By 06 Ekim 2010 Devamı →

TUZKÖY TOPRAK ALTINDA KALACAKDevlet bu köyü 2 metre toprağa gömecek.

Tedavisi mümkün olmayan en önemli kanser türlerinden biri olan karınzarı ve akciğer kanserinin en yaygın olarak görüldüğü dünyadaki ikinci merkez olan Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy’de kanserli konutların üzerinin 2 metre toprakla örtülerek ağaçlandırılmasına karar verildi ama bu çalışmalar iki yıl sonra başlayacak.Kanserli köy toprak altında kalacak
HASTALIĞA YAKALANAN EN FAZLA 4 AY YAŞIYOR
Tuzköy Belediye Başkanı Ümit Balak yaptığı açıklamada, Tuzköy ‘deki bazı evlerin yapı taşlarında bulunan ve solunum yoluyla vücuda giren Erionit adlı kanserojen maddenin, özellikle orta yaş grubundaki kişilerde etkili olduğunu belirterek, bu maddeden etkilenen hastaların 3-4 ay gibi kısa bir sürede hayatlarını kaybettiğini ve 30 yıldır Tuzköy’de kanserin çok ciddi bir sorun olduğunu ifade etti.

KANSERLİ YAPILAR TOPRAĞA GÖMÜLECEK

Tuzköy Belediye Başkanı Ümit Balak, “İlave 200 konut ve sosyal donatıların tamamlanması ile birlikte Başbakanlık Acil Desteklere Genel Müdürlüğü başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve Çevre ve Orman Bakanlığı’nın da ortaklaşa çalışmaları ile Tuzköy beldesinin yaklaşık 100 bin metrekarelik bir alanı kapsayan Yeni, Hürriyet ve Cumhuriyet Mahallelerindeki kanserli bölgenin üzeri 2 metrelik toprakla kapatılarak ağaçlandırılacak” diye konuştu.

Çalışmaların 2012 yılında başlayacağını belirten Balak, ‘Kanserli bölgede yaşamlarını sürdüren 245 aile güvenli bölgelere taşındı. Bu işlem tamamlandığında inanıyorum ki Tuzköy artık kanserle birlikte anılır hale gelmekten kurtulacaktır. İnsanlarda bu illet hastalıktan kurtulacaktır” dedi.

70’Lİ YILLARDA ORTAYA ÇIKARILMIŞTI
1970’li yılların başında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Barış’ın çalışmaları sonucu dünyada karınzarı ve akciğer kanserinin en sık rastlandığı merkezlerden biri olduğu ortaya çıkan ve kamuoyunda ‘Kanserli Kasaba’ olarak adlandırılan Tuzköy beldesinde, yapı taşlarındaki kansorejen madde nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan konutlar yıl sonunda yıkılarak, burada oturan vatandaşlar kendileri için yapılan afet konutlarına taşınacaklar.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.