By 03 Temmuz 2012 Devamı →

TROİD KANSERE KADAR İLERLEYEBİLİRTürkiye’de her 10 kişiden biri tiroid hastası. Bu sinsi tehlikeye karşı uzmanlar uyarıyor. Ama fazla endişelenmeye de gerek yok. Çünkü, Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Uzmanı Profesör Kaya Yorgancı’nın araştırmasına göre, son 20 yılda tiroid tedavisinde büyük aşama kaydedildi.Çoğu kimse hasta olduğunun farkında bile değil. Sinsi bir tehlike tiroid. Kansere kadar ilerleyebiliyor. Tiroid bezinin az ya da aşırı çalışmasına göre hastalığın farklı farklı çeşitleri var. Tabi belirtiler de buna göre değişiyor. Doktor Yorgancı, “Çok çalışınca, çarpıntı, ateş basması, sinirlilik gibi bulgular olabilir. Veya az çalışması şeklinde hareketlerde yavaşlama, unutkanlık, ses kısıklığı, boyunda şişlik
farkedilirse mutlaka doktora başvurmalı
” dedi.Ama endişelenmeye gerek yok… Çünkü doktor Kaya Yorgancı’nın ifadesine göre, Türkiye’de tiroid hastalıklarının tedavisi eskiye göre çok gelişti.

Doktor Yorgancı bu tespitini, meslektaşı Esat Hersek ile birlikte yaptığı araştırmaya dayandırıyor. Araştırma kapsamında Hacettepe’de 20 yıldır yapılan tiroid ameliyatları incelendi ve anlaşıldı ki doktorlar artık daha doğru teşhisler koyup daha az ameliyat yapıyor.Kaya Yorgancı, “Tiroid de bir nödül tespit edilmesi mutlaka hemen ameliyata alınması gerekir gibi bir ilişki kurulmaması lazım. Ameliyat çok özel durumlarda… Nodül çapı 2-2.5 cm üzerinde ise, ses kısıklığı var ise, nodül birden büyüyorsa… Bu da bu hasta grubunun yaklaşık yüzde 20’si” dedi. Yorgancı günümüzde tiroid bezinin tümüyle alınması şeklindeki ameliyatın çok daha fazla oranda tercih edildiğini, bunun en önemli avantajının da tekrarlayan ameliyat riskini ortadan kaldırması olduğunu söyledi.

Tere Tohumu ile Tiroid Tedavisi / Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Troid ve Stress / Prof.Dr. Cumali Aktolun
Troid Hakkında Merak Edilenler / Prof.Dr. Mehmet ÖZ
Troid ve Kilolar / Prof.Dr. A.Sadi Gündoğdu
Troid ve Kilolar / Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Hipotiroidi Bellek Düşmanı
Tiroid Nodülü Nedir?
Tiroit Nodülleri
20 Gramlık Troid Nelere Kadir?
Troit Tedavisinde Güncel Yöntemler
Troit Kanseri Neden Patladı?
Tiroit Nodülü Ne Zaman Ameliyat Edilmeli?
Düşük ve Adet Düzensizliği Tiroid Habercisi Olabilir
Tiroit Düşük Nedeniniz Olabilir
Tiroit Ameliyatları Koltıkaltından Yapılabiliyor
Tiroit Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
Guatr ve Tiroit Sorunu
Tiroit Neden Önemlidir?
Tiroid Ameliyatlatı Gereksiz mi?
Tiroid Gerçeği
Troid’e Karşı Doğal Öneriler

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , ,


Comments are closed.