By 03 Kasım 2011 Devamı →

VÜCUDUMUZ KİST Mİ ÜRETİYOR?Hastalıkları teşhiste kullandığımız yeni teknolojiler eskiden farkına bile varmadığımız pek çok dokusal değişimi kolayca görebilmemizi sağlamaya başladı.
Basit, zararsız ve ekonomik tanı yöntemi olan ultrasonografi incelemeleri bunlardan biri.Bu yöntemde esas olarak kulağımızla işitemediğimiz yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılıyor. Yöntem özellikle içi sıvı dolu lezyonları yani kistleri belirlemede duyarlı.

Örneğin tiroit bezinde oluşan nodüllerin yaşlanması sonucu meydana gelen “kistik tiroit nodülleri” bu tetkikle kolayca saptanabiliyor.

Seyrek olarak kistin içinde kanama olabiliyor veya kist iltihaplanabiliyorsa da bunlar son derece nadir durumlar. Kistik nodüllerin kanserleşme ihtimali ise oldukça az.

Ultrasonografik incelemelerde kolayca yakalanan kistlerden biri de böbrek kistleri. Böbrek kistleri yaşı 50’yi geçen her beş kadından birinde olabiliyor.
Sık görülen ve ultrasonografik incelemelerle kolayca saptanabilen kistlerden biri de yumurtalık kistleri.

Bunlar da genellikle basit, önemsiz, doğal fizyolojik yapılanmalar. Yine kadınlarda sık görülen kistik bir sağlık sorunu daha var: Fibrokistik meme hastalığı! Fibrokistik meme hastalığının da kansere dönüşme ihtimali düşük.

Zaman zaman memede ağrılara, gerginliğe ve rahatsızlığa sebep olsa da önemsenmesi ama korkulmaması gereken bir sağlık sorunu bu hastalık.

Saydığım bu dört ayrı kistik oluşuma ek olarak bazı kadınların vücudunda başka yerlerde de kist gelişebiliyor. Örneğin bu sorunlardan birini veya birkaçını taşıyan bir kadının karaciğerinde de kist olabiliyor veya beyninde de bir kiste rastlanabiliyor.

Örneğin başka bir amaçla çekilen beyin MR’ı o şahsın hipofiz bezinde veya beynin koroid pleksus bölgesinde farklı büyüklükte ama herhangi bir fonksiyonel hasara yol açmayan farklı büyüklükte bir kistin (koroid kisti) saptanmasına yol açabiliyor.

Bazı kadınlar, birkaç organlarında birden bu tür kistik yapıların varlığını öğrendiklerinde gereksiz bir telaş yaşamaya sormaya başlıyorlar: “Acaba benim vücudum kist mi üretiyor?”

PANİĞE KAPILMAYIN…

Bazı durumlar dışında doku ve organlarımızda çıkan kistlerin birbirleriyle bağlantısı genellikle yoktur.

Tiroit bezinde kistleşen bir nodülle, yumurtalıklarda saptanan over kistlerinin bir ilgisi bulunmaz.

Fibrokistik meme hastalığı olan bir kadında beyinde koroid pleksusda da kist saptanması o hanımın vücudunun kist ürettiği anlamına da gelmez.

Genetik bazı hastalıklarda hem böbrek hem karaciğerde aynı anda kist oluşabilir.

Bu kişilerin beyinlerinde de damarsal genişlemeler -anevrizmalar- bulunabilir. Ama bunlar nadir durumlardır.

Farklı zamanlarda yapılan muayenelerde farklı organlarınızda kistler saptanmışsa “benim vücudum kist üretiyor” şeklinde bir telaşa kapılmayın. Bu yönde bir kuşkunuz varsa kuşkunuzu doktorunuzla paylaşmanız yeterli olacaktır.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Hipertansiyon
* Tatlandırıcılar Şişmanlatır mı?
* Şişmanlık ve Kolestrol İlişkisi
* Alkole Dikkat Edin
* Güçlü Kemikler İçin
* Omega 3 Neden Önemli?


Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , ,


Comments are closed.