By 18 Ekim 2010 Devamı →

TÜRK DOKTORLARDAN KOL NAKLİ BAŞARISITürkiye’de ilk kez bir hastaya çift kol nakli yapıldı. İki kolun nakledildiği Cihan Topal’ın sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.


Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi – Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından, trafik
kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel’in cesedinden alınan iki kolun nakledildiği Cihan Topal’ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan, iki yıl önce meydana gelen iş kazasında, kollarını silaj makinesine kaptıran ve kopan
kollarına kadavradan alınan iki kolun nakledildiği Cihan Topal’ın sağlık durumunun gayet iyi olduğunu ifade ederek, “Hastada morarma veya doku reddi söz konusu değil. Hastanın ellerinin fonksiyon kazanabilmesi için en az 1-1,5 yıl fizik tedavi ve rehabilitasyon gerekli” dedi.

Doç. Dr. Özkan, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan ameliyatın dünyada 16’ncı, Türkiye’de ise ilk çift kol nakli olduğunu belirtti.

Bu arada ameliyatla ilgili bilgi vermek üzere üniversite Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’nin ameliyatı gerçekleştiren ekiple birlikte bugün veya yarın bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Hasta ve kollar Aydın’dan getirildi

Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirilen operasyonda nakledilen kollar, kullandığı motosikletle, Muğla’nın Milas ilçesinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel’den önceki gün Aydın’da alındı. Alınan kollar özel bir kapla ambulansa konulmuş, kolların nakledileceği Cihan Topal da aynı ambulansla önceki gece polis eskortu eşliğinde Antalya’ya getirilmişti.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


Comments are closed.