By 06 Mart 2012 Devamı →

VİTAMİNLER KİLO ALDIRMAZVitaminler kilo aldırmaz. Dengesiz, düzensiz ve yetersiz beslenen kişilerde, sağlık sorunları yaşayanlarda vitaminler de mineraller de yeterli düzeylerin altına inebilir.
Bu kişiler kilo kaybedebilir, iştahsızlık hissedebilir veya sindirim sorunları yaşayabilirler. Hekimin istediği tetkiklerin sonucunda ortaya çıkan eksiklikler yerine konunca, kayba yol açan hastalık tanımlanıp tedavisi düzenlenince iştahları da sindirim sistemlerinin etkinlikleri de düzelir, sağlıklı bir kiloya gelirler. Bu beklenen, istenen, hedeflenen sonuçtur. Vitaminlerin ve minerallerin yan etkisi değildir.Kilo yönetimi ve beslenme eğitimi yolculuğunda mucize ilaçlar aramak da bedenimizin gereksinim duyduğu maddelerden kilo aldırır kaygısıyla sakınmak doğru değildir. Yaşasın Hayat Beslenme Enstitüsü’ne bu konuda gelen sorulara ekibimle birlikte verdiğimiz yanıtları hep birlikte okuyalım…

B12 VİTAMİNİ ŞİŞMANLATIR MI?
Suda eriyen, ısıya dirençli ama ışığa duyarlı B12 vitamini karaciğerde depolanır. Sinir kılıfının (miyelin) korunması, kemik iliğinde alyuvar (eritrosit) yapımının artması, demirin depolanması, ağrının azaltılma, enerji sağlama, tepkime zamanını kısaltarak beyin etkinliklerine destek olma, toksinlerin atılması, homosistein yapımının engellenerek kalp-damar sistemine destek olma B12’nin başlıca görevleridir. Bu görevleri B9 yani folik asit desteği ile başarır. Eksikliğinde; halsizlik-güçsüzlük, denge bozukluğu, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk ve karıncalanma, yürüme güçlüğü, unutkanlık, yoğunlaşma yetisinde azalma, ileri dönemlerde bunama belirtileri ve psikiyatrik bulgular ortaya çıkabilir.

ENJEKSİYON ÇOK DAHA ETKİLİ!
Bedenimizin üretemediği bu vitamini öncelikle karaciğer ve böbrek, et, tavuk, balık, kabuklu deniz ürünleri, süt ürünleri, ve yumurta sarısından alırız.

B12, midede bulunan bazı hücrelerin salgıladığı bir taşıyıcı protein (intrensek factor) ile ince barsaklardan kalsiyum varlığında emilir. Kas içine (kalçadan) iğne yapılarak kullanımı, ağızdan alımından 50 kez daha fazla etkilidir.

Yaşlılar, vejetaryenler, mide operasyonu geçirenler, hamileler, süt veren kadınlar, sporcular, yoğun alkol ya da sigara kullanıcıları, uzun süre mide asidini azaltan ilaç kullananlar, emilim sorunu yaratan (süreğenleşmiş mide sorunları, ishaller) hastalığı olanlar, karaciğer hastaları B12 eksikliği ile karşılaşabilir. Erişkinlerde günlük gereksinim 3-4 mcg’dır.

KİLO VERDİRİR Mİ?
B12 kullanımının kilo aldıracağı endişesi yaygındır. Oysa B grubu vitaminler, kilo vermeye yönelik katkıları olan vitaminlerdir.

15 bin kişi üzerinde yapılmış 10 yıl süren bir çalışmada B6 ve B12 vitaminlerini kullanan deneklerin kilo artışı yaşamadıkları aksine kaybettikleri gözlenmiştir.

Ancak, bu kişilerin genel olarak sağlıklarına dikkat eden, dengeli beslenip düzenli aktivite yapan, vitamin destekleri kullanmayı ihmal etmeyen kişiler olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

DEMİR DESTEĞİ
Demir eksikliği, yorgunluk, düzensiz kalp atımları, nefes darlığı, saçlarda dökülme, tırnaklarda kırılma gibi birçok belirti ile karşımıza çıkar. Tedavi sırasında kullanılan demirin kilo aldıracağı endişesi yaygındır. Oysa bulantı, kusma, bazen ishal ama çoğunlukla kabızlık, ağızda metalik tat bırakma gibi yan etkileri olan demir destekleri kilo aldırmaz. Eksik olan demirin yerine konması sonucu yakınmaların düzelmesinden kaynaklanan iyilik hali sayesinde dengeli beslenmeye başlayan kişiler sağlıklı kiloyu korurlar.
Dr. Evren ALTINEL

OMEGA-3 KAPSÜLLERİ KAÇ KALORİ?
Omega-3’ün yararları saymakla bitmez! Kanın incelmesi, pıhtılaşma olasılığının azalması, kalp ritim bozukluklarının düzelmesi, belleğin güçlenmesi bunların başlıcalarıdır.

Günlük Omega-3 tüketiminin 1-2 gram civarında olması tavsiye edilmektedir. Haftada iki-üç kez balık tüketen birinin o gün 1 grama yakın Omega-3 tükettiği söylenebilir.

Haftada iki kez düzenli balık tüketenlerin ek Omega-3 desteği almaları gerekmez. Düzenli balık tüketiminiz yoksa hazır Omega-3 desteklerinden yararlanabilirsiniz. EPA ve DHA içeren bu desteklerde EPA/DHA miktarları 390/260 mg civarındadır.

Omega-3 desteklerini doktorunuzla konuşmadan kullanmamalısınız. 1 kapsül Omega-3 desteği 10-12 kalori kadardır.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için :
Yaşasın Hayat!
Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No: 63 Kat: 5 Nişantaşı
0212 230 74 00 – 0212 236 73 00
osmanmuftuoglu.net

Son Yazılar :
* Vitaminler Kilo Aldırmaz
* Anti Selülit Reçete
* Süt Sizede Dokunuyor mu?
* Çuha Çiçeği Yağı Her Derde Deva mı?
* Yanlış Beslenme Depresyonu Tetikleyebilir
* Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin
* Baş Dönmesi Ne Zaman Tehlikelidir?
* Kabızlığa Doğal Çözümler
* Kanserden Korunma Planı
* Kolestrolü Dengelemek için Nasıl Beslenmeli?
* Anti-Kanser İçeceği
* Safinaz Olmak İyi mi Kötü mü?
* Saç Önerileri ve Formüller (Video)
* Glikasyon Tehlikesine Dikkat
* Kanser Arttı Diyabet Patladı
* Proteinin Azı Karar Çoğu Zarar
* Her Dört Kişiden Birinin Derdi REFLÜ
* Göbek Demek Dert Demek
* Antidepresanlara Dikkat
* Kilo Kontrolü için Öneriler
* Kozmetik Ürünler Umut mu Mucize mi?
* Kahve Kilo Yapar mı?
* Kanser Hastaları Nasıl Beslenmeli?
* Mamografi Tartışması
* Bedeninizle Barışın
* Göbek Nasıl Erir?
* Şeker ve Kanser İlişkisi
* Yorgunluğa Dikkat
* Tiroit Nodülleri


Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , , , ,


Yorumlar "VİTAMİNLER KİLO ALDIRMAZ"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. fırat dedi ki:

    buna benzer bir konuda wwsitesini ziyaret etmiştim, vitaminler ile ilgili farklı bilgiler buldum.