By 12 Ekim 2011 Devamı →

VİTAMİN SAHTEKARLIĞINA DİKKATSahtekârlara dikkat edin

Yazının başlığı “Vitamin, mineral ve bitkisel destekler dahil her türlü doğal destek kullanımında, gittikçe yoğunlaşan sağlık suistimaline dikkat etmek şart!” olabilirdi ama bu uzun bir başlık olurdu.
VİTAMİN SAHTEKARLIĞINA DİKKATEğer “vitamin, mineral ve bitkisel ürünlerin” tümüne birden “besin destekleri” diyebilirsek –ben bu kanaatte değilim– başlığı şöyle de yapabilirdim: “Besin desteklerini kullanırken gaza gelmeyin”Nedeni şu… Yeterli ve dengeli beslenen biriyseniz, sağlıklıysanız, gücünüz, kuvvetiniz, uykunuz, enerjiniz yerindeyse, bazı özel sağlık sorunlarınız yoksa ve de doktorunuz özel bir nedenle “şu besin desteğini kullanmanızda fayda var” dememişse gidip bu destekleri almanız gerekmiyor.

HERKESE UYMAZ!

Bu durumda aklınıza şöyle bir soru gelebilir: “Bu desteklere ihtiyacımız yoksa satılmalarına neden izin veriliyor?” Bana sorarsanız “bu desteklere ihtiyacımız var” ama bunları sadece ihtiyacımız olduğunda kullanmalıyız.

“Eksik kalmayayım” diyerek kullandığımızda sağlığımızın daha güçlü, bedenimizin hastalıklara daha dirençli olduğunu düşünmemeliyiz. Gereksiz yere kullandığımızda bizi hasta bile edebileceklerini unutmamalıyız.

Bunların kimi böbrek taşı oluşumunu kolaylaştırıyor, kimi ishal yapıyor, kimi de saç dökülmesine yol açıyor. Karaciğere, damarlara, kemiklere zarar verenler de yok değil. Hatta bazıları (örneğin demir hapları) hemokromatozis adı verilen bir hastalığa da yol açabiliyor.

Çinko destekleri iyi kolesterol HDL’yi azaltabiliyor. C vitamini yüksek dozlarda böbrek ve safra kesesinde sorunlara neden olabiliyor. Yüksek dozda B3 vitamini (Niasin) karaciğerde hasar yapabiliyor. Bu örnekleri daha da çoğaltmamız mümkün.

NE YAPMALI?
Bu bilgileri okuyunca aklınıza şöyle bir sorunun geleceğine eminim: “Bu desteklerin hiç mi faydası yok?”

Bu desteklerin veya özel usullerle hazırlanan probiyotik ürünlerin, bazı bitkisel alkaloidlerin uygun kişiye, uygun dozda ve uygun bir zaman dilimi içinde kullanılmaları halinde faydalı olabileceklerinden hiçbir zaman kuşku duymadım. Ben de bu desteklerden bazılarını hastalarıma öneriyorum.

Bunlar faydalı olmasalar probiyotik destekler Amerika’da en çok satan, umclaoba özleri Almanya’da en çok kullanılan destekler olmazdı. Bütün sorun doğru zamanda, doğru kombinasyonlarda, yeterli süre ve dozda, iyi standartlarda üretilmiş bir ürünü uzman tavsiyesi ile kullanmamakta…

Osteoporoz dönemi
B-12 seviyesi düşük olan bir yaşlıya B-12 vermek problemlerini ciddi ölçüde iyileştirebilir. D vitamini düşük birinde D vitamini desteklerini kullanmak, bağışıklığa güç verir. Kolesterol yüksekliği nedeniyle statin kullanan biriyseniz Coenzim Q10 desteği almanız yerinde bir davranıştır. Osteoporoz döneminde bir kadın yeteri kadar kalsiyum kazanamıyorsa ihtiyacı kadar ek kalsiyumu kaliteli desteklerle yerine koymalıdır.

Köpekbalığı özleri
Sağlığa yararlı olup olmadıkları konusunda bırakın bilimsel bir desteği, güvenilir herhangi bir bilgi bile olmadığı halde sürekli pompalanan bazı destekler var.

Mesela karaciğere yararlı olduğu ya da kan yağlarını dengelediği ileri sürülen “Lipotrofik faktörler” yani “Kolin ve ınositol” bunlardandır.

Vitamin B17 olarak tanıtılan Laetrile de şarlatan desteklerden biridir. Bu madde şeftali veya kayısı çekirdeğinden elde ediliyor ve öldürücü olabilen siyanit içeriyor.

Hiçbir faydası olmadığı bilinen ve olumlu etkisi konusunda doğru dürüst hiçbir bilgi olmayan köpek balığı kıkırdağı özlerini, sipurilina (büyük bir çeşit yosun) ekstrelerini de bu listeye ilave edebilirsiniz…

Vitamin Sahtekarlarına Dikkat Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
D Vitamini Sorunu Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Sivilcelere Karşı C Vitamini
Vitamin Zehirlenmesi ve Vitamin Fazlalığı
K Vitamini Dr. Yasemin Amato
Erkeklerin Vitamin ve Mineral İhtiyacı Uz.Dyt.Dilara Koçak
Çocuklarda Vitamin ve Mineral Kullanımı Dyt. Özlem Sert Aydın
Vitaminler ve Mineraller Dr. Ceyda Şener
Kalbi Korumak İçin Vitamin Kullanmalı mı? Prof.Dr. Mehmet Öz
D Vitamini Doktor Gibidir
Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalı? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Vitaminler Öldürüyor Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Erkeklerde Kansızlık Daha Tehlikeli
* Formda Kalmak
* Emzirenler Nasıl Kilo Verebilir?
* Kanserden Korunmak İçin Neler Yemeli?
* Tansiyon İlaçları Cinsel Gücü Azaltır mı?
* Kırmızı Et Tehlikeli mi?
* Hipoglisemi Psikolojiyi Bozuyor
* Göbek ve Karaciğer
* Yangi Yaşta Hangi Besin Öncelikli Olmalı?
* Metabolik Sendrom TEST’i
* Gıda Alerjisi Efsaneleri
* Egzersizlerden Daha İyi Sonuç Almak İçin
* Beslenme Sorgulama Testi
* Tok Tutan 12 Besin
* Neden Kilo Alıyorum?
* Oruç Sağlığımızı Etkiler mi?
* Yaz Meyvelerinin Gücü
* Osteoporozun Çaresi Egzersiz
* Kalsiyum Deposu Besinler
* Doğa Şifa mı Tehtid mi?
* Neden Terliyoruz?
* Bu Kadar İlaç Nerey Gidiyor?
* Sağlığa Zararlı Yaz Yanlışları
* En İyi Krem Hangisi?
* Cilt Yaşlanmasına Karşı Kırışıklık Kürü
*
Tansiyonu Düşük Olanlar Daha Şanslı
* Anti-Aging Rüyası Bitiyor mu?
* Unutkanlık ve Kötü Beslenme
* DUKAN Diyet Zararlı mı?
* Çölyak Hastalığı Yayılıyor
* Kolestrol İlaçları Tehlikeli mi?
* Kolestrol Neden Yükselir?
* Yorgunluk ve Hipoglisemi İlişkisi

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.