By 16 Nisan 2008 Devamı →

YANIK TEDAVİSİNDE HATALARYanık yarasına buz sürmek yanlış!

Türkiye, yanık vakalarının sık karşılaşıldığı ülkelerden. Özellikle bebek ve çocuklar dikkatsizlik sonucu yanığa maruz kalıyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Çetinkale‘ye göre; “ilk müdahalede yanık bölgelere soğuk uygularken buzlu su ya da buz kullanmamak gerekiyor. Buz sıcak yaralanmasından sonra, soğuk yaralanmasına da yol açıyor.”

Yanıklar geniş ve derin olduğu zaman hayati tehlike vardır. Tam teşekküllü bir yanık merkezinde, eğer yoksa tam teşekküllü bir hastanenin acil servisinde tedavi görmesi gerekir. Yanıkların tercihen yanık tedavisinde uzman bir plastik cerrah tarafından tedavi edilmesi uygundur. Eğer uygun tedavi yapılmaz ise çok kötü izler ve kasılmalarla sonuçlanabilir. Bu nedenle uzman kişilerce tedavi edilmelidir.

Yanıklar sıcak sıvılarla (çay,sıcak su), alevle, sıcak metallere temasla, kimyasal maddelerle veya elektrikle meydana gelir.

Yanıklara karşı ne yapılmalı?

* Yanan kişiyi hemen yanık etkeninden uzaklaştırın (alevden, sıcak sıvılardan, sıcak metallerden, elektrikten ve kimyasal maddelerden)

* Eğer alev yanığı ise hastanın koşmasını ve hareket etmesini engelle, yere yatır, üzerini battaniye gibi bir örtü ile örterek hava ile temasını kes.

* Üzerindeki giysileri çıkarın.

* Yanık bölgeleri soğuk su ile 5-10 dakika yıkayın veya soğuk su içine sokun.

* Yanık bölgelere yoğurt vs gibi şeyler sürmeyin.

* Yanık yarası üzerindeki baloncukları (bülleri ) patlatmayınız, yanık deriyi soymayınız.

* Yanık bölgeyi veya kişiyi temiz bir çarşaf ile sararak acilen bir hastaneye götürün.

Yanık Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Yanığın derinliğine, etkenine, genişliğine ve bulunduğu bölgeye göre açık veya kapalı tedavi yapılabilir. Buna uzman karar verecektir. Geniş ve derin yanıklar, elektrik yanıkları, asit yanıkları, el ve yüz yanıkları yanık merkezinde yatarak tedavi edilmelidir. Ufak ve yüzeyel yanıklar evde tedavi edilebilir. Üç haftada iyileşmeyen yanıklar 3. derece’ dir ve deri grefti ile tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde çok kötü izler ve kontraktürler (kasılmalar) bırakarak kapanır. Elde, kollarda, ayaklarda, göz kenarında, ağız kenarında ve kulaklarda sakatlıklar bırakabilir. Bu nedenle de mutlaka bir yanık merkezinde uzman bir plastik cerrah tarafından tedavisi gerekir.

Doç.Dr. Fatih PEKER (Tel:216 345 91 87)

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , ,


Yorumlar "YANIK TEDAVİSİNDE HATALAR"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. kübra yıldıım dedi ki:

  merhaba hocam benim 1 yaşında oğlumun boynuna yarım saat önce sıcak çay döküldü.hemen soğuk suya tutup yanık kremi sürdüm ve hastaneye götürdüm.uyuşturucu krem sürdüler.su toplar yarın tekrar gel patlatalım dediler.ben patlatma taraftarı değilim.neler yapmamı önerirsiniz.yardımcı olursanız sevinirim.çocuğumun acı çekmesine dayanamıyorum.lütfen bir an önce yardım edin.

 2. tuba özer dedi ki:

  merhaba benim elim bu sabah çay demledim kapağını kapapatırken kapak yana kaydı ve benim elim içine girdi serçe ve yüzük parmağım komple yandı ve ben 2 saattir buzlu suya koyuyorum başka türlü acısı geçmiyor üstelik 6 aylık hamile olduğum için derim çok hassas buzlu su olmazsa duramıyorum ne yapalıyım cvp yazarsanız sevinirim

 3. mehmet e.sındı dedi ki:

  insan bir yerini yaktığı zaman ilk 3-4 dakika içinde yanan yere hemen sıvı yağla yağlayıp,üstüne tuz döksün.hafif yanıklarda 10dk.ağır yanıklarda 15-17 dk.sonra soğuk suyla yıkayacak.ondan sonra ne bir iz ne kabarma kesinlikle kalmıyor.ben yandığımda bana uyguladılar.gerçekten ne kabardı,ne iz kaldı.not:tuzu ve yağı üstten dökeceksiniz.elle sürülmeyecek

 4. seda cingör dedi ki:

  mrb benim küçüklükten kalma yanık izlerim var vücudum da bu izler baya bi büyük ve derin
  bu izlerden kurtulmak istiyorum artık genç bi kızım ve evlenin ce sorun ollacagını düşünüyorum . ne yapabilirim bunun için….tşkler lütfen bi cvp yazın