By 29 Ocak 2012 Devamı →

TEFLON BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATIYORABD’de yapılan araştırma, teflon yapımında da kullanılana PFOA maddesinin çocuklarda tetanos ve difteri aşılarının etkisini azalttığını gösterdi.Teflon PFOATeflon ve diğer yapıştırmaz yüzeylerin, şekerleme ambalajlarının, patates kızartması ve pizza kutularının, kâğıt tabakların üretiminde kullanılan perflorooktanoik asit (PFOA) maddesinin çocukların bağışıklık sistemini zayıflatabileceği belirlendi. ABD’nin Harvard Üniversitesi’nden bilim insanları, Danimarka’da 1999-2001’de doğan 587 çocuğun sağlık durumunu inceledi. Bu çocukların tetanos ve difteri aşılarına karşı bağışıklıkları 5-7 yıl araştırıldı. Çocukların anne karnında ve doğumdan sonra bu kimyasallara ne kadar maruz kaldıklarını belirlemek amacıyla gebelik boyunca ve çocuklar 5 yaşına gelene kadar anne ve çocukların kan serumuna bakıldı. Araştırma sonunda PFOA’ya fazla maruz kalan çocukların kanında tetanos ve difteri aşılarından sonra antikor seviyesinin daha düşük olduğu belirtildi.

BU MADDELERİN OLUMSUZ ETKİLERİ AZ BİLİNİYOR

Araştırmacılar, antikor seviyesinin düşük olmasının bu çocuklarda uzun vadede tetanos ve difteriden korunmak için yeterli bağışıklık geliştirilememesi olasılığını arttırdığına dikkati çektiler.
Grandjean ve ekibi, daha önce fareler üzerinde yapılan araştırmaların bu kimyasallara maruz kalan hayvanlarda bağışıklık sisteminin kaybolduğunu gösterdiğini hatırlatarak, bu maddelerin olumsuz etkilerinin insanlardaki olumsuz etkilerinin az bilindiğini vurguladı.
Amerikan JAMA dergisinde yayımlanan araştırma, bu kimyasalların anne gebeyken bebeğine, doğumdan sonra ise çevresel etkenler nedeniyle çocuğa geçebildiğini gösteren ilk araştırma özelliğini taşıyor.

Teflon ve Troit İlişkisi

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Formül Dr. Feridun Kunak
Bağışıklık Sisteminin Kuvvetlendirilmesi Doç.Dr. Canfeza Sezgin
Kanserde Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi Doç.Dr. Canfeza Sezgin
Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak
Bağışıklık Sistemini Güçlendirin Dr. İlkay Keskinel
Kuvvetli Bağışıklık Sistemi Dr. Ece Hattat
Teflon Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor
Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Ne Yapılmalı?

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.