By 30 Mart 2009 Devamı →

ÜZÜM VE ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARIÜzüm ve Üzüm Çekirdeiğinin Faydaları -Prof.Dr.İbrahim SARAÇOĞLU

Taze beyaz üzüm, bilinen tüm meyveler içindeki en güçlü antioksidandır ve en az 15 tane antioksidan özellikli etkin madde içerir. Taze beyaz üzümBeyaz Üzüm(vitis vinifera), bilinen tüm meyveler içinde en geniş spektrumlu antioksidandır.
Hiçbir meyvede, üzümde olduğu kadar kimyası birbirinden farklı antioksidan özellikli madde yoktur.Yoğun bir çalışma temposu içinde ve stres altındaysanız, günün getirdiği gerginliği ve de yorgunluğu üzerinizden atmak istiyorsanız, öğleden sonraları tüketeceğiniz yarım salkım taze beyaz üzüm (yaklaşık 250 – 300 gram) imdadınıza yetişecektir. Tükettikten en geç yarım saat sonra sizi nasıl rahatlattığını, stresinizin nasıl kaybolduğunu, yorgunluğunuzun adeta buharlaşır gibi üzerinizden nasıl kalktığını ve dinlendiğinizi hayretle hissedebileceksiniz.Tüm bunlara ilaveten kendinizi daha dinç ve daha enerjik hissetmeye başlayacaksınız. Sizi sakinleştirecek ve gevşemenize büyük oranda yardımcı olacaktır. Daha etkili olur düşüncesiyle, yukarıda belirttiğim ölçünün üzerine çıkmayınız. Şeker hastalarının bu konuda hekimlerine danışmadan bu uygulamaya geçmemeleri gerekir.

Eğer, kronik yorgunluktan şikâyet ediyorsanız, haftada bir kaç defa tüketeceğiniz bir bardak taze beyaz üzüm suyu, bu yorgunluğunuzun ortadan kalkmasında büyük bir destek olacaktır.
Taze beyaz üzüm ve taze siyah üzümü tüketirken ölçülü olmaları gereken iki grup vardır.
– Bunlardan birincisi ilk dört ayını tamamlamamış hamilelerdir.
– İkinci grupta ise hekimleri tarafından “karaciğer yağlanması” teşhisi konulmuş kişilerdir.Hamilelerin taze üzüm tüketimlerinde ölçülü olmalarını gerektiren neden, içerdiği ellagik asit’tir. Bu asit, abortifacient (düşük yaptırma) özelliğine sahiptir. İkinci bir nedeni de yine taze üzüm türlerinin içerdiği diethyl-amin maddesinden kaynaklanır.

Sindirim ağızda başlar
Yemeğinizi yedikten sonra üzerine taze beyaz üzüm yiyebilirsiniz. Çünkü, taze üzümün içerdiği bir asit türü, gerçek bir sialogogue’dır (salya artırıcı). Salyada bulunan pityalin enzimi (alpha-amilaz) sindirimi kolaylaştıran ve hızlandıran önemli bir enzimdir.

“Sindirim ağızda başlar” kuralını hatırlayınız. Ağızda besinin iyice çiğnenmesi çok önemlidir. Çiğneme esnasında, besin ağızda ne kadar çok parçalanırsa midedeki sindirim o kadar kolay olur. Ağızda iyice çiğnenen besin, salyada bulunan parçalayıcı enzimler ile iyice karıştığından (biyokimyasal olarak) sindirim çok daha kolaylaşır.

Bir gün tüm öğünlerinizde yemeklerinizi ve meyvelerinizi daha çok çiğneyip yutunuz. Bunu uyguladığınız gün, midenizin ne kadar rahat ettiğini ve bağırsaklarınızın ve karın bölgenizin ne kadar gevşek olduğunu hissedeceksiniz. Bu rahatlık, sizi sofrada daha uzun oturtarak doğru çiğneme alışkanlığını kazandırabilir. Bunu birkaç gün uygularsanız alışkanlık haline getirebilirsiniz. Özellikle çocuklarınıza örnek olunuz. Bu, onların geleceklerindeki alışkanlıklarını oluşturacaktır.

Ritm bozukluğuna karşı

Taze beyaz üzüm kürünün kalpteki ritm bozukluğuna karşı önleyici ve yardımcı tedavi edici gücü bulunmaz bir özelliktir. Şikâyeti olanların günde 200 – 250 gram tüketecekleri taze beyaz üzüm muhteşem bir yardımcıdır.
Yeri gelmişken tekrar belirtmekte fayda görüyorum, daha çabuk etki etsin diyerek size önerilmiş olan ölçünün üzerine çıkmayın.

Reservatrol, taze beyaz üzümün kabuklarında bol miktarda bulur. Reservatrol, kötü huylu kolesterol (LDL) seviyesini düşüren, damar sertliğini önleyen ve antioksidan özellikli etkin bir maddedir. Yakın gelecekte bu etkin maddenin yepyeni yönlerinin ortaya konacağına inanıyorum.

Dikkat:
Karaciğer yağlanması teşhisi konulmuş olanların da taze üzüm türlerinin tüketiminde ölçülü olmaları gerekir. Çünkü, karaciğer yağlanmasını artırıcı özelliği vardır. Buradan, hamilelerin ve karaciğer yağlanması olanların kesinlikle taze üzüm yememeleri gerekir sonucunu çıkarmayınız. Ancak, bu gruptaki kişilerin taze üzüm tüketimlerinde, en az şeker hastaları kadar ölçülü olmaları gerekir.

Üzüm yaraların kapanmasını geciktirir
Üzüm ve üzüm çekirdeği üzerindeki çalışmalarımda gördüğüm önemli bir sonuç da şu: Vücudunuzun herhangi bir yerinde henüz kapanmamış bir yara varsa üzüm, üzüm çekirdeği ve ceviz tüketiminden yara kapanana kadar kesinlikle uzak durun. Üzüm ve ceviz tüketimi yaraların kapanmasını geciktirir, hatta yarayı azdırabilir.

Üzüm çekirdeğini dikkatli çiğneyin
Fransızların, yüksek doymuş yağla beslenmelerine rağmen, kalp-damar hastalıklarına daha az yakalanmala-rının sebebi son yıllarda araştırma konusu olmuştur. Bir çok bilim adamı OPC’nin önemli rol oynadığı fikrinde birleşmiştir. OPC, üzüm, üzüm çekirdeği ve şarapta bulunur.

OPC nedir?
Oligomeric Proanthocyanidin üzüm çekirdeğinde bulunan çok güçlü bir antioksidan maddedir.
OPC’nin en önemli özelliği, kan yağının ve kolesterolün oksitlen-mesini önlemeye çalışmasıdır. Kısaca, OPC kan yağının ve kolesterolün serbest radikaller tarafından oksitlenmesine engel olur bu sayede kalp damarlarında yağ birikimine engel olabilir. OPC, zayıf kan damarlarının tedavisi için onaylanmış bitkisel bir ilaçtır.
OPC üzerine yazmama neden olan birinci sebep, üzüm çekirdeği ile ilgili çalışmalarımı tamamlamış olmamdır. Üzümü yerken, ara ara çekirdeklerini de çiğnemek çok faydalıdır. Üzüm çekirdeği dişlerinizin arasında ezilirken içerdiği OPC-kompleksi de açığa çıkacaktır. Bu, OPC-kompleksinin öylesine güçlü antioksidan özelliği vardır ki, bu güne kadar araştırılmış ve incelenmiş hiçbir meyvede ve çekirdiklerinde bu özellikte ve güçte antioksidan yoktur. Üzümün kendisinde de OPC vardır. Ancak, çekirdekleri çok daha güçlü olan OPC-kompleksi içerir. Üzümün çekirdeklerini, dişlerinize zarar vermeyecek şekilde dikkatlice çiğnemeniz gerekir.

Dikkat: Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.

Üzümle Gelen Güzellik Doç.Dr. Alev Eken
Üzüm Çekirdeğinin Faydaları – Dyt.Gonca Güzel (Video)
Üzüm ve Üzüm Çekirdeğinin Faydaları – Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Kara Üzüm Çekirdeği – Beslenme ve Diyet Uzm. Aylin Yılmaz
Ten Rengini Üzüm ile Açmak – Suna Dumankaya
Çekirdekli Kuru Üzümün Faydaları – Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Üzüm Çekirdeğinin Faydaları
Üzüm İle Gelen Sağlık Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Üzüm İyileştirir Güzelleştirir
Üzüm Suyu ANNE SÜTÜ Gibidir

Prof.Dr. İbrahim SaraçoğluProf.Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU
Sorularınız İçin : info@saracoglu.at
Telefon : 0 216 457 34 10 0 216 457 34 11
GSM : 0 539 470 76 46 0 539 470 76 47
Fax : 0 216 457 34 14

» Mide Rahatsızlıkları İçin Kür
»
Sinüzite Karşı Papatya Kullanımı
»
Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Bitkisel Kürler
»
İştahınızı Frenlemek İçin
»
Şifalı Kürler
»
Sistit Rahatsızlığına Karşı Karnabahar Kürü
»
KOAH ve Anfizem Hastalarına Doğal Kür
»
Vitiligo Kürü
»
İbrahim Saraçoğlu Hayat Kürleri
»
İbrahim Saraçoğlu Gülben Ergen’in Konuğu
»
Saraçoğlu’ndan Gribe Karşı Öneriler
»
Soğuk Alğınlığına Karşı Adaçayı
»
Gençleştiren Kürler
»
Prof.Dr. Saraçolu – Şifa Kitabı
»
Tüylenmeye Karşı Aslanpençesi Kürü
»
Sahte Ürünler Hakkında Uyarıları
»
Ergenlik Sivilcelerine Karşı Öneriler
»
Kimler Hangi Ekmekleri Tüketmeli?
»
Gıda Savaşları
»
Bel ve Boyun Fıtığı için Kürler Video
»
Saraçoğlu Samanyolu TV’de Video
»
İbrahim Saraçoğlu HaberTürk’de soruları yanıtladı
»
İbrahim Saraçoğlu Anlatıyor (Video)
»
Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Reçetesi
»
Kürleri Satın Almak için
»
İbrahim Saraçoğlu Sabahın Sedasında
»
Çekirdekli Kuru Üzüm Mucizesi
»
Adet Düzensizliğine Karşı Kürler
»
Saraçoğlu Kış Kürleri
»
Domuz Gribine Karşı Kürler
»
Sperm arttırıcı doğal kür
»
Bitkisel Tedavilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler
»
Sağlıklı ve hızlı kilo almanın yolları
»
Akciger kanseri ve wilson hastalığına karşı kür
»
Böbrek Taşını Düşüren Bitkisel Kür
»
Sigarayı Bıraktıran Bitkisel Kür
»
Beyaz Dut Kürü
»
Lentigo Yaşlılık Lekelerine Doğal Çözümler
»
Mide Bulantısına Karşı Kekik Kürü
»
Dereotu ve Anne Sütü
»
Suyun Faydaları
»
Kalp Büyümesine Karşı Domates Kürü
»
Saman Nezlesi ve Astına Karşı Kür
»
Adet Sancılarına Karşı Doğal Kür
»
Tansiyon ve Kolestrol için Kür
»
7 Derde 7 Deva Kürler
»
Tüylenmeye Karşı Kür
»
Üzüm ve Üzüm Çekirdeğinin Faydaları
»
Doğal Vitiligo Tedavisi
»
SOĞAN Kürü VİDEO Anlatım
»
İbrahim Saraçoğlu e-book
»
Safra Kesesi ve Sindirim Sorunlarına Karşı Kür
»
Isırgan Kürü
»
Saçlara Parlaklık Veren Kür
»
Akciger Kanserine Karşı Kür
»
Isırganotu ve Kullanımı
»
Ebegümeci Kürü
»
Havuç Kürü
»
Ispanak ve Kereviz Kürü
»
Patates Kürü
»
Papatya Kürü
»
Saç Dökülmesini Durduran Kür
»
Maydanoz Kürü
»
Anne Sütünü Arttıran Kür
»
Siroz ve Gut için Kereviz Kürü
»
Kolay Hamile Kalmak İçin İncir Kürü
»
Dut Kurusu Kürü
»
Soğan Suyu Kürü
»
Beyaz Lahana Kürü
»
İbrahim Saraçoğlu ile Söyleşi
»
Soğan Mucizesi
»
Adaçayı Kürü
»
Depresyon Kürü
»
Boy Uzatma Kürü
»
İbrahim Saraçoğlu Anlatıyor
»
Kabızlık Reçetesi
»
Pratik ve Doğal Kürler

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:, ,


12 Yorum Var "ÜZÜM VE ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. İLHAMİ dedi ki:

  Bendeki SİYAH ÜZÜM ÇEKİRDEĞİDİR , dikkat çekmek için bu notu ek yaptım

 2. İLHAMİ dedi ki:

  ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARINI, DAHA DOĞRUSU MUCUZESİNİ YUKARIDA BU SİTEDE VE DAHA BUNA BENZER BİRÇOK SİTEDE GÖRMEK MÜMKÜN, VE BU BİLGİLER SAĞLIKLA İLGİLİ UZMAN KİŞİLERİN ARAŞTIRMA SONUÇLARIDIR, AYRICA TIBBENDE KANITLANMIŞ, O YÜZDEN BENİM SİZLERE SİYAH ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİN ŞUNA YARAR, BUNA YARAR GİBİ ŞEYLER YAZMIYCAM, BUNA GEREKTE YOK ZATEN. AMA ŞUNU DİYEBİLİRİM SİZLERE, SİYAH ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ KULLANMAK İSTEYENLER ÖĞÜTÜLMÜŞ OLARAK ASLA ALMASINLAR. ÇÜNKÜ ÖĞÜTÜLÜNCE KENDİNE HAS ÖZELLİĞİ VE VİTAMİNİ KESİNLİKLE KAYBOLUR.MÜMKÜN OLDUĞUNCA MARKETLER VEYA AKTARLARDAN DEĞİLDE, KENDİSİ ÜRETİP KULLANIMA HAZIR HALE GETİREN YER – KİŞİLERDEN ALMALARINI TAVSİYE EDERİM. ÇÜNKÜ MARKETLERDEKİLER SİZLERİNDE BİLDİĞİ, TAHMİN EDECEĞİ ÜZERE RAF ÖMRÜ UZASIN DİYE KATKI MADDESİ OLMA İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK.
  Ayrıca bi not daha paylaşmak istiyorum sizlerle, ben kendim kullanıma hazır hale getirdiğim, ve öğütülmemiş siyah üzüm çekirdeği satıyorum, elimde az kaldı, 5, 6 kilo kadar, kilosunu 150 tl ye veriyorum.İsteyen tl den bana ulaşabilir, kargoyla gönderiyorum.
  Gelelim vereceğim örneğe; bir kişi sıgara için günlük 1 paket, 2 içen bile oluyo, en ucuz sıgarayı içse aylık en az 150 – 300 tl arası, vede içinde 4000 kadar zehir barındıran sıgarayı içer, ama bu mucuzevi şey için 150 tl yi çok görür.Üstelik sözkonusu kendi sağlığı olmasına rağmen 🙂 Umarım bu örnek yeterli sizler için.
  Ben amasyalıyım, cep numaram : 05462646555
  HOŞÇAKALIN…

 3. ibrahim özçelik dedi ki:

  ben 26 yaşındayım evliyim ve hipoganadizm hastasıyım bunun için ne önerebilirsiniz

 4. BİRHAN AMAN dedi ki:

  SAYIN HOCAM EŞİM BİRSENEDİR MEME KANSERİ TEDAVİSİ GÖRÜRKEN TEKRAR NÜKSETTİ VE KARACİĞERE SIÇRADI HOCAMNE YAPMAMIZ GEREKİR ALLAH RIZASI İÇİN YARDIMLARINIZI BEKLİYORUZ

 5. Misafir dedi ki:

  Alternatif tıptan faydalanmak isteyenlere, bugüne kadar faydasını gördüğüm ürünler:
  Gökçek İksir(Aromatik Limon Suyu diye de geçer), Gökçek Tonik(Aromatik Lahana Suyu diye de geçer), hastalığa yönelik Gökçek çay harmanları, 19kpazarlama ürünleri.

  Bunlar dışında kullandıklarımdan fayda görmedim, bunları da 4-5 ay kullanmadan tam fayda göremedim.
  Bu ürünler tüm hastalıklara karşı geliştirilmiş. Doğal olarak kanın temizlenmesi, bağışıklığın arttırılması esas. Bu saydığım iki ayrı firmanın ürünleri de kanserde çok etkilidir, raporlarına bakabilirsiniz.
  Herkese geçmiş olsun.

 6. necibe şenol dedi ki:

  hocam keten tohumu yağı ve üzüm çekirdeği yağı hangi durumlarda ve nasıl tüketilmelidir. bana günde 4-5 damla sabahları suyla birlikte içilmeli dendi doğru mudur

 7. Zeliha GÜMGÜMCÜ dedi ki:

  yumurtalık kanseriyim.rahmim ve yumurtalığım alındı,amaliyat esnasında 68 tane lenf alıdı 68 lenften 1tanasine sıcrama olduğu için 6 kür kemeterapi aldım.kemoterapim biteli 9 ay oldu kontrollere gidiyorum sonuclarım iyi alternatif tıptan da faydalanmak istiyorum ne önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

  Zeliha Gümgümcü 28.04.2010

 8. cavidan nurlu dedi ki:

  mrb kolay gelsin kardeşim 21 yaşında
  trombositleri sürekli düşüyor kortizonu yarım içtiğinde 5 binin altına bile düşüyor bu durumda beyin kanaması riski oluşturuyor kardeşimin trombosit sayısının artması için ne yapmamız gerekiyor.

 9. rabia güzel dedi ki:

  eşim 7yıldır şeker hastası 35 yaşında iktidarsızlık başladı önerinizi bekliyorum

 10. eliz ahmed dedi ki:

  hocam ben vitiligo hastasiyim,bildigim kadariyla tedavisi yok,onerdiginiz kur uygulayacagim,ama yinede bana siparis edebilecegim bir ilaciniz varsa lutfen bana yardim edin.simdiden tesekkur ederim.

 11. yunusemre selli dedi ki:

  hocam orak hücreli anemi hakkında neler tavsiye edersiniz.

 12. uyyjıhk dedi ki:

  iyi güzel