By 12 Aralık 2012 Devamı →

TAYFUN TALİPOĞLU MANTARDAN ZEHİRLENDİProgram çekimleri için Isparta’ya gelirken Burdur’da yakınlarında yol kenarındaki köylülerin sattığı mantardan zehirlenen Tayfun Talipoğlu ve 3 arkadaş hastaneye kaldırıldı.

Tayfun Talipoğlu Mantardan Zehirlendi

Alınan bilgiye göre, bir televizyon programında ekrana gelecek “Her Yer Anadolu, Tayfun Talipoğlu” programı için Isparta’ya gelen Talipoğlu ve arkadaşları, Burdur’un Bucak ilçesi Elsazı köyü mevkisinde köylülerin mantar sattığını görerek durdu.

Burada haber yaptığı köylülerin ikram ettiği mantardan yiyen ve Isparta’ya gelerek bir otele yerleşen Talipoğlu ve ekibindeki Niyazi Mamış, Gökhan Bacak ve Çağatay Esentur, mide bulantısı şikayetiyle Isparta Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Hastanede “gıda zehirlenmesi” teşhisi konulan ve mideleri yıkanan Talipoğlu ve arkadaşları, kardiyoloji servisinde tedavi altına alındı. Hayati tehlikeleri bulunmayan Talipoğlu ve ekibinin yarın sabaha kadar hastanede tutulacağı öğrenildi.

HABERE GİDERKEN HABER OLDUK
Hastane açıklama yapan Talipoğlu, yeni dönemde gösterilecek program için 2-3 haftadır yollarda olduklarını belirterek, Isparta’ya gelirken Burdur’un Elsazı köyünde mantar toplayarak satan köylüleri haber yapmak istediklerini söyledi.

Talipoğlu, daha sonra başından geçenleri şöyle özetledi:“Baktık muhabbet güzel, iş güzel. Biz de zehirli ve zehirsiz mantar konusunda insanları bilinçlendirmek istedik. Mantar satan çocuğa ‘mantarın zehirlisini, zehirsizini nasıl ayırt ediyorsunuz’ şeklinde sorduk. O da ‘Ağabey zehirli ise ben cenaze namazınızı kıldırırım’ diye espri yaptı. İkram edilen mantarı yedik, gülüştük sonra arabaya bindik. Karnım ağrıyordu. Ben her zamanki gibi birşey sandım.

Sonra Isparta’ya döndüğümüzde kameraman arkadaşım Gökhan’ın yüzü gözü şişti. Sonra hep beraber hastaneye geldik.” Hastanede midelerinin yıkandığını ifade eden Talipoğlu, “Şimdi müşahade altındayız. Mantarın zehiri 3 gün vücutta kalabiliyormuş. Hayati tehlikemiz yok.

Haber yapmak isterken haber olduk” dedi.
2 GÜN DAHA HASTANEDE KALACAK

Burdur’un Bucak İlçesi’nde program çekimi sırasında yediği mantardan zehirlenen gazeteci Tayfun Talipoğlu’nun 2 gün daha müşahede altında tutulacağı belirtildi. Isparta Devlet Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Dr. Mehmet Sert, Talipoğlu ve 3 arkadaşının birlikte taburcu edileceğini söyledi.

Televizyonda program yapan gazeteci Tayfun Talipoğlu, dün Isparta’ya giderken, Burdur’un Bucak İlçesi Elsazı Köyü mevkiinde mantar toplayan ve satan köylüleri görerek durdu. Burada çekim yapan Talipoğlu ve ekibi, köylülerin ikram ettiği mantardan yedi. Isparta’ya gelerek otele yerleşen Talipoğlu ile ekibindeki Niyazi Manış, Gökhan Bacak ve Çağatay Esentur, mide bulantısı şikayetiyle Isparta Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Hastanede ’gıda zehirlenmesi’ teşhisi konulan ve mideleri yıkanan Talipoğlu ve arkadaşları, kardiyoloji servisinde tedaviye alındı. Geceyi hastanede geçiren Talipoğlu ve arkadaşlarının hayati tehlikeleri bulunmadığı kaydedildi. Serum bağlanan Talipoğlu ve yanındakilere sıvı takviyesi yapıldı.

HAYATİ TEHLİKELERİ YOK

İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Dr. Mehmet Sert, Tayfun Talipoğlu ve ekip arkadaşlarının 2 gün daha müşahede altında tutulacağını söyledi. Usta gazeteci ve arkadaşlarının yedikleri mantardan zehirlendiğini aktaran Dr. Sert, “Hastalarımızın genel sağlık durumu iyi. Karaciğer ve böbreklerinde herhangi bir bozulma yok. Tayfun Talioğlu’nun yandaş hastalıkları var. Onları da takip ediyoruz. Hayati durumlarını olumsuz etkileyecek bir bulgu yok. Kameraman Gökhan Bacak’ın yüzündeki şişlikler de indi. 2 gün daha burada müşahede altında tutucağız. Bol sıvı takviyesi yapıyoruz” diye konuştu.

ORGANLARINI BAĞIŞLADI

Hastanenin organ bağışı konusunda çok duyarlı olduğunu belirten Talipoğlu, “Bize de bir organ bağışı kartı verdiler” diyerek organlarını bağışladığını açıkladı. Mantardan zehirlenmesinden sonra bu konuda bir farkındalık oluştuğunu da söyleyen Talipoğlu, şöyle devam etti:

“Doktor bir arkadaşım aradı. ‘Senin bir misyonun vardı bu da yeni bir misyon oldu. Sayende belki birçok insanın hayatı kurtuldu’ dedi. Bizim genel zihniyetimizde ‘Bize bir şey olmaz’ var ya. Oysa ‘Bize bir şey olur’ arkadaşlar. Doğanın dengesiyle çok oynadık. Kültür mantarının bile iyi korunması gerekiyormuş. Bu vesileyle mantar zehirlenmesi konusunda da gündem oluştu. En azından bir faydamız oldu.”

Talipoğlu’nun yarın hastaneden taburcu olması bekleniyor.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


Comments are closed.