By 16 Nisan 2012 Devamı →

TEDAVİSİ İÇİN BOYU KISALTILDI‘Gizli omurilik kusuru ve gergin omurilik sendromu’ nedeniyle yıllarca ağrı çeken Nagehan Yeter, boyu 1.5 santimetre kısaltıldıktan sonra sağlığına kavuştu.İzmir’de yaşayan 17 yaşındaki Nagehan Yeter, 2006 yılında gittiği dershanenin merdiveninden yuvarlandı. Kalçasının üzerine düşen Yeter’de zaman içinde dayanılmaz ağrılar gelişti. Doktorlarca ”gizli omurilik kusuru ve gergin omurilik sendromu” tanısı konulan genç kıza, 3 kez omurilik ameliyatı yapıldı.

Buna rağmen ağrıları devam eden genç kıza, Prof. Dr. Yusuf Erşahin tarafından omurga kısaltma operasyonu gerçekleştirildi. Boyu 1.5 santimetre kısaltılan genç kız, şiddetli ağrılardan ve bacaklarındaki kasılmalardan kurtuldu.

Prof. Dr. Yusuf Erşahin, Nagehan Yeter’in omuriliğinin son kısmının kısa ve kalın olduğunu söyledi. Erşahin, boy uzadıkça normalde omuriliğin de yukarı doğru çıktığını ancak bu tür rahatsızlıklarda boy uzamasının gerilediğini kaydetti. Gergin omurilik hastalığında bacaklarda ve kuyruk sokumunda ağrı, kuvvetsizlik, idrar ve dışkılamada sorunların ortaya çıktığını ifade eden Erşahin şunları söyledi:

BOYU KISALDI AMA AĞRILARINDAN KURTULDU

”Japonya ve ABD’de birkaç merkezde gergin omurilik hastalığı olan ve boy uzaması tamamlanmış hastalarda omurga kısaltma ameliyatları yapıldı. Omur 1.5-2 santim kısaltılarak gergin azaltılmakta ve hastanın yakınmalarında belirgin düzelmeler olmaktadır. Bu operasyonla Nagehan’ın sırtının alt bölgesindeki iki komşu omurun bir kısmı çıkarılıp vida ve titanyum çubuklarla birbirine yaklaştırılıp tespit edildi. Çıkarılan kemiklerin tam ortasında normal bir omurilik bulunuyor. Küçük bir hatada hastanın belden aşağısının felç olma riski vardı. Bu riski azaltmak için ameliyat sırasında sinir sisteminin izlenmesi denen testler yapıldı. Ameliyat güvenle ve başarıyla gerçekleşti. Nagehan’ın dertlerinden kurtaracak bu son yöntemdi. Nagehan’ın boyu 1.5 santim kısaldı ama ağrılarından kurtuldu.”

Nagehan Yeter ise yıllarca ağrılardan dolayı okula gidemez hale geldiğini belirterek, ”Şu an çok mutluyum. Boyum kısaldı ama ağrılarım kalmadı” dedi.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.