By 17 Aralık 2013 Devamı →

Ücretsiz Kalp YogasıKalp ameliyatı geçirenler ve henüz ameliyat olmamış ancak kalp hastalığı tespit edilmiş kişilerin daha kaliteli bir yaşam sürmesi için aldıkları her nefesin değeri çok önemli…

Kalp YogasıDoğru nefes; kalbe daha çok oksijen gitmesini sağlıyor, kalbin stres yükünü azaltıyor, kasları güçlendiriyor… Doğru nefes tekniklerinin yolu ise kalp yogasından geçiyor.

Türkiye’de ilk kez Memorial Şişli Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ile Yoga Uzmanı Dr. Neslihan İskit tarafından başlatılan ve bypass ameliyatı geçirmiş hastalara 2005 yılından bu yana uygulanan “Kalp Yogası”, Memorial Antalya Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Op. Dr. Tamer Bakalım koordinatörlüğünde artık Antalya’da…

Memorial Antalya Hastanesi’nin kalp hastalarına yönelik, halka açık ve ücretsiz olarak düzenleyeceği “Kalp Yogası” programı, Dr. Neslihan İskit’ten eğitim alan Fizyoterapi Uzmanı Menekşe Cengiz tarafından uygulanıyor. Program, kalp hastalarının hem fiziksel olarak güçlenmesi hem de sağlıklı bir ruh haline kavuşmasına yardımcı oluyor.

Kalp yogası programlarının, ameliyat sonrası hastaların normal yaşama adaptasyonunu hızlandırdığını söyleyen Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp yogasının sağlığa etkileri hakkında önemli bilgiler verdi.

Yoga mutluluk hormonunu artırıyor

Yogadaki hafif egzersizler kasları güçlendirir. Nefes teknikleri kalbe daha kolay oksijen göndermeyi sağlar ve meditasyon da stresi azaltır. Araştırmalara göre, 3-6 aylık dönemde yoga yapanların kan yağları, kan şekerleri ve tansiyonları daha iyi kontrol edilmektedir. Daha az ilaç kullanımıyla tansiyonları düzene girebilir. Bu etkiler, yoganın stres hormonu adrenalini azaltıp, mutluluk hormonu endorfini artırmasının bir sonucudur.
Ömür boyu kalp yogası

Bypass olmuş tüm hastalar ameliyattan bir ay sonra doktorlarına danışarak yoga programlarına katılabilir. Yoga programlarına katılan hastalar mutluluk hormonunun salgılanmasına bağlı olarak huzurlu ve büyük ölçüde stresinden kurtulmuş bir ruh hali içine girmektedir. Kendilerini iyi hissettikleri için hastalık sonrası iyileşme dönemleri de olumlu etkilenmektedir.

Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Op. Dr. Tamer Bakalım da 3 yıldır Antalya’da önemli kalp ameliyatları gerçekleştirdiklerini belirterek, “Kalp Yogası”nı Antalya’ya kazandırmanın önemine vurgu yaptı. Op. Dr. Bakalım, kalp yogası hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle anlattı.

Yoga doğru nefes almayı öğretiyor

Kalp yogası, özellikle kalp ameliyatı olan hastalara doğru nefes almayı öğreten ve stresle baş edebilmelerine destek olmada oldukça başarılı bir yöntemdir. Kalp ameliyatı geçiren hastaların erken dönemde  doğru nefes almayı öğrenmeleri çok önemlidir. Çünkü hastalar özellikle bu dönemde ağrılar ve göğüs kemiğinin hareket edeceği endişesi ile doğru nefes alamamaktadır.  Stres  de başta tansiyon olmak üzere kalp damarlarında spazma yol açan önemli bir faktördür. Kalp yogası sayesinde uzun dönemde hastaların stres ile baş etmeleri ve hayata daha olumlu bakmaları, tedavide başarıyı getirecektir.

Türkiye’nin yoga alanındaki önemli isimlerinden Dr. Neslihan İskit de kalp yogasının tedavideki önemi hakkında şu bilgileri verdi.

Yoga hastanın yaşam enerjisini yükseltir

Yoganın tedavi etkisi, tamamlayıcı tıp kavramı içinde yer almaktadır. Hastanın tedavisi sonrası, hastalığının psikolojik ve fizyolojik yanı da yoga ve meditasyon gibi uygulamalarla tamamlanmaktadır. Kalp yogası bilinen yogadan çok farklıdır. Temel olarak kullanılan duruşlar kan basıncını düşürür, hayat enerjisini yükseltir ve stresi kontrol eder. Bu duruşlar ayakta ya da oturarak, hastaların klinik durumları göz önüne alınarak yapılır. Hasta, kendisi için uygun duruşu yapmakta serbesttir. Ağrı ya da acı hissettiği noktada duruşa devam etmez, gevşeme pozisyonuna geçer tam olarak gevşer ve derin nefes alır. Ağrı geçtikten sonra devam etmenin mi yoksa derin nefesle egzersizi bitirmenin mi en iyisi olacağına kendisi karar verir.  Duruşlar her yaşta ve hemen hemen her sağlık koşulundaki kişilere tavsiye edilir. Kalp yogasının en önemli bölümlerinden biri nefes egzersizleridir. Kalp yogasındaki nefes çalışmaları hastaların daha derin ve kaliteli nefes almalarını sağlar, nefeslerini kontrol ederek kalp hızlarını da yavaşlatmaya yardımcı olur.

Memorial Antalya Hastanesi Konferans Salonu’nda her Perşembe günü düzenlenen Kalp Yogası programına katılım ücretsizdir.

Etkinlik Detayları

Lokasyon: Memorial Antalya Hastanesi
Katılım Ücreti: Katılım ücretsizdir.
Ayrıntılı Bilgi ve Kayıt: 444 7 888

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.