By 28 Ekim 2011 Devamı →

TENDON TRANSFERİ FELCE ÇARE OLDU7 yaşındayken babasının silahından kazayla çıkan kurşunla sol eli felç olan Murat Öztekin’e tam 30 yıl sonra iki saatlik ‘tendon transferi‘ operasyonu yapıldı. Öztekin artık elini kullanabiliyor.

30 yıllık felci 2 saatte düzeldi
Afyon’da yaşayan Murat Öztekin, 2 saatlik ameliyatın ardından 30 yıl önce felç olan sol eline tekrar kavuştu. Öztekin, “tendon transferi” yapılan eliyle klavyeyi kullanarak yazı yazmaya bile başladı. Şimdi 37 yaşında olan Murat Öztekin, 7 yaşındayken bir kaza kurşununun hedefi oldu. Ailesinden biri babasına ait silahı temizlerken, yanlışlıkla ateşlenen kurşun eline isabet etti. Okulların açıldığı ilk gün, üzerinde önlüğüyle sınıfına gitmeye hazırlanırken; soluğu kanlar içinde hastanede aldı. Afyon’da ilk gittikleri hastanede kolunun kesilebileceği söylendi. Bunun üzerine ailesi tarafından hemen Ankara’ya götürüldü. Hastanede 3 ay kaldı ve pek çok kez ameliyat oldu. Eli kesilmekten kurtuldu ancak hareket edemez hale geldi. Ailesi bu duruma bile şükretti.Geçirdiği kaza nedeniyle o yıl okula da gidemeyen Murat Öztekin, ertesi yıl kardeşi ile aynı sınıfta ilkokula başladı. Fizik tedavi süreci devam ediyordu fakat hiçbir iyileşme olmadı. Sol elini hiç kullanmadan yaşamaya alıştı. Eğitim hayatının ardından il özel idaresinde çalışmaya başladı. Evlendi, iki çocuk babası oldu. O da, çevresindekiler de hiç kullanmadığı sol elini kabullendi. Yine de, elinin iyileşeceği umudunu hep taşıdı. Bu nedenle her yıl farklı hekimlere gitti, her defasında olumsuz bir yanıt almasına karşın kontrollerini sürdürdü.

İLK ÖĞRENDİĞİNDE AĞLADI

Son olarak internetten konu ile ilgili araştırma yapıp Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde el cerrahi bölümü olduğunu öğrendi. Geçen ilkbaharda randevu alıp, eşiyle birlikte Afyon’dan İstanbul’a geldi. Hastanede elinin düzelebileceğini öğrenen Öztekin’e sevinçten gözyaşlarını tutamadı. iki saat süren bir ameliyatta Dr. İ. Bülent Özçelik ve Dr. Berkan Mersa tarafından Öztekin’in eline tendon transferi yapıldı.

ÖZEL BİR AMELİYAT YAPTIK

Murat Öztekin’in 30 yıldır kullanamadığı eline kavuşmasını mucize doktorlar “Özel bir ameliyat” diye açıklıyor. Op. Dr. İ. Bülent Özçelik ve Op. Dr. Berkan Mersa, ameliyatla ilgili şunları söylüyor: Radiyal sinir içine tendon transferi yaptık. Bu ameliyatla birlikte çalışmayan kasların kirişleri yerine parmakların ve el bileğinin çalışan diğer kaslarının tendonları aktarılıyor. Böylece bir süre sonra beyin parmakların ve elin normal işleyişini çözüp kas ve tendonlarının yeni çalışma düzenini algılıyor.

Tendon Transferi Nedir?

Op. Dr. İsmail Bülent Özçelik
El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

ÖZEL GAZİOSMANPAŞA HASTANESİ
Çukurçeşme Caddesi No:51 Gaziosmanpaşa İSTANBUL
Tel: 0212 615 38 38
gophastanesi@gophastanesi.com.tr

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , , ,


1 Yorum Var "TENDON TRANSFERİ FELCE ÇARE OLDU"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. burcucesur dedi ki:

    aynı transfer ayaktada olabiliyormu acaba?