By 15 Kasım 2012 Devamı →

WİLSON HASTALIĞI ÇOCUĞUNUZA GEÇEBİLİRKaraciğerden kaynaklanan bir hastalık olan wilson hastalığı akraba evliliklerinde çocuğa geçebiliyor.
WilsonAtatürk Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Aydınlı, wilson hastalığının karaciğerin aslında kendinden kaynaklanan bir hastalık olduğunu belirterek, “Genetik geçişli bir hastalık. Wilson hastaları evlenirse, çocuklarına da bu hastalık geçiyor. Akraba evliliği de hastalığı tetikleyebiliyor” dedi.
Aydınlı, yaptığı açıklamada, Doğu Anadolu Bölgesi’nde tek organ nakli yapan merkez olduklarını belirterek, 2012 yılında nakilde çok iyi sayı yakaladıklarını, 29 böbrek, 25 karaciğer olmak üzere toplam 54 nakil yaptıklarını söyledi.
Bunların içerisinde hem kadavradan hem canlıdan nakiller olduğunu vurgulayan Aydınlı, “Çok iyi çalışan bir merkezimiz var. Organ bağışlarının, özellikle kadavradan bağışların artması yönünde çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizde kadavradan bağış nakilleri oldukça az” diye konuştu.
Sağlam bir altyapıya sahip olduklarını vurgulayan Aydınlı, organ bağışlarının hayat kurtardığını belirterek, Türkiye’de kadavradan organ bağışlarının artırılması için herkesin iyi düşünmesi gerektiğini vurguladı.
Wilson hastalığının genetik bir hastalık olduğuna da değinen Aydınlı, şunları kaydetti:
“Wilson hastalığı, karaciğerin aslında kendinden kaynaklanan bir hastalık. Genetik geçişli bir hastalık. Wilson hastaları evlenirse, çocuklarına da bu hastalık geçiyor. Akraba evliliği de hastalığı tetikleyebiliyor. Ülkemizde Iğdır bölgesinde oldukça fazla wilson hastası var. Biz, sadece Iğdır’dan 5 hastaya karaciğer nakli yaptık. Karaciğer naklinde oldukça iyi sonuçlar elde ettik. Ama bu genetik hastalık, sonuç itibarıyla karaciğer sirozuna neden oluyor ve nakil ihtiyacı doğuyor. Dediğim gibi Türkiye’de wilson hastası Iğdır bölgesinde oldukça fazla. Genetik geçişli bir hastalık. İkisi de wilson hastası olan insanlar evlenirse, bu hastalık çocuklarında da aktif duruma geçebiliyor.”
Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak yaklaşık 4 yıl içerisinde 55 karaciğer nakli yaptıklarını ifade eden Aydınlı, “Bunun 5’i Iğdır’dan gelen hastalara yapıldı. Bugüne kadar merkezimizde 183 organ nakli gerçekleştirdik. Bunlardan 128 böbrek, 55’i karaciğer nakli. Önümüzdeki yıl hedefimiz, her hafta bir karaciğer bir böbrek nakli yapmak” dedi.
-“Komşu ülkelerdeki hastalardan büyük talep var”-
Organ nakli için komşu ülkelerden de büyük talep olduğunu vurgulayan Aydınlı, Nahçıvan ve Azerbaycan’dan gelen hastalara 4 karaciğer nakli yaptıklarını anımsattı.
Doç. Dr. Aydınlı, şöyle devam etti:
“Fakat ülkemizde yurt dışından gelen hastalar için nakil ücretinde düzenleme yapılmalı. Bu bölgenin insanları gerçekten maddi durumu iyi olmayan insanlar. Nakil ücretleri onlara fazla geldiği için gelemiyorlar. Bu konuda devlet bir destek sağlayabilirse, bu hastalar nakil için buraya gelebilirler. Çünkü bu tip hastalar, özellikle Nahçıvan’dan olan hastalar İran’a, Azerbaycan’dan, Bakü’den olan hastalar Rusya’ya, hatta İsrail’e gidiyorlar. Ben özellikle Nahçıvan’a, ülkemizin hastanemizin yakın olması itibarıyla, devletin bunu düzenlediği takdirde, oldukça fazla hastanın bizim ünitemize müracaat edeceklerini biliyorum. Çünkü bizi arıyorlar ama elimizde böyle bir imkan şu an yok.”
Kaynak: AA


Wilson Hastalığı :

Wilson hastalığı veya Hepatolentiküler dejenerasyon dokularda bakır birikimine yol açan otozomal resesif geçişli genetik bir hastalıktır. Bu hastalık kendini psikiyatrik veya nörolojik belirtilerle ve karaciğer hastalığıyla gösterir. Hastalığı ilaçla tedavi etmek mümkündür. Kullanılan ilaç sayesinde vücud bakır emilimini azaltır veya aşırı bakırı vücuttan atar, ancak bazen hastalığın ilerlemesi yüzünden ilaçların etki etmediği durumlarda karaciğer nakli gereklidir.

Wilson hastalığı, kromozom 13 üzerinde bulunan ATP7B (ATPaz, Cu++ transportu, beta polpeptid) geninde meydana gelen mutasyonlar sonucu oluşmuş bir hastalıktır. Bu mutasyonlu genin tek bir anormal kopyası her 100 kişiden 1 kişinin genlerinde mevcuttur. Genler taşıyıcı olup kimsede herhangi bir belirti ortaya çıkmaz. Eğer doğan çocuk bu anormal geni hem annesinden hem de babasından alırsa çocukta Wilson hastalığı gelişebilir. Semptomlar genellikle 6-20 yaş arasındaki insanlarda görülür, ancak daha yaşlı insanlarda da bu hastalığın ortaya çıktığı görülmüştür. Bu hastalık her 100.000 kişiden 1-4 arası kişide ortaya çıkmaktadır.

Wilson hastalığı adını bu durumu ilk olarak 1912 yılında açıklayan Samuel Alexander Kinnier Wilson’dan almıştır. (Wikipedia)

* Wilson Hastalığından Doku Nakli ile Kurtulabilirsiniz

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , ,


Yorumlar "WİLSON HASTALIĞI ÇOCUĞUNUZA GEÇEBİLİR"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. eter chırozıdı dedi ki:

    benım kız da hasta cok zor bendayanamam heraldee