta ya da oturarak uzun süre kalmayı gerektiren durumlar
* Kabızlık
* Az lifli gıdayla beslenme
* Meslekler
* Şişmanlık ve sıkı kıyafetler
* Hormon kullanımı
* Gebelik
* Kadın olmak
* Yaşlılık
* Sigara
* GenetikAnkara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Damar Cerrahı Prof. Dr. Cüneyt Köksoy
Adres: A.Ü. Tıp Fak. Gnl. Cer. Anabilim Dalı – İbni Sina Hast.
Muayenehane: Tunalı Hilmi Caddesi, Çelikler İşmerkezi, No 91/109 06700 Kavaklıdere, Ankara Tel: (312) 468 1419
Prof. Dr.Cüneyt Köksoy

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


4 Yorum Var "YARIM SAATTE VARİSLERİNİZDEN KURTULUN"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. serap yakut dedi ki:

  hocam 30 senedır varısım var amelıyat dıyorlar bana yardımcı olurmusunuz ank oturuyorum

 2. varis çorabı dedi ki:

  operasyon sonrası ne kadar dinlenmeliyiz.

 3. KAAN ile ZAYIFLAMA dedi ki:

  ip atlamak varislere iyi geliyormuş

 4. gül gölbaş dedi ki:

  ben gül gölbaş 20 senedir çocuğum olmuyor bir sürü tedavi gördüm ama bir sonuçalmadım bunun için size başvurdum hocam mümkünse en kısa zamanda ben sizi arayamıyorum ama siz beni arayın telefonunuzu bekliyorum ev02164945520