By 09 Haziran 2012 Devamı →

ULUSLARARASI VERİ BANKASINDAN İLK İLİK NAKLİLenfoma hastası Gözde Angız’ı hayata bağlayan ilik ABD’den geldi. Operasyonla ilk kez Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir hastanede uluslararası veri bankasından gönderilen ilik nakledilmiş oldu.
Lenfoma hastalığıyla 3 yıldır mücadele eden Gözde Angız’ı hayata bağlayacak ilik için uluslararası bankalara kayıtlı 20 milyon verici tarandı. Operasyonla, Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir hastanede ilk kez uluslararası veri bankasından temin edilen kemik iliği nakledilmiş oldu Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3 yıldır lenfoma tedavisi gören Angız, hastalıkla tanışmasını ve verdiği yaşam mücadelesini muhabirine anlattı. Lise son sınıftayken sırt ağrısı şikayetiyle başvurduğu hastanede, önce ciğerinde kist bulunduğunu, yapılan ileri tetkikler sonucunda ayrıca lenfoma tanısı konulduğunu belirten Angız, ‘’Ailem bana lenfoma olduğumu söylemedi. Annem bilgisayarda kanserle ilgili bilgilere bakarken anladım hastalığımı. Önce çok üzüldüm, ‘neden ben, ne yaptım da bunu hak ettim?’ diye düşündüm, ama sonra hastalığımı kabullendim, hiç sorgulamadım’’ diye konuştu.‘Kordon kanı nakilleri artmalı’

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup göndererek Türkiye’de kemik iliği bankası kurulması için yardım istediğini ifade eden Angız, “Ülkemizde insanlar bilinçlensin, kemik iliği bağışçısı olmaktan çekinmesin’’ dedi. Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kök Hücre Merkezi sorumlusu Doç. Dr. Fevzi Altuntaş, Türkiye’de verici bulunmaması üzerine uluslararası veri bankalarına kayıtlı 20 milyon vericinin tarandığını söyledi. Altuntaş, ABD’de bulunan uygun vericiden alınan kemik iliğinin Angız’a nakledilmesiyle Sağlık Bakanlığına bağlı hastanede bir ilk yaşandığını bildirdi. Altuntaş, gelişmiş ülkelerde akraba dışı nakillerin kemik iliği nakillerinin yüzde 50’sini oluşturduğunu, bu oranın Türkiye’de ise yüzde 5-10 civarında olduğunu vurgulayarak, ‘’Ülkemizde akraba dışı ve kordon kanı nakillerinin daha da artmasına ihtiyaç var’’ diye konuştu.

ABD’den gelen ilik ile hayata tutundu.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


Comments are closed.