By 19 Eylül 2009 Devamı →

TARÇIN YAĞININ FAYDALARI VE KULLANIMIMikroplar ve virüslerin gittikçe çoğaldığı dünyamızda anti bakteriyel sabunlar da hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline geliyor.
Tarçın Yağının Faydaları

Ancak bu ürünler, bakterilerin antibiyotiklere karşı dayanıklılık kazanmasını sağladığı için uzmanlar, mikroplarla savaşmada tarçın yağı içerikli temizlik malzemelerini öneriyor. Son zamanlarda cerrahlar tarafından yapılan bir araştırmada; tarçın yağı içerikli bir solüsyonun, doğal çevrelerde ve özellikle hastanelerde rastlanılan streptococcus ve Staphylococcus bakterilerini öldürdüğü görüldü.

Sonuçlara göre canlı organizmalardaki mikropları önleyen antiseptikler ile tarçın yağı içerikli solüsyon aynı etkiyi yaratıyor.

2008 yılında Fransız bilim adamlarının yaptığı benzer bir araştırmada ise; %10’dan bile daha az ölçüde kullanılan tarçın yağının, antibiyotiğe bağışıklık geliştirmiş bir dizi bakteriyi öldürmede oldukça etkili olduğu gözlemlendi.

Amerikalı bir pediyatrist olan Dr. Lawrence D. Rosen, internette yayınladığı sağlık önerileri sayfasında ev yapımı antibakteriyel ürünleri öneriyor.

Rosen, “Tarçın kabuğu, limon yağı ve okaliptüs ekleyerek hazırlanan bu karışım, el temizliği için oldukça etkili. Bu tarif orta çağlarda ölülerin eşyalarını ve mücevherlerini çalan hırsızlar tarafından kullanılırdı ve bu hırsızlar oldukça fazla mikrop ve bakterinin barındığı ortamlarda dolaşmalarına rağmen hiç hasta olmazdı,” diyerek ev yapımı anti bakteriyel ürünlerin ne kadar etkili olduğunu açıklıyor.

Tarçın yağı, bazı nadir durumlarda alerjik reaksiyonlara neden olsa da mikroplara karşı oldukça etkili. Bu karışımı kullanılmadan önce sadece elinizin küçük bir bölümünde uygulayarak cildiniz tepki gösterip göstermediğini ölçtüğünüzde ise aklınızda soru işareti kalmayacaktır.

Her gün yeni bir sağlık sorunuyla karşılaştığımız dünyamızda doğa, yine bizim yanımızda ve tüm ürünleriyle bu sorunlarla baş etmede bize büyük kolaylık sağlıyor.

TarçınTarçın Yağı; Dolaşım zayıflığına karşı dolaşımı hızlandırabilir. Kolit, diyare, hazımsızlık, spazm ve sindirim sistemi enfeksiyonlarında kullanılabilir. Ekspektoran etkisi vardır. Soğukalgınlığı, grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarında etkili olabilir. Sedatif etkisi vardır. Kişiye canlılık verir.

UYGULAMA METOTLARI

1-Masaj : Bu uygulama insan organizmasının kemik, kas ve sinir sistemi iyi bilen masörlerce yapılmalıdır. Tahriş edici özellikleri nedeniyle uçucu yağların masaj için doğrudan kullanılması uygun değildir. Taşıyıcı yağlarla seyreltilmesi gerekir. Seçtiğiniz esansiyel yağları, tavsiye edilen taşıyıcı yağın içine damlatarak harmanlayabilirsiniz.(Her 10 ml için 5 damla)

2-Kompres : Bir mendil veya peçeteye birkaç damla esansiyel yağ damlatılarak tavsiye edilen bölgeye uygulanabilir.

3-İnhalasyon : Salon veya odalarda, koku taşları veya koku lambaları üzerine 3-4 damla sevdiğiniz bir Awe Aromaterapi Uçucu Yağı veya karışımları ile, sakinleştirici, dinlendirici,rahatlık ve neşe veren, kışın soğuk algınlığından koruyucu ve tedavi edici ortamlar yaratılabilir.

4-Banyo : Ilık suyla dolu bir küvete 8-10 damla yağ ekleyin ve elinizle dağıtın. Aromanın etkisini görmek için en az 10 dakikanızı suda geçirin.

5-Friksiyon : Yeterli miktar yağ, baş parmak, parmaklar, el ayası ile yapılan, küçük alanlı dairesel kaydırma ve bastırma hareketleri ile uygulanır. Friksiyon, deri altındaki kas ve dokuları etkiler. Etkisi doğrudandır.

6-Dahili kulanım (İçme) : Bir çay kaşığına 3-4 damla veya bir bardak meyve suyuna 7-8 damla ilave edilerek içilebilir.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


8 Yorum Var "TARÇIN YAĞININ FAYDALARI VE KULLANIMI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. kim dedi ki:

  Cildi nasıl soruyorsunuz açıklar mısınız ayrıntılı

 2. Niyazi Sakar dedi ki:

  Ben masörüm. Zeytinyağı ile karıştırıp masaj yapmaktayım.Yalnız bende alerji yapıyor yani ellerimde kırmızılık ve kaşıntılar oluştu.Ben de epey bu karışımdan var ve ne yapacağımı bilemiyorum yani zeytin yağı içindeki tarçın yağını nasıl çıkarabilirim.Ellerimdeki bu kırmızılığı nasıl giderebilirim05366850245 lütfen arayınız

 3. Niyazi Sakar dedi ki:

  Ben masörüm. Zeytinyağı ile karıştırıp masaj yapmaktayım.Yalnız bende alerji yapıyor yani ellerimde kırmızılık ve kaşıntılar oluştu.Ben de epey bu karışımdan var ve ne yapacağımı bilemiyorum yani zeytin yağı içindeki tarçın yağını nasıl çıkarabilirim.Ellerimdeki bu kırmızılığı nasıl giderebilirim

 4. nisan dedi ki:

  dudak dolgunlaştırır..

 5. fiko dedi ki:

  saç kıranda mükemmel sonuşlar vermektedir uygulanması işinize yarayacakdır

 6. TAHİR KAYA dedi ki:

  BEN ANKARA- ABCS , GIDA KİMYADAN TAHİR: EN ÇOK HİNDİSTANDA KULLANILAN VE EK ADIYLA İNSÜLİN OLARAK BİLİNİR OLDUKCA ANTİSEPTİK- ANTİVURAL BİR BİTKİDİR YAĞI AYNI ÖZELLİĞİ TAŞIR KABIZLIK YAPAR – ŞEKER HASTALIĞINDA KULLANILIR AROMATİKTİR.YAI OLDUKCA ETKİLDR 4 DAMLADAN FAZLASI ZARAR VEREBİL SİNÜSLERİ AÇAR ÇİLD DERİSİNİ SOYMADA KULLANILR…

 7. ömer şahin dedi ki:

  tarçın yağının faydalarını yazarsanız seviirm

 8. Halil Ertok dedi ki:

  srilankada sivrisinek kovucu olarak vücuda sürülüyormuş.