By 20 Temmuz 2008 Devamı →

UYKUSUZLUK VE MELATONİNDönem dönem uyku sorunu yaşıyorum. Annem ılık süt içmemi öneriyor ama ben bunun yanlış bir bilgi olduğunu savunuyorum. Sizce uyumaya yardım eden gıdalar var mı?
Bir bardak ılık sütün bir efsane olmadığı, gerçekten de uykuya yardımcı olduğunun anlaşılmasıyla; son dönemde uykuya yardımcı olan yiyecekler merak konusu oldu.
– Uyku gıdalarının en ünlüsü yani ılık süte değinelim. Sütün uykuya destek olmasının esas nedeni içindeki ‘triptofan’ isimli bir madde. Vücudunuz bu maddeyi mutluluk hormonu ‘serotonin’ ve uyku hormonu ‘melatonin’ yapımında kullandığından ılık süt üzerine de biraz bal eklediğinizde uykuya yardımcı oluyor.
-Triptofan sadece sütte bulunmuyor. Tahıllar, muz, yoğurt, hindi eti ve fıstık da bu maddeyi bol bol içeriyor. Akşam yemeğinden birkaç saat sonra bu yiyecekleri içeren ufak bir ara öğün atıştırmanız uykunuza fayda sağlayacaktır.

KAFEİNLİ BİR ŞEY İÇMEYİN

– Az yağlı veya yağsız sütle hazırlanmış küçük bir kase tahıllı kahvaltı gevreği, ince bir dilim peynir veya hindi etiyle birkaç parça kraker yemek sizi uyku öncesinde rahatlatabilir. Ancak kilo sorunu yaşıyorsanız bu kalorileri de hesaba katmalısınız.

– Yatmadan önce ağır, baharatlı, mayalı yiyeceklerden ve gazlı, alkollü, kafeinli içeceklerden kaçınmanız da yararlıdır.

– Yatmadan önce yenen aşırı proteinli yiyeceklerin uyarıcı etki yaparak uykunuzu kaçırabileceği de aklınızda olsun. Bu nedenle et ve et ürünlerinden zengin yiyecekleri öğle yemeğine bırakmalısınız.

– Bir de uykuya yardımcı olan besin destekleri var. Bunlar arasında melatonin, 5-hidroksi-triptofan (5- HT), valerian destekleri, melisa ve papatya çayları en bilinenleridir. Ancak yine de herhangi bir besin desteği almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

DUŞ ALIN, KİTAP OKUYUN

* Uyku sorunlarınızı bu yiyeceklerle çözemiyorsanız yatak odanızın ısısını, ışığını tekrar gözden geçirmeniz de faydalıdır. Ayrıca yatmadan önce ılık duş yaparak, kitap okuyarak, müzik dinleyerek, sevdiğiniz bir kişi veya olayı düşünerek de rahatlayabilirsiniz.
* Her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya özen göstermeniz, yatma saatinden hemen önce ağır egzersizler yapmaktan kaçınmanız da şart.

Dr. Ece Hattat

Kadınların Yaptığı Hatalar
Uykusuzluk ve Melatonin
Uzun Yaşamanın Sırrı
Mayo Hastalığı
Çikolata Tansiyonu Düşürür
Sigara Sonrası Öksürükler
Cinsel Gücünüzü Arttırma Yöntemleri
Tansiyon, Hafıza Kaybı Yapıyor


Dip Not: Melatonin, kişiden kişiye değişse de yaklaşık olarak 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur.

Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamak. Jetlag sendromu denen hadisenin sebebi de bu hormon. Hormon diğer antioksidan tesirleri de güçlendiriyor, kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor, üreme sistemiyle bağlantısından tutun da yorgunluk, isteksizlik gibi durumların nedenlenlerini de oluşturabiliyor. Şu anda, yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da bu hormonun üzerinde önemle durulmaktadır. Can alıcı noktalardan biri, hormonun çocuklar üzerindeki tesiridir.

“Avrupa’da lösemili ve kanserli çocuk sayısının artmasından ötürü yapılan araştırmalar sonucunda ailelerden istenen bir husus da, çocukların kesinlikle karanlıkta yatırılması, çünkü melatoninin güçlü biçimde salgılanmasının kanserden koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Ancak bu hormon ışığa duyarlı.” Deneylerde, uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken, ışık açıldığında hormonun azaldığı, karanlıkta ise yoğun biçimde salgılandığı tespit edilmiş. Bilimsel bir gerçek.

“Lütfen karanlıkta yatın ve çocuklarınız uyurken ışığı kapatın”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Ece Hattat

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.