By 22 Mayıs 2010 Devamı →

UYKUDA GÜZELLEŞMEKUykuda güzelleşmenin sırları

Bütün gün çeşitli etkilerle yıpranan cildimizin aynı vücudumuz gibi iyi bir gece uykusuna ihtiyacı var. Cildimizi uykuya ne kadar iyi hazırlarsak o kadar parlak, canlı ve genç bir tene sahip oluruz. Çünkü gece biz uyurken cildimiz kendini yeniler, onarır, kırışıklıklarla savaşır. Cildimizi koruyan kolajen ve elastin dokuları geceleri yeniden oluşur. Cilt kendi çabasıyla yenilenirken bizim de ona en doğru takviyelerde bulunmamız gerekiyor. Bu yüzden gece kremleri gündüz kremlerinden daha farklı ve daha güçlü bir yapıya sahiptir.

Gençken cilt 28 günde tümüyle yenileniyor, genç ve sağlıklı hücreler yüzeye rahatlıkla çıkıyor. Oysa yaşlandıkça cildin yenilenmesi için 50 gün hatta daha da uzun süreye ihtiyaç var. İster genç olalım, ister daha ileri yaşlarda cildimize iyi bakmamız daha da ileriye bir yatırım aslında. Bunun için gece bakım kremlerine 30’lu yaşlardan itibaren başlamakta yarar var.

Gece bakımının önemi

Gece bakımı için en önemli önerimiz; uykuya yatmadan önce mutlaka cildinizi temizleyin. Asla ve asla temizlemeden uyumayın. Çünkü gece uyurken aynı zamanda güzelleşiyoruz. Uykuya daldığımızda cildimiz kendini 23.00’ten itibaren yenilemeye başlıyor. Bu yenileme süreci 04.00’e kadar devam ediyor. Cilt bu çabayı gösterirken saat 01.00-03.00 arası cilt daha fazla kuruyor. Çünkü müthiş bir performans gösteriyor kendini tedavi için. Ama bütün çabayı da cilde bırakmamak, bu işlevini daha da hızlandırmak bizim elimizde. İşte tüm bu nedenlerden dolayı biyolojik saatimize uygun geliştirilen gece kremleri, gündüz kremlerinden farklı olarak daha etkili ve daha tedavi edici ürünlerdir. Bu kremler kırışıklık, leke gibi olumsuz faktörlerle ciltle birlikte gece boyunca mücadele eder, cildin çabuk iyileşmesini sağlar. Bu nedenle gece kremlerini bir uzmana sorarak bilinçli satın alın. Hücre yenileyiciler, Retinol, A vitamini gibi kolajen üretimini destekleyen, kırışıklıkların giderilmesine yardım eden maddelerle zenginleştirilmiş gece kremleri siz uyurken sizi güzelleştirecek, gençleştirecektir.
Siz de yapabilirsiniz
Tüm bunlar için mutlaka pahalı gece kremleri almanıza da gerek yok. İşte size birkaç küçük öneri:

* Cilt gece bu mücadeleyi sürdürürken kuruduğu için mutlaka gece yatarken ve sabah kalkınca su içmekte yarar var.

* Cildinizi mutlaka çok iyi temizleyin, gece hava alsın.

* Sonra da önce şu maskeyi uygulayın:
3 kahve kaşığı dövülmüş badem,
1 kahve kaşığı badem yağı,
1 kahve kaşığı taze krema,
1 yumurta sarısını iyice karıştırın ve temiz yüzünüze (göz kenarları hariç) sürün. 15 dakika sonra yıkayın.

* Maskeyi yıkadıktan sonra cildinizi kurulayın ve 50 gram vazelin, 1 çay kaşığı tereyağ, 1 çay kaşığı havuç suyunu karıştırarak hazırladığınız kremi yüzünüze sürün. Göreceksiniz sabah uyandığınızda cildiniz taptaze ve canlanmış, pırıl pırıl bir görüntüde olacak.

* Aynı karışımı ellerinize de uygulayın. Bu uygulamadan sonra pamuklu bir eldiven giyerek uyuyun. Elleriniz de yumuşacık olacak.

İyi bir uyku için

İyi bir uyku cildimiz için olduğu gibi vücudumuz için de önemli. Kendimizi uykuya hazırlarken ruhsal gerginlikleri de geride bırakmalıyız. Mesela uykudan önce bir melisa ya da papatya çayı için ve yastığınıza lavanta spreyi sıkın. Mucize yarattığını göreceksiniz!

Dr. Ceyda ŞENER
Ceyda ŞENERÖnceki Yazılar :
* Güzellik Üçgeni
* Akne Tedavisine Alternatif Yaklaşımlar
* Erkek Cilt Bakımı ve Kürler
* Selülitlere Bitkisel Çözümler
* Malezma ve Tedavisi
* Doğal maskeler ile cilt temizliği
* Güneş yanıkları için bitkisel çözümler
* Şişmanlatmayan gıdalar
* Kırışıklık ve lekelere son

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Ceyda ŞENER

Etiketler:, ,


6 Yorum Var "UYKUDA GÜZELLEŞMEK"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. zeynep dedi ki:

  çok saçam bir site bazıları saçam hemde çokk ama bazılarıda çok önemli

 2. zuhal uç dedi ki:

  teşekkür ederim melis. denedin galiba nasıl işe yarıyormu?

 3. Meliss dedi ki:

  Zuhal ben kremayı hazır marketten aldım. Marketlerde satılıyor.

 4. zuhal uç dedi ki:

  bir cevap verecek misiniz?

 5. zuhal uç dedi ki:

  gece bakımının önemindeki verdiğiniz maskedeki kremayı nasıl temin edebiliriz yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tsk ederim

 6. aslı gündoğdu dedi ki:

  yaa bişe desem benim yüzümde baya sivilce var sivilcenin daha fazla çıkmaması için veye sivilcelerimin gitmesi için evde yapılan yöntemlerden yazsanız
  yaa ama gerçek olsun her şeyi yaptırıyorlar ondan sonra hiç bişe olmuyor boşuna malzeme gitmiş oluyor