By 08 Temmuz 2009 Devamı →

TİROİD VE STRESÖzellikle sevgiliden ayrılma, boşanma, aldatılma gibi yüksek ani stresler tiroid hastalıklarına katkıda bulunabilmektedir.
Ani Stres Kadınları Tehdit EdiyorAni stresler tiroid hastalıklanna katkıda bulunur. Bunun yanında güvenlik görevlileri, gazeteciler, bankacılar ve muhasebeciler mesleki gerilimin getirdiği artmış bir risk altındadır. Bu meslek gruplarında tiroid hastalıklan sık görülmektedir. Özellikle Haşimato hastalığı ve zehirli guatr bu kişilerde ve mesleklerde daha sık görülmektedir.

Sigara kullananlarda tiroidSigara, bağımlılık yapan sağlık açısından zararlı bir alışkanlıktır. Sigaranın içinde bulunan nikotin ve henüz sayısı net olarak belirlenmemiş binlerce kimyasal ve bioyolojik aktif maddenin akciğer kanseri, yemek borusu kanseri, gırtlak kanseri, mide kanseri, meme kanseri, kalınbağırsak kanseri, idrar torbası kanseri ve kanser dışı bir çok hastalığa neden olduğu sayısız bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar, sigara içenlerde tiroid hastalıklarının daha sık görüldüğünü ortaya koymuştur. Özellikle, sigara içen kadınlarda zehirli guatrın (hipertiroidi’nin) yaklaşık 2.5 kat daha sık görüldüğü belirlenmiştir.

Aynca, sigara içenlerde Tiroid’in Haşimato hastalığı tiroid kanserinin daha sık görüldüğü saptanmıştır. Sigara içenlerde tiroid antikorlannın içmeyenlere göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Sigara içen tiroid hastalıklannda göz rahatsızlıklan (oftalmopati) de daha sık görülür. Sigara içmek, hastalardaki tiroid hastalıklannın tedavisini de güçleştirmektedir. Sigara içenlerde, tiroid hastalığı için uygulanan tedavi daha yavaş cevap vermekte, daha az etkili olmaktadır.

LOHUSALIK
Bir çok kadında troid, lohusalıktan sonra ortaya çıkar. Haşimato lohusalıktan sonra ilk 6 ay içinde ortaya çıkar. Bir çok kadın hastada, troid nodülü ve zehirli guatr (hipertiroidi) lohusalıkta daha sık görülmektedir. Lohusalıkta troid hastalıklarının sık görülme nedeni tam olarak anlaşılamamış olmakla beraber hamilelik sırasında kadının vüvudunun ve özellikle de troidin ağır stres altında kalması, hormonal yükselmeye maruz kalması, anneliğin getirdiği fiziksel yorgunluk ve uykusuzluk bu bağlamda faktörlerdir.

Benzer Konular :
Tere Tohumu ile Tiroid Tedavisi / Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Troid ve Stress / Prof.Dr. Cumali Aktolun
Troid Hakkında Merak Edilenler / Prof.Dr. Mehmet ÖZ
Troid ve Kilolar / Prof.Dr. A.Sadi Gündoğdu
Troid ve Kilolar / Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Hipotiroidi Bellek Düşmanı
Tiroid Nodülü Nedir?
20 Gramlık Troid Nelere Kadir?
Düşük ve Adet Düzensizliği Tiroid Habercisi Olabilir

Prof.Dr. Cumali AKTOLUN

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.