By 17 Mayıs 2011 Devamı →

TROİD AMELİYATLARI KOLTUK ALTINDAN YAPILABİLİYORKoltuk altından tiroid ameliyatı

Koltuk Altından Troid AmeliyatıÜmraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanmaya başlanan robotik cerrahiyle koltuk altından tiroid ameliyatıyla klasik tiroid ameliyatlarının aksine boyunda yara izi, uyuşma hissi ve yutkunamama rahatsızlığı görülmüyor.
Hastaneden yapılan yazılı açıklamaya göre, Koreli kadınların boyun güzelliklerine verdiği önem nedeniyle Dr. Chung’un bulduğu ve 2007’de uyguladığı ameliyat tekniği, tüm dünyada en çok bu ülkede uygulanıyor.
Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de tiroidinde kötü huylu hücreler bulunan 52 yaşındaki kadın hasta, robotik cerrahiyle koltuk altından ameliyat edildi. Ameliyatı gerçekleştiren Genel Cerrah Dr. Müjgan Çalışkan, geçen yıl itibariyle dünyada koltuk altından tiroid ameliyatı olan hasta sayısının 2 bin 530 olduğunu belirterek, Türkiye’de kamu hastanesinde bu ameliyatın ilk kez yapıldığını vurguladı. Bu yöntemin her yaştaki hastaya güvenle uygulanabildiğini ifade eden Çalışkan, şunları kaydetti:
“Bu ameliyat için hazırladığımız yaşları 27 ile 52 arasında değişen guatr hastaları var. İyi huylu 5 santimetreden küçük, kötü huylu 2 santimetreden küçük nodüllerde bu ameliyatı yapabiliyoruz. Robotik cerrahiyle koltuk altından tiroid ameliyatında, yara izi bırakmayan mükemmel bir kozmetik sonuç elde ediliyor.
Boyun kısmında ameliyattan kaynaklanan uyuşma hissi ve yutkunamama rahatsızlığı olmuyor. Oysa normal tiroid ameliyatı boynun ön kısmından yaklaşık 5 santimetre kesiyle yapılıyor. Hastalar saklaması zor olan bu yara iziyle yaşamak zorunda kalıyorlar.”
Çalışkan, robotik cerrahiyle yapılan bu ameliyatın koltuk altına 5 santimetre kesi açılarak, robotun kollarının ulaşabilmesi için boyna doğru bir tünel açılarak gerçekleştirildiğini anlattı. Türkiye’de ve dünyada robot kullanan kadın sayısının çok az olduğuna işaret eden Çalışkan, bir kadın olarak robotla bu ameliyatı yapmasının kendisini mutlu ettiğini bildirdi.

Tere Tohumu ile Tiroid Tedavisi / Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
– 
Troid ve Stress / Prof.Dr. Cumali Aktolun
T
roid Hakkında Merak Edilenler / Prof.Dr. Mehmet ÖZ
– 
Troid ve Kilolar / Prof.Dr. A.Sadi Gündoğdu
Teflon ve Troid İlişkisi
Troid ve Kilolar / Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Hipotroidi Bellek Düşmanı
Tiroid Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
Troid Düşün Nedeni Olabilir

Diğer yazılar için

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , ,


Comments are closed.