By 22 Temmuz 2011 Devamı →

TEK İSTEDİĞİ ZAYIFLAMAKTIFazla kilolarından kurtulmak için yağ aldırmak istedi, operasyon sonrası komaya girdi.

fazla kilolardan kurtulmak isterkenFazla kilolarından kurtulmak için ya aldırmaya karar veren, ameliyat için Almanya’dan İstanbul’a gelen, ancak geçirdiği operasyon sonrası komaya giren Belgin Thind (38) kurtarılamadı. Thind, 28 Haziran’da İstanbul’da Doç. Dr. İ.A. tarafından ameliyat edildi. Ameliyat sonrası komaya girince Almanya’ya götürülen T.’nin önce böbrek ve akciğerleri iflas etti.
KADININ YAKINLARI İSTANBUL’DAKİ AMELİYATIN ARDINDAN KOMAYA GİRDİĞİNİ İDDİA ETTİ
Talihsiz kadının yakınları 38 yaşındaki Belgin Thind’in uzun süredir kilolarından dolayı şikayetçi olduğunu, televizyonda izlediği Doç. Dr. İ.A.’ın açıklamalarının ardından doktordan randevu alarak İstanbul’a geldiğini ve 28 Haziran’da ameliyat olduğunu, ameliyatın ardından ise kadının komaya girdiğini iddia etti.
EN BÜYÜK HAYALİ KİLO VERMEKTİ
Thind’in tedavi gördüğü Offenbach Hastanesinde arkadaşlarını yalnız bırakmayan Funda Tunçok ile Sevgi İmer, “Belgin’in en büyük hayali fazla kilolarından kurtulmaktı. Daha önce spor yapmayı, rejime girmeyi denedi ancak başarılı olamadı. Çocukları Filiz (9) ve Emre (5) büyüyünce ameliyatla fazla yağlarını aldırmaya karar verdi. Bir televizyon programında kendini tanıtan doktor ile kısa süren bir görüşme sonrası randevu aldı. 10 dakikalık bir görüşmeden sonra gitme kararı aldı. Apar topar İstanbul’a gitti. 10 bin Euro’ya anlaştılar. İki ameliyatla sırt, karın, bacak gibi vücudunun bir çok yerinden ameliyat olacaktı” dediler.
“ÇOK KORKUYORUM” DEDİ
Hindistan kökenli Harjinder Thind ile evli olan Belgin’in İstanbul’a vardığı 28 Haziran’da ameliyata alındığını iddia eden Funda Tunçok “Sabah saatlerinde telefonlaştı. Ameliyatın yapılacağı kliniğe ulaştığını ancak çok korktuğunu söyledi. Yüksek tansiyon hastasıydı ve günde üç ayrı hap kullanıyordu. Kendisine sakinleştirici verilmiş ve aynı gün saat 18.00 gibi ameliyata alınmış. Sonradan öğrendiğimize göre ameliyattan iki saat sonra durumu kötüleşmiş ve solunum sıkıntısı yaşanmış. Ancak hiçbir yakınına haber verilmemiş. Kocası haber alamayınca İstanbul’a uçtu ve Belgin’i başka bir hastaneye naklettirdi” dedi.
VAZGEÇİRMEYE ÇALIŞTIK
Daha önce Almanya’da da doktora giden arkadaşı Belgin’e “Önce kilo vermelisiniz. Sizi bu haldeyken ameliyata alamayız” dendiğini hatırlatan Funda Tunçok “Tükiye’deki doktorun ‘hemen ameliyata alabiliriz’ demesi Belgin’e cazip geldi ve fazla düşünmeden bıçak altına yatmaya karar verdi. Kocası ve biz onu bu kararından vazgeçirmeye çalıştık ancak bizi dinlemedi. Bizim tek isteğimiz başkalarının da aynı hatayı yapmamaları” diye konuştu.
ÇOCUKLARI HENÜZ BİLMİYOR
Önceki gün yaşama şansı çok az bilgisi verilen annesi Meral, eşi Harjinder ve diğer sevenleri, Belgin Thind’i son kez görmek için yoğun bakımdaki odasına girdi. Kızının elini okşayan anne Meral, “Kızım aç gözlerini” diye yalvarırken gözyaşına boğuldu. Saat 21.00 gibi ise Belgin Thind’in öldüğü haberi açıklandı. Belgin Thind’in çocukları Filiz (9) ve Emre (5), annelerinin öldüğünden henüz habersiz. Bu arada ölüm nedeninin “Doğal” olmaması nedeniyle Alman polisine de bilgi verildiği belirtildi.
AMELİYATI YAPAN DOKTOR: “CERRAHİ OPERASYON VE SONRASINDA HASTAMIZ İLE İLGİLİ OLARAK GEREK TIBBEN VE GEREKSE İNSANİ YÖNDEN YAPILMASI GEREKEN NE VARSA EKSİKSİZ YAPILMIŞTIR
“Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. İ.A. iddialara dair yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada:” ‘Liposuction ameliyatları sonrası pulmoner emboli görülür’ diye bir kanı halk arasında bilinse de, karın germe ameliyatlarında bu risk daha fazladır ve hastamız Belgin Thind de karın germe ve liposuction ameliyatı olmak üzere bize başvurmuştur. Hasta ameliyat öncesi Almanya’da check-up yaptırdığını ve bir probleminin olmadığını bize iletmiş ve gelmiştir. Buna rağmen kendisinin bu açıklamasıyla yetinmeyip, Kadıköy’de bir hastaneye yatırdıktan sonra ameliyat öncesi tetkikleri yapılmıştır. Yapılan tetkikleri anestezi uzmanımızla da değerlendirip, operasyona engel bir durum olmadığını gördükten sonra hasta ameliyata alınmıştır. Ameliyat başarı ile tamamlanmış olup, hasta kendine geldikten sonra odasına çıkarılmıştır. Yaklaşık iki saat sonra hastanın önce solunum sıkıntısı başlamış, sonrasında akciğer ve kalbi durmuştur. Yapılan müdahale ile tekrar canlandırılıp, yoğun bakıma kaldırılmıştır. Yoğun bakımda hastayla ilgili gereken bütün tedavi ve girişimler zamanında gerçekleştirilmiştir. Yapılan tetkikler pulmoner emboli ile uyumlu görünmektedir. Emboli tablosu, bir damarın sürekli veya olay süresinde geçici olarak tıkanmasıyla ortaya çıkabilen bir durumdur. Ameliyat sahasından uzak olması sebebiyle böyle bir durumun hatayla hatta kasıtla bile oluşturulması mümkün değildir. Ayrıca kilolu ve hareketsiz kişilerde bu durum kendi yataklarında normal bir şekilde dinlenirken veya uyurken de ortaya çıkabilecek bir olaydır.
KISA SÜRELİ GÖRÜŞME SONRASI AMELİYATA ALINDIĞI İDDİASI MAKSATLIDIR
Kısa süren bir görüşme sonrası ameliyata alındığı şeklindeki ifadeler tamamen maksatlıdır. Almanya’da hastalarla öngörüşme yapılır, ancak asıl muayene ve tetkikler ameliyattan önce Türkiye’de hastanede gerçekleştirilir. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında hastamız, ailesinin isteği üzerine ekip ve ekipman yönünden İstanbul’un A Plus hastanelerinden olan Çamlıca Alman Hastanesi Yoğum Bakıma nakledilmiştir. Orada 15 gün kadar kaldıktan sonra yine ailesinin isteği üzerine Almanya’dan gelen bir ambulans uçakla Almanya’ya (Hasta naklinin çok riskli olabileceği söylenmesine rağmen) götürülmüştür.
GEREKEN NE VARSA EKSİKSİZ YAPILMIŞTIR
Hiçbir hekim hastasında bu tarz komplikasyonların gelişmesini istemez ancak bu gibi durumlarla karşılaşmak mesleğimizin kaçınılmazlarındandır. Cerrahi operasyon ve sonrasında hastamız ile ilgili olarak gerek tıbben ve gerekse insani yönden yapılması gereken ne varsa eksiksiz yapılmıştır. ” denildi.
Hürriyet-DHA
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


Comments are closed.