By 15 Ocak 2011 Devamı →

TÜP BEBEKDE YENİ UMUT
İki ve daha fazla tüp bebek tedavisi başarısızlığı olan çiftlere ”Kümülüs Hücre Ko-Kültür” ile anne-baba olma şansı.

Yumurta destekleyici kümülüs hücreleriyle eş zamanlı embriyo geliştirme tekniği ”ko-kültür” yöntemi de daha önce tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olamayan çiftlere, anne-baba olma şansı tanıyor.

Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Timur Gürgan ve embriyolog Doç. Dr. Aygül Demirol tarafından yabancı bilim insanlarıyla ortak yürütülen çalışmada, 2 ve daha fazla tüp bebek tedavisi başarısızlığı olan çiftlerde ”Kümülüs Hücre Ko-Kültür” uygulamasının gebelik oranlarını önemli derecede arttığı gösterildi.


Çalışma, yöntemin embriyo kalitesi bozukluğunu azaltmak, tek embriyo transferinde en iyi embriyo transferinin sağlanabilmesi, daha fazla kaliteli embriyo dondurabilmesi ve rahim için zarına embriyonun gömülmesine engel olan durumlarda da alternatif bir teknik olarak kullanılabileceği ortaya koydu.


Rahim içindeki endometrium denilen bölgedeki hücrelerin kullanılması ile belli hasta gruplarında tüp bebek başarısını arttırabilen ve ”Yapay Rahim” olarak lanse edilen laboratuvar uygulamasından daha kolay, ucuz ve başarılı olan teknik, Türk bilim insanlarınca alanın önde gelen bilimsel dergilerinden ‘Reproductive Medicine Online’ da yayımlandı.

MEVCUT TEKNİK, DAHA PAHALI VE ZOR


Prof. Dr. Gürgan ve Doç. Dr. Demirol’un verdiği bilgiye göre, Yumurta Destekleyici Kümülüs Hücreleriyle Eş Zamanlı Embriyo Geliştirme (Ko-kültür )Yönteminden önceki teknikte, rahim içinden alınan hücreler kullanılıyor.


Mevcut yöntemde, ilk olarak hastalardan tüp bebek tedavisinden bir ay önce rahim içinden biopsi alınıyor. Elde edilen rahim içi zarı hücreleri, bir aya yakın süre laboratuvarda üretiliyor ve yumurtanın döllenmesini takiben embriyolara destek olarak kullanılıyor.


Bu uygulama önemli laboratuvar yatırımı, çalışma süresi ve eğitilmiş personel gerektiriyor. Ayrıca hastalara ilave maliyet getiriyor.


Yumurta Destekleyici Kümülüs Hücreleriyle Eş Zamanlı Embriyo Geliştirme (Ko-kültür )yöntemi ise, daha kolay, ucuz ve başarılı sonuçlar elde edilmesine olanak tanıyor.


Gürgan ve Demirol tarafından Fransa, Yunanistan ve Rus bilim adamlarıyla ortak olarak yürütülen çalışmada, 423 hastada yumurta destekleyici kümülüs hücrelerinin yumurtanın spermle döllenmesi sonucunda emriyo elde edildi. Bu yöntemle, embriyo kalitesinde ve gebelik oranlarında önemli artışlar olduğu gösterildi.


Bu çalışma, uluslararası literatürde konuyla ilgili olarak dünyada yapılan en kapsamlı çalışmalardan biri olarak değerlendirildi.

YÖNTEM NASIL YAPILIYOR?
Söz konusu teknik, tüp bebek tedavisinin yumurta toplaması aşamasında yumurtaların alınması sırasında elde edilen sıvıdan kümülüs hücrelerinin ayrıştırılması, ayrı olarak üretilmesi ve yumurtanın döllenmesini takiben bu hücreleri içeren sıvılarda geliştirilmesi esasına dayanıyor.


İki ile 4 gün bu sıvılarda kümülüs hücreleri ile birlikte gelişmesini sağlayan döllenmiş yumurtalar, daha hızlı ve kaliteli gelişiyor ve rahim içine tutunma olasılıkları artıyor.


Uygulama ile embriyolar daha fazla oranda blastokist safhasına erişiyor, ayrıca kümülüs hücrelerinin embriyonun rahim içine tutunmasını sağlayan bazı maddeleri yaparak gebeliğin oluşmasına katkı sağlayabiliyor.


Bu çalışmanın sonuçları, daha önceden tüp bebek tedavisi yapılmasına rağmen gebelik sağlanamamış çiftlerde yeni bir ümit ışığı olarak sunuluyor.

* Tüp Bebek Tedavisinde Başarı için Prof.Dr. Aytuğ Kolankaya

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Jinekoloji


Yorumlar "TÜP BEBEKDE YENİ UMUT"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. cemre bayındar dedi ki:

  bu yöntemi doktorum selman laçin bey bana daha geçen gün söyledi ben de araştırıyordum şimdi anladım ki selman laçine bu konuda güvenebilirim..

 2. saniye aksu dedi ki:

  valla ben yaklaşık 3 yıl önce tedavi olmuştum fertijin tüp bebek merkezinde ama o zamanda yenilikleri çok takip eden bir yerdi şimdi ilgilenenler varsa gidip bir görüşsünler derim ben çok memnun kalmıştım…

 3. Gulsum Gokce dedi ki:

  Ben 2 kere tup bebek denedim tutmadi simdi bu yontemi denemeyi dusunuyorum yasim 43 yani pek sansim kalmadi ama Istanbulda hangi hastane yapiyor bilmiyorum daha onceki 2 denememi Amerikan hastanesinde yaptim

 4. Aysel Aykut dedi ki:

  ben yeni umut olarak doktor değiştirip Selman beyle çalışmaya karar verdim. tıp her gün ilerliyor. herşey gelişyor. umarım bu umut dolu bekleyişler herkes için gelecekte çok kolaylaşır.

 5. Perihan Çolakoğlu dedi ki:

  ben denedim bu yöntemi ve hamile kaldım beylikdüzü medicanada. yöntemin işleyiş süreciyle ilgili bilgi sahibi olmak isteyenlere tecrübelerim dogrultusunda yardımcı olmak isterim ama şunu da söylemek istiyorum doktorunuzun payı çok öenmli bu yöntemle hamile kalma ihtimalinizin artmasında.