By 10 Haziran 2010 Devamı →

YAPIŞIK PARMAKLAR SİNDAKLİNİSindaktili veya yapışık parmaklılık, Y cinsiyet kromozomundaki çekinik bir genin neden olduğu kalıtsal bir hastalıktır. Gen y kromozomu üstünde olduğu için sadece erkeklerde görülür. Görülme sıklığı 2000 canlı doğumda birdir. Hastaların % 50 sinde bir tarafta (sağ veya sol) görülür. Erkeklerde daha sıktır. En fazla 3. ve 4. parmakların yapışıklığı görülür. Tedavide amaç sadece yapışıklığın açılması değildir. Bunun dışında prensipler de vardır:
sindaktili yapışık parmak1. İki parmak arasının deri yaması ile değil o bölgenin normal derisi ile onarılması
2. Zig-zag kesiler planlanarak oluşacak ameliyat skarlarının (iz) parmakların gelişimi sırasında şekil bozukluklarının ve çekilmelerin (kontraktür)önlenmesi
3. Açık kalan kısımların deri yaması (greft) ile kapatılması
4. Tırnak yapılarının korunması
5. Varsa kemik şekil bozukluklarının düzeltilmesi.Tüm bu kriterlerin sağlanmasına çalışılmalıdır. Parmakların kontrolünün başladığı zaman olan 24 ay olup ameliyatın 36 aya kadar (3 yaş) yapılması tercih edilir. Bunun dışında daha büyük çocuklarda da ameliyat yapılabilir. Ancak özellikle kompleks sindaktililerin daha erken tedavisi önerilir. Özellikle boy farkı olan parmakların büyüme sırasında birbirinin şeklini bozabileceği düşünülerek daha erken tedavi edilir. Yeni doğanda ameliyat özellikle anestezi sakıncaları nedeniyle tercih edilmez.
Wikipedia

sindaktili

 

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Fotoğraf Albümü

Etiketler:, ,


2 Yorum Var "YAPIŞIK PARMAKLAR SİNDAKLİNİ"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. Arzu dedi ki:

    Allah yardımcısı olsun çocuklar acımasızdır alay konusu olmadan en iyi duruma getirilebilir inşallah :/

  2. Selmaa DErikli dedi ki:

    Hem fazla hem yapışık parmaklar, 🙁 Gerçekten çok kötü birdurum….