By 04 Mayıs 2009 Devamı →

TİROİD HAKKINDA MERAK EDİLENLERDüzenli beslendiğiniz halde pantolonlarınız dar gelmeye başlıyorsa tiroidinizi kontrol ettirin. Eğer tiroit beziniz az çalışıyorsa, her geçen gün daha az kalori yakacağınız için beliniz mutlaka kalınlaşacaktır!..Halsizlik ve Kiloda değişiklik varsa TİROİD...
Doğru besleniyorsunuz, spor yapıyorsunuz ama yine de pantolonlarınız gün geçtikçe daha çok sıkıyor. Kuru temizlemecinizi, çatalınızı ya da karın çalışma aletinizi suçlamayın. Hemen doktora gidenek tiroit bezinizi kontrol ettirin. Eğer tembel çalışıyorsa (ki milyonlarca Amerikalı’nınki öyledir…) en sağlıklı çözümlerle bile siz kilo almaya devam edersiniz.
* Tiroidiniz aylak aylak vakit geçiriyorsa, birçok şey ters gidebilir… Ama bu belirtiler öyle sinsidir ki insanlar ancak kilo almaya başlayınca, bir şeylerin ters gittiğini fark edip doktora koşarlar.
HEMEN TEST YAPTIRIN
* Tembel tiroit belirtilerini; cilt kuruluğu, eklem ve kas ağrıları, soğuğa karşı dayanıksızlık, yorgunluk, cinsel dürtülerde değişiklik, adet dönemlerinde düzensizlik ve hatta depresyon olarak sayabiliriz.
* Fakat daha kaliteli uyku ve daha çok azim size yardımcı olmayacaktır… Size faydası dokunacak tek şey, gidip hemen bir tiroit testi yaptırmaktır. 40 yaşının üzerindeki kadınlar en büyük risk grubunu oluştururlar.
* 50 yaşından sonra kadınların yüzde 10’u tembel tiroit yüzünden zor günler geçirirler ama pek çoğu bunun farkında bile değildir. Ve bu, gün geçtikçe daha da artarak büyüyen bir problem haline gelir. 60 yaşındaki kadınların yüzde 15’i ile 20’si ve erkeklerin yüzde 5’i anormal yavaş çalışan tiroit bezlerine sahiptir.
TAM BİR KISIR DÖNGÜ!
* Her ne kadar buna yol açan sebepler kesin olarak bilinmese de bugün şu kadarını biliyoruz: Kilo almak da tiroit bezinin çalışmasını yavaşlatan bir sebep. Kilo aldıkça tiroit yavaşlıyor ve tiroit yavaşladıkça kilo alımı artıyor. Nasıl? Tam bir kısır döngü değil mi?
* Temel olarak, tiroidiniz; yani boynunuzun alt kısmında bulunan minik bir beziniz, metabolizmanızı kontrol eden bir tür hormon salgılamaktan sorumludur. Metabolizmayı kontrol etmek demek; kalbinizden ciğerlerinize, davranışlarınızdan ruhsal sağlığınıza kadar her şeyi etkileyebilir demektir. Eğer tiroidiniz yavaşlarsa, her geçen gün daha az kalori yakacağınız için önünde sonunda bel çevreniz kalınlaşacak demektir. Prof.Dr. Mehmet ÖZ


ENDOKRİNOLOGLAR NE DİYOR?
Halsizlik ve Kiloda değişiklik varsa :

Tiroid hormonu almak, kemik erimesi yapar mı?
Uzun süredir ve yüksek dozda tiroid hormonu kullanıyorsanız ve ailenizde kemik yoğunluğu sorunları çok görülüyorsa, egzersiz yapmıyor, yanlış diyetler uyguluyor, yeterince kalsiyum almıyor, fazla sigara içiyorsanız uzun sürede bir risk oluşturabilir. Böyle durumlarda kalsiyumu yüksek gıdalarla beslenmek, hatta gerekirse başta kalsiyum olmak üzere beraberinde magnezyum, çinko, boron ve D vitamini almak yararlı olabilir.

Tiroid mutlaka kilo yapar mı?
Eğer tiroid beziniz normal çalışıyorsa kandaki T3, T3 ve TSH normal seviyedeyse tiroid hastalıklarında kilo sorun olmaz. Ama tiroid bezinin yavaş çalıştığı hipotirodi (Yani bu hormonların düşük, TSH’ın yüksek olduğu) varsa kolay kilo alabilirsiniz. Tersine bu hormon düzeyleri yüksekse, gayret etmemenize rağmen zayıflarsınız. Eğer tiroid hormonlarınız yetersizse kilo vermekte zorlanırsınız. Bazen de premenopoz ve menopoz dönemlerinde tabloda birçok şey normal gözükmesine rağmen özellikle Haşimato tiroditi’nde kilo vermek zorlaşabilir. Tiroid sorunu olanlar hekim kontrolünde uzun kullanımda bazen ara vererek, selenyum vermek, tiroid fonksiyonlarını destekleyebiliyor.

Tiroid ilaçları nasıl alınmalı?
Tiroid hormon haplarının aç karnına alınması gerekiyor, emilim çok daha kolay oluyor. İlacı her gün aynı saatte almaya gayret edin.
Tiroidin az çalışması ne gibi bulgular verir?
Kilo değişiklikleri, yorgunluk, halsizlik, ellerde titreme, terleme, uyku bozuklukları, solukluk, bitkinlik, saçlarda kuruma, seyrekleşme, size bir tiroid sorununuz olabileceğini düşündürmeli.

Bütün tiroid nodülleri ameliyat mı edilmeli?
Buna mutlaka iyi bir endokrinoloji uzmanı karar vermelidir. Bütün tiroid nodülleri, kanserleşme riski taşımaz. Eğer hekim uygun görürse biyopsi yapar, biyopsi patolojiye gider ve onun sonucuna göre karar verilir.

Sigarayı bırakınca kilo aldıysanız

Sigaranın içindeki nikotin tiroid fonksiyonlarını canlandırdığı için gizli hipotiroidiyi maskeleyebiliyor. Sigara tiryakisi olup aniden bırakanların bir kısmının birden kilo almalarının nedenlerinden biri nikotinin tiroid fonksiyonlarım canlandırıcı etkisinin ortadan kalkmasıdır. Bazı kişilerde sigarayı bıraktıktan sonra hızlı bir kilo artışı oluyorsa, o zaman bir hekime başvurmak, serbest T3, serbest T4 serbest TSH, TPO ve anti TPO tahlillerini yaptırmakta yarar var.

Benzer Konular :
Tere Tohumu ile Tiroid Tedavisi / Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Troid ve Stress / Prof.Dr. Cumali Aktolun
Troid Hakkında Merak Edilenler / Prof.Dr. Mehmet ÖZ
Troid ve Kilolar / Prof.Dr. A.Sadi Gündoğdu
Troid ve Kilolar / Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Hipotiroidi Bellek Düşmanı
Tiroid Nodülü Nedir?
20 Gramlık Troid Nelere Kadir?
Düşük ve Adet Düzensizliği Tiroid Habercisi Olabilir

Mehmet ÖZProf.Dr. Mehmet ÖZ

 

* Sağlıklı Bir Hayat için
* Elma Suyunda Yüksek Arsenik Uyarısı
* Afrika MAngosu Hapı ABD’yi Karıştırdı.
* Siz Çocuğunuzu Büyütürken
* Mehmet ÖZ’ün Yeni Yaşam Reçetesi
* Mehmet ÖZ’den Beslenme Önerileri
* Enerji Depolama Zamanı
* Koruyucu ve Önleyici Güç Paketi
* Stresle Mücadelede Beş Adım
* Nelerden Uzak Durmalıyız?
* Kalbi Korumak için Vitamin Kullanmalı mı?
* Yaşlanmayı Doğal Yollarla Geciktirin
* Soya Zararlı mı Yararlı mı?
* Makyaj Malzemelerindeki Tehlike
* Yiyeceklerimizdeki Tehlikeler
* Trigliserit Tehlikesine Dikkat
* 40 Yaşından Sonra Metabolizma Hızlandırma
* Diyette 5 Altın kural
* Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?
* Neler Baş Ağrısına Yol Açar?
* Gıda Zehirlenmesi Belirtileri
* Kafein Detoksu
* Mehmet ÖZ’den Yeni Reçete
* Hamilelik Efsaneleri
* Diyet Yapma Sırları
* Gıda Takviyeleri Tehlikeli mi?
*
Toksik Şişkinlik ve Nedenleri
* Çölyak Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
* Kanser Risk Faktörleri
* İki Hafta Diyeti
* Kalp Krizi ve Mide Yanması
* Yargunluk ve Halsizlik
*
ACAİ Bitkisinin Sırrı Ne?
*
Yoğurt İle Gülümseyin
*
Doğru Beslenme Önerileri
*
Genç Görünmek ve Genç Kalmak
*
Ev Yapımı Ketçap Kullanın
* Mehmet ÖZ BESLENME Önerileri
* Doğal Tatlandırıcılar ve Şeker
*
Kalp Sağlığı için 5 Öneri
*
Tiroid Hakkında Merak Edilenler
*
İnsan Ömrü Uzayacak
* Kanser Uyarıları
*
Manganın Zararları
*
Kanser Filmleri Zararlı mı?
*
Kriz ve Kilolar
*
Doymuş Yağlar Doymaya Engel Değil
*
Sağlıklı Beyin İçin
*
Şişe Mantarıyla ve Stress
*
Neti Pot ve Kullanımı
*
Gençlik Formülü
*
Genç Kalın
*
BEL Ölçüsü
*
Gençlik İksiri
*
Belinizi İnceltme SırlarıTüm Yazılar İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Mehmet OZ

Etiketler:, , ,


31 Yorum Var "TİROİD HAKKINDA MERAK EDİLENLER"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Serpil dedi ki:

  5 yıl önce troitlerim tamamen alındı ve 250 mg eutrox kullanıyorum ve hızla Kilo alıyorum napabilirim

 2. demet dedi ki:

  arkadaşlar troid hormonlarınızı düzenlemek için ONİX taşından kolye takın.doğal taş satan dükkanlarda tesbih şeklinde dizili satılıyor.boynunuzdan hiç çıkarmamak kaydı ile kısa zamanda fayda sağlıyor.ben denedim çok faydasını gördüm.eritip yok etme özelliği var (bir sene hiç çıkarmadan taktığınızda)

 3. Güler Hanıma çok teşekkür ediyorum gerçekten bana yardımcı oldunuz

 4. güler dedi ki:

  elif suzan merhaba cevap alamadın sanırım doktorlardan yorumunu okuyunca yazma gereği duydum senin nodülün var ve muhtemelen hipotiroit hastasısın benimde 3,5 büyüklüğünde nodül ve kistik alanlar vardı o nedenle ameliyat oldum bir hafta oldu en kısa zamanda endokrin uzmanına gitmen gerek cok geciktirme lütfen utrason ve iğne biyopsisi sonucu belli olur birde testleri yaptır t3 t4 testini acil şifalar

 5. elif suzan karakuzu dedi ki:

  merhaba ben 5 sene önce birkaç doktora gittim boyun bölgemde belirgin derecede bir kitle var gibi duruyor yani bir yumurta kadar fakat doktora gitiiğimde bir gün içinde beni tam 3 hastaneye sevkettiler ne olduğunu bir türlü anlayamadılar…o zaman kitleyi ölçtüler 3.7 cm di ve bana ne olduğunu söylemediler . en son gittiğim doktorda çok şaşırdı burda çok belirgin birşey var ama bunu ayrıntılı gösterecek aletimiz yok dedi yine de beni bir günde iki defa ultrasona aldılar ve ben çok rahatsızım geceleri uyuyamıyorum,sağ kolumda çok şiddetli sıkışarak bir sancı oluyor,bazen kolumu hissetmiyorum,hızla kilo alıyorum bir senede ortalama 10 kilo alıyorum, her an sıkıntılı gibiyim sinirlendiğimde ellerim çok titriyor helede çok sinirlenince yüzüm yanmaya başlıyor kızarıyorum.ortada hiçbirşey yokken nile sanki dünyam yıkılmış gibiyim… vede soğuk havalarda çok dayanıksızım hemen değişimi farkediyorum krem kullanmasam kuruluk oluyor cildimde….en çokda gece uykularım düzensiz ve hızlı bir kilo alımı var bazen gece yattığımda nefes alamıyor gibiyim yutkunmada zorluk çekiyorum ve gıcık varmış gibi oluyorum lütfen ben nasıl bir hekime gitmeliyim yardımcı olurmusunuz gittiğim hekimler genelde kulak burun boğaz…bu belirtiler nedir sizce bir fikriniz varmı….

 6. MERVE CEBE dedi ki:

  SLM BEN TROİT HASTASIYIM ZAYIFLIYORUM KİLO ALAMIYORUM ,NEDEN ACABA , NELER YEMELİYİM-NELERE DİKKAT ETMELİYİM.

 7. ŞEYDA AKTAŞ dedi ki:

  BEN 5 AY ÖNCE TİRİOİD HASTASI OLDUĞU ÖĞRENDİM DOKTORUM BANA İLAÇ VERDİ KULLANDIĞIM SÜRE ZARFINDA ÇOK İYİDİM ÇALIŞMA HAYATIM YÜZÜNDEN DOKTORUMA TEKRAR GİDEMEDİM ŞİMDİ İSE KENDİMİ ÇOK YORGUN MUTSUZ HİSSEDİYORUM VE HİÇ BİR ZAMAN KİLO ALAMADIM YAŞIM 23 İLERLEMİŞ OLABİLİRMİ ACABA

 8. müesss. dedi ki:

  mrbb arkadaşlar ben 28 yasındayım ve 99 kıloydum takı endokrınolojı uzmanına gıdene kadar aynı zamanda da şeker hastasıyım çok kansız ve vıcudumda demir yok denebılecek kadar azdı 1 ay oldu doktora gıdelı yedıklerımede çok dıkkat etmedım aslında fakat bır mucize oldu ve ben 94 kiloya düştüm ve hızla kılo verıyorum çok mutluyum ve sizlere muhakkak doktor kontrolu altında kılo vermenızı önerırım arkadaşlar ve benım doktorum samatya devlet has.endokrınolojı uzmanı ssk karsılıyor yanı ekstra bır ücret bıle gerekmıyor tek önerım doktora başvurun bu gune kadar kendım çabaladım hep fakat doktorumun verdıgı ılaçlar evatıron,diaformın benım zayıfflamama yardımcı oldu çokk tesekkur edıyorum doktoruma çok mutluyum

 9. mel ozer dedi ki:

  8nay önce ameliyat oldum ve tiroit bezlerim ve nodüllerim alındı bu süre içinde 11 kilo aldım ve almaya devam ediyorum son tahlilimde t3 2.58 t4 1.49 tsh 0.38 euthyrox 50 mg haftanın 4 günü 2.5 3 günü 2 tane içiyorum doktorum az ye spor yap diyor günde 1.5 saat yürüyorum 3 aydır en az 3 saat yüzüyorum ve ben hala kilo almaya devam ediyorum gerçekten tiroid çok zor bir hastalık herkesin yaşadıkları hemen hemen aynı saç dökülmesi kabızlık kilo acaba burada bu sorunlara çare bulan varmı varsa bizlerede destek olursanız sevinirim

  • kardelen dedi ki:

   2008 de ameliyat oldum euthyrox 150 kullaniyorum 6 ayda bir tahlil yaptirmam gwrekiyor ama 2 senedir hastaneye ugramadim cunku calisiyorum oyle bir luksum yok ameliyattan sonra ilk konusmam soyle bu ilaci her gun alicaksin yemek yersen 150 kilo olursun nasil yani dedim olmucek kadar yiyceksindedi size bir sorum var ben su an uyuyamirum sabah 4.00 uyanip 5.30 isyerimde olmam gerekiyor uyku ve yorgunlukla ilgili tavsiye bekliyorum tskrlr

   • Alya Üstübeç dedi ki:

    ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN UYUYAMAZIN SEBEBİ BÜYÜK İHİTİMALLE TROİD İLACINIZIN DOZU FAZLA GELİYOR OLABİLİR TROİDLERİNİZ FAZLA ÇALIŞIYO AYNI SORUN BENDEDE VAR MUTLAKA TSH TESTLERİNİZİ YAPTIRIN İHMAL ETMEYİN

 10. nasibe dedi ki:

  slm hocam ben tiroid hastasıyım 9 ay önce guatr ameliyetı oldum tiroid bezlerim alındı levotiron kullanıyorum günde 2 tane ama saçlarım dökülüyor birde kabızlık var ameliyat dan sonra oldu bende kalsıyum eksikliyide var ilaç içiyorum kabızlık için ne kullanmalıyım birde ben kilo alıyorum nasıl kilo vere bilirim lütven yardımcı olun tşkler

 11. dilek kemikler dedi ki:

  ben troit hastasıyım az çalışıyor.kilo alıyorum şeker yüklemesi yaptırdım insilin direncimi ölçtütrdüm düşüyormuş düşmesin diye ilaç verdi ama gaz yaptı içemiyorum yemekten sonra hemen karnım acıkıyor tiroitlerimdr kalınlaşma varmış ne yapabilirim .exros içiyorum haftanın 5 gügü 50 mg 2günü 100 mg

 12. DİLEK dedi ki:

  SLM HOCAM BEN TES YAPTIRDIM TESTIMIN SONUNUCUNDA DUSUK TUROYİTİM ÇIKTI KILO VEREMIYORUM SONUCLARIM TSH L 0.O7 CIKTI LH 6.54 CIKTI FSH 9.3 CIKTI BIR BILGI VERE BILIRMISINIZ COK TEŞEKURLER

 13. hocam mrb.ben 19 yaşına kadar hiç 55 kilonun üzerine çıkmamıştım şimdi 24 yaşındayım ve aşırı kabız problemi başladı bende ve sürekli kilo alıyorum iştahım da aşırı şekilde değil 7oin üzerinden düşemiyorum birde bir süre önce cipram kullanmıştım 5 senedir kulanmıyorum yinede bilmiyorum acaba çok uyuyan insanda değilim çalışmıyporum ama gece 3 4 gibi yatıyorum ama 11 12 gibi öğlen kalkıyorum sizce bu normalmi bu bende tiroit hastalığı olabilirmi varsa nasıl bir tedevi şekli önerirsiniz gerçi sosyal bir güvencem de yok ama tedeavi olursam kilo verebilirmiyim.yardımcı olursanız çok çok sevinirim…

 14. Hatice Akar dedi ki:

  Ben 30 yaşındayım. 4 yıl önce hamileyken tefor kullandım. 58 kilo ile hamileliğe başladım. 71 kilo ile doğum yaptım. Doğumdan sonra teforu bıraktım. Ve hamilelikte aldığım hiçbir kiloyu veremedim. Yeme- içme spora kısmen dikkat ettiğim halde son zamanlarda kilo almaya da başladım. Çok iştahlı biride değilim. Şu an 73 74 arası kilom değişiyor. 2. hamileliği düşünüyorum ama artık daha fazla kilo almak istemiyorum ve özellikle bu şekilde hamile kalmayı hiç istemiyorum. 25 yılım 53-58 arası kiloda iken son 5 yılım 70 kilodan aşağı düşmedi. Yardımcı olursanız sevinirim…

 15. EYÜP MURAT AKŞAHİN dedi ki:

  hocam mrb.ben troid ameliyatı oldum yaşım 30. troid bezlerim hepsi alındı etrox 150 lik kullanıyorum .her ay tahlil yaptırıyorum herşey normal sonuclar iyi.sizin öneriniz varmı bazen metobolizmada yavaşlama olabiliyor ne yapmalıyım tşk ederim. HERAY TAHLİL YAPTIRMAYA DEVAM EDEYİM Mİ

 16. emine acar dedi ki:

  bende tirait hastasıyım 4 yıl önce ameliyat oldum şimdi sürekli hap kullanıyorum düzenli spor yapıyorum yiyiceklerime dikkat ediyorum kilo almıyorum tiroidde önemli olan diyet deil devamlı hareket halinde olmak

 17. Yıldız KAYA dedi ki:

  10 ay önce guatr ameliyatı oldum.tefor ilacı kullanıyorum.çok kilo aldım.sürekli uykum geliyor. gözlerimi açamıyorum. Resmi dairede çalışıyorum.halsizlik var. ilacımı gündüz almazsam, akşamları alsam nasıl olur. Denemediğim diyet ve gitmediğim diyetisyen kalmadı. Memleketimizde (SİVAS) Ne zamana kadar ilaç alımına devam edeceğim. Aydınlatırsanız memnun olurum.

 18. sibel gitmez dedi ki:

  ben 2 aydır hipertroid hastasıyım propicil kullanıyorum . 2 ayda 6 kilo aldım. bu böyle devam edecek mi? yediklerime dikkat ediyorum. İlaçlarım 8 taneydi günde. 4×1/2 indi. Sanırım iyiye gidiyor. Kilo almamak için ne yapabilirim?

 19. Esin Cabacaba dedi ki:

  merhaba Mehmet Bey ben yaklaşık 10 yıldır hipotroit hastasıyım ve geçen gün yapılan muayene ve tahlilerden sonra troit bezimin yüksek antikorlar sayesinde (Anti TPO 2985 mg)tükendiğini ve TSH 7.98 oldupunu ve şu anda çok dikkat etmem gerektiğini kolestrol seviyesi de yüksek. Ben zaten kilo almıştım ama bundan sonra almak istemem kalp çarpıntılarım oluyor yaşım 32 ne yapmam gerekiyor nasıl beslenmem gerekiyor spor yaparken kalbim çıkacakmış gibi atıyor .kısacası Can you help me please?I want to live a normal life and dont think that I will die early and leave my children without their mother!

 20. şükran aydoğan dedi ki:

  ben 5 yıldır haşimato troid hastasıyım 3 ayda bir kontrollerim var düzenli olarak levotiron kullanıyorum ama birtürlü kilo veremiyorum ve uykuya meyilliyim halsizlikte çok ne yapmalıyım?

 21. erol yiğit dedi ki:

  hocam ben kılo alamıyorum anlamıyorum kendımı cokya yerım ama hiç faydası yok ama solentılere gore troit testı ol dıyorlar

 22. şeker hastasıyım insulin kullanıyorum önerileriniz beklerim.Birde tiroid hastasıyım kilo veremiyorum 92 kiloyum önerilerinizi beklerim saygılarımla…

 23. selma çevik dedi ki:

  mrb bende 4 yıldır hipotroit hastasıyım.haftanın 6 günü 1.5 haftasonları 1 tefor alıyorum.70 kg 115 kiloya çıktım.dr gittiğimde troitim olduğunu öğrendim.tefor kullanıyorum.bir türlü kilo veremiyorum.ömür boyu hep kilolu olarakmı kalıcaz….

 24. AYSE SUCU dedi ki:

  BEN 3 YILDAN BERİ TROİD HASTAYIM .COCUĞUM OLURSA SAKAT OLUR DEDİLER DOĞRUMU ACABA .BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 25. Rafet Turan dedi ki:

  Mehmet Hoacm,saygilar
  benim 5 yildir calismayan ara tiroit lerim(nebenschilddrüßen) 5 yil sonra
  hormor üretmeye basladi.
  Doktorum tipta az görülen bir mucize diyor.
  tekrar normale dönmesi mümkünmü?
  Saygilar.
  Rafet Turan, Almanya

 26. gülcan yağmur dedi ki:

  ben hamile kalınca hipotroid hastası olduğumu öğrendim ben tam tersine zayıflıyorum 52 kilodan ne çıkıyorum ne iniyorum hep aynıyım sevinsem mi üzülsem mi anlamadım ama depresyon kaçınılmaz troidin şifasını bulana dua edicem ömür boyu ilaç kullanmak istemiyorum

 27. Elçin TUZLACILAR dedi ki:

  Yaklaşık 3 yıldır hipotiroid hastasıyım.Tefor kullanıyorum..Düzenli tahlillerimi yaptırıyorum..Sonuçların iyi olduğunu söylüyor doktorlar. Fakat sürekli uyku haliyim,dinç olamıyorum…Psikolojimde bozuldu,kilo almayada başladım…
  Benim sorum şu;
  Tefor kullandığım halde bu sıkıntılarım neden geçmiyor..Ömür boyu hep böylemi yaşayacağım…

 28. ayten ersoy dedi ki:

  iyi günler ben 48 yaşinda bir bayanım kilo vermek istıyorum ama bir türlü veremıyorum endokrıne gıttım talillerı yaptırdım hormon raporunda (ACTH H 71.66 pg/ml 5-60 insulin 111.3 pmol/l 18-173 kortizol 18.05 ug/dl – sabah ve ögleden sonra degerler ft3 l 1.65 pg/ml 1.82-19.4 ft4 1.21 ng/dl 0.932-1.71 tsh 2.96 ulU/ml 0.27-4.2) sonuç çoktı acaba bunlar normalmi birde lokosit 141 0-4çikti ne yapmam lazım ne olur bana yardım edin allah rizası için bana yol göster ne yapmam lazım nereye gıtmem lazım kilo vermem lazım dizlerımde kıreçleme var yürüyemiyorum çok agrı var

 29. emine dedi ki:

  merhaba benim 1 yil önce troidimin yavas calistigini ögrendim ve kiloma dikkat ettigim halde kilo aliyorum ve veremiyorum bunun bir caresi yokmu hayatta en korktugum sey sisman olmak düzenli tablet aliyorum bunun kilo almamam icin faydasi varmi