By 30 Nisan 2011 Devamı →

VİTAMİN ZEHİRLENMESİ VE VİTAMİN FAZLALIĞIYanlış vitaminle sağlığınızı bozmayınÖzellikle mevsim geçişlerinde hasta olmak istemeyenler doktora danışmadan vitamin takviyesi yapıyor, ancak gelişigüzel vitamin kullanımı yarardan çok zarar getiriyor.

“Sağlıklı bir sinir sistemi için B6, iyi bir göz ve cilt için A, kanserden korunmak için E, kemiklerimiz için K vitamini”¦ Sağlığı ve güzelliği korumanın yolu vitaminlerden geçiyor. Ancak vitamin ve mineraller fazla kullanıldığında, yanlış beslenmenin yarattığı sorunları gideremediği gibi zararlı da olabiliyor.

Dahiliye Uzmanı Dr. Gürkan Yurteri, gereğinden fazla ve bilinçsizce alınan vitaminlerin vücuda vereceği zararlar hakkında şu bilgileri veriyor:
“Vitamin ve mineraller, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan organik maddelerdir. Vücudumuz, işleyişini sürdürebilmesi için bu maddelere gereksinim duyar. Ancak bu vitaminler aşırı dozda kullanıldığında, baş ağrısına, bulantıya, kusmaya, idrar yolu rahatsızlıklarına, hatta ölüme kadar gidebilen problemlere neden olabilir.

EN DOĞRU YOL DENGELİ BESLENMEK

Vitaminlerin çoğu bitkisel ve hayvansal besinlerde bulunur. Karbonhidrat, yağ, protein gibi ana besin öğeleri ile yeterli miktarda yapılan dengeli beslenme ile vücudun günlük vitamin ihtiyacı karşılanır. Ancak çeşitli fizyolojik (Gebelik, spor, gelişme çağı gibi), patolojik (Ateş,ishal,travma) durumlar, çevresel faktörler (İklim, coğrafi bölge) ve ilaç tedavileri vitamin gereksinimini artırabilir.

EĞİTİM SEVİYESİ VİTAMİN KULLANIMINI ETKİLİYOR

Vitamin kullanımının kadınlar, yaşlılar, gelir düzeyi yüksek olanlar, iyi eğitimliler, sigara içmeyenler (özellikle eski içiciler), çok fazla içki içmeyenler ve iyi beslenmenin hastalıklara iyi geleceğine inananlarda daha yaygın olduğu biliniyor.

FAZLA VİTAMİN TÜKETİMİNİN YOL AÇTIĞI HASTALIKLAR

A vitamini fazlalığı: Daha çok baş dönmesi, çift görme, baş ağrısı, kasılma nöbetleri, dudaklar ve avuç içlerinin soyulması, şiddetli kusma, kafa içi basıncı artışı şeklinde belirti verir ve bu belirtiler kullanımdan 6 saat sonra ortaya çıkar. A vitamini zehirlenmesi de diyebileceğimiz kronik toksisite ise günde 15 mg dozda 3 aydan uzun süre kullanıldığında gelişir. Bu durumda ise kişilerde kuru cilt, kusma, kellik, kemik ağrıları, kalsiyum yükselmeleri, lenf bezlerinde büyüme, kan yağlarında yükselme, regl olamama, yalancı beyin tümörü belirtileri, sinirlilik, huzursuzluk, kansızlık görülebilir.

YAŞLILAR A VİTAMİNİ ZEHİRLENMELERİNE DAHA DUYARLI

Gebe kadınlara yüksek doz A vitamini verildiğinde düşüklere, bebekte kalp ve kafa anomalilerine rastlanabilir. Gebelikte, günlük A vitamini dozu belirli bir seviyeyi aşılmamalıdır. Yaşlılar, alkolikler, karaciğer hastalığı olanlar vitamin A zehirlenmesine daha duyarlıdırlar. Klinik çalışmalar, akciğer kanseri gelişme riski olan kişilerde (ailesinde olması, sigara içmesi, kanserojen maddeye maruziyet gibi) yüksek doz beta karoten alımının kansere yakalanma riskini artırdığını ortaya koymuştur.

B vitamini fazlalığı: Genellikle zehirlenmeye sebep olmaz. Ancak çok yüksek dozlarda alınırsa zehirlenme görülebilir. Belirtileri; hissizlik, yürüyememe, cilt rahatsızlıkları, gözlerde ışık hassasiyeti, uykusuzluk, bitkinlik, baş ağrısı, çarpıntı, ishal şeklinde görülebilir.

C vitamini fazlalığı: 2 gramdan fazla alındığında karın ağrısı, bulantı ve kusma şeklinde kendini gösterir. Uzun süreli ve yüksek doz kullanımının böbrek taşı oluşturabileceğinden korkulur. Bir diğer olası yan etkisi demir preparatı kullanan hastalarda demir yüklenmesine neden olmasıdır. 1 gramın üzerinde alımlarda, idrardan bakılan şeker ölçümlerini bozar. Ayrıca bazı enzim eksikliği olan hastalarda kan hücrelerinin yıkımına neden olabilir.

D vitamini fazlalığı: Kanda kalsiyum yükselmesine, böbrek hastalıklarına, damar sorunlarına, böbrek taşlarına neden olabilir. D vitamini toksisitesinin yani zehirlenmesinin neden olduğu böbrek yetmezliği ya da kalp yetmezliği sonucu ölüm dahi ortaya çıkabilir. Toksisite günde 10000 IU’in birkaç ay boyunca alınmasıyla ortaya çıkar. Erken toksisite belirtileri kemik ağrısı, kabızlık, sersemlik hali, ağız kuruluğu, sürekli baş ağrısı, artmış susuzluk, iştahsızlık, düzensiz kalp atışı, kas ağrısı, ağızda metalik tat, bulantı, kusma şeklindedir. Kronik toksisite kemik ağrısı, idrarda bulanıklık, gözlerde kızarma, cinsel isteksizlik, gözlerin ışığa hassasiyetinde artma, ciltte kaşıntı, bulantı, kusma, şiddetli mide ağrısı, psikiyatrik problemlerle kendini belli edebilir.
E vitamini fazlalığı: Kanın pıhtılaşmasını önler. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalara önerilmez. 1 gramın üzerindeki dozlarda bulantı, gazlanma ve ishal yapabildiği bildirilmiştir.
F vitamini fazlalığı: Vücuttaki yaraların geç iyileşmesine ve yorgunluk hissedilmesine sebep olabilir.
K vitamini fazlalığı: Kanın pıhtılaşmasında ve yıkılmasında problemler yaratabilir.
B6 vitamini fazlalığı: Ayaklarda uyuşma ve ellerde his kaybına neden olabilir.”

Vitamin Sahtekarlarına Dikkat Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
D Vitamini Sorunu Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Sivilcelere Karşı C Vitamini
Vitamin Zehirlenmesi ve Vitamin Fazlalığı
K Vitamini Dr. Yasemin Amato
Erkeklerin Vitamin ve Mineral İhtiyacı Uz.Dyt.Dilara Koçak
Çocuklarda Vitamin ve Mineral Kullanımı Dyt. Özlem Sert Aydın
Vitaminler ve Mineraller Dr. Ceyda Şener
Kalbi Korumak İçin Vitamin Kullanmalı mı? Prof.Dr. Mehmet Öz
D Vitamini Doktor Gibidir
Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalı? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Vitaminler Öldürüyor Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


Comments are closed.