By 04 Eylül 2010 Devamı →

TESTİS TÜMÖRÜ TEDAVİ VE BESLENMEBabam testis tümörü tedavisi görüyor. Nasıl beslenmeli?
Babama 2 ay önce testis tümörü (seminom) tanısı konuldu. Karaciğer altında, mide duvarı ve zarında metastaz var. Kemoterapi başlandı. Sisplatin, etopozid, bleocin gibi kemoterapi ilaçları kullanıldı. Babam 2 kür sonra tedaviye cevap verdi. Beslenme konusunda önerileriniz nelerdir? R.S.
CEVAP – Prof.Dr. Erkan TOPUZ
Genellikle genç yaşlarda görülen ancak nadiren ileri yaşlarda da ortaya çıkabilen testis tümörleri seminom ve seminom dışı diye ikiye ayrılır. Seminom tümörler, seminom dışı tümörlere göre tedaviye daha iyi yanıt verir. Güneş çıktığında buzlar nasıl erirse, tümör de kemoterapiyle öyle erir. Kemoterapiyle tedavi başarı oranı yüzde 90’ın üzerindedir. Hastanın durumuna göre 4-6 kür kemoterapi uygulanır. Nüks durumunda başka ilaçlar da denenir. Erken dönemlerde radyoterapi yapılabilir. Babanızda hastalık ileri evrede yakalanmış, ancak yine de temelli kurtulma şansı var. Doğru bir tedavi yapılmış.
Babanıza önerilerim şunlar:
– Böbrek fonksiyonlarınızın tedaviden olumsuz etkilenmemesi için bol bol sıvı alın ve yoğurt yiyin.
– Kilo kaybına mani olun, kilo kaybınız olursa meyve sularına ağırlık verin.
–  En zararsız protein yumurta beyazında vardır, günde 2-3 tane haşlanmış yumurta beyazı tüketin.
– Enginar, yulaf kepeği, kuru meyveler, kabak çekirdeği, trança balığı, esmer pirinç, arpa gibi magnezyumdan zengin gıdalara sofranızda yer açın. Arpayı (günde 1 avuç) güveç şeklinde, çorba ya da bulgur pilavı içinde tüketebilirsiniz.
– Kemoterapi sırasında haftada 1-2 kez yağsız kırmızı et yiyin. Böylece kan tablonuzun düşmesine mani olabilirsiniz.
– İdrar söktürücü özellikleri nedeniyle maydanoz ve tarhun tüketin.
– İmmün sistemini güçlendirmek için omega 3, likopen (domates tableti), selenyum, E vitamini, boswellia bitkisi hapı, burdock (dulavrat otu tableti), turmeric (zerdeçal tableti) gibi destekleri doktorunuza danışarak dönüşümlü kullanın.
– Kemoterapi sırasında zencefil, papatya, rezene, yeşil çay, kuşburnu, civanperçemi, mercanköşk gibi çaylardan sevdiklerinizi için. Çayınıza şeker yerine tarçın ve limon ilave edin.
– Seminom tümörlerde en önemli tümör belirteci LDL’dir, Belli aralıklarla bu testi yaptırın.
Ayrıca hemogram, kan biyokimyası, üre-kreatin testlerini ihmal etmeyin.
– Kemoterapinizde kullanılan Bleocin adlı ilacın yüksek dozda uygulanması akciğerde doku kalınlaşmasına neden olabilir. Doktorunuz bu konuda dikkatli olmalı. Tedavi uzun sürerse bu ilaç devreden çıkarılmalı ve yerine başka ilaçlar konulmalı.

Testis tümörü nasıl tedavi edilir?
Eşim 29 yaşında. Yaklaşık 8 ay önce testis tümörü (koriyokarsmom) tanısı konuldu. 7 seans kemoterapi gördü. Ancak karaciğerinde 2 tane mercimek büyüklüğünde metastaz var. Yeniden kemoterapi uygulanacak. Beni bu hastalık hakkında bilgilendirir misiniz? R.B.

CEVAP – Prof.Dr. Erkan TOPUZ
Testis tümörü genellikle genç yaştaki erkeklerin hastalığıdır. Çocuklukta inmemiş testis sorunu en önemli sebepleri arasındadır. İki tipi var: Seminom ve seminom dışı. Erken evrede her iki tümöre de cerrahi müdahale yapılmalı. Bu işlem sırasında kordon dediğimiz bölüme bakılır. Tedavi kordon ve lenf bezi tutulumuna göre ayarlanır. Seminomcla tedavi başarısı yüzde 90-95’lere kadar çıkar. Seminom dışı grupta ise tam şifa şansı yüzde 70’tir. Koriyokarsmom, seminom dışı tümörlerin bir alt grubudur. Eşinizde metastaz olsa bile kemoterapi çok etkilidir. Büyük ihtimalle tümörü kemoterapiyle yok edilecektir. Eğer 2-3 kür sonrasında kemoterapiye yanıt oranı yüzde 50’nin üzerindeyse aynı ilaçlara devam edilir, yoksa kemoterapi ilacı değiştirilir. Kanser tedavisi geçici ya da kalıcı kısırlığa yol açabildiği için bu hastalara kemoterapi ve radyoterapiden önce ‘sperm dondurma’ işlemi tavsiye edilir. Böylece ileride çocuk sahibi olma şansı artırılır. Bu yöntemde sperm ve yumurtalar özel yöntemlerle dondurularak daha önceden bu işlem için hazırlanmış tanklarda saklanır. İlerde kullanmak istendiğinde ise bu tanklardan çıkartılarak çözülür. Daha sonra tüp bebek uygulamasına geçilir. Testis tümörü hastalarında en önemli olay, kemoterapi sırasında kilo kaybına mani olmaktır. Bunun için başta havuç ve domates olmak üzere meyve-sebze suları tüketilmeli. Kemoterapi ağırdır, böbrekleri korumak için 1.5-2 litre sıvı alınmalı. Yiyecek, içecek konusunda hastanın çok üzerine gidilmemeli, hasta istediği gıdaları tüketmeli. Sadece greyfurt ve kantarondan uzak durulmalı.

Eşinize diğer önerilerim şunlar:

– Şekeri az tüketin.
– Beyaz un yerine esmer olanı tercih edin.
– Tuzu azaltın.
– Katkı maddesi olan gıdalardan uzak durun.
– Haftada 1-2 kez kırmızı et, diğer günler bol balık yiyin.
– Doktorunuza danışarak omega 3, selenyum, E vitamini, bromelain (ananas hapı) kullanın.
Karaciğerinizdeki metastaz için de milk thistle (deve dikeni sütü kapsülü), dandelion (karahindiba hapı), burdock (dulavrat otu tableti) alabilirsiniz. Son olarak beta hcg ve alfa feto protein değerlerinizi sıkı takip ettirin.

Prof.Dr. Erkan TOPUZ

Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr

Önceki Yazılar :
* Kanser Hakkında Yanlış Bilinenler
* Meme Kanserine Karşı Havuç Suyu
* Erkan Topuz ARENA Programı – Video
* Çocuklara Sebze Yedirmek
* Kan Kanseri ve Kansızlık İçin Öneriler
* Buğday Çimi ile Gelen Sağlık
*
Beyin Tümöründe Tedavi Yöntemleri
* Ödemi Doğal Yollarla Azaltabilirsiniz
* Bilekte Kitle Oluşumu
* Küçük hücreli Akciğer Kanser Evreleri
* Cilt kanserinden Korunmak
*
Sarımsağı pişirmeden önce en az 15 dakika bekleyin
*
Ağız içindeki yara kanser belirtisi mi?
*
Erkan TOPUZ’dan Mide Kanseri önerileri

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erkan Topuz

Etiketler:, ,


5 Yorum Var "TESTİS TÜMÖRÜ TEDAVİ VE BESLENME"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. serkan türk dedi ki:

  mrb hocam yaklaşık 1 yıl önce sağ testisimde tümör tespit edilip testisimi aldılar. 5 kür kemoterapi gördükten sonra lenf nodlarında ufak lekeler görüldü ve lenf nodu ameliyatı oldum yani rplnd bunların patoloji sonucunda tümör nekroz çıktı ve şuanda tedavi bitti ama vücudumda sadece kemiklerim ağrıyor ve sol bacağım akşamları ağrıyor ameliyat olalı 2 ay oldu bu agrıların sebebi nedir sizce

 2. havva durmuş dedi ki:

  hocam 11 yaşında bir oğlum var önce karın ağrısı ile başlayıp sonrada sol testisine geçen ağrı şikayeti ile doktora gittik
  idrar tahlilleri temiz sadece ultrason sonucuna göre iki testistede kalsiyum çökmeleri göründü 6ay sonra kontrole getirin tümör oluşabilir dendi ne yapma gerekir nelere dikkat etmem gerekir bana yardımcı olurmusunuz.

 3. volkan sayılgan dedi ki:

  selam hocam 14 yaşında erkek bir hastamızvar sol testtizinde 1çarpı 1 büyüklüğünde kist teşhisi kondu bütün kan değerleri normal çıktı . ameliyattla alınacak denildi . ameliyat olmadan bu rahatsızlıgına bir çare varmı .. ameliyat günü şubat 14 acil bir cevap verirmisiniz şimdiden teşekkür ederiz . birde kendisi hipotiroit – 100 mg levotiron kullanıyor 3 senedir . 0531 856 19 19 hastanın nosu.

 4. Ahmet İdris Ulutaş dedi ki:

  sayın hocam. kemik erimesinde, kefiri uzun süre kullanımda;iyi neticeler veriyor. bilgilerinize. saygılar.fitoterapist eczacı ahmet idris ulutaş.ilke eczanesi adana.032234141xx-05379353xx

 5. selda erdalı dedi ki:

  mrb hocam…babam küçük hücreli akciger kanseri 46 yaşında henüz çok genç vücudu çok dirençli okuduklarıma göre hastalık 3.evrede. 1kür kemoterapi gördü 28 günde radyoterapi görücek…şuan radyoterapinin 15.gününde doktorlar iii gittini söylüyorlar….ama çok korkuyorum şuan ilerleme durmuşmudur?? yanii ilaçlar etkisini hemen gösterirmi??kitle 3.5 cm ve lenf bezlerinede bulunuyor…hastalığı yenme durumumuz söz konusumu??
  lütfen cvp yazın…teşşekürler