By 05 Haziran 2012 Devamı →

TİROİD GERÇEĞİEğer bir sağlık sorunu sık görülüyorsa, yaygınsa, hele bir de o sorun daha çok kadınları ilgilendiriyorsa gündemden kolay kolay düşmüyor. Bunun en güzel örneği tiroid hastalıklarıdır. Tiroid bezinin her türlü hastalığı (aşırı ya da çok çalışması, guatrı, nodülü, kanseri, iltihabı) kadınlarda erkeklere oranla daha sık ve yaygın görülüyor. Belki de bu nedenle tiroid efsanelerine diğer hastalık efsanelerinden daha sık rastlanıyor.
Efsaneler adları üstünde doğru olmayan içi boş yanılgıya dayanan ama her nedense birdenbire kulaktan kulağa -tıpkı dedikodular gibi- inanılmaz hızla yayılan hikâyelerdir! Tiroid efsanelerine gelince”
EFSANE 1: HİPOTİROİDİ OBEZİTENİN EN ÖNEMLİ NEDENİDİR!
Tiroid bezinin az çalışması, ihtiyacınız olan tiroid hormonunu üretememesi metabolizmanızda yavaşlamaya neden olur. Metabolizmanızın yavaşlaması ise enerji ihtiyacınızın düşmesi sonucu kalorilerin yakılması yerine yağ olarak biriktirilmesine sebep olsa da, ne söz konusu metabolizma yavaşlamasının ne de tiroid tembelliğine bağlı yağ birikiminin ciddi bir kilo artışına, hele hele obeziteye yol açabileceğini söylemek doğru olmaz.Tiroid bezi tembelliği belki başlangıçta birkaç kilo almanıza neden olabilir ama kilo alma süreci en fazla 3-5 kiloluk yağ birikimiyle sınırlı kalır, hiçbir zaman obezite sınırlarını zorlamaz.

Bununla birlikte durup dururken kilo almak ya da kilo vermede zorlanmak söz konusu olduğunda bu durumun sorumlularından birinin de tiroid bezi tembelliği olabileceği aklınızda olsun. Tiroid bezi yeteri kadar hormon üretemediğinde belki aşırı kilo almazsınız ama yine de fazladan birkaç kilo kazanırsınız. Daha da önemlisi kilo vermekte zorlanır, kilo direnci sorunu yaşarsınız. Bizdeki veriler Türk halkının kilo probleminin yaygınlaşmasında tiroid tembelliğinin ciddi bir rolünün olmadığını gösteriyor. Dünyadaki genel rakamlar da, zaten kilo probleminin oluşumunda tiroid tembelliğinin etkisinin yüzde 5’i geçmeyeceğini gösteriyor.

İşte bu nedenle kilo problemi olan birinin sorunu hemen tiroid bezine bağlaması “tiroid bezim çalışmıyor, metabolizmam tembel, bu yüzden de su içsem yarıyor (!), ne yapayım?” gibi bahaneleri bırakması lazım. Eğer yine de böyle bir kuşkunuz varsa en yakın laboratuvara uğrayıp “hs TSH” testi yaptırın.

Bu testte çıkan sonuç 3’ün altındaysa tiroid sorunu olabilme ihtimalinden uzaklaşın. 3’ün hele hele 3,5’un özellikle de 4’ün üzerindeki değerlerin açık ya da gizli tiroid tembelliğine işaret edebileceğini, sorunun kesin teşhis ve tedavisi için bu işin uzmanı bir doktorla görüşmeniz gerektiğini lütfen aklınızdan çıkarmayın. Özetle tiroid tembelliği ile kilo kazanımı ya da kilo vermeye direnç arasında bir ilişki vardır ama bu ilişki son derece zayıftır, oldukça küçük bir olasılıktır.

EFSANE 2: TİROİD HAPLARI KEMİK ERİMESİ YAPAR!

Eğer tiroid beziniz aşırı miktarda tiroid hormonu üretiyor ve bu nedenle de bünyenizde çok fazla tiroid hormonu varsa, osteoporoz riskinizin arttığını düşünmeniz normaldir. Örneğin yaşı elliyi geçmiş bir hanımsanız ve “hipertiroidi/toksik-zehirli guatr” sorunu yaşıyorsanız tiroid bezinizin ürettiği aşırı tiroid hormonu kemiklerinizdeki “yıkım faaliyetleri”ni hızlandıracak, kemiklerinizden kalsiyum kaybını arttıracak, onların içlerinin boşalıp paslanmalarını teşvik edecektir.

İşte bu nedenle hipertiroidili hanımların süratle ve dikkatle tedavi edilmeleri zorunludur.

Tiroid hormonu fazlalığının kemik erimesine yol açabileceği özel bir durum da şudur: Diyelim ki doktorunuz size hipotiroidi sorununuz nedeniyle tiroid hormonu verdi ve siz de ilacınızı gereğinden yüksek dozda, kontrolsüz şekilde kullandınız. İlacın aşırı kullanımı sonucu kanınızda tiroid hormonu miktarı arttı ve tıpkı hipertiroidi hastalığında olduğu gibi bünyenizde fazla tiroid hormonu birikti. İşte bu durumda da tıpkı toksik guatrda olduğu gibi kemik erimesi riskiniz beklenenden daha yüksek olacaktır.

Bu iki istisnai durum dışında doktorunuzun size vereceği ve sadece vücudunuzun ihtiyacı kadar almanızı ayarlayacağı tiroid hormonu haplarını kemiklerinizde erimeye yol açması ya da kemik erimesi riskinizi arttırması söz konusu değildir. Kanınızdaki tiroid hormonu seviyesi normal olduğu sürece tiroid ilaçları kemik erimesine yol açmaz. Yapmanız gereken tek şey kandaki tiorid hormonu seviyesinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve normal sınırlar içinde olduğundan emin olmanızdır.

Ben yine de her yaştaki kadına osteoporozdan korunmaları amacıyla kalsiyumdan zengin beslenmelerini fiziksel aktivitelerini arttırmalarını ve mümkün olduğu kadar sık aralıklarla egzersiz yapmalarını tavsiye ederim.


Tiroid bezi boynumuzda gırtlağımızın hemen önünde yerleşmiş ağırlığı topu topu 25 gramı geçmeyen küçücük bir iç salgı bezi. Kendi küçük ama marifetleri söz konusu olduğunda ona “büyük” demek bile az gelir. Metabolizmamıza ve doku organ fonksiyonlarımıza etkileri göz önüne alındığında o adeta bir “dev” halini alıyor.

O bir dev çünkü aldığımız her nefesin kalbimizdeki her atışın attığımız her adımın hatta göz kırpmalarımızın, düşünce ve fikirlerimizin arkasında onun talimatıyla yönetilen enerji dengesi var. O bir dev çünkü hastalandığında tüylerimiz dökülebiliyor, tırnaklarımız kırılabiliyor, derimiz kuruyor ya da aşırı terliyor, kaslarımız yorgun düşüyor ve eriyor, kemiklerimizin içi boşalıyor, gözlerimiz dışarıya fırlayabiliyor!

Tiroid bezimizin başına bir iş gelirse düşünce sistemimiz bile altüst oluyor: Duygusal yapımızda köklü değişimler ortaya çıkıyor. Aşırı alıngan, huysuz, geçimsiz, öfkeli, sinirli, tepkili ya da tam tersine içine kapanık depresif biri haline gelebiliyoruz. Tiroidin dengesiz çalışması bağırsaklarımızı da bozabiliyor, kabızlığa ya da ishale yol açabiliyor, diğer hormonal fonksiyonlarımızı altüst ederek cinsel yaşamımızın canına okuyabiliyor.

EFSANE 3

İYOTLU TUZ KULLANMAMALI

İyot eksikliği yaşayan her ülke, tiroid hastalıklarını önlemenin çaresini tuza iyot eklemekte buldu. Bizde de 1999’dan bu yana tuzların tümü iyotlandı. İyotlu tuz guatr salgınını önemli ölçüde engelledi. Bununla birlikte tiroid bezi aşırı çalışanlarda ya da gizli hipertiroidisi olanlarda iyotlu tuzun hipertiroidiyi şiddetlendirebileceği düşüncesiyle akılda iyotlu tuza karşı yanlış bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. İyotlu tuz kullanmak tiroid hastalıklarını önlemede hâlâ en etkili ve en ucuz yol gibi görünüyor. Haşimato hastalarının iyotlu tuz kullanmaları ya da iyottan zengin olan balık yememelerinin de bilimsel bir temeli yok. Haşimato hastaları balığı da suşiyi de aşırıya kaçmamak koşuluyla iyotlu tuzu da kullanabilirler.

EFSANE 4

TİROİD HAPLARI ZAYIFLATIR

Tiroid haplarıyla zayıflamayı aklınızın kenarından bile geçirmeyin! Bu haplar bilinçsiz yere kullanıldığında başlangıçta 1-2 kilo zayıflatsa da kalbinizin kemiklerinizin kaslarınızın daha doğrusu metabolizmanızın canına okur.
Kalbinizde ritmi bozar, kalp krizine zemin hazırlar. Taşikardi yapar. Uyku kaçırır. Sinir yapar. Sakın ha sakın tiroid tembelliği (hipotiroidi) gibi bir sorununuz olmadığı sürece zayıflamak gibi suni bir amaçla tiroid hapı yutmaya kalkmayın. Size bunu önerenlerden de (doktor, diyetisyen…) uzak durun.

EFSANE 5

TÜYLENME YAPAR

Eğer vücudunuzdaki tiroid hormonu eksikliğini gidermek amacıyla yani “eksiği yerine koymak için” tiroid hormonu kullanmanız önerildiyse dozu ve süreci doktorunuz tarafından belirlenmek amacıyla tiroid hormonu haplarını korkmadan kullanabilirsiniz. Tersine tüylenme yapmayacağı gibi diğer hormonal sorunlarınız dengelenecek tüylenme adet düzensizliği kısırlık gibi problemleriniz varsa ortadan kalkabilecektir.

EFSANE 6

TİROİD HAPI YERİNE TERE TOHUMU KULLANMAK DAHA DOĞRUDUR

Tere yemek de tere tohumu kullanmak da tiroid hastalıklarının hiçbirisinin tedavisinde faydalı değil. Aksine ciddi sağlık zararları olabilmektedir. Bazı diyet uzmanları hastalarını zayıflatmak amacıyla “tiroidlerinin tembel olduğunu, bu nedenle de tere tohumu tüketmelerini” tavsiye ediyorlar ki bu son derece yanlış ve zararlı bir yoldur. Sık yapılan bir başka yanlış da “kelp” adı verilen iyottan zengin yosun özlerini kullanmaktır. Bunların da son derece zararlı toksik etkileri olabilmektedir.

Benzer Konular :
Tere Tohumu ile Tiroid Tedavisi / Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Troid ve Stress / Prof.Dr. Cumali Aktolun
Troid Hakkında Merak Edilenler / Prof.Dr. Mehmet ÖZ
Troid ve Kilolar / Prof.Dr. A.Sadi Gündoğdu
Troid ve Kilolar / Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Hipotiroidi Bellek Düşmanı
Tiroid Nodülü Nedir?
Tiroit Nodülleri
20 Gramlık Troid Nelere Kadir?
Troit Tedavisinde Güncel Yöntemler
Troit Kanseri Neden Patladı?
Tiroit Nodülü Ne Zaman Ameliyat Edilmeli?
Düşük ve Adet Düzensizliği Tiroid Habercisi Olabilir
Tiroit Düşük Nedeniniz Olabilir
Tiroit Ameliyatları Koltıkaltından Yapılabiliyor
Tiroit Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
Guatr ve Tiroit Sorunu
Tiroit Neden Önemlidir?
Tiroid Ameliyatlatı Gereksiz mi?

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.