By 17 Nisan 2013 Devamı →

Uykusuzluk nasıl tedavi edilir?UYKUSUZLUK (İNSOMNİA) NEDİR?

uykusuzlukİnsomnia, uykuya dalmakta güçlük, uykuyu sürdürmekte güçlük veya yeterli uyku süresine rağmen uykusuzluk anlamına gelir.

Uyku kişiye, yaşa, genel sağlık durumuna, strese bağlı olarak birçok değişiklik göstermekle birlikte erişkin sağlıklı bireylerde her gece 7-8 saat uyku normal olarak kabul edilmektedir. Bebekler günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirir; yaşla birlikte uyku süresi kısalır ve uyku daha bölünebilir bir hal alır.

Uykuda Sirkadiyen Döngü 24 saat içerisinde birbirini tekrar eden, temel olarak ışık ve karanlıktan etkilenen biyokimyasal, fizyolojik ve davranışsal süreçlerin tümüne verilen genel bir tanımlamadır. Bu ritim dış etkenlere bağlı olmadan, yerel saate uygun olarak değiştirilebilen, belirli bir sıcaklıkta sabit bir şekilde sürüyor olmalıdır.

Uyku döngüsünün iki belirgin aşaması vardır; hızlı göz hareketlerinin olmadığı (non rapid eye movement) NREM ve hızlı göz hareketlerinin olduğu (rapid eye movement) REM. Sağlıklı yetişkinler uykuya NREM ile başlar, 60-90 dakika sonra REM’e geçiş olur. REM süreci genelde toplam uyku sürecinin % 20-25 ini oluşturur. REM döneminde solunum hızı ve derinliğinde dramatik değişimler olur. Rüyaların çoğu bu dönemde görülür. REM döneminde kısalma depresyon, sirkadiyen ritim bozukluklarında veya ilaç kesilme sendromlarında görülür. NREM ise derin uyku dönemidir.

Uyku Bozukluğu Tanı Kriterleri:

A. Başlıca yakınma, uykuya dalmada ya da uykuyu sürdürmede çekilen zorluk ya da dinlendirici olmayan uykudur. (uyku miktar olarak yeterlidir, ancak kişi yataktan kalktığında kendini dinlenmemiş olarak hisseder).

B. A maddesinde sözü edilen bozukluk en az bir ay süreyle haftada en az üç kez olur ve gündüz olan önemli derecede yorgunluk yakınması ile ya da uyku bozukluğuna bağlanabilen bazı semptomların başkalarınca gözlenebilir olması ile sonuçlanacak denli ağırdır. (örn. irritabilite ya da gündüz işlevselliğinde bozulma gibi)

C. Uyku -Uyanıklık Düzeni bozukluğu (sirkadiyen ritm bozukluğu) dışında ortaya çıkmış olması gerekir

Uyku bozukluğu tanısında uykunun kalitesi, (içeriği) ya da süresinde bozukluk söz konusudur. Kalitedeki bozukluklar NREM ve REM sürelerinde kısalmalar veya birbirine olan oranda bozulma olur. Uykunun süresinde de azalma veya artma şeklinde bozukluk olabilir.

Uykusuzluk, süresine göre de sınıflandırılır:

– Bir episodda bir kaç gece süren ve kendiliğinden geçen uykusuzluğa geçici uykusuzluk ( jet lag veya uyku yerinin, programının değişmesi),

– Bir kaç gün ile üç hafta arasında süren uykusuzluğa kısa süreli uykusuzluk (ameliyat sonrası iyileşme veya kısa süreli hastalıklar),

– Aylarca, yıllarca süren uykusuzluğa ise kronik uykusuzluk denir. Bu tip genelde primer (bir sebebe bağlı olmayan) uyku bozukluğu şeklindedir.

Uykuyu sürdürmekte problem varsa major depresyon, uyku apne sendromu, huzursuz bacak sendromu ya da yaşlanma akla gelmelidir.

UYKUSUZLUĞUN NEDENLERİ

PSİKOLOJİK

Anxiete

Depresyon

Stres (mental, emosyonel, durumsal)

Şizofreni

Bipolar bozukluklar Mani

FİZİKSEL

Kronik ağrılı sendromlar

Kronik yorgunluk sendromu

Konjestif kalp yetmezliği

Kalp hastalığına bağlı göğüs ağrıları

Asid reflü hastalığı

Kronik obstrüktif (tıkayıcı) akciğer hastalıkları

Gece tekrar eden astım nöbetleri

Obstrüktif uyku apnesi

Dejeneratif hastalıklar (Parkinson ve Alzheimer)

UYKUSUZLUK VE RİSK GRUPLARI

Seyahat edenler

Vardiyalı çalışanlar

Yaşlılar

Adolesanlar

Gebelik

Menopoz

İlaç bağımlılığı

Alkolikler

UYKUNUN İYİLEŞTİRİLMESİ ( UYKU HİJYENİ )

Düzenli yatma ve uyanma zamanlarının belirlenmesi

Gün içerisinde uyuklamalardan kaçınmak

Uyku ortamının da ışık ve gürültü gibi çevresel etkenlerden uzaklaşmak

Yatakta uyumak için uzun süre çaba göstermemek yirmi dakika içinde uykuya dalınmazsa kalkmak ve tekrar uyku gelinceye kadar oyalanmak

Uykuya yardımcı olan yastık ve yatak kullanmak

Gün içersinde yeterli ve düzenli egzersiz yapmak

Yatmadan önce stresi azaltmak kitap okumak veya ılık su banyosu yapmak

Alkollü veya kafeinli içeceklerin aşırı tüketmemek, idrar söktürücü ilaçları gece geç saatlerde almamak

Gribe yönelik ilaçlar, diyet ilaçlarının bitkisel ilaçların destekleyici (supplement) kontrollü kullanmak

Phd.Dr. M. Levent Tunalı


Uykusuzluk problemine son verin

Uykusuzluk problemi yaşıyorsanız alacağınız bir dizi önlem ile bu sorunu kolayca aşabilirsiniz.

Sağlıklı uyku düzeninde insanın dinlemeden faydalandığı iki ana bölüm vardır. Uykunun inceldiği ve kalınlaştığı saat dilimleri. Bunu derin uyku ve hafif uyku olarakta adlandırabiliriz.

Hafif uyku, dinlenmeye ve rahatlmaya geçiş sürecidir. Derin uykuya geçildiğinde vücut etkili dinlenme sağlar.

Aktif bir dinlenme yaşamak ve düzenli yatış saatlerine uyum sağlamak istiyorsanız gün içinde bunları uygulamalısınız.

Kendizi zorlarladığınız her işte olduğu gibi uyuma konusunda da bu böyle. Öncelikle zorunluluk hissiden uzak, ne zaman uykunuz gelirse o zaman yatağa gidecek şekilde sorunu çözmede ilk adımı atabilirsiniz.

Gün içinde haraketli olmak gece uykuya dalma konusunda sizi tetikleyecektir.

Işık, uykuya geçiş sırasında önemli bir faktördür. Karanlık bir oda veya en azından loş bir ortam genelde tavsiye edilen en kolay yöntemdir.

Yemekten hemen sonra uyumak, yatmadan önce yemek uyku düzenini bozan ve sıkça yapılan en büyük hatadır. Bu yüzden belli bir saatten sonra yemek yememek hem kilo almamanız hemde düzeninizin bozulmaması açısından önemli.

Bütün bunları yapıp uykuya geçemiyorsanız kalkın. Televizyon izleme veya kitap okuma bu aralarda kafanızı boşaltabileceğiniz en kolay yöntem olacaktır.

Aynı saatlerde yatıp kalkmaya özen gösterin. Günlük minumum 6 saat, maksimum 8 saat uyku sizin için yeterli olacaktır.

Uykusuzluk sorununuzu kendi çabalarınızla çözemediyseniz mutlaka uzman hekimlerden destek alın. Arkadaş tavsiyesi ile ilaç tüketimine kalkışmayın.


Uykusuzluk kilo yapıyor

Birçok kişide eğer uyku sorunu varsa daha fazla yeme isteği oluşmaktadır.

Yapılan bir çalışmaya göre günde 6 saatten az uyuyan kişilerde, normal sürede uyuyanlara göre haftalık 800g. artış olmaktadır.

Uykusuzluk ile kilo artışı arasındaki ilişki ile ilgili birçok çalışma bulunmakta. Uykusuzluk kilo aldırmaz sadece hormon seviyelerini etkilediğinden iştahı artırarak daha fazla yemenize ve dolayısıyla kilo almanıza neden olur.

Uykusuzluk ayrıca bağışıklık sistemini de olumsuz etkiler, daha sık hastalanabilirsiniz.

Sinir sistemi hastalıklarını tetikleyebilir, bu nedenle daha mutsuz ve depresif olabilirsiniz.

Eğer kilo problemi yaşıyor, dikkat etmenize rağmen kilo veremiyorsanız uyku düzeninizi gözden geçirin. Eğer uyku sorunlarınız varsa bunu çözümleyin.

Uyku düzeninizi değiştirmekte önce beslenmenizi değiştirmekle başlayın;

* Karbonhidrat tüketiminizi gözlemleyin, eğer basit karbonhidratları çok tüketiyorsanız; şeker ve şekerli besinler, beyaz unlu mamüller.. gibi, şeker metabolizmanızı etkileyerek uykusuzluğu tetikleyebilir.

* Sindirimi zor olan besinleri akşam saatlerinde yememeye özen gösterin. Özellikle proteinlerin sindirimi zordur, bu nedenle daha çok öğle yemeklerinizde tercih edin.

* Yağlı besinlerden, kızartmalardan, hamur işlerinden uzak durmaya çalışın.

* Serotonin hormonunun sakinleştirici özelliği vardır. Hindi ve tavuk eti serotonin salgısını artırarak stresi azaltacaktır.

* Ara öğün olarak kuruyemişleri tercih edin, tabiki uygun miktarda.

Diyetisyen Özlem Sert AYDIN* Akşam yemeğinizden sonraki ara öğününüzde az yağlı süt veya yoğurt tüketin.

* Uyku öncesinde melisa ve papatya çayı deneyin.

Dyt. Özlem Sert Aydın
www.ozlemsert.com


Uykusuzluk İçin Bitkisel Tedavi

İyice yorgun olmadıkça yatağınıza gitmeyin. Öğleden sonra ya da ikindi vakti, kesinlikle yatmadan önce değil düzenli olarak egzersiz yapın. Araştırmalara göre kondisyonu iyi olan kişiler mutlu ve rahat uyuyabiliyor.

uykusuzluk için bitkisel önerilerBitkisel öneriler

Kediotu

Yatma zamanında kediotu çayı yapın, rahatlatıcı etkisi vardır, bir fincan suda 1 çay kaşığı koymanız yeterli. Yatmadan önce 1 fincan için. Bu çayı günde 2-3 kez içebilirsiniz. Kedotu kökü kapsülü ve sıvılarını da tercih edebilirisniz.

Papatya çayı

Papatya çayı yatmadan önce herkesin içtiği geleneksel bir içecektir. Bir fincan suya 2- 3 çay kaşığı koyup kaynatabilirsiniz. Dinlendirin ve süzün. Çay poşetleri de kolayca bulunuyor.

Kılıç Otu, Binbirdelik Otu

Bu bitki sadece depresyon tedavisinde kullanılıyor ancak aynı zamanda kaygı düzenleyicidir. MAO olarak bilinen enzimi durdurabilir. 4 ila 6 hafta arasında içildiğinde etkildir. Bir fincan kaynamış suya 1-2 çay kaşığı kurutulmuş bitkiyi koyun, dinlendirin ve süzüp için.


Uykusuzluğun Formülü

Çok uykusuz olduğunuzu, isterseniz matematiksel bir formülle de anlatabilirsiniz. Britanyalılar, ‘uykusuzluk formülünü’ geliştirdi.

Formülde, saat kaçta yattığınız, sabah kaçta kalktığınız, uyku kaliteniz, yatmadan önce ne kadar alkol aldığınız, sabahları kolay kalkıp kalkamadığınız, kendinizi gündüz kuşu mu yoksa gece kuşu olarak mı gördüğünüz, kendinizi günün hangi saatinde en dinamik hissettiğiniz gibi çeşitli faktörler hesaba katılıyor.

Formül şöyle: CDA (çevresel faktörler) + CT (kişinin biyolojik saati) + KF (özel şartlar) = TMT (uykusuzluk derecesi).

Uzmanların yaptığı araştırmaya göre Britanyalıların büyük bir kısmı uykusuzluk çekiyor. Yüzde 40’ı işyerinde uyurken, yaklaşık yüzde 50’si de uykusuzluk nedeniyle çalışırken hatalar yapıyor. Uykusuz kalan Britanyalıların yüzde 62’si ise bu nedenle sosyal hayatlarının kısıtlandığından yakınıyor.

Uykusuz kadınlar sinirli, erkekler sakar

Araştırma ayrıca uykusuzluğun kadın ve erkekleri farklı şekilde etkilediğini de ortaya koydu. Kadınlar, uykusuz kaldıklarında daha sinirli ve alıngan olduklarını ifade ederken, erkekler uykusuzluktan sık sık hata yaptıklarını söyledi.

Uykusuzluğu Yenmek için 10 yöntem…

Uykusuzluk ve kalitesiz uyku, özellikle yoğun çalışan insanların en büyük sorunlarından. Uykusuzluğa sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak ise güzel bir uykunun kapısını açıyor.

1- Yatak odası öğleden sonra güneş almayan, havalandırılan bir oda olsun.
2- Klima kullanın ama odayı soğutmak yerine ideal ısıda tutun.
3- Yatak odasında televizyon, kitap, bilgisayar ya da kurutulan çamaşırlar bulundurmayın.
4- Uykuya dalabilmek için yatak odamızın karanlık olması gerek.
5- Akşamları yapılan spor, adrenalini yükselterek uykuya dalmamızı zorlaştırabilir. Sporu daha erken yapın.
6- Vücut ısısını yükseltecek naylon pijama ve battaniyeden uzak durun.
7- Uyumadan üç saat öncesinde yemek yemeyi bırakın.
8- Yatakta günün muhasebesini ya da ertesi günün planını yapmayın.
9- Yatmadan önce alınacak ılık bir duş, iyi bir uyku için çok işe yarar.
10- Çocuklara uykudan önce oyun oynatmayın. Adrenalinleri yükselir, uyuyamazlar.

Uyku Bozukluğu Nedir?


Uyku problemi olanlar… Uykunuzu kaçıran aşağıdaki etkenleri hayatınızdan çıkarmanızda fayda var!
1- Yatakta durmayın

Eğer uykunuz kaçtıysa yatakta yatmaya devam etmeniz uykunuzu getirmez. Onun yerine kalkın ve fazla heyecan verici olmayan bir işle ilgilenin. Kitap okumak genelde en iyi çözümdür

2-Alkolle vedalaşın

Yatmadan önce bir kadeh kokteyl ya da şarap içmenin uyku getireceği söylenir ama eğer uykunuz zaten kaçmışsa ya da gürültülü bir ortamda içiyorsanız içki uykunuzu tamamen kaçırabilir. En iyi çözüm uyku saatinizden 3-4 saat önce alkolle ilişkinizi kesmeniz.

3- İnternette dolaşmayın

Akıllı telefonlar ve tabletler hayatımıza girdiğinden beri bir çoğumuz yatakta uzanıp internette sörf yapmaya alıştık. Halbu ki bu alışkanlık sizi uyarıp uykunuzun kaçmasına sebep olabiliyor. Ayrıca ekrandan yansıyan ışık gözlerinizi uyararak uyanık kalmanıza neden oluyor. En doğrusu yatmadan 3 saat kadar önce tüm elektronik cihazları bir tarafa bırakmanız.

4- Kafeinden uzak durun

Elbette yatmadan önce bir double- espresso içmemeniz gerektiğini biliyorsunuz! Peki akşamüzeri saat 5 civarında içtiğiniz kahve de gece uykunuzu kaçırıyor olabilir mi? Kahve, çikolata, çay ve bazı içecekler kafein içerir ve vücuttan atılması zaman alır.

5- Akşam geç saatte egzersiz yapmayın

Artık spor salonları geç saate kadar açık, ama yine de siz siz olun akşam geç saatte yoğun egzersiz yapmayın. Egzersizler vücut ısnızı artırarak uykunuzu kaçırabilir.

6- Yatakta çalışmayın

Akşam yatağın üzerine uzanıp diz üstü bilgisayarınızdan e-mailleri cevaplamak, kalan işleri tamamlamak işlevsel gelebilir ama iş stresini uykunuza karıştırmayın. Yatağınızı sadece uyku ve seks için kullanın.


Bir aydan fazla sürüyorsa dikkat

Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, bir ay ya da daha uzun süreli uyku sorunlarında mutlaka bir hekime gitmek gerektiğini ancak bu süre içinde bazı bitkisel ürünlerin kısa süreli çözüm sunabileceğini söyledi.

Yılmaz, uykusuzluğa karşı ıhlamur, kekik, sarı kantaron otu, papatya çiçeği çayı önerdi. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, uyku sorunlarında izlenmesi gereken yıl konusunda açıklamalarda bulundu.

Uykusuzluğun birçok hastalığın belirtisi olduğunu, erken tanı için hekime başvurmanın çok büyük önem taşıdığını ifade eden Yılmaz, “1 ay ya da daha uzun süreli uyku sorunlarında mutlaka bir hekime gitmek gerekir ancak bu süre içinde bazı bitkisel ürünler kısa süreli çözüm sunabilir” dedi.

ADA ÇAYI ANTİBİYOTİKTİR

Yatmadan 10-15 dakika önce içilecek bazı bitki çaylarının uykuya dalmayı kolaylaştırdığını vurgulayan Yılmaz, iyi bir baharat ve antibiyotik olan ada çayının, bal ve sirke ilave edilerek içilmesi halinde huzursuzluk nedeniyle uykuya geçemeyenlere ya da aşırı yorgunluktan uykusunu sürdüremeyenlere iyi geldiğini belirtti. Yılmaz, “Ada çayı gece terlemesi nedeniyle uykusu bölünenler için de yararlı olabilir” diye konuştu. Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, uykusuzluğa çare olabilecek diğer bitkilerle ilgili şu önerilerde bulundu:

“Ihlamur, kekik, sarı kantaron otu, papatya çiçeği çayları yatağa gidince uykuya geçiş süresini kısaltır ve dalmayı kolaylaştırabilir. Yatmadan 10-15 dakika önce ılık muzlu ve ballı süt içmek ya da ayçiçeği yağı ile gargara yapmak da uykuya geçişi hızlandırır. İçindeki etkili maddeler kan şekerinin organizmaya dağılımını dengelediğinden elma da uykusuzluğa iyi gelir. Gelincik çiçeklerinin balla karıştırılması ile elde edilen macun geçmişte de uykusuzluk için kullanılmıştır.”

Bazı sebze ve meyvelerin de uykusuzluğa iyi geldiğini kaydeden Prof. Dr. Yılmaz, kavun, portakal, mandalina, armut gibi meyveler ile marul, maydanoz, nane, semizotu gibi sebzelerin uyku için faydalı olduğunu bildirdi.


Uykusuzluğa karşı ayçiçek yağı

Uzun süredir uykusuzluk sorunu çekiyorsanız, bitkilerden yardım alabilirsiniz. Ayçiçek yağı gargarası rahat uyumanızı sağlarken; bal ve sirkeyle birlikte içilen adaçayı, uykuya dalmanıza yardımcı oluyor

Kronik uykusuzluk çekiyorsanız, Türk Uyku Tıbbi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz’ın basit ama etkili önerilerine kulak vermelisiniz. Prof. Dr. Yılmaz, uyku sorunlarına çözüm olabilecek bitkilerle ilgili bilgi verdi:
Bir ay ya da daha uzun süre devam eden, uykuya dalma ve uykuyu sürdürme konusundaki sorunlarda mutlaka bir uyku uzmanına gidilmeli. Çünkü uykusuzluk bir semptomdur ve birçok hastalığın belirtisi olabilir. Bu hastalıkların erken tanısı için hekime erken gidilmesi çok önemlidir. Ancak hekime gidinceye kadar uykusuzluğa iyi gelen bazı bitkisel ürünlerden faydalanarak, kısa süreli çözümler üretebilirsiniz.

ILIK MUZLU-BALLI SÜT İÇİN

Adaçayı; faydalı bir baharat ve antibiyotiktir. Bal ve sirke ilave edilerek içilirse, huzursuzluk nedeniyle uykuya dalamayanlara ya da aşırı yorgunluk nedeniyle gece boyunca sık sık uyananlara iyi gelir. Adaçayı; gece terlemesi nedeniyle uykusu bölünenler için de yararlı olabilir.
Ayçiçek yağı içilmez ama gargara yapıldığında uykusuzluğa ve kronik baş ağrısına iyi gelir.
Ihlamur, kekik, sarı kantaron otu, papatya çiçeği gibi otların çayları da uykuya dalmayı kolaylaştırabilir.
Yatmadan 10-15 dakika önce ılık muzlu-ballı süt içmek ya da ayçiçek yağı ile gargara yapmak; uykuya dalmayı kolaylaştırabilir.
Elmanın içindeki etkili maddeler; kan şekerinin organizmaya dağılımını dengelediği için uykusuzluğa iyi gelir.
Gelincik çiçeklerinin balla karıştırılmasıyla elde edilen bir macun, uykusuzluğa karşı sıkça kullanılır.
Kavun, portakal, mandalina, armut gibi meyveler ile marul, maydanoz, nane ve semizotu gibi sebzeler; uykuya dalma süresini kısaltır.

UYKU HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

YANLIŞ: Yatakta ne kadar çok kalınırsa, o kadar çok uyunur.
DOĞRU: Yatakta uyumayı beklemek yerine, uyku gelene kadar bir şeylerle ilgilenmek, kitap okumak veya TV izlemek daha doğrudur.
YANLIŞ: Çok çalışanlar daha iyi uyur.
DOĞRU Aşırı yorgunluk; böbrek üstü bezlerinin stres hormonu salgılamasına sebep olur. Uyku güçlüğü çeken birçok kişinin asıl sorunu yorgunluktur.
YANLIŞ: Gece yatmadan önce bol karbonhidrat tüketilirse, iyi uyunur.
DOĞRU: Yatma vaktinden birkaç saat önce yenilen yemekler; vücut sıcaklığını artırarak uykusuzluğa neden olur.

HAFTA SONU DAHA FAZLA UYKU
YANLIŞ: Bir insanın her gün yedisekiz saat uyuması gerekir.
DOĞRU: Halbuki erişkin insanlar bazen yaptıkları iş gereği, bazen de gece TV izleme, internette sörf yapma gibi nedenlerle hafta içinde daha kısa süre uyuyup bu uyku yoksunluğunu hafta sonları fazla uyuyarak telafi edebiliyor.
YANLIŞ: Gece sık tuvalete gitmek, sadece idrar yolları ile ilgili bir sağlık problemidir.
DOĞRU: Uyku apnesi sendromunda yaşanan nefes durmaları; kanın içeriğindeki oksijen düzeyini azaltıyor. Bunun sonucunda kalp atışları hızlanıyor, tansiyon yükseliyor ve damarlarda dolaşan kanın volümü artıyor. Artan volüm; idrar torbasını da uyarıyor ve kişi bu baskıyı ancak idrar yaparak atabiliyo

KARANLIK OLMALI
Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, iyi bir uyku için en önemli faktörün karanlık bir ortam olduğunu söylüyor. Bunun için gece lambası yakmadan, tamamen karanlık bir odada uyumaya alışmak gerekiyor.

YATMADAN ÖNCE BUNLARA DİKKAT!
Gece uykusu için en ideal saatler; akşam 22.00 ile sabah 06.00 arasıdır. Vücut kendisini gece 23.00 ile 01.00 arasında yeniler. Bu saatlerde uyumak, vücut için çok faydalıdır.
Yatmadan önce hazmı zor yiyecekler yemeyin. Saat 20.00’den sonra yemek yememek, 21.00’den sonra çok sıvı tüketmemek uyumayı kolaylaştırır.
Geceleri kahve veya alkollü içecekler içmeyin. Yatmadan 10-15 dakika önce ılık süt veya ballı-muzlu süt için.
Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkma alışkanlığı edinin.
Yatmadan önce sıcak bir banyo yapın.
Uyumadan önce enstrümantal müzik dinleyebilir veya kitap okuyabilirsiniz.
Yatarken sıkıcı, üzüntü verici ya da stres nedeni olabilecek şeyler düşünmeyin.
Ayaklarınızı sıcak tutun ve oda ısısının 20-22 derece arasında olmasına dikkat edin. Rahat bir yastık ve yatak tercih edin.

CEP TELEFONU ALARMI YERİNE PİLLİ ÇALAR SAAT
Yatak odasında TV izlemek, bilgisayar, iPad, cep telefonu gibi cihazları yatma saatinde kullanmak; uyku düzenini bozabiliyor. Bu aletlerin yaydığı elektromanyetik enerji, aletler kapalı durumdayken bile kişileri olumsuz etkiliyor. Uyku kalitesini artırmak için bu cihazları, yatak odasından uzaklaştırmak gerekiyor. Cep telefonu alarmını kurmak veya elektrikli saat kullanmak yerine, pille çalışan, klasik bir çalar saat tercih etmelisiniz.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , , , , , , , ,


1 Yorum Var "Uykusuzluk nasıl tedavi edilir?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. Serap Seçil Gölsoy dedi ki:

    Bu yazıyı bu saatde okuduğuma göre sanırım ciddi anlamda uykusuzluk sorunum var. Epey detaylı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş, emeği geçenlere teşekkür ederim.

    Bir çoğunu not aldım. Hatalarımı gördüm (Büyük kısmı beni anlatıyor)

    Eğer yazılanlar işe yaaramazsa haftaya gene yazarım.

    İyi uykular 🙂