By 23 Ekim 2010 Devamı →

TER KOKUSU VE TERLEMEYE KARŞI TARİFLERTER KOKUSUNU ÖNLEMEK
Hazırlanış ve Kullanım Şekli
* 3 Çorba kaşığı Narçiçeği
* 1 Çorba kaşığı Fesleğen
* 1 Adet Patlıcan
* Yeterince Tere otu
* Yeterince Maydanoz
* ½ Fincan Limon
– 3 Çorba kaşığı narçiçeği, 1 Çorba kaşığı fesleğen on beş dakika süreyle kaynar suda bekletilerek demlenir. Süzülerek elde edilen karışımdan, kahvaltıdan önce ve yemek sonraları bir fincan ısıtılarak içilir.- Ter kokusunu önlemek için patlıcan, tere otu ve maydanoz karışımı, yemeklerde sık sık yenir. Ardından narçiçeğinden demlenerek hazırlanan bir fincan çay içilir.

– Dilimlenmiş patlıcan, tere otu ile birlikte yarım saat süreyle suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvıya yarım fincan limon suyu karıştırılarak gün boyu dinlendirilir. Hazırlanan bu karışımdan banyo suyuna ilâve edilerek el ve ayak banyosu yapılır.

AZ TERLEME
Hazırlanış ve Kullanım Şekli
* 1 Avuç Meşe kabuğu
* 1 Çay kaşığı Acı biber
* 1 Avuç Okaliptüs
* 1 Avuç Aslankuyruğu otu
* 3 Çorba kaşığı Kızılağaç
* Yeterince Pekmez
– Ufalanan meşe ağacı kabukları, acı biber ile birlikte dövülerek ezilir. Ezilen karışım, yarım saat süreyle kaynatıldıktan sonra sıkılarak süzülür. Süzülen sıvı bir kaba boşaltılarak gün boyu dinlendirilir. Dinlendirilen sıvıdan yemeğe karıştırılarak hastanın terlemesi sağlanır.

– Dövülmüş okaliptüs kökü, aslankuyruğu otu ile birlikte yirmi dakika süreyle suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı, şerbet kıvamına gelinceye kadar pekmez ilâve edilerek karıştırılır. Hazırlanan şerbetten soğutularak hastaya bol bol içirtilir.

– Kızılağaç tomurcukları, sert bir zeminde dövülerek ezilir. Ezilen posa, yirmi dakika süreyle suda kaynatıldıktan sonra süzülür. Süzülerek elde edilen sıvı, şurup kıvamına gelinceye kadar pekmez ile tatlandırılarak karıştırır. Hazırlanan şuruptan, yemeklerden önce bir bardak ısıtılarak içilir.

TERLEMENİN SÜREKLİ OLMASINA KARŞI
Hazırlanış ve Kullanım Şekli
* 1 Avuç Ada soğanı
* 1 Adet Bayır turpu
* 1 Çay kaşığı Anason tohumu Yeterince Şeker
* 2 Çorba kaşığı Ada çayı
– Rendelenen ada soğanı kökü, yirmi dakika süreyle suda kaynatılır.Süzülerek elde edilen sıvı bir kaba boşaltılarak soğumaya bırakılır. Bir bardak soğuk suya, soğutulan sıvıdan yarım fincan ilâve edilerek günde üç bardak içilir.

– Rendelenmiş bayır turpu, anason tohumları ile birlikte on beş dakika süreyle suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı, şerbet kıvamına gelinceye kadar şeker ilâve edilerek karıştırılır. Hazırlanan şerbetten, tedavi süresince günde üç-beş bardak içilir.

– Bir avuç ada çayı, on beş dakika süreyle kaynar suda bekletilerek demleme yapılır. Demlendikten sonra süzülerek elde edilen sıvı, şerbet kıvamına gelinceye kadar şeker ile karıştırıldıktan sonra soğutulur. Soğutulan şerbetten, tedavi süresince bol bol içilir.

Fitoterapist Gülten Şenşafak


Terlemekten Şikayetçi misiniz?

Terleme pek çok kişi için yazın değil, kış aylarının da sorunudur. Terlemeyle ilgili herhangi bir tedaviye başlamadan önce kişiye detaylı sorular sorulmalı hatta gerekirse bazı kan tahlilleri ile bir hastalığın olup olmadığı tespit edilmelidir. Örneğin; şeker hastalığında, tiroid hastalıklarında, bazı kronik enfeksiyonlarda tıbbi bir nedene bağlı olarak aşırı terleme söz konusu olabilirken bazen de hiçbir tıbbi neden olmadan sadece yapısal olarak aşırı terleme görülebilir. Tabii heyecana, aşırı sıcak beslenmeye, fazla acılı ve baharatlı yemeğe, çok sıcak ortamlarda bulunmaya bağlı olarak oluşan fazla terlemeyi daha normal kabul etmek, bir hastalıkla karıştırmamak gerekir. Aslında çoğu kez terleme vücudun doğal bir savunma mekanizmasıdır ve hiç terlememek sağlıklı değildir. Terlemekten çok yakınmamak gerekir. Çünkü bedenin doğal bir serinleme ve toksin atma mekanizmasıdır.

Bu şikayetler sizde var mı?

– İnsanlarla tokalaşmaktan çekiniyorum, ellerim sürekli terliyor.
– Çalışırken elimin altına sürekli peçete koymam gerekiyor.
– Ayaklarım sürekli terlediği için bir başkasının yanında ayakkabımı çıkartamıyorum.
– Gömleğimdeki ter izlerinden dolayı toplantılarda ceketimi çıkartmak istemiyorum.
– Yıllardır açık ayakkabı giymek isterim, terden dolayı giyemiyorum.

Tıp dilinde aşırı terlemeye hiperhidroz adı verilir. Bu durum her 100 kişiden birinde görülür ve genellikle 20’li yaşlarda başlar. Vücudun tümünde terleme varsa genel bir hastalık düşünülürken bölgesel bir terleme durumunda özellikle bir hastalık olması gerekmez. Aşırı terleyenlerin yaklaşık üçte birinde akrabalarında da aynı sorunun görülmesi kalıtsal nedenleri de düşündürmektedir. Ter bezleri vücutta en çok el, ayak ve koltuk altında bulunduğundan bu bölgelerde en çok problemin olması doğaldır.

Nasıl önlenebilir?

Sizi serin tutabilecek ve ter emen doğal bir giysi seçin. Gün içerisinde giysi değiştirmeye çalışın. Çalışma ortamınızı serin tutun ve iyi havalandırın. Aşırı stres ve gerilimden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın.

DOĞAL İPUÇLARI:

* Ilık adaçayı, aşırı terlemeyi azaltır.
* Aşırı kokan ayaklar için birkaç litre ılık suyun içine 25 gram kadar at kuyruğu ve 1 çorba kaşığı deniz tuzunu koyun. 10-15 dakika kadar bekledikten sonra ayağınızı yıkamadan güzelce kurulayın.
* Terlemeyi baskılamayan ve kötü kokan durumlarda çam yağı damlatılmış su ile koltuk altı, ayaklar ve göğüs bölgesini silmek kötü kokuya karşı yardımcı olabilir.
* Koltuk altı ve genital bölgeyi su ile yıkadıktan sonra elma sirkeli su ile silmek kötü koku ve aşırı terlemeye karşı yardımcı olur.
* Bol ılık adaçayının yanı sıra taze veya kuru nane, özellikle 2-3 kahve kaşığı dolusu toz zerdaçal tüketmek bedendeki aşırı salgıları azaltır, kişi daha rahatlar. Tıbbi tedavi Aşırı terleme tedavisinde bazı deodorant ve spreyler kullanılabilir. Ancak bu terlemenin tedavi edilmesi yerine parfümlü kokular ile karışması çok daha kötü kokulara neden olur. Geçtiğimiz yıla kadar en çok bilinen yöntem iyontoforez’di. Haftada iki kere uygulama gereği ve etkinin kalıcı olmaması nedeniyle tedavi başarısı ve hasta uyumu düşüktü. İyi uygulanan iyontoforez’de bazen birkaç yıla kadar rahatlama söz konusu olabilir. İyontoforez kabaca el ve ayak gibi terlemenin yoğun olduğu bölgelere çok düşük doz elektrik akımı verilmesi ve iyonlu sıvı ile ter bezlerinin etkiye geçmesidir. Bölgesel aşırı terleme problemlerinde en başarılı sonuçlar botoks uygulaması ile alınır. Botoks deri altına enjekte edilen bir ilaçtır. Çoğu kişi botoksu göz çevresi, yüz ve boyun için kullanır diye bilir. Oysa derinin altına çok az miktarda enjekte edilen botoks, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici bir süre bloke ederek ter bezlerinin ter üretimini azaltır. Botoks yapılan bölgedeki hissi etkilenmez sadece ter bezlerini etkiler. Bu uygulamayı yaptığımız hastalar yazı çok rahat geçirir.

Botoks nasıl uygulanır?

Bu işlem kolay ve yok denecek kadar az acılıdır. Çok ince uçlu iğneler ile terleyen bölgeye sık aralıklar ile botoks uygulanır. Terlemenin en yoğun olduğu bölgeleri görmek için renk veren bir solüsyonun sürülmesi iyi olabilir. Uygulama yarım saat kadar sürer ve ağrıya hassas kişilerde genellikle bölgesel uyuşturucu bir krem kullanarak veya gerekirse lokal anestezi ile bu his en aza indirilebilir. Botoks ile terleme tedavisi yaklaşık 1 hafta sonra bir iyileşme sağlar. Ortalama birkaç ay ile 1 yıl civarında etki edebilir. Etki geçince tekrar bir uygulama yapılabilir. Sonuçlar çok başarılı ve yüz güldürücüdür.

Dr. Alp Er Mamak

* El ve Ayak Terlemesine Çözüm
* Terlemeye Klempli Çözüm
* Aşırı Terlemeye Karşı Adaçayı – Dr.Elif Güveloğlu

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:, , , , , ,


2 Yorum Var "TER KOKUSU VE TERLEMEYE KARŞI TARİFLER"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. mustafa bayrak dedi ki:

    merhaba ben almanyadan yaziyorum.size sorum soyle olacak 2011 yazindan belli ayak alt kismi gereginden fazla terleme oluyor.disarida 20 dakika dolassam eve gelince ayagimin alt kismi islak oluyor.neden ve ne yapmaliyim tesekkurler yasim 42

  2. zeren biber dedi ki:

    Üç senedir elime ve ayağıma botoks yaptırıyorum.yaklasık 8 ay idare ediyor.sonuctan çok memnunum.artık ne elim ne ayağım terliyor.fakat acısı yok denecek kadar az yazılmıs yukarıda.bu tamamen yalan.bildiğiniz çin işkencesi.feyi bir ağrı.ama sonuca değiyor.