By 01 Aralık 2010 Devamı →

TUZU NASIL AZALTABİLİRİM
TUZU NASIL AZALTABİLİRİZ?


Bir yetişkinin günlük tuz ihtiyacı 6 gramdır. Bir araştırmanın sonucuna göre, Türkiye’de ortalama tuz tüketimi bunun üç katı. Oysa sadece tuzu azaltarak kalp ve tansiyon hastalıklarına yakalanma riskini düşürebiliriz


Geçen haftalarda gazetelerde tuz tüketiminin fazla olduğunu, günlük altı gramı geçmememiz gerektiğini okudum. Doktorum ailede yüksek tansiyon olduğu için bana “2 – 3 gramı geçme” diyor, ama nasıl yapacağım bilmiyorum. Örnek olacak mönü ve tavsiyelerde bulunur musunuz? T.Ç / Samsun


Günlük hayatımızda ne kadar tuz alıyoruz?

Günlük sodyum gereksinimi 2.400 mg’dır. Bu miktar, günlük 6 gr. civarında tuzla karşılanabilir. 2008 yılında yapılan ‘Türk Toplumunda Tuz Tüketimi ve Kan Basıncı Çalışması’na (SALTURK) göre, ülkemizde tuz tüketimi çok fazla (ortalama 18 gr. /gün).

Günlük sodyum alımı 1.500 – 2.400 mg. (4- 6 gr. tuz) arasında tutulmalıdır. Günlük tuz tüketimi 6 gr. ile sınırlanarak tuz tüketiminin 9 – 12 gramdan önerilen miktar olan 4-6 grama düşürülmesi, kan basıncının dengelenmesi ve kardiyovasküler hastalıklar riskini azaltmada önemli rol oynar. İnmeden ölüm riski yüzde 24, kalp hastalıklarından ölüm riski yüzde 18 düşürülebilir. Böylece dünyada her yıl inme ve kalp hastalıkları nedeniyle meydana gelen 2.6 milyon ölüm önlenebilir.


Sodyum açısından zengin besinler

Zeytin, turşu, salamura besinler, konserveler, tuzlanmış balık, tütsülenmiş besinler, peynir, salam, sucuk, sosis, et suyu tabletleri, karbonat, kabartma tozu, hazır soslar, ketçap, hardal, soya sosu, fast-food ürünleri, tuzlu kuruyemişler.
Besinlerdeki Sodyum MiktarıSodyum içeriği düşük besinler

Sebze ve meyveler genel olarak tuz içeriği düşük besinlerdir. Aynı zamanda potasyum bakımından zengindir. Süt – yoğurt ve kuru baklagiller de düşük sodyumlu beslenmenin önemli parçasıdır.

Çokmu Tuzlu Yiyorsunuz? Dr. Hasan İnsel

Uzm.Diyetisyen
Dilara KOÇAK Dilara Koçak
bilgi@mezurasaglik.com.tr
Valikonağı Caddesi Pamuk Apt. No:133 D:7 Nişantaşı
Telefon: 0 212 2401510-11

* Menopozda Kilo Kontrolü
* Erkeklerde Vitamin ve Mineral İhtiyacı
* Anti Aging Beslenme
* Sizi Mutlu Edecek Diyet
* Vicdan Çorbası İle Formunuz Koruyun
* Selülit ve Diyet
* Yulaf ile Sağlıklı Zayıflamak
* Gut Hastaları için Öneriler
* Dilara Koçak’ tan Şifalı Besin Önerileri
* Kadınlarda Maden Suyu Kullanımı
* Karın Bölgesindeki Yağlar Nasıl Erir?
* Kolay Zayıflama Önerileri
* Diyette Yanlışlar

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Dilara KOÇAK


Comments are closed.