By 30 Ekim 2010 Devamı →

TIRNAK BATMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?Tırnak batığı nasıl tedavi edilir?

Bütün yükümüzü taşıyan ayaklarımızın sağlığı önemlidir.


Tırnak sağlığımızda ayak sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Son derece acı veren tırnak batıkları yaşam kalitemizi önemli ölçüde etkiler. En çok ayak başparmaklarda olmakla beraber tüm tırnaklarda batık gelişebilir. Tırnak batıkları; ayak tırnağının kendi özel yapısından kaynaklanabileceği gibi sivri uçlu ayakkabılar giyinmek, tırnak mantarı gibi bazı tırnak hastalıklarının tırnakta oluşturduğu şekil bozuklukları, tırnakta kalınlaşmalar, tırnakların hatalı ve çok dibinden kesilmesi, travmalar, gebelik dönemi batık gelişmesinin sebepleri arasındadır.

Tırnak batıkları oldukça ağrılıdır. Hastanın günlük yaşantısının hareketliliğini, iş yaşamını dahi etkileyebilir. Gelişen bu ağrının yanısıra; batık tırnaklarda kolayca enfeksiyon gelişip daha ciddi sorunlara da yol açabilir.

Batık tırnaklar özellikle kadınlarda ağrının yanısıra; estetik görünümü de bozduğu için istedikleri ayakkabıyı giyinmelerine engel olur. Bu durumda hastaların ilk başvurusu genelikle kuaförlerdir. Pedikürle batık tırnağın bası yapan kısmı kesilerek geçici olarak ağrı dindirilir. Ardından çeşitli merkezlerde uygulanan ılık kompresler, pamuk veya tel sistemi ile yatağın genişletilmeye çalışılması ile çözüm aranır. Ancak tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel sebep olan tırnağı uzatan kök ordan uzaklaştırılmadıkça yapılan tüm geçici işlemler sonuç vermeyecektir.

Bu hastalara yapılan önemli bir yanlış ise tırnağın bütün olarak çekilmesidir. Bütün olarak çekilen tırnak ne yazıkki aynı şekilde geri çıkacaktır.

Kesin çözüm; son derece basit ve efektiftir. Sadece batık olan kısımın çıkarılması ile sorun çözümlenir. Batık olan kısım lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra tırnak yatağı ile birlikte ince bir şerit halinde çıkarılır. Sadece batığı oluşturan ve onu uzatan yatak yani kök kısım törpülenerek yeniden batık tırnak oluşması da önlenmiş olur.
Son derece efektif olan bu işlemle batık tırnak tedavi edilir. İşlem çok kısa sürede tamamlanır; işlem sonrasında herhangi bir istirahat dönemi gerekli değildir, aksine hasta batık olan kısım artık çıkarıldığı için rahatlamıştır ve hemen günlük yaşamına ve iş hayatına dönebilir. Enfeksiyon gelişim riskini önlemek için gerek görülürse kısa süreli sistemik antibiyotik veya topikal olarak uygulanabilecek kremlerle tedavi tamamlanmış, hasta sağlığına kavuşmuş olur.

Çok basit ve pratik 8 adımla yumuşacık ayaklara sahip olacak için :

1) Ilık suyun içerisine ayak bakımı için özel olarak kullanılan minerallerden(deniz tuzu vs.) koyun ve ayaklarınızı 10–15 dakika bekletin.
2) Ayaklarınızdaki ölü hücreleri temizlemek amacıyla ovun ve peeling uygulayın.
3) Ayaklarınızı kurulayın.
4) Ayak tırnaklarınızı istediğiniz şekilde kesin ve kütikülleri geriye doğru itin.
5) Ayaklarınızı yeniden durulayın ve havlu ile bastırmadan yavaşça kurulayın.
6) Ayak bakım losyonu kullanarak masaj yapın. Vücut losyonları ve kremleri de tercih edilebilir.
7) Plastik poşetlere ayaklarınızı sarın ve 15 dakika boyunca bekletin.
8) Ojenizi sürün ve parlatıcınızı ihmal etmeyin. Çünkü parlatıcı sayesinde oje daha da parlak görünecektir.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:,


1 Yorum Var "TIRNAK BATMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. Fulya Ergani dedi ki:

    Bu tedaviyi İstanbul' da nerede yaptırabiliriz yardımcı olur musun lütfen çok acı çekiyorum.