By 27 Mayıs 2011 Devamı →

VİRÜSLÜ SALATALIK PANİĞİVirüslü salatalık paniği Avrupa’yı sardı!
Arhus Üniversitesi hastanesinden yapılan açıklamada, EHEC (Enterohämorrhagische Escherichia coli) adı verilen virusun Kuzey Almanya’ya yayılmadan önce Danimarka’ya bulaştığı bildirildi. İnsan sağlığı için ölümcül tehlike oluşturan virüsün Danimarka’da biri yaşlı diğeri genç olmak üzere iki kadının ölümüne neden olduğu bildirildi. Devlet Serum Enstitüsü ülkede yaklaşık 15 kişinin bağırsak engfeksiyonuna yakalandığını, bu kişiler üzerinde incelemeler yapıldığını doğruladı. Danimarkalı yetkililer, daha çok İspanya ve Almanya’dan gelen sebzelerin yenmemesi, nereden geldiği belli olmayan sebzelerin ise çok iyi yıkandıktan veya pişirildikten sonra yenilmesi tavsiyesinde bulundular. İyi yıkanmamış sebzelerdeki virüsün, kalın bağırsağa yerleşerek, ürettiği toksin ile kanlı ishale yol açtığı açıklandı. Kanlı ishal, kusma, mide bulantısı, karın ağrısı ve ateşi olan kişilerin hemen doktora başvurmaları istendi. Yetkililer, dışarıdan ithal edilen yiyecekler üzerindeki kontrollerin de arttırıldığını bildirdiler.
Almanya’da EHEC bakterisinden ölenlerin sayısı artıyor

Almanya’da, kanamalı ağır bağırsak enfeksiyonuna neden olan EHEC (enterohemorajik escherichia coli) bakterisinden ölenlerin sayısı artıyor.Hamburg Eyaleti Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, evinde ölü bulunan 38 yaşındaki bir kişinin EHEC’ten öldüğünün tespit edildiği belirtildi.

Söz konusu kişinin, 2 gün önce evinde öldüğünün belirlendiği ve işvereninin kendisine ulaşamadığı için polise haber vermesinden sonra cesedin bulunduğu kaydedildi.

Böylece Almanya’da EHEC bakterisinden öldüğü kesinleşenlerin sayısı 5’e yükseldi.

EHEC bakterisi, İspanya’dan ithal edilen salatalıklarda tespit edilmişti.
 


Salatalıktan ölenlerin sayısı 10 oldu
Almanya’da EHEC bakterisinden kaynaklanan hastalıklardan ölenlerin sayısı 10’a yükseldi

Almanya’da ağır bağırsak enfeksiyonuna ve ölümlere de neden olabilen EHEC bakterisinden kaynaklanan hastalıklardan ölenlerin sayısı 8’e yükseldi.

Son olarak Schleswig-Holstein eyaletinde 38 yaşındaki bir genç kadın ile Hamburg kentinde 87 yaşındaki bir kadının EHEC bakterisinin sebep olduğu HUS sendromundan dolayı hayatını kaybettiği bildirildi.

Almanya’da yaklaşık 1000 kişiye EHEC bakterisinin bulaştığı tahmin ediliyor. Bakteriyel hastalıkların sayısının Almanya’da normalde her yıl 900 civarında olduğu belirtildi.

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa’da şu ana kadar 18 kişinin ölümüne sebep olan E.coli salgınının nedeninin daha önce görülmemiş yeni bir bakteri türü olduğunu açıkladı.
Hastaların böbreklerini işlemez hale getiren ölümcül komplikasyonlara neden olan EHEC (E.coli) bakterisi, 18’inci kurbanını aldı. Ancak bilim dünyası salgının kaynağını çözemediği gibi, bir tedavi de sunabilmiş değil.
DSÖ, bakterinin ilk genetik diziliminin, bu türün, iki farklı E. coli bakterisinin değişime uğramış şekli olduğunu ortaya çıkardığını ifade etti.
DSÖ’nün gıda güvenliği uzmanı Hilde Kruse yeni türün daha öldürücü ve toksin üretici karakteristiklere sahip olduğunu söyledi.
Almanya Ulusal Sağlık Dairesi ise inekler, insanlar ve diğer memelilerin sindirim sistemlerinde bulunan ortak bir bakterinin ölümcül bir benzeri olan EHEC’den etkilenenlerin 1,534’e yükseldiğini açıkladı.
E.COLİ HASTALIĞINDA PATLAMA YAŞANDI
Salgın, şu ana kadar dokuz Avrupa ülkesinde tespit edilmiş olsa da, hastaların birçoğu Almanya’da yaşayan ve kısa süre önce bu ülkeye ziyarette bulunan kişilerden oluşuyor. Robert Koch Enstitüsü uzmanları, 470 kişinin E. Coli enfeksiyonlarından kaynaklanan Hemolitik Üremik Sendrom (HÜS) rahatsızlığı yaşadığını belirtti. Doktorlar, normalde E. coli enfeksiyonlarının sadece yüzde 10’unu oluşturan hastalığın bu kadar fazla görülmeye başlamasının şaşkınlığını yaşıyor.
Uzmanlar ise EHEC’den etkilenen kişi sayısına bakıldığında, semptomların henüz belirgin olmadığı için birçok kişinin enfeksiyondan etkilendiğini anlamamış olabileceğine dikkat çekti. Dahası, Avrupa’daki salgına neden olan EHEC’in, geçmişteki benzerlerinden daha güçlü olabileceği uyarısında bulunuldu.
İngiltere’nin East Anglia Üniversitesi’nden Paul Hunter, “Şu an farkında olduğumuzdan çok daha büyük bir salgın söz konusu olabilir”¦ Ayrıca, karşımızdaki E.coli bakterisini daha güçlü kılan genetik bir farklılık olabilir” dedi.
Almanya Tarım Bakanı Ilse Aigner, “salgına neden olan bakterinin kaynağını bulmak için bilim insanlarının gece gündüz çalıştığını” belirtti. Aigner, “hastalanan kişilerin, başta Almanya’nın kuzeyinde yaşayan ve salatalık, domates ve marul yiyen kişiler olduğunu” ifade etti.
SORUMLU BAKTERİ BULUNACAK MI?
Alman yetkililer, Hamburg’da hastalık baş gösterdikten sonra İspanya’dan ithal edilen ürünleri sorumlu gösterdi. Ancak bu sebzelerden alınan 250 numunenin sadece 3’ünde E.coli izine rastlandı ve salgına neden olmadıkları belirtildi. Bazı uzmanlar ise taze ürünlerin çoktan raflardan kalkmasıyla, salgının kaynağının anlaşılamayacağını savundu.
Salgından hangi E.coli bakterisinin sorumlu olduğunu anlamak için, bakterinin laboratuarda üretilmesi gerekiyor. İki gün süren bu işlemden sonra, bakterinin türünü ortaya çıkarmak gerekiyor. Ancak Hunter, “karmaşık moleküler testler içeren bu işlemlerin birkaç günde yapılamayacağını” belirtti. Bu testler sadece özelleşmiş laboratuarlarda yapılabiliyor.
Çek Cumhuriyeti’nde ise koruyucu giysiler ve eldivenler takan laboratuar çalışanları, İspanya, Almanya, Hollanda, Danimarka ve Doğu Avrupa’dan gelen sebzeleri, süpermarketlere yollanmadan önce keserek testlerden geçirdi. Çek yetkili Pavel Alexa, “sebzelerin bakteri içerip içermediğini anlamak için yapılan testlerin dört gün sürdüğünü, şu ana kadar hiçbir bakteriye rastlamadıklarını” belirtti.
HÜS VAKALARI AVRUPA’YI SARDI
Almanya’da yılda yaklaşık 50-60 HÜS vakası görülüyor. DSÖ’ye göre, hastalıktan ölüm oranı yüzde 5. Almanya’da EHEC taşıdığı tespit edilen hastaların yüzde 60’ını kadınlar oluşturuyor. HUS vakalarının neredeyse yüzde 90’ı yine kadınlar.
E.coli bağlantılı hastalıklar, şu ana kadar Avusturya, Danimarka, Almanya, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere’de tespit edildi. Hastaların ikisi dışındaki tümü, Almanya’da yaşayan yada buraya ziyarette bulunmuş kişiler. DSÖ, Almanya’dan dönen iki ABD’linin de bakteriyi taşıdığını belirtti ama nerede bulunduklarını açıklamadı.
Öte yandan İsviçre’de 15, Danimarka’da 7, Hollanda’da 3, İngiltere’de 2 ve İspanya’da 1 HÜS vakası olduğu bildirildi.
RUSYA SEBZE TİCARETİNİ DURDURDU
Rusya, E.coli bakterisinden kaynaklandığına inanılan salgına yönelik endişeler nedeniyle, bugün tüm Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle yaptığı sebze ticaretini durdurdu.
Tüketici Koruma Dairesi’nden Gennady Onishchenko’nun yaptığı açıklamada, “taze sebzeleri içeren kararın bugün yürürlüğe girdiği” belirtildi.
Doğada E.coli bakterisinin birçok çeşidi bulunuyor. Herkes doğal olarak bu bakteriyi taşısa da, sadece çok küçük bir kısmı tehlike yaratıyor.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


1 Yorum Var "VİRÜSLÜ SALATALIK PANİĞİ"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. Selda Meldağ dedi ki:

    Çok yakında Türkiye'ye de gelir bu virus. Hele bi gurbetçilerimiz gelmeye başlasın. 1 ay maksimum.

    Bekleyip görelim