By 04 Mart 2009 Devamı →

VARİS ÇORABI FAYDALI MI?VARİS ÇORABI FAYDALI MI?

Varis çorabı varisleri yok etmiyor ama düzenli giyildiğinde hastalığın daha da kötüleşmesini önlüyor.

Özellikle deri değişiklikleri, yaralar ve şişliklerin oluşmasını engelliyor.

Birkaç çeşidi olan varis çorabını seçerken doktor önerisi şart

Varis Teşhisi Nasıl Konulur?
Doç.Dr. Ergun Demirsoy :

Varislerin tanısı sıklıkla hastanın yakınmalarını dile getirmesi ve muayeneyle konuyor. Varisi bulunan hastaların en sık yakınmaları bacaklarının çirkin görünmesi, uzun süre ayakta durunca ortaya çıkan bacak ağrısı ve bacaklarda ağırlaşmadır. Fizik muayenede her iki bacak hasta ayakta dururken ışığı iyi olan bir ortamda incelenmeli. Varisli damarlar bacak üzerine çizilerek doğru bir şekilde kayıt edilmeli. Bacaklardaki toplardamar sisteminin durumu ve bu damarlarda bulunan kapakçıklarda geri kaçışm olup olmadığı renkli Doppler ultrasonografi incelemesiyle doğru bir şekilde değerlendirilmeli.

Varis kanamaya yol açar mı?
Doç. Dr. Ergun Demirsoy:

Varis hastalığı erken dönemde tedavi edilmezse ayak bileğinde cilt değişikliklerine yol açabilir. Tedavi edilmeyen hastalarda uzun dönemde özelikle ayak bileği çevresinde varise bağlı iyileşmeyen yaralar açılabilir. Bu yaralar kaşımaya bağlı olarak bazen de kendiliğinden kanamaya sebep olabilir. Bu durumda önce yaraya bası yapılmalı, ardından bacak havaya kaldırılmalı. Daha sonra oluşabilecek kanamalar, hastanın detaylı şekilde değerlendirilmesi ve tedavisinin planlanmasıyla kolayca önlenebilir.

Varis Nasıl tedavi edilir?
Doç. Dr. Ergun Demirsoy:

Varis tedavisinde amaç yaşam kalitesini artırmaktır. Hastalık genellikle iyi huylu seyir gösterir. Hastaların çoğunda ameliyat gerekmez ve cerrahi
dışı tedavi yöntemleriyle iyi sonuçlar alınır. Bu nedenle belirtiler çok ciddi değilse girişimsel tedavilerden kaçınılmalı. Semptomlar hastanın yaşam kalitesini ciddi olarak etkiliyorsa tedavi düşünülmeli. Bazen büyük varisleri bulunan hastalarda kanama veya yara gibi sorunlar gelişirse daha ciddi cerrahi tedavi yöntemleri denebilir.
Varisler tedaviye rağmen tekrarlar mı?
Doç. Dr. Ergun Demirsoy:

Fazla kilo, uzun süre ayakta durma, hormon tedavisi gibi etken sebepler ortadan kaldırılmadıkça varis oluşumu belirli bir süre sonra tekrarlayabilir.
Varis çorapları varisleri yok eder mi?
Doç. Dr. Ergun Demirsoy:

Tedavi amaçlı uygulanan yöntemlerin hiçbiri varis çorabı uygulaması olmadan başarılı olamaz. Bu nedenle varis çorabı, hastaların tedavisinde altın standart olarak kabul edilebilir. Varis çorabıyla varislerin ortadan kaldırılması mümkün değil. Ancak devamlı ve uygun çorap kullanımıyla varislerin daha kötüye gitmesi engellenebilir. Örneğin deri değişiklikleri ve yaralar önlenebilir. Ayaktaki şişlikler kaybolabilir. Varis çorapları farklı basınç aralıklarında bulunur ve hastalığının derecesine göre ihtiyaç duyulan basmç aralıklarında kullandır. Bu konuda doktor önerisi alınmalı.

Varis Ameliyatları hakkında

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


4 Yorum Var "VARİS ÇORABI FAYDALI MI?"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Güneş Aydin dedi ki:

  Merhaba, son derece doyurucu ve sağlık bilgiler için teşekkürler. Leyha hanım!a incelemesi için bir link veriyorum. Bir çok marka ve model varis çorabını bu adresten bulabilir. xxx

 2. S.LEYLA ARICIOĞULLARI dedi ki:

  BEN VARIS ÇORABINI KESİNLİKLE GİYMEK ZORUNDAYIM KULATLUYU GİYİNEMEDİGİMDEN NORMALINI ALDIM ONUNDA UST KISMI İNİYOR VE BENİ KORKUNÇ DERECEDE RAHATSIZ EDİYOR JARTİYER AMA ,SÜS İÇİN DEĞİL BU VARIS ÇORAPLARINI RAHAT TAŞIYABİLECEĞİM BİR JARTİYER YADA BAŞKA BİR APARAT VARMIDIR? SAYGILARIMLA….

 3. hatice kaplan dedi ki:

  varis çoraplarının fiyatlarını ve çeşitlerini görmem mümkünmü acaba

 4. varis çorabı dedi ki:

  çok kaliteli ve bilgilendirici bir mesaj olmuş.
  sağolun.