By 20 Eylül 2012 Devamı →

TEMBEL ERKEKLERE KALORİ YAKMA ÖNERİLERİTembel adamların dikkatine! Oturduğunuz yerden kalkamıyor, iki katı çıkmak için bile asansör kullanıyorsanız; size “tembel” demek, fazlasıyla mümkün. Muhtemelen, yıllardır veremediğiniz o kilolardan da şikâyetçisiniz. Ama durun, merak etmeyin; bu sayfadaki kolay egzersiz ve aktivite önerilerimizle, ne kadar tembel olursanız olun, kilo vermeyi başaracaksınız. Öyle hemen de gerilmeyin; sizi, ne bir spor salonuna göndereceğiz ne de ölümcül bir diyete sokacağız. Söz veriyoruz; sizi, çok yormayacağız…

Kabul ediyoruz; diyet de düzenli olarak spor yapmak da, ham bir vücut için katlanılmaz olabilir. Ancak takdir edersiniz ki; ne elinizdeki o kumandayla koltuğa yayılarak ne de her akşam dışarıdan yemek siparişi vererek kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Hâlbuki market alışverişine çıkmak ya da otomobilinizi yıkamak gibi günlük ve sıradan aktivitelerle bile, çaktırmadan formunuzu koruyabilirsiniz. Yani siz de, spor yapmaya üşenen, boğazına fazlasıyla düşkün olanlardansanız; önereceğimiz rutin aktivitelerle, sağlıklı bir şekilde kalori yakabilirsiniz.

AÇIK HAVA AKTİVİTELERİ

Otomobilinizi yıkayın

Süre: 20 dakika
Harcanacak kalori: 100 kal

Bir süre, otomobilinizi kendiniz yıkamaya ne dersiniz? Suya sabuna dokunacak, eğilip kalkacak, iç ve dış temizlik yapacak; ama sonunda, tam 100 kalori yakmış olacaksınız. Paranızın cebinizde kalması da, cabası!

Market alışverişine çıkın

Süre: 30 dakika
Harcanacak kalori: 200 kal

Şimdi o iPad’i yavaşça yere bırakın ve market alışverişinizi, sanal marketler üzerinden yapmaya ya da yemek sipariş vermeye bir son verin. Evinizin biraz ilerisindeki markete yürüyerek gidip, reyonlar arasında biraz dolanmak, sizi “hafifletecek”; bize güvenin.

Bahçenizi düzenleyin

Süre: 30 dakika
Harcanacak kalori: 200 kal

Bahçeli bir evde oturuyorsanız; bu durumdan faydalanabilir ve bahçenizin bakımıyla bizzat ilgilenerek, hem keyifli vakit geçirebilir hem de hiç ummadığınız kadar çok kalori yakabilirsiniz. Çimleri biçerek, çiçekleri budayarak ve etraftaki yeşillikleri sulayarak yakabileceğiniz kalori miktarı, 20 dakika boyunca çekeceğiniz mekik hareketiyle yakacağınız kalori miktarına denk düşüyor.

Köpeğinizi gezdirin

Süre: 30 dakika
Harcanacak kalori: 300 kal

Köpeği olan şanslı kimselere selam olsun! Bugünden itibaren, onu yalnızca sokağın başına kadar götürüp getirmek yerine; rotanızı biraz uzatabilir, zamanın nasıl geçtiğini anlamadan kalori yakabilirsiniz.

EV AKTİVİTELERİ

Yemek pişirin

Süre: 40 dakika
Harcanacak kalori: 100 kal

Sırf üşendiğiniz için dışarıdan yemek siparişi mi veriyorsunuz? Ancak bu durum, hem para harcamanıza hem de kilo almanıza sebep oluyor. Oysa emin olun, yemek yapmak o kadar da meşakkatli ve karışık bir iş değil. Aksine, yemek pişirmek; doğru tarifler eşliğinde, son derece keyifli bir aktivite. Bu nedenle, iyisi mi siz, bundan böyle kendinize sağlıklı bir mönü oluşturun ve kendi mutfağınızın aşçısı olun.

Dans edin

Süre: 15 dakika
Harcanacak kalori: 100 kal

Hemen iPod’unuzu açın ve dinleyebileceğiniz en hareketli şarkılarla dans etmeye başlayın. Dans sonunda, tam 100 kalori yakmış olacaksınız.

Evinizi temizleyin

Süre: 20 dakika
Harcanacak kalori: 200 kal

Tamam, dip köşe detaylı bir temizliğe girişmenize gerek yok elbette. Ama en azından, elektrikli süpürge ile temizlik yapmak ya da mutfağı toparlamak, tam 200 kalori harcamanızı sağlayacak.

Çocuklarınızla oynayın

Süre: 30 dakika

Harcanacak kalori: 200 kal
Peşinde durmadan koşmanızı sağlayacak hiperaktif bir çocuk, size tam 200 kalori yaktıracak; emin olun. Nasıl mı? Onunla çimlerin üzerinde boğuşabilir, top oynayabilir ya da Nintendo Wii oyunları ile eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

Sevişin

Süre: 40 dakika
Harcanacak kalori: 300 kal

Nedenini anlatmamıza gerek yok; sevişmek, ön sevişme uzun tutulduğu takdirde adama, bir hayli kilo verdirir. Herhalde, bunun için de üşenmezsiniz!

YAPILABİLECEK DİĞER AKTİVİTELER

Daha fazla kalori yakmak için, aşağıdaki noktalara da dikkat etmenizde fayda var!

Kahvaltıyı Atlamayın

Kahvaltının, günün en önemli öğünü olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın. Zaten uyumaya devam ettiğiniz sürece, gece boyunca yavaşlayan metabolizmanız, eski hâline geri dönemeyecek. Kahvaltı, aynı zamanda, kasları çalıştırıp kalori yakılmasını da sağlar.

Sofraya Oturun

Yemek vaktinde, mutlaka sofraya oturun; çünkü ayakta ya da televizyon karşısında yemek yediğinizde, doyduğunuzu anlamaz ve dolayısıyla günün sonunda daha fazla acıkırsınız. Oysa sofra başında, tamamen yemeğe odaklanarak küçük lokmalar hâlinde yenilen yemek, kilo almanızı engeller.

En Az 7 Saat Uyuyun

Yapılan araştırmalara göre; düzenli uyku, uyandığınızda metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını ve gün boyunca daha enerjik kalmanızı sağlar. Bu da, kalori vermenize yardımcı olur. Ayrıca vücut, enerji kaynaklarını tekrar yenilemeyi, uyku hâlindeyken daha çok gerçekleştirir. Bu nedenle vücut; kanın ve hormonların tekrar oksijen alması, oksijen akışının ve kalp atış hızının normale dönmesi ve vücut ısısını sabit tutabilmesi için her 15 dakikada 21 kalori harcamaktadır.

Ayağa Kalkın

Ekstra birkaç kalori daha yakmak için, oturarak yaptığınız bazı rutin işlerinizi ayağa kalkarak yapmayı deneyin. Mesela cep telefonunuzla konuşurken, oturduğunuz yerden kalkın ve dolaşın. Amerikan Kalp Birliği’nin bir araştırmasına göre; bu, az da olsa kalori yakılmasını sağlıyor.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.