By 14 Mart 2011 Devamı →

VİTAMİN KULLANIMI NASIL OLMALI?Vitamin, mineral ve besin desteklerini doğru zamanlarda doğru dozlarda, doğru kombinasyonlarla, ve ihtiyacınız olduğunda kullanırsanız karlı çıkarsınız. Ama bu iş arkadaş, komşu tavsiyesi, internet reklamı, kulaktan dolma bilgilerle olmaz.
Sağlığımızı garantiye almak için başvurduğumuz yöntemlerden biri de ‘Her gün bir vitamin tableti yutmak’ oldu. Sağlığın garantisinin küçücük bir hapta saklı olduğunu düşünmek ve her gün avuç dolusu hap yutup gün boyu zımba gibi olmak iyi bir fikir ama bu fikrin geçerliliği konusunda tıp dünyasında hala ortak bir fikir yok! Vitamin, mineral ve besin desteklerini kullanmayı doğru bulanlar da var, karşısında olanlar da. Ben kendime her iki fikrin ortasında bir yer arıyorum. Ne iflah olmaz bir vitamin düşmanı ne de bu hapları rastgele kullanmanın taraftarıyım. Vitamin, mineral ve besin desteklerini doğru zamanlarda, doğru dozlarda, doğru kombinasyonlarla ve ihtiyacınız olduğunda kullanırsanız karlı bile çıkabilirsiniz. Ama bu işi arkadaş, komşu tavsiyesi, internet reklamı, kulaktan dolma bilgilerle yapmaya kalkarsanız yalnız paranızı ve zamanınızı değil sağlığınızı bile kaybedersiniz.
DOĞRUSU NE: Bu işin püf noktası şu: Düzenli, dengeli beslenen, herhangi bir sağlık sorunu olmayan biriyseniz bu istisnai durumlar dışında vitamin, mineral ya da besin desteklerine pek ihtiyacınızın olmadığı anlamına da gelmektedir. Bu maddelerin neredeyse tamamı yiyecek ve içeceklerde zaten var. Bir kısmını da bağırsaklarınız (K vitamini, D vitamini) veya cildiniz (D vitamini) zaten üretiyor. Kısacası herhangi bir beslenme sorununuz, özel sağlık riskiniz ya da bir hastalığınız yoksa ekstra vitamin yutmak çoğu zaman gereksiz bir harcamadan başka anlam İfade etmiyor.
KİMİ KARŞI: Doktorların üzerinde anlaşamadıkları, fikir birliği gösteremedikleri esas konu, bu desteklerin her isteyene tavsiye edilip edilmeyeceği. Bazı doktorlar bu desteklerin hiçbir işe yaramadığını düşünürken bazıları da bunlar olmadan olmaz diye tutturuyor. Birinci gruptakiler daha ziyade tutucu yaklaşım gösteren doktorlar. Onlara göre bu destekleri koruyucu olarak kullanmak için elde yeteri kadar bilimsel kanıt yok.
KİMİ TARAFTAR: İkinci gruptakilerse tam tersini savunuyor. Yani tam da öbür ustalar, “Bırakınız yapsınlar” diye düşünen bu doktorlar son derece hoşgörülüler. Onlar bu destekleri düzenli olarak kullanmak, her gün bir multivitamin hapı almakta yarar var diye düşünüyorlar. Onlara göre ne kadar dikkatli beslenirsek beslenelim bir şekilde vitamin açığımız söz konusu.Son zamanların ‘trendi’ vitamin haplarını yuttukça daha güçlü, daha sağlıklı mı oluyoruz? Hayır! Vitamin, mineral ve benzeri doğal mucizelerden faydalanma işi, bu haplara gerek kalmadan, sadece doğru beslenerek de başarılabilir. Yani bu mucizeler besinlerin kendisinde zaten bol bol var. Bu yazı işte bu besinlerle, o doğal mucizelerle ilgili kısa bir Özettir…
Güne bir vitamin hapı ile başlamak neredeyse, bir “modern yaşam trendi” oldu. Çoğu insan kahvaltıdan sonra bu haplardan yutmadan evden çıkmayı ayıp sayıyor, bu işi bilmeyenlere de “üzülerek!” bakıyor. Her köşede yeni bir “vitaminci dükkanı”nın açılması, eczanelerin en fiyakalı köşelerinin bu haplara ayrılmasının nedeni de bu. Peki, doğru mu yapıyoruz?
Guavayı, mangoyu boş verin
Ama ben yine de size “Osman Hoca bize bir liste verecek, biz de onlarla beslenip sağlıklı ve uzun bir ömür süreceğiz” diye düşünmeyin derim! Çünkü;
1) Ömrü uzattığı kanıtlanan herhangi bir besin hala bulunabilmiş değil!
2) Hiçbir besin üç beş gün yenip içilince, ne hastalıklardan korur ne de ömrü uzatabilir.
Evet! Kanserden şekere, koroner kalp hastalığından hipertansiyona, yaşam kalitesini bozan pek çok sorun beslenme tarzınızdan etkileniyor. Bu doğru bir bilgi ama, bunun için Reichi mantarı, altın çilek, guava, mango gibi lüzumsuz ve pahalı yiyecekleri boş verip, çözümü, turp, lahana, üzüm, nar, kayısı, şeftali, sarımsak, soğanda aramak gerekiyor.

Bizim manavdan ‘vitaminler’
Bu nedenle, biz de vitamin dosyasını açarken işe çarşıda, pazarda, markette, manavda satılan doğal besinlerden başlamayı düşündük. Sağlığı destekleyip güçlendiren “özel besinler” listesi aslında bir hayli uzun.Ne iyi ki, toplumumuzun beslenme alışkanlıkları içersinde bunların çoğu zaten var. Ben sizi zaten kullandığımız, ucuz, kolay bulunabilen, tadından hoşlandığınız yiyecekler hakkında sizi bilgilendirmek istiyor, “Brokoliyi, avokado veya Brüksel lahanasını, altın çilek ya da Acai Berry, Reichi‘yi filan bir kenara bırakın, mahalle pazarınız veya manavınızda bulunan ucuz ve bildik yiyeceklere odaklanın” diyorum.

Ve çok önemli bir şey daha…
Çok ama çok önemli bir noktayı bir daha hatırlayalım: İyi ve güzel bir ömür sürmek için sadece “bedeninizi beslemeniz” yetmez, “ruhunuzu da beslemek” zorundasınız. Yani, sevmeli, hoş görmeli, iyi olmalı, keyif almalı, huzura odaklanmalı, korkudan, endişeden uzak, inanç yapısı güçlü ve zengin, iyi duygularla yoğunlaşan bir “ruhsal beslenme planınızın” da olmasına özen göstermelisiniz…

İŞTE O MUCİZE LİSTE
Beta karoten
Betakaroten A vitamininin öncü maddesi, çok güçlü bir antioksidan. Sarı turuncu meyve ve sebzelerin çoğunda buluyor. Örneğin havuç ve kayısı bunların en önemlileri.
Likopen
Kırmızı mucize olarak bilinen bu doğal antioksidan kanserden damar sertliğine pek çok soruna çare olarak gösteriliyor. Cilt yaşlanmasını geciktirdiği de doğru. En çok bulunduğu besinlerin başında domates ve domates ürünleri (salça, domates suyu) geliyor. Her gün bir pişmiş domates yemek bu nedenle son derece akıllıca. Kayısı, karpuz ve pembe greyfurtta da likopen bulunuyor.
Kuversetin
Bu da antioksidan bir madde. Özellikle kanserden korunma ve virüs enfeksiyonlarını önlemede etkili. En zengin olduğu besinlerin başında kırmızı soğan ve elma geliyor. Bu nedenle her gün bir soğan ve bir elma yemek son derece mantıklı.

Antosiyaninler
Siyah, mor ya da koyu kırmızı yiyeceklerde (özellikle sebze ve meyvede) bulunan ve güçlü bir antioksidan olan bu maddenin sağlığı pek çok faydası var. Kanserden ve damar sertliğinden korumada oldukça faydalı bulunan bu maddenin yaban mersini, kiraz, vişne ve üzümde bol bulunduğu aklınızda olsun. Karadut ve böğürtlen de çok güçlü birer antosiyanin kaynaklarıdır.

Resveratrol
Üzüm ve şaraptaki siyah mucize olarak ünlenen bu değerli antioksidanın üzüm asmasının yaprağında ve ayrıca pekmez ve üzüm suyunda da bulunduğu aklınızda olsun. Üzüm yemek, üzüm suyu içmek ve pekmez yemek bu nedenle akılcı. [Nedir?]
Sülforafan
Bilinen en güçlü, doğal kanser koruyucu doğal maddelerden biri olan sulforafanı lahana, karalahana, karnabahar ve turpta bol miktarda bulabilirsiniz.
Probiyotikler
Yoğurt mucizesinin temel nedenlerinden biri de onun probiyotik bakterilerden zengin oluşudur. Probiyotik bakteriler bağışıklığı güçlendirir. Kolesterolü, şekeri dengeler. Kilo kontrolünü destekler. Yoğurt her gün düzenli olarak yenilmesi gereken bir besin. Ayrıca en çok tavsiye edilen içecek. Kefirde de bol miktarda probiyotik güç var. Yani yoğurda, ayrana, kefire biraz daha ağırlık vermekte yarar var.
Kapsaisin
Son yıllarda önemi daha bir anlaşılan kapsaisinin metabolizmayı hızlandırdığı, kolesterol seviyesini az da olsa azalttığı, iltihabi süreçleri baskıladığı kanıtlandı. Kırmızıbibere acısını veren madde de aynı kimyasal. Kırmızı acı biber bu nedenle tavsiye ediliyor.
Kateşinler
Üzerinde en çok çalışılan antioksidan gruplarından biri. Çok sayıda kateşin var ve hepsi faydalı, değerli. En zengin kaynakları çay ve böğürtlengiller. Yeşil çayda siyah çaydan biraz daha fazla bulunuyor. Böğürtlen benzeri meyvelerde de bol miktarda kateşin var.
Elajik asit
Yıldızı son yıllarda parlayan güçlü bir antioksidan. Üzümde, kirazda, çilekte de bulunuyor ama en zengin olduğu yiyeceklerin başında nar var. Her gün dörtte bir su bardağı kadar nar suyu ihtiyacı karşılıyor.
Omega 3
En zengin kaynağı deniz ürünleri özellikle de yağlı balıklar. Damar sertliğinden kansere belleği güçlendirmekten, görmeye, artritten ritim bozukluklarına kadar pek çok sorunu Önlemeye yardımcı olan bu maddenin bitkisel kaynakları arasında, ceviz ve semizotu da var. OMEGA Sözlüğü
Pektin
Kıymeti son yıllarda anlaşılan bir madde çok güçlü bir kolesterol azaltıcı olarak tanımlanıyor. Elma ve greyfurt en çok bulunduğu yiyecekler.

K Vitamini Dr. Yasemin Amato
Erkeklerin Vitamin ve Mineral İhtiyacı Uz.Dyt.Dilara Koçak
Çocuklarda Vitamin ve Mineral Kullanımı Dyt. Özlem Sert Aydın
Vitaminler ve Mineraller Dr. Ceyda Şener
Kalbi Korumak İçin Vitamin Kullanmalı mı? Prof.Dr. Mehmet Öz
D Vitamini Doktor Gibidir

Diğerleri
Zeytinyağı, fındık ve badem, ayçiçeği çekirdeği ve baklagil grubu besinler. Kuru fasulye -mümkünse siyahı- bezelye, mercimek ve nohudu sofradan eksik etmeyin. Zeytinyağını -abartmamak koşuluyla- her yemekte tercih edin. Fındık, ceviz ve badem elinizin altında olsun, atıştırmalık olarak bu üçlüden birini tercih edin.

KÖTÜ VE İYİ ÖRNEKLER
Bazı üreticiler bu destekleri tüketiciyi kandıracak boyutlarda yanlış sağlık önermeleri ile satmaya çalışabiliyor. Mesela “Şu hapı üç hafta yut, üç kilo zayıfla” ya da “Şu kapsülü kullan, cinsel yaşamında mucizelere imza atmaya başla” gibi dayanılması güç önermeler bu tür şarlatanlıkların sık görülenleri.
Ama fotoğrafın diğer yüzü oldukça güzel ve aydınlık. Bazı doğal destekler doğru kullanıldıkları zaman gerçekten de en az ilaçlar kadar hatta bazen onlardan daha da çok işe yarayabiliyor. Mesela, eklem kıkırdaklarını destekleyen glukozamin ve kolajen karışımları veya belleği güçlendiren ginkgo özleri, B12 tabletleri ya da damarları koruyan omega 3 kapsülleri rahatlıkla bu gruba sokulabilir. Gaz sorununu hafifletmek için probiyotik kapsüllerinden faydalanmanın, kemik yoğunluğunu desteklemek için kalsiyum haplarını yutmanın hiçbir sakıncası yoktur. Bütün mesele konuyu suiistimal etmemek.
DİKKAT
Benim önerim

Ben destek ürünlerinin yararını ne külliyen reddeden ne de her türlü sağlık probleminin otla çöple ya da vitamin veya mineralle çözülebileceğini düşünenlerden değilim. Sizin de aynı yolu izlemenizi ve bu işe başlamadan önce iyi bilgilenip, ciddi düşünmenizi, mümkünse de güvenilir, tarafsız, tecrübeli bir doktorun fikrini almanızı tavsiye ederim.

BİR BİLGİ
Bellek için ne yutmalı

Ginkgo biloba özleri bu konuda ilk akla gelen destekler. Gingko ağacının yaprağından elde edilen bu destekleri yaprak ekstratı veya özü (leaf extrackt) şeklinde kullanmak bence anlamsız. İlaç firmaları tarafından geliştirilmiş saf gingko özleri (ginkozidler) daha güvenli ve muhtemelen de daha etkili. Bununla birlikte tıpkı E vitamini gibi ginkgo özlerinin de son yıllarda eski havası yok. Nedeni şu: Üst üste yayınlanan birçok çalışma ginkgo özlerinin de belleğe zannedildiği kadar yardımcı olmadığını gösterdi. Omega 3 destekleri bana göre daha güvenli ve ucuz bellek destekleri olarak kullanılmalı. Hatta Omega 3 yağlarından biri olan DHA saf olarak bulunursa tercih edilmeli. Bellek açan bir destekte 400 mg’dan fazla DHA bulunmalı.
AKLINIZDA OLSUN
Romatizmaya doğal çözümler

Kabuklu deniz hayvanlarından elde edilen glukozamin tuzları son yıllarda en çok satılan besin destekleri arasına girdi. Ama önemli uyarımızı burada da yapmak zorundayız: Piyasada satılan glukozamin içeren ürünlerin içlerindeki aktif madde miktarları eşit olmadıkları gibi ürünlerin kalitesi de ciddi farklılıklar gösterebiliyor. Glukozaminin faydalı olabilmesi için 500-1500 mg civarında tutulması lazım. Kondroidin eklenmiş glukozamin ürünlerinin daha etkili olduğu da biliniyor. Kollajen hidrozilat içeren glukozamin ürünleri çok daha etkili. dikkat edilmesi gereken nokta şu: Kollajen miktarının 1 gramın altına düşmemesi lazım.

ÖNERİLER :
– KELP içeren desteklerden uzak durun, aşırı iyot yüklemesine neden olabilirler. Bu destekleri kilo vermek amacıyla asla kullanmayın. Tehlikeli ve toksik sonuçlar ortaya çıkabiliyor.
– Demir ihtiva eden destekleri doktorunuz reçete ile yazmadıkça kullanmayın.
– Saç, cilt, tırnak desteği olarak hazırlanan ürünlerin çoğunun bilimsel anlamda hiçbir faydası yok. Bu ürünleri bir dermatolog tavsiyesi olmadan satın almayın.
– Kan şekerini düşürdüğü iddia edilen desteklerden (Gymnema Silvestre) uzak durun, herhangi bir faydaları yok.
– Chitosan’ faydasız
– Maydanoz, ısırgan otu, garlik haplarının çoğu işe yaramıyor, aklınızda olsun.
– Evening primrose oil (EPO) desteği akıllıca kullanılırsa özellikle menopoz sorunları, adet ağrıları gibi problemlerin çözümünde yardımcı olabiliyor.
– Elderberry özleri bilinçli kullanılırsa güçlü antiviral etkileri ve bağışıklığı düzenleyici faydaları nedeniyle tavsiye ediliyor.
– Cranberry özleri özellikle tekrarlayan, koli basili kökenli sistitlerle mücadelede koruyucu olarak işe yarıyor.
– Zayıflama ürünü olarak pazarlanan Chitosan özlerinin de herhangi bir yararının olmadığı aklınızda olsun.
Karışık üründen uzak durun
– Bromelain özleri özellikle travmatik ödemleri azaltmada işe yarayabiliyor. Bromelain ananastan elde edilen bir enzim.
– Tırnak sorunlarının çözümü için sık sık gündeme getirilen biyotin desteği biyotin eksikliği söz olmadıkça gerekmiyor, aklınızda olsun.
– Enginar özlerinin de ciddi bir işe yaradığını söylemek zor.
– Antioksidan, vitamin, mineral ve diğer besinsel unsurları karşım halinde değil de tek tek kullanmanızı tavsiye ederim. Örneğin zaman zaman alfa lipoik asit, coenzim Q10, piknogenol ve resveratrol kürleri yapabilirsiniz.
SORULAR-YANITLAR 1
– OMEGA 3 desteklerinin bazıları cıva, kadmiyum, PBC’lerle kirlenmiş olabiliyor. Düzenli kullanıyorsanız en kaliteli ürünü seçmeye çalışın.
– Omega 3 desteği olarak keten tohumu yağı kapsülleri kullanmanın hiçbir anlamı yok. Doğrudan balık kaynaklı DHA ve EPA daha doğru.
– Özellikle bitkisel bir destek kullanmaya karar verdiğinizde daha dikkatli olun. Çünkü çoğu kanıtlanmış hiçbir yararları olmamasına rağmen (mesela gotukola, spirulina) hala inatla satılıyor.
– Soya izoflavonlarını destek değil ilaç gibi kabul etmenizi öneririm. Bu ürünlerin özellikle östrojen hormonu ve tamoksifen içeren ilaçlarla birlikte kullanılmaları tehlikeli olabiliyor.
– Köpek balığı kıkırdağı desteklerinin bağışıklığı güçlendirdiği, eklem sorunlarını hafiflettiği yönünde hiçbir kanıt kabul görmedi.
– Prostat iriliğini kontrol altına alma hatta prostat bezini bir ölçüde küçültmek için Saw Palmetto özlerinden faydalanabilirsiniz. Ama bu konuda da bir ürologun desteğini almak iyi olur. Ben Saw Palmetto ile birlikte kabak tohumu çekirdeği (Pumpkin Seed) ve “Pygeum kabuğu” tozu içeren kombine ürünleri daha çok tavsiye ediyorum.
– Çam kabuğundan elde edilen piknogenol özlerinin yıldızı giderek parlıyor, aklınızda olsun.
– Piknogenol desteğinin özellikle damar sağlığı ve antioksidan gücü destekleme bakımından işe yaradığını gösteren bulgular var.
– Omega 3 günün her saatinde aç karna veya tok karna alınabilir. Uzun süre rahatlıkla kullanılabilir. Çünkü vücutta birikme veya fazla miktarda olduğunda herhangi bir yan etkiye yol açma ihtimali yoktur.
– Doktorunuza sormadan bir günde aldığınız toplam kalsiyum desteğini asla 800-1000 mg üstüne çıkarmayın.
– Omega 3 yağlarının (EPA, DHA), omega 6 (GLA) ve omega-9 (oleik asit) yağları ile birlikte bulunduğu destekleri kullanmanızı önermem. Mümkünse saf omega 3 kullanmaya çalışın.
– Reishi, Maytake, Shiitake mantarlarının tozlarını, tek tek ya da karşım halinde olanlarını önermem. Bu mantarları taze bulursanız yiyin (ama maalesef Çin ve Japonya’da yetişiyor!).
SORULAR-YANITLAR 2
CİNSEL gücü doğal yoldan arttırıp, cinsel yaşamı keyifli hale getirmek insanların binlerce yıllık hayallerinden biri. Bunun için bazen bizim gibi “keçiboynuzu, ballı muz, dut pekmezinden” bazen de Hintliler gibi “ashwaganda” ya da benzeri “ayurvedik” desteklerden medet umulmuş. Kimileri de (Avrupa ve Amerikalılar gibi) çikolata, çilek, karides ve istiridyeden fayda beklemiş…

Örnekleri çoğaltmak mümkün ama yüzlerce araştırma göstermiş ki, cinselliği doğal yollardan güçlendirmenin imkânı en azından şimdilik yok! Kilo sorununa bilimsel olarak yaklaşan herkes bu hapların reçeteli olanlarının bile her zaman ciddi biçimde karşısında oldu.

Zayıflama haplarının doğal olanlarına da reçeteyle satılanlarına da ben asla inanmam. Biz kliniğimizde “zayıflama hapı” kavramını yıllar önce yasakladık. Zaman zaman L-karnitin CLA, yeşil çay özü ve krom desteklerini önersek bile daha işin hemen başında bu işe bel bağlamamak gerektiğini hastalarımıza mutlaka hatırlatırız.

Tüm umutlar Dr.Hotamışlıgil’de

Zayıflama çayı ya da form çay diye satılan çayların (sinameki içeren ve ishal yaptırarak su kaybına ve bağırsak alışkanlıklarının bozulmasına yol açan ürünlerin) faydalı değil zararlı olabileceklerini unutmayınız.

Bu haplarla kilo vermeyi ummak, sauna seanslarıyla zayıflamak kadar komik bir durumdur. Kısacası hapla zayıflama konusunu da şimdilik unutun. Bu konuda iyi bir haber gelirse o da Harvard’dan, sevgili Dr. Gökhan Hotamışlıgil’den gelecek. Biliyorsunuz Dr. Hotamışlıgil uzun süredir dünyanın en yetkin genetik ve metabolik bilimler laboratuarında obezite sorununa bilimsel çözümler arıyor. Umalım ki başarır.

Vitamin Sahtekarlarına Dikkat Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
D Vitamini Sorunu Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Sivilcelere Karşı C Vitamini
Vitamin Zehirlenmesi ve Vitamin Fazlalığı
K Vitamini Dr. Yasemin Amato
Erkeklerin Vitamin ve Mineral İhtiyacı Uz.Dyt.Dilara Koçak
Çocuklarda Vitamin ve Mineral Kullanımı Dyt. Özlem Sert Aydın
Vitaminler ve Mineraller Dr. Ceyda Şener
Kalbi Korumak İçin Vitamin Kullanmalı mı? Prof.Dr. Mehmet Öz
D Vitamini Doktor Gibidir
Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalı? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Vitaminler Öldürüyor Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Kan Analizleri ve Önemi
* D Vitamini Doktor Gibidir
* Kolestrol Hakında Merak Edilenler (Video)
* Kadınlar Bazı Hastalıkları Neden Gizler?
* Gribin İlacı Var mı?
* Türkiye Gripten Kırılıyor
* Bitkisel İlaçlara Dikkat
* Beyaz Un Yararlı mı? Zararlı mı?
* Bağırsak Detoksuna Dikkat
* Kilosuyla Sorunu Olana 7 Altın Tavsiye
* Şişmanlık Bir Hastalık mı?
*
Hipotiroidi Bellek Düşmanı
* Göğüs Ağrısı Kalbin Feryadı
* Atıştırmak İyi mi Kötü mü?
* Neleri Yiyelim Hangisi Daha Sağlıklı?
* Ömür Uzatan Beslenme Nasıl Olmalı?
* Kilon mu var Derdin Var
* İştah Kontrolü Neden Zordur?
* Ayaklar Neden Şişer?
* Pankreas Kanserinde Erken Teşhis
* Diyetsiz Zayıflama
* Kan Yalan Söylemez
* Lahana Gerçekten Zayıflatır mı?
* Bitkisel İlaçlara Dikkat
* Menopozda Hormon Kullanımı
* Wellness Yaşam Tarzıdır.
* Erkek Ömrünü Tüketen Yanlışlar
* Probiyotik Mucizesi
* HDL Kolestrolünüz Düşük mü?
* Tokluk Şekeri Neden Önemli
* Kilo Sorununu Ciddiye Alın
* 7 Büyük Diyet Yanlışı
* Dizlerinizin Kıymetini Bilin
* GUT Atakları Önlenebilir mi?
* Yalancı Hipertansiyona Dikkat
* PSA Testi ile Erken Teşhis
* Kilo Yönetiminde 5 Önemli Tavsiye
* TROİD Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.